Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Kalp Kapakçığı Paylaşım alanı...

merhabalar bende 5 ay önce kalp kapakçıklarım değişti ama anne değilim bu şekilde hastalarınız varmı etrafınızda veya anne olabilirmiyim riski nedir bir sağlıkçı olarak yardımcı olursanız sevinirim

merhaba arkadaşlar kalp kapak ameliyatı olupta bebek sahibi olanlar varsa aranızda yazabilirmisiniz

merhaba sena 71,ben de 10 gün önce mitral balon oldum.şimdi ara sıra kalbimin üzerinde hafif ağrı oluyor. sende de olmuşmuydu? kalp mi ağrıyo kaslar mı ağrıyo onuda bilmiyorum ama..balondan sonra sana da diyet ve ilaçlar verdiler mi ,açılan kapak nekadar zaman sonra geri kapanıyor. benim iki çocuğum var ama onlar doğduğunda hastalığımdan haberim yoktu.şimdi çocuk doğurmayı yasakladılar zaten. inşallah sende anne olursun

merhaba arkadaşlar kalp kapak ameliyatı olupta bebek sahibi olanlar varsa aranızda yazabilirmisiniz

merhaba.... öncelikle geçmiş olsun...

benimde 97 de aort kapağım değiştirildi ve mekanik takıldı..
doktorum çocuk konusunda problem olmayacağını sadece coumadin yerine heparin yada clexan iğne vurulmam gerektiğini söyledi ve planlı bir hamilelik olması konusunda beni uyardı... çünkü coumadinin bebeğin gelişimine zararı var ve hemen bırakılması lazım. birde kesinlikle sezeryan olması gerekiyor..

bende 6 aylık evliyim ve önümüzdeki sene kısmetse düşünüyoruz..

çevremde de birkaç kişi tanıdım ve kalp kapakları değiştikten sonra anne olmuşlar... biri biraz problemli olmuş.. düşükle sonuçlanmış.. ama diğeri hiçbir soun yaşamamış..
önemli olan hem jinekolog hemde kardiyoloğun kontrolü altında olmak...

ve doktorunuzun size hamileliği öneriyorsa göze alın.. tabiki bir doktorlada kalmayın...

merhaba gülsün arkadaşım

bu cevabınız beni okadar çok rahatlattıki bende yaşım 39da olsa anne olmayı planlıyorum inş.
6 ay önce mekanik kapak takıldı inş.bizlerde anneliği tadarız

zeynep sena arkadaşım merhaba korkma balonda birşey yok üstelik annede olmuşun bak ne güzel benimse 6 ay önce kalp kapağım değişti ve mekanik kapak takıldı

ben balondan sonra coraspin kullanmıştım beloc birde çok tuzlu yeme birde çok yorulma sorun olmuyor 2 kez oldum ben korkma keşke balonla kurtulsaydım yine kapak değişmek daha riskli

gulsunn arkadaşım merhaba banada yardımcı olursanız sevinirim 6 ay önce mekanik kapak takıldı

ve şuan anne olmak istiyorum sizinde durumunuz aynı sanırım anne oldunuzmu nasıl bir yol izlediniz ben ankarada ikamet ediyorum bu şekilde anne olanlar varsa yazarlarsa sevinrimim

merhaba sena71 ,ameliyat olmak zorunda kalmanın sebebi nedir,balonla kapağın açılmadı mı yoksa açıldıda geri mi kapandı.coumadin kullanımında sorunlar yaşıyomusun.doktorum bana coumadin kullanımının sorunlara yol açtığını söylemişti.inşallah hastalığımıza kesin bir tedavi bulunur.kök hücreden kalp kapağı çalışmaları varmış ,inşallah en kısa zamanda gerçekleşir.ALLAH hepimize şifa versin.

arkadaşlar bende bir sene önce kalp çarpıntısı şikayeti ile doktora gittim.eko sonucum mitral kapak prolapsusu ve hafif mitral yetersizliği.ilk başta çok önemsemedim ama internette inceleyince biraz korktum.bu korkumu doktorumla paylaştım.benimle aynı sonucu alan arkadaşlar için doktorun söylediklerini paylaşıyorum...sonuçlar bu haliyle önemsiz.büyük ihtimalle bu haliyle kalır.minimal ve hafif sonuçları önemsemeyin.belkide başka bir doktora gitseniz tamamen normal sonuç verecek.ama diyelimki sonuç gerçekten böyle ilerleme ihtimaline karşı 3veya 4 senede bir kontrol ettirmeniz yeterli.ille ilerleyecek diye bir durumda yok.bütün arkadaşlara sağlıklı günler dilerim.

mitral kapak prolapsusu bende de 5 yılı aşkındır var. ilk başladığında ilaç kullanmıştım fakat yıllardır hiç ilaç kullanmadan hiçbir sıkıntım olmadan yaşıyorum... bazen çarpıntı falan oluyor oda çok üzgün kızgın mutlu olduğum durumlarda falan. onun dışında kafaya takılacak kadar önemli bir rahatsızlık değil demişti doktorum.

4 ay önce normal dogumdan dan 2 gün sonra nefes darlıgı sıkayeıyle hastaneye gıttım ve mitral kapagımda yetmezlık teshısı kondu ve doktor amelıyat olmam gerektıgını söylüyor 2 ay sonra amelıyat ıcın basvuracagız ama ben cok korkuyorum kafamda cok soru var bana yardım edebilecek bırı var mı amelıyat olmus bırı arıyorum

4 ay önce normal dogumdan dan 2 gün sonra nefes darlıgı sıkayeıyle hastaneye gıttım ve mitral kapagımda yetmezlık teshısı kondu ve doktor amelıyat olmam gerektıgını söylüyor 2 ay sonra amelıyat ıcın basvuracagız ama ben cok korkuyorum kafamda cok soru var bana yardım edebilecek bırı var mı amelıyat olmus bırı arıyorum

öncelikle allah bağışlasınn.... sonra da çok geçmiş olsun...
benim de kapağım değişti ve mekanik kapak takıldı....
korkulacak bir durum yok.... tabiki kolay bir ameliyat değil... hayatınız boyunca kullanmanıuz gereken bir ilaç var.. coumadin... kan sulandırıcır.. kapağınızı bozulmaması ve pıhtı oluşmasını engellemek için kullanıcaksınız.. belirli aralıklarla kan tahliliyle dozunu ayarlayacaksınız.... bunun dışında normal yaşantınıza devm edeceksiniz..
ama ameliyat süresine kadar siz sakın bunları düşünmeyin.. sadece bebeğinizle ilgilenin...

tekrar geçmiş olsun..

öncelikle allah bağışlasınn.... sonra da çok geçmiş olsun...
benim de kapağım değişti ve mekanik kapak takıldı....
korkulacak bir durum yok.... tabiki kolay bir ameliyat değil... hayatınız boyunca kullanmanıuz gereken bir ilaç var.. coumadin... kan sulandırıcır.. kapağınızı bozulmaması ve pıhtı oluşmasını engellemek için kullanıcaksınız.. belirli aralıklarla kan tahliliyle dozunu ayarlayacaksınız.... bunun dışında normal yaşantınıza devm edeceksiniz..
ama ameliyat süresine kadar siz sakın bunları düşünmeyin.. sadece bebeğinizle ilgilenin...

tekrar geçmiş olsun..

tesekkür edeım siz ne zaman amelıyat oldunuz ve mekanık kapaklar ömürlük mü ayrıca ses yapıyormu cok soru sordum bılıyorum ama ben bu amelıyattan cok krkuyorum 26 aylık bı kızım ve 4 aylık bı oglum var kac günde toparlarım acaba onların bana ıhtıyacı var cunku

tesekkür edeım siz ne zaman amelıyat oldunuz ve mekanık kapaklar ömürlük mü ayrıca ses yapıyormu cok soru sordum bılıyorum ama ben bu amelıyattan cok krkuyorum 26 aylık bı kızım ve 4 aylık bı oglum var kac günde toparlarım acaba onların bana ıhtıyacı var cunku

ben 97 de oldum... arada saatin çıkardığı ses gibi sesler çıkarıyor ama çokta farkedilmiyor... yani günlük yaşantınızı etkileyecek kadar değil..
mekanik kapaklar siz ilacınızı düzenli kullandığınız sürece ömürlük..
allah bağışlasın... zor bir durum tabi... ben 2 günde ayağa kalkmıştım... 15 günde de kendi işimi kendim görebilecek durumdaydım.. tabi o zamanlar 16 yaşındaydım... bu birazda bünyeden bünyeye değişebilen bir durum... ama gözünüzde çokta büyütmeyin bence...

aklınıza takılan herşeyi bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım...

ben 97 de oldum... arada saatin çıkardığı ses gibi sesler çıkarıyor ama çokta farkedilmiyor... yani günlük yaşantınızı etkileyecek kadar değil..
mekanik kapaklar siz ilacınızı düzenli kullandığınız sürece ömürlük..
allah bağışlasın... zor bir durum tabi... ben 2 günde ayağa kalkmıştım... 15 günde de kendi işimi kendim görebilecek durumdaydım.. tabi o zamanlar 16 yaşındaydım... bu birazda bünyeden bünyeye değişebilen bir durum... ama gözünüzde çokta büyütmeyin bence...

aklınıza takılan herşeyi bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım...

ben 23 yasındayım umarım bende sizin gibi 15 günde toparlarım bebeklerıme sadece 1 kap corba yapsam yeter pekı bısey daha soracagım amelıyat yerınız cok mu büyük yanı izi cok mu bellı oluyor

ben 23 yasındayım umarım bende sizin gibi 15 günde toparlarım bebeklerıme sadece 1 kap corba yapsam yeter pekı bısey daha soracagım amelıyat yerınız cok mu büyük yanı izi cok mu bellı oluyor

ooo daha çok küçükmüşsünüz....
bence toparlanırsınız..beslenmenize dikkat ederseniz herşey daha da hzılanır...
ameliyat izi benimki için söylüyorum tabi;göğüs kafesinin başlangıcından bitişine kadar olan mesafede...
ince bir çizgi halinde.... ama şimdiki ameliyatları görünce benimki çok belirgin duruyor... daha inceleri bile var... bunu sorun haline getirmeyin...
ben de ilk zamanlar dikiş izimi gösteren bütün kıyafetlerimi dağırmıştım... ama şimdid hiç umursamıyım.... bikini bile giyip geziyorum plajda..... bence sizde umursamayın:)
size o dönemde yardımcı olabilecek hiçkimseniz yokmu?

ooo daha çok küçükmüşsünüz....
bence toparlanırsınız..beslenmenize dikkat ederseniz herşey daha da hzılanır...
ameliyat izi benimki için söylüyorum tabi;göğüs kafesinin başlangıcından bitişine kadar olan mesafede...
ince bir çizgi halinde.... ama şimdiki ameliyatları görünce benimki çok belirgin duruyor... daha inceleri bile var... bunu sorun haline getirmeyin...
ben de ilk zamanlar dikiş izimi gösteren bütün kıyafetlerimi dağırmıştım... ama şimdid hiç umursamıyım.... bikini bile giyip geziyorum plajda..... bence sizde umursamayın:)
size o dönemde yardımcı olabilecek hiçkimseniz yokmu?

ne yazıkkı esım ve kayınvalıdemde baska kımse yok ıkısıde calısıyor ama 1 ay ızın alacaklar cocuklara onlar bakacak ben annemı aynı hastalıktan 2003 de kaybettım bırazda onun ıcın korkuyorum cocuklarım bensız ne yapar dıye ay duygusala bagladım yıne hayatımda hıc kırık ya da herhangı bı amelıyat yasamadım hastane maceram sadece 2 normal dogumdan ıbaret bu yüzden cok korkuyorum bısey daha sorayım amelıyattandan sonra kostugunuzda ya da iş yaptıgınızda yoruldunuz mu yanı ben suan cok yoruluyorum en ufak bıseyde kalbım hızla carpıyor ve cok uyuyorum bunlar gecıcek mı sızde coumadın kullanıyor musunuz ayrıca ınr testı dıye bıseyı her yaptırmak mı gereklı nasıl bı test bu gene cok sru sordum dımı esımede cok soruyorum bunaltıyorum onuda heralde bı amelıyat olsada bu sorulardan kurtulsak dıyordur :))

ne yazıkkı esım ve kayınvalıdemde baska kımse yok ıkısıde calısıyor ama 1 ay ızın alacaklar cocuklara onlar bakacak ben annemı aynı hastalıktan 2003 de kaybettım bırazda onun ıcın korkuyorum cocuklarım bensız ne yapar dıye ay duygusala bagladım yıne hayatımda hıc kırık ya da herhangı bı amelıyat yasamadım hastane maceram sadece 2 normal dogumdan ıbaret bu yüzden cok korkuyorum bısey daha sorayım amelıyattandan sonra kostugunuzda ya da iş yaptıgınızda yoruldunuz mu yanı ben suan cok yoruluyorum en ufak bıseyde kalbım hızla carpıyor ve cok uyuyorum bunlar gecıcek mı sızde coumadın kullanıyor musunuz ayrıca ınr testı dıye bıseyı her yaptırmak mı gereklı nasıl bı test bu gene cok sru sordum dımı esımede cok soruyorum bunaltıyorum onuda heralde bı amelıyat olsada bu sorulardan kurtulsak dıyordur :))

evt... çocuklar açısından zor bir durum....
şöyle söyliyim... aslında sizi değişen kapak değilde ameliyat sırasında göğüs kafesi birbirinden ayrılıyor... bu durum hareketleriniz biraz kısıtlıyor... ama dediğim gibi çok geçsiniz ve çok kısa sürede kaynayacaktırr.... şu anda da ameliyatlar böylemi yapılıyor bilmiyorum.. üzerinden çok uzun seneler geçti...
şu andaki sıkıntılarınız normal... ameliyattan sonra bunların hiçbiri kalmayacak... çok rahatlayacaksınız...
coumadini hergün kullanıyorsunuz.. inr denilen testi ameliyatın ilk günlerinde yapıyorlar ve ilacın dozajını ayarlayınca ayda bir yaptırıyorsunuz... ınr kandaki su oranıdır... her yerde bakılabiliyor... sizin nerde yaşadığınızı bilmiyorum ama istanbulda kap hastanelerinde yaptırmanızı öneririm.. özelde yapmanın sıkıntısı yaşadım.... yanlış sonuçlar veriyorlar.....

evt... çocuklar açısından zor bir durum....
şöyle söyliyim... aslında sizi değişen kapak değilde ameliyat sırasında göğüs kafesi birbirinden ayrılıyor... bu durum hareketleriniz biraz kısıtlıyor... ama dediğim gibi çok geçsiniz ve çok kısa sürede kaynayacaktırr.... şu anda da ameliyatlar böylemi yapılıyor bilmiyorum.. üzerinden çok uzun seneler geçti...
şu andaki sıkıntılarınız normal... ameliyattan sonra bunların hiçbiri kalmayacak... çok rahatlayacaksınız...
coumadini hergün kullanıyorsunuz.. inr denilen testi ameliyatın ilk günlerinde yapıyorlar ve ilacın dozajını ayarlayınca ayda bir yaptırıyorsunuz... ınr kandaki su oranıdır... her yerde bakılabiliyor... sizin nerde yaşadığınızı bilmiyorum ama istanbulda kap hastanelerinde yaptırmanızı öneririm.. özelde yapmanın sıkıntısı yaşadım.... yanlış sonuçlar veriyorlar.....

istanbula gelmem cok zor tanıdıgım kımse yok suan dıyarbakırdayız ama aslen denızlılıyım ve amelıyatımı orda dusunuyoruz sizi bana Allah gönderdı kafamda cok soru vardı sızın cevaplarınız benı cok rahatlatıyor 3 cesıt kesı varmıs bırı sızın kı gıbı 2. sı gögüs kemıklerı arasından yanı kemıklerı ayırmadan 3. sude sol göğüs altıdan aslında artık iman tahtası denılen yeden 7,5 cm lık bı kesı ıle kapak degısebılıyormus ama doktor bana senın amelıyatın oyle olmaz dedı neden bılmıyorum aslında tam da kesın bısey yok 2 ay sonra denızlıye gıdınce hersey bellı olacak sizinki asa yukarı kac cm kesıldı

X