Kardeşim ile aram bozulur mu?

Huzursuzf

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2021
232
661
Merhaba hanımlar.Aslinda benim ki bir dertten öte ileride kötü şeylerin yaşanıp yaşanmaması ile ilgili.Biz 3 kardeşiz ben tek kızım.Dedem geçen yıl vefat etti .Babama bir daire bıraktı.Lakin babamın borclari olduğu için reddi miras yaptı.Kendisi de yıllardır çalışmıyor annem ile dükkan isletiyorlar annemin adına her şey.Dolayisi ile miras biz 3 kardeşe geçti.Tabi ki hiç birimizin babamın evinde gözü yok onlar sağ olsunlar ,sağ oldukça da ev onların olmaya devam edecek.Babam nedeni nedir bilmiyorum ama evi annemin üzerine değilde ortanca erkek kardeşimin üzerine yaptı.Arabada aynı kardeşimin üstüne yapıldı.Ben ailemin maddi durumlarına hiç bir zaman müdahale etmedim.Evliyim evim arabam var çok şükür maddi sıkıntım yok .
Erkek kardeşim bekar o da memur hiç bir zaman sıkıntı yaşamadım kardeşimle ikiz gibi büyüdük arada 1 yaş var.Maddi manevi birbirimize destek olduk öğrenciyken bile harçlıklarını biriktirip düğünümde bilezik almıştı.Oyle düşünceli ve birbirimize bağlıyız.
Geleyim esas konuya bu miras konusunu bilen bir kaç akrabam ileride evlenince o evi size bırakmazlar.Sen ve küçük kardeşin mağdur olursunuz ,elin kızı acımaz kardeşini sana da düşman eder para için gibisinden laf etmeye başladılar.Evin değeri şu an 1 ,5 milyon lira.Anne baba hayattayken bu konuları konuşmak bana yanlış gelsede ileride kardeşimle aram bozulacak diye çok korkuyorum.Durumu olmasa ve benim rizamla evi istese seve seve veririm Allah yukarıda.Ama arkamdan iş çevirirde özellikle daha 12 yaşında olan küçük kardeşimi mağdur eder diye endişelenmeye başladım.Para pul için kardesimi kaybetmek istemiyorum.İlerde ne oluruz bilmiyorum.Ben 30 yaşındayım kendimi kurtardım ama küçük kardeşim daha ufak .Keşke böyle bir şeye hiç bulasmasaydik.Sadece içimi dökmek ve durumlar hakkında yorum almaya geldim.Yorumlar için şimdiden teşekkürler

Babamla konuşur, hak geçer el at derdim. Bana göre bunun ayıbı yok. Aranız bu kadar iyiyise zaten o da bunu düşünmeli.
Babam evlenmeden evvel, arabanı al götür dedi ben almadım. Kardeşlerimin de hakkı var diye. Satıp herkesin hesabına eşit para yolladım. Onun da işine geliyor valla.

Merhaba hanımlar.Aslinda benim ki bir dertten öte ileride kötü şeylerin yaşanıp yaşanmaması ile ilgili.Biz 3 kardeşiz ben tek kızım.Dedem geçen yıl vefat etti .Babama bir daire bıraktı.Lakin babamın borclari olduğu için reddi miras yaptı.Kendisi de yıllardır çalışmıyor annem ile dükkan isletiyorlar annemin adına her şey.Dolayisi ile miras biz 3 kardeşe geçti.Tabi ki hiç birimizin babamın evinde gözü yok onlar sağ olsunlar ,sağ oldukça da ev onların olmaya devam edecek.Babam nedeni nedir bilmiyorum ama evi annemin üzerine değilde ortanca erkek kardeşimin üzerine yaptı.Arabada aynı kardeşimin üstüne yapıldı.Ben ailemin maddi durumlarına hiç bir zaman müdahale etmedim.Evliyim evim arabam var çok şükür maddi sıkıntım yok .
Erkek kardeşim bekar o da memur hiç bir zaman sıkıntı yaşamadım kardeşimle ikiz gibi büyüdük arada 1 yaş var.Maddi manevi birbirimize destek olduk öğrenciyken bile harçlıklarını biriktirip düğünümde bilezik almıştı.Oyle düşünceli ve birbirimize bağlıyız.
Geleyim esas konuya bu miras konusunu bilen bir kaç akrabam ileride evlenince o evi size bırakmazlar.Sen ve küçük kardeşin mağdur olursunuz ,elin kızı acımaz kardeşini sana da düşman eder para için gibisinden laf etmeye başladılar.Evin değeri şu an 1 ,5 milyon lira.Anne baba hayattayken bu konuları konuşmak bana yanlış gelsede ileride kardeşimle aram bozulacak diye çok korkuyorum.Durumu olmasa ve benim rizamla evi istese seve seve veririm Allah yukarıda.Ama arkamdan iş çevirirde özellikle daha 12 yaşında olan küçük kardeşimi mağdur eder diye endişelenmeye başladım.Para pul için kardesimi kaybetmek istemiyorum.İlerde ne oluruz bilmiyorum.Ben 30 yaşındayım kendimi kurtardım ama küçük kardeşim daha ufak .Keşke böyle bir şeye hiç bulasmasaydik.Sadece içimi dökmek ve durumlar hakkında yorum almaya geldim.Yorumlar için şimdiden teşekkürler
sagligindayken 3 unuzun üstüne yapması daha iyi olur bence. hayat olumlu ne olduğu olacağı bellisiz. üstelik para işi olduğu zaman ve tabi evlendiği zaman baskalarida devreye girecek. bu yüzden şimdiden kotu olan ilerde de kotu olacak demektir yinede siz bilirsiniz tabi

Ne münasebet yaa, baban zaten kardeşlerin arasındaki fitili büyük oğluna evin arabanın tapusunu vererek ateslemis.
Bu saatten sonra o kavga kaçınılmaz bence.
Cunku işin içine arsa,ev,para girince - hele ki değeri bir buçuk trilyon olunca herkes kendinde fazla hak bulur.
Ve kim haksız çıkar biliyor musun?
En az payı alan .
Mesela benim dedem 4 çocuğu var, üçüne İstanbul'un gobeginden ev verdi, diğeri zaten erken evlenmiş,eşinin de durumunu iyi (dedem iyi bir mevkide yanında ise sokmuş) - kendi evi barki var birkaç tane.
Sonuç olarak üç kardeş yirmi otuz sene evlerin keyfini sürerken şimdi kirada olan (ve kirayı o evde eskiden oturan kardeşin aldığı) ev lüks site yapılmasi için bir firmaya verilecekmis. Ama firma yıkımdan önce o ev için 200 bine yakın bir rakam istemiş. Yapılsın, sonra yuksekten satilip kardeşler arasında bölüştürülür diye.
Ama hiç evin verilmediği kardeş demiş ki; ben yapılmasına katkıda bulunmam. Satilinca da payimi alırım
Bence bu dediği makul bir istek (bu arada bu kişi benim annem degil- bu dediği olursa benim ailem de fazla ödeyecek ama yani doğru söze ne denir?)
Sonuç olarak daha olayların çok başındayız ama duyanlar bozulmaya başladı bile.
Oysa yani, sen yillarca kira vermemissin- hatta evden kira almışsın. Parayı da ödemek bence hakkın. Onun da ödemeyip pay istemesi hakkı
Ama işte,işin içine para girince herkes kendinde bir tık fazla hak goruyor.
Yani benim diyeceğim; bugün olmadı yirmi sene sonra o mesele zaten aranızda tartışma çıkartacak. Bari bugünden çıkartin tartısmayi da en azından hem kötü olup hem beş kurussuz kalmayın.
Ayrıca Baban neden böyle bi şey yaptı ki?
Madem ev üçünüzün, siz nasıl onay verdiniz?
Çok saçma bir şey olmuş. Ve bence baban kesinlikle iyi niyetli biri değil.

Ha bir de ölüm sadece yaşlılara yok ki. Ya kardeşin erken ölürse? Kardeşe miras hakkı var mı? Yengen (yasal olarak onda olan) kendini ve çocuğunu rehaf içinde yaşatacak şeyi kolay kolay size verir mi?

Benim kuzenlerim de benzer durum yaşadı hiçbir sorun çıkmadı. Miras değil de alınan evler bir çocuğun üstüne yapılıyordu 2 evleri vardı. Yine benzer bir borç muhabbetinden dolayı. Ancak anne baba vefat ettikten sonra kuzenim kız kardeşinin hakkını verdi. Evliydi üstelik bence o tamamen karakter meselesi ben eminim ki kuzenimin karısı kendisini de parçalasaydı kardeşine asla bir hainlik yapmazdı. Sonuçtu diyip demediğini böyle bir talebi olup olmadığını bilmiyoruz belki de dedi. O dönemde benim dahi aklıma gelmedi böyle bir sorun yaşayacakları güveniyordum kuzenime, sizin içinize bu tohumun düşmesinin derinlerde bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Öyle değilse milleti çok dinlemeyin bakın ne güzel şeyler yazmışsınız kardeşiniz hakkında. Ben ablama da erkek kardeşime de gözüm kapalı güvenirim etrafta da hep bizim aramızdaki bağı anlatırlar çok düşkünüz birbirimize. Asla aklıma bana bir hainlik yaparlar diye bir şüphe gelmez. Bence siz de şimdiden düşünmeyin kardeşimize bilenmeyin derim.

Benim kuzenlerim de benzer durum yaşadı hiçbir sorun çıkmadı. Miras değil de alınan evler bir çocuğun üstüne yapılıyordu 2 evleri vardı. Yine benzer bir borç muhabbetinden dolayı. Ancak anne baba vefat ettikten sonra kuzenim kız kardeşinin hakkını verdi. Evliydi üstelik bence o tamamen karakter meselesi ben eminim ki kuzenimin karısı kendisini de parçalasaydı kardeşine asla bir hainlik yapmazdı. Sonuçtu diyip demediğini böyle bir talebi olup olmadığını bilmiyoruz belki de dedi. O dönemde benim dahi aklıma gelmedi böyle bir sorun yaşayacakları güveniyordum kuzenime, sizin içinize bu tohumun düşmesinin derinlerde bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Öyle değilse milleti çok dinlemeyin bakın ne güzel şeyler yazmışsınız kardeşiniz hakkında. Ben ablama da erkek kardeşime de gözüm kapalı güvenirim etrafta da hep bizim aramızdaki bağı anlatırlar çok düşkünüz birbirimize. Asla aklıma bana bir hainlik yaparlar diye bir şüphe gelmez. Bence siz de şimdiden düşünmeyin kardeşimize bilenmeyin derim.
Bilenme değil de dolduruşa geliyorum ister istemez insanın aklına geliyor.Bu zamana kadar babamdan hiç maddi anlamda fayda görmedim evladı olarak baba malı olayını tatmak isterim ne yalan söyleyim.İnsallah sıkıntı yaşamayız

Haberim vardı çok karışmadim.Kardesi.e güveniyorum ama ilerde ne olur o içimi kemiriyor.
Şu an geri döndürmek zor olabilir o zaman
zamanında kendi isteğinizle vermişsiniz çünkü

Acaba babanız tek bi kişiden hepsini geri almak için öyle yapmış olabilir mi?

Küçük kardeşinize yapsa daha iyi olurdu madem birine verdi. Ama ortada bişey yokken sadece ona verilmesi de manasız olmuş.

Bilenme değil de dolduruşa geliyorum ister istemez insanın aklına geliyor.Bu zamana kadar babamdan hiç maddi anlamda fayda görmedim evladı olarak baba malı olayını tatmak isterim ne yalan söyleyim.İnsallah sıkıntı yaşamayız

Milletin dolduruşuna gelmeyin. Her ailenin dinamikleri aynı değil.

Bizde de ailemin bazı malları benim üstüme. Ve erkek kardeşim bu konuda başkalarının dolduruşuna gelse çok üzülürüm. Eşim dahil herkes bilir bu malların ortak olduğunu, ki kardeşimin ihtiyacı olsun oturduğum evi bile gözümü kırpmadan veririm.

Mirasda hepinizi kardeşler olarak saklı payınız o şekilde sizin kardeşinize sizinde payınızın olduğu birşeyi devredemez.Çok istiyorsanız tapu iptali davası açarsınız

X