Kantin çalıştırmak(okul sayısı az olan)sizce kazanç saglarmıyım

Hayat ne garip

Guru
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2009
5.725
4.806
Mrb bayanlar
Ben kızımın okuduğu okulda kantin yeni açılacak çalıştırmak için ihaleye gireceğim.
fakat şu var ki hiçbir tecrübem yok daha önce hiç yapmadım.
Birde okul öğrenci sayısı çok az yeni açılan bir okul.
Kar edermiyim bu işe girdigime degermi

İhalenin daha kaça olucagini bilmiyorum iki hafta var ihale tarihi belli olucak.
Okul ortaokul öğrenci sayısı az 250 kişi.yakinalrda market vs hicbirsey yok bütün çocuklar beslenme getiriyor

Bence kar edersiniz. 250 çocuk az değil. Kantinden illa ki bir şeyler alıyor cocuklar. Bir de ev yapımı şeyler satılırsa daha da karlı olur. Aileler daha sıcak bakar öyle yiyeceklere. Benim bir tanıdığım pet bardakta kısır yapıp satıyor bir okul kantininde, bardağı 10 liradan, %100 kar var diyordu bilemiyorum ama.

Mrb bayanlar
Ben kızımın okuduğu okulda kantin yeni açılacak çalıştırmak için ihaleye gireceğim.
fakat şu var ki hiçbir tecrübem yok daha önce hiç yapmadım.
Birde okul öğrenci sayısı çok az yeni açılan bir okul.
Kar edermiyim bu işe girdigime degermi
Bence illa ki kârınız olur. Hem bir deneyip görmüş olursunuz.
darkmore darkmore un dediği gibi ev yapımı şeyler de satarsanız epey iyi olur. Mesela ev yapımı poğaça ,sandviç, ekmek arası köfte, portakal suyu satabilirsiniz. Eğer okul tam gün ise, öğle arası için yaptığınız yemeklerden satabilirsiniz.

Bence bir okul kantininde hazır gıdalardan çok ev yapımı şeyler olmalı ve onlar da temiz, sağlıklı olmalı.

Bence bir işte kâr etme durumu, hele de hizmet sektörüyse bu, işini iyi yapmakla doğru orantılı.

Mesela ben öğrencilik yıllarımda kantinde satılan tostun, ekmek arası köftenin lezzetli ve özenli olduğunu hatırlamıyorum, ki koskoca 18 yıldan bahsediyorum.

O yüzden siz , dediğim fikirleri uygulayıp işinizi özenerek yaparsanız kâr edersiniz mutlaka. Hatta olur ya, belki veliler yaptıklarınızı çok beğenir ve özel sipariş verirler.

Benim ev yapımı şeylerle aram iyidir .okula kermeslerde biseler yapıp yollarım herkes bayılır müdürümüz ve sınıf öğretmenimiz teşvik etti onlar benim almamı istiyor.ben poğaça kurabiye kısır sandvic ekmek arası patates kızartması vs. Gibi şeyler sık yapıp yollarım kızımın beslenmesinde annelerde öğretmenimize mudieimzde beni çok istiyor.fakat ben hiç calistirmadim kantin nelere dikkat etmem lazım kar edermiyim degermi neyi nasıl yapmalıyım gibi bir sürü kafamda soru var.isletip çalıştıran varmı kantin aranızda bana neler onerirsiniz

Bence bir işte kâr etme durumu, hele de hizmet sektörüyse bu, işini iyi yapmakla doğru orantılı.

Mesela ben öğrencilik yıllarımda kantinde satılan tostun, ekmek arası köftenin lezzetli ve özenli olduğunu hatırlamıyorum, ki koskoca 18 yıldan bahsediyorum.

O yüzden siz , dediğim fikirleri uygulayıp işinizi özenerek yaparsanız kâr edersiniz mutlaka. Hatta olur ya, belki veliler yaptıklarınızı çok beğenir ve özel sipariş verirler.
Ben çok titiz biriyim bir pastaneden poğaça aldığım zaman eldiven takmadan verdiği zaman yemiyorum en ince şeylere dikkat ederim.cocuklar olunca hele çok dikkat etmek lazım sağlıklı beslenmeleri gerek benimde iki evladım var cunku

Bizim kantin çok kötü. Velimiz işletse ve ev yapımı şeyler satsa ben daimi müşteri olurum, eve de yaptırırım hatta çok vaktim ve becerim yok çünkü. Ama işte kantin işletme tecrübem olmadığından yanlış yönlendirmek istemem

Benim ev yapımı şeylerle aram iyidir .okula kermeslerde biseler yapıp yollarım herkes bayılır müdürümüz ve sınıf öğretmenimiz teşvik etti onlar benim almamı istiyor.ben poğaça kurabiye kısır sandvic ekmek arası patates kızartması vs. Gibi şeyler sık yapıp yollarım kızımın beslenmesinde annelerde öğretmenimize mudieimzde beni çok istiyor.fakat ben hiç calistirmadim kantin nelere dikkat etmem lazım kar edermiyim degermi neyi nasıl yapmalıyım gibi bir sürü kafamda soru var.isletip çalıştıran varmı kantin aranızda bana neler onerirsiniz
Sizi bu konuda teşvik etmeleri güzel. Bence bu konuda direkt müdürden öneri isterseniz daha iyi olur. Çünkü o, bu işlerin içinde olduğu için aklınıza gelmeyecek konularda sizi bilgilendirir diye düşünüyorum.

Ben işin içinde olmayan biri olarak şunları yazayım;
1. Ev yapımı ürünlerin temiz, sağlıklı olması önemli.
2. Hazır ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli.
3. Öyle saçma sapan, adı sanı duyulmamış şekerlemeler ve türevleri satılmamalı.
4. Ev yapımı ürünlerde ( tost da dahil) kalitesiz malzemeler kullanılmamalı. Özellikle sucuk, köfte gibi şeyler iyi pişmeli.
5. Kantinde hazır üründen daha çok ev yapımı ürünler olmalı. Eğer bu , mümkün değilse en azından ürünlerin yarısı hazırsa diğer yarısı ev yapımı olmalı.
6. Tost, ekmek arası köfte ve diğer tarz yemekler doyurucu olmalı.
7. Ürünler fiyatlandırılırken sadece işletmenin elde edeceği kâr düşünülmemeli, öğrencilerin ve velilerin alım gücü de hesaba katılmalıdır.

Bence kar edersiniz. 250 çocuk az değil. Kantinden illa ki bir şeyler alıyor cocuklar. Bir de ev yapımı şeyler satılırsa daha da karlı olur. Aileler daha sıcak bakar öyle yiyeceklere. Benim bir tanıdığım pet bardakta kısır yapıp satıyor bir okul kantininde, bardağı 10 liradan, %100 kar var diyordu bilemiyorum ama.
Ev yapımı şeyler yasaktır. Ciddi suçtur, ciddi cezası vardır.

Ev yapımı şeyler yasaktır. Ciddi suçtur, ciddi cezası vardır.
Bilemiyorum ruhsatla alakalı mevzuata hakim değilim ama bence paketli gıdalar yasak olmalı. Gazlı içecekler,renklendirici içeren her türlü paketli zehirler vs yasak olmalı. Bizim okul sattırmıyor mesela, sadece ev sandviçi,tost, patates salatası gibi şeyler satılıyor.

X