Kardeşim için ne yapmalıyım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fen liseside tutuyordu fakat aynı seviyedeki özel bi liseye vermeyi tercih etti ailem. Annem babam çalışıyordu özel okulda daha çok ilgileneceğini düşündüklerinden.
Bence büyük hata olmuş özel okula kendi kapasitesindekiler değil parayı bastıran giriyor neticede. Orda rehavete kapılmış çocuk. Ben maalesef bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum. Dersanesi başlarsa kendi de isterse toparlar biraz.

Bence büyük hata olmuş özel okula kendi kapasitesindekiler değil parayı bastıran giriyor neticede. Orda rehavete kapılmış çocuk. Ben maalesef bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum. Dersanesi başlarsa kendi de isterse toparlar biraz.
Evet zamanında hata olduğunu söyledim bunun bende. İnşallah toparlar. Sağolun yorumunuz için.

Evet kesinlikle babam her şeyine tamam diyor. Annem biraz durdurmaya çalışıyor babam annemede müdahele ediyor ve sonuç ortada

o zaman baba uğraşacak
siz de hamileliğinizin keyfini eşinizle çıkartacaksınız.
seneye bebeğimizle nereye tatile gidelim falan onu araştırın
babanızda oturtup ders çalıştırsın kardeşinize.

o zaman baba uğraşacak
siz de hamileliğinizin keyfini eşinizle çıkartacaksınız.
seneye bebeğimizle nereye tatile gidelim falan onu araştırın
babanızda oturtup ders çalıştırsın kardeşinize.
Annemi çocuğuma bakması için buraya getirttiğim için mecburen kardeşimde geldi. Eğer yine yapamazsa babamın beni sorumlu tutması yüksek ihtimal.

Evet kesinlikle babam her şeyine tamam diyor. Annem biraz durdurmaya çalışıyor babam annemede müdahele ediyor ve sonuç ortada
Ooo o zaman sizi takmaması çok normal benimkiler şımarttı kardeşimi ama okula başladığı zaman disipline girdirdiler. Şuan bazı şeyleri yapmadı mı kendi rahatsız oluyor. Hala telefonu yok istemedi tuşlu bir telefon var kursa falan giderken onu götürüyor 😅

Annemi çocuğuma bakması için buraya getirttiğim için mecburen kardeşimde geldi. Eğer yine yapamazsa babamın beni sorumlu tutması yüksek ihtimal.

o zaman şu anki durumunu babanıza anlatın
herhalde türkiye 200 binincisi olduğu çocuğu hakkında kendisine fikir veriyordur.
açıkçası çok babamı da takacağımı sanmam
biraz bana ne demesini bilin.
çalışsaydı da başarsaydı deyip geçin.

Herkes kendi çocuğuyla ilgilenmeli kardeşinizi bırakıp bebeğinize odaklanın. Üzgünüm ama yapabileceğiniz pek birşey yok. Anam babam dururken sen kimsin der, sizin de eşinizin de canı sıkılır. Zaten şu yaşlar arkadaşlarına ettiğiniz her lafı ters anlarlar

bir de biraz zor olacak aynı ev içinde.

Herkes kendi çocuğuyla ilgilenmeli kardeşinizi bırakıp bebeğinize odaklanın. Üzgünüm ama yapabileceğiniz pek birşey yok. Anam babam dururken sen kimsin der, sizin de eşinizin de canı sıkılır. Zaten şu yaşlar arkadaşlarına ettiğiniz her lafı ters anlarlar

bir de biraz zor olacak aynı ev içinde.
Bende ablasıyım kötü duruma düşse annem babam kadar bende üzüleceğim. Asıl sormak istediğim böyle birine nasıl yaklaşırsak düzelirdi. Ama yorumların çoğunda yapabileceğim birşeyin olmadığını söylüyorlar. Bilemedim bende

Bende ablasıyım kötü duruma düşse annem babam kadar bende üzüleceğim. Asıl sormak istediğim böyle birine nasıl yaklaşırsak düzelirdi. Ama yorumların çoğunda yapabileceğim birşeyin olmadığını söylüyorlar. Bilemedim bende
Elbette, ben de ablayım, yaşadıklarınızın benzerlerini yaşadım. Çok iyi anlıyorum iyi niyetinizi yardım etme isteğinizi. Bir yanda kardeşinizin iyi bir geleceği olsun bir yanda anne babanız üzülmesin istiyorsunuz. Ama 18–19 yılda oluşmuş bir kişilik var artık sizin 1 yılda değiştirmeniz mümkün değil. Tek tavsiyem çok didaktik olmayın otorite gibi olmayın, o sizinle paylaşsın sorunlarını kaygılarını. O gelsin size

Evin içinde sürü gibi stres içinde yaşamaktansa bakıcıya veririm bebeğimi akşam en azından alır bebeğimi kapar kapımı huzurlu olurum bu çileyi hiiic çekemem bebeğin en güzel zamanlarini rezil etme sen doğur iyiles gitsinler

Evin içinde sürü gibi stres içinde yaşamaktansa bakıcıya veririm bebeğimi akşam en azından alır bebeğimi kapar kapımı huzurlu olurum bu çileyi hiiic çekemem bebeğin en güzel zamanlarini rezil etme sen doğur iyiles gitsinler
Güvenilir bakıcıyı nerden bulacağım ? Hadi buldum diyelim hangi bakıcı annem gibi ilgilenir. Ben 3.5 aylıkken daha çok küçükken işe başlamak zorundayım. Stres içinde yaşamıyorum ki sadece kardeşim düzelsin iyi bi yerlere gelsin istiyorum.

Elbette, ben de ablayım, yaşadıklarınızın benzerlerini yaşadım. Çok iyi anlıyorum iyi niyetinizi yardım etme isteğinizi. Bir yanda kardeşinizin iyi bir geleceği olsun bir yanda anne babanız üzülmesin istiyorsunuz. Ama 18–19 yılda oluşmuş bir kişilik var artık sizin 1 yılda değiştirmeniz mümkün değil. Tek tavsiyem çok didaktik olmayın otorite gibi olmayın, o sizinle paylaşsın sorunlarını kaygılarını. O gelsin size
Sanırım biraz otoriter kişiliğe sahibim. Doğru söylüyorsunuz çok sağolun

Zaten yapmanız gerekeni siz de eşiniz de fazlasıyla yapıyorsunuz bence. Sadece bunları yaparken çok üstüne düşme hissini kendisine yansıtmayın. Çünkü bu durumda bir çocuk iyiden iyiye kendini dünyanın merkezi olarak görür ve şımarık tavırları size karşı da artarak devam eder.

Tartışmaya girmeden, "biz elimizden geleni yapıyoruz hayatın güzel olsun diye sadece ama belli bir yaşa geldiğinde kendi hayatınla başbaşa kalacaksın. O yüzden iyi niyetimizi böyle gereksiz sert tepkilerle değil anlamaya çalışarak değerlendirirsen hem bizi üzmemiş yıpratmamış olursun hem de kendin daha sakin ve huzurlu olursun "diye sakince ve sık sık belirtmekte fayda var

Söylediklerinizin karşılığında şöyle dedi, böyle cevap verdi kısmına fazlaca takılmayın bence. Sert mizaçlı bir ergenliğe baba tarafından aşırı şımartılmak da eklenince böyle olması doğal aslında. Söylediklerinizin dokuzu diğer kulağından çıkıp gitse biri aklında yer ediyor inanın.

Psikologa gitme konusunda sakince ikna edebilirseniz daha kolaylaşır durum. Bu konuyu sınav stresine girmemek için, başarıyı artırmak, daha huzurlu ve mutlu olmak için gibi kendisine faydalı ve cazip bir şekilde aktarın. Sen git gibi tepkilerine "elbette ben de ihtiyaç duyduğumda seve seve giderim. Artık herkes kendini daha rahat hissetmek için gidiyor zaten " diyerek karşılayın

Ve babanızla ayrı bir ortamda, kesinlikle kardeşinizin duyma ihtimali olmayan bir yerde iyice konuşun anlatın. Çünkü bu konuda büyük hatalı kişi baba! Anneniz tepki verdiğinde arka çıkması, her konuda gereksiz bir savunma ve el üstünde tutması tüm sorunlarınızın çok büyük ölçüde nedeni. Üniversitesiye girmesinin de çözüm olmadığını, bu psikoloji ile üni de yoldan çıkan, kötü ortamlar edinen, alkole uyuşturucuya saplanan bir çok insan olduğunu, yaşı büyüdükçe önüne geçemez, hatalarını düzeltemez hale geleceğinizi anlatın. Hatalarını anlatın babanıza, bunları yapmamasını önemle belirtin

Güvenilir bakıcıyı nerden bulacağım ? Hadi buldum diyelim hangi bakıcı annem gibi ilgilenir. Ben 3.5 aylıkken daha çok küçükken işe başlamak zorundayım. Stres içinde yaşamıyorum ki sadece kardeşim düzelsin iyi bi yerlere gelsin istiyorum.
Sen git psikoga sen sorunlusun ne demek sen bilirsin tabiki

neden biliyor musunuz?
o kadar çok "şey" yapmışsınız ki "ailecek" şımarmış.
ne sorumluluk almış ne hayatı öğrenmiş
artık bir şey yapmamanızın vakti gelmiş.
Bir de nasılsa başarısız olursa ya siz suçlu olacaksınız ya anneniz ohhh sermiş iyice. Ona bir şey olunca o üzülecek bu üzülecek diye diye kalkmış totişi, sorumluluk da almamış. Kendi hayatındaki başarısızlıkların sorumlusu o hariç herkes olmuş.
Biraz roller değişsin bakalım, siz umursamaz bana neci olun da o da bir zahmet kendine gelsin.

Maalesef içinde okuma tutkusu olmayan birine bunu aşılamak zor ve uzun bir iş. Özellikle asi bir yapısı varsa.Şu an her ihtiyacınızı karşıladığınız için çok rahat.Hayatını böyle devam ettirecek zannediyor.Bu yıl üniversite olmadıysa tekrar zorlamayın.Harçlıklarını kesin, bir işe sokun.Arkadaşları okurken işe gitmek onu yıpratır belki aklı başına gelir.Dünyanın kolay olmadığını görür ve çalışır seneye.Ama onun haricinde konuşmak fayda etmiyorsa pek yapabileceğiniz bir şey yok.Çok istediği bir şeyi ödül olarak da kullanabilirsiniz.Örneğin üniversiteyi kazanırsan araba alacağız vb . Teşvik de işe yarayabilir.

Sen git psikoga sen sorunlusun ne demek sen bilirsin tabiki
Ben kardeşimin sorunları olduğunu söylüyorum zaten. Kardeşim bana öyle dedi diye ben sorunlu olmuyorum. Onu şımarıklığından dediğini biliyorum ve kafama takmıyorum. Ayrıca iyileş gitsinler dediğiniz kişilerin biri annem biri kardeşim.

Ben kardeşimin sorunları olduğunu söylüyorum zaten. Kardeşim bana öyle dedi diye ben sorunlu olmuyorum. Onu şımarıklığından dediğini biliyorum ve kafama takmıyorum. Ayrıca iyileş gitsinler dediğiniz kişilerin biri annem biri kardeşim.
Tamam özür dilerim yorum yaptığım için kusura bakmayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X