Kardesim kendini eve kapadi

surekli para yollamadim, varimi yogumu vermedim. Bazi aylar oldu, biliyorum annemin doktor kontrolu geldi gidemiyor zorluktan, 'anne al bununla doktora git lutfen ve ayin devamini dusunme ben kardesimede simdi para gonderirim' yada farkettim annem babam ustune basina bisey alamiyor 'bu ay ben kardese para gonderecegim sizinki cebinizde kalsin, ihtiyacinizi karsilayin' dedim. Ve o zaten istanbuldayken aldigi para ile anca evde oturabilit kira, alisverisi kaldirabilir durumda idi. Onu simartacak bir sey yapmadim. Ama ailem, onun orda olmasini ve is bakmasini bile adim gordukleri icin destek vermeyi istediler. Banada vermislerdi bu arada. Ben mezuniyetten sonra 1 yil is bulamadim ama bulana kadar kazirken tirnaklarim kanamisti, ve asgari ucrete buldugumu tuttum tum gucumle.
Benim kardes, en yuksek maaslisi olsun, bide ayagina gelsin istiyor. Insanlar onu bulsun, cunku cok yetenekli cok zeki... Ve evet o bana nazaran biraz daha rahat buyudu. Onun zamanina ailemin bi tik daha rahat oldugu bir zaman denk gelmisti

Ya ben aslinda gecen yil cok okkali sozler soyledigim ve ortaligi birbirine kattigim icin Istanbul niyeti ortaya cikti. Ondan once 1 bucuk yildir evde oyle yatiyordu, gunduz uyuyor gece, bilgisayarda ya oyun oynuyor ya dizi izliyordu, yine odasindaki yataga tutkalla yapismis gibiydi. Sonra 'ben Istanbula gidecegim orda cok hemde daha imkanlar var ve isteyebilecegim sirketlerde orada' deyince benim ailem bir sevindi, yatagindan cikti diye. Ama o bir sehirdeki yataktan cikti baska bir sehirdeki yataga girdi

Cv resmen beni işe almayın demiş
sizin yapabileceginiz birsey yok gercekten en fazla ailenizi uyarırsıniz belki parasız kalırsa mecburen çalışır. Zor bir durum. Kardeşiniz nihayetinde insan kardeşini mutsuz gormek istemez.
hayırlısı

Kardeşiniz iyi bir üniversitede işletme-iktisat-ekonomi tarzı bir bölümü bitirdiyse oradaki çocuklarla kendini kıyaslıyor muhtemelen. Hepsi fabrikatör sahiplerinin çocuklarıdır,mezun olunca ana babalarının fabrikalarının başına geçmişlerdir,sizinki de böyle “başkasının emri altında çalışamam”a getiriyordur konuyu ama boş. Para parayı çeker. Ailesinin işi yoksa yeni mezun adam ithalat ihracat yapamaz,mümkün değil. Aklını başına da toplayacak gibi değil büyük ihtimal babanız besleyecek onu ölene kadar.

Oyleler zaten. Bence en buyuk hata burada oldu. Ailem ongoremedi, bende oyle. Ama; kardesimin uni sinav puani bircok iyi devlet universitesine yeterken, cok diretti 'ben rastgele bir okulda iktisat okursam hicbisey olamam' diye, sonra ailem kabul etti onun istegini ve %50 burslu Bilkent e gitti. Ama o da oyle bir okulki.. Bir Porshe ile Ferrari nin kaza yapabilecegi nadir okul kampuslerinden biri herhalde. Etraftaki herkes zengin olunca bizimkinede okurken bir haller oldu. Oysaki benim babam memur annem ev hanimi, onlar birseylerden kisarak ve onun istegi ile basa cikamadiklari icin ve zekasina cok guvendikleri icin oraya gondermeyi kabul edip bunu karsiladilar. Hatta ikinci yilinda kendi evine cikmak istedi falan. Evde bir stres ortami 'biz bunu nasil karsilayacagiz ne olacak? Ama neyse egitim bu, ustesinden geliriz' diye..
Ama simdi mezun oldu ne oldu? Akli o zenginlikte kaldi

Yaptığı planlarin artık ise yaramadığını 3 senedir 5 kuruş para kazanmamış olduğunu ona açık açık söyleyin.
İyi üniversite mezunu gencecik adamsın, ailenden para almaktan utanmıyor musun? Daha ne kadar kendini ve bizi kandırmayı planlıyorsun?
Madem en harika senin aklın, 5 kuruş para yok sana bundan sonra. O muhteşem bilgilerin ile kendi ayakların üzerinde nasıl durabiliyorsun görelim.

Şimdi kız bize, 36 yaşına gelip de okuduğun güzelim üniversiteyi de kendini de harcayacağına şimdi kız.

Ama bundan sonra icraat dışında bir şey görmeye kapalıyız diye açık açık konuşun.

Yok öyle hatta İstanbul'a kaçmasına da izin vermek. Aileniz de pek iyi niyetli, is bulan gitmeden de bulur. O tartışmadan sonra bal gibi kaçmış.

Kaçmasına da izin vermeyin, o yetişkin olamamis bir çocuk gibi davranmaya kararliysa siz de azarlayan bir ebeveyn olun, daha da yaş alıp da iyice bunalıma gireceğine bir an önce aklını başına alsın. Züppe arkadaşlarını örnek alacağına, kendi konumunun idraki gelmeli ona.

Evet istemiyorum Onun o derece eve kapanmasi depresyon belirtisi ve cidden uzuluyorum. Belki bir destege ihtiyaci vardir ama ne tarz bir destek olabilir bilmiyorum. O bu derece manipulatifken, ben nasil onun ustunde manipulatif olup ikna edebilirim onu ki? Biseyleri duzeltmek icin dusunuyorum ama care bulamadim

Benim kardeşimi anlatmışsınız sanki. Mezun olalı iki sene oldu, evden hiç çıkmıyor. Bütün gece ayakta, gündüzde 2 ye kadar uyuyor. Asla iş aramıyor, maaş beğenmiyor, yurtdışında çalışmak istiyorum diyor ama dilde öğrenmiyor. Annemde çözüm olarak evlendirelim diyor dalga geçer gibi. Evlenince hayatı düzene girermis. Tamm Türkiye'de şartlar çok zor ama insan evde oturup 60 yaşındaki babasının kazancını yermi?

Ben size bir şey diyeyim mi bıktık usandık gençler olarak hiçbir şey beğenmeyen yetişkinlerden. İnternette ya da gerçek hayatta bir mok olamamış insanlar "hmm artık herkes üniversite okuyor" "aa artık herkes ingilizce biliyor önemli olan başka diller bilmek" "yaa x üni mezunu musun, boğaziçi değilse olmaz cnm" türevi konuşmalar enerji sömürüyor. Baksak bunu söyleyenler tee yıllar öncesinde o işin bölümünü bile okumamış ama hasbelkader devletin çeşitli alımlarıyla girmiş kişiler. Tanıdığım bir sınıf öğretmeni var aslında ziraat mühendisliği okumuş bilmemne. Şimdiki gençler daha prensipli, daha idealist. Uzmanlığı olan işi yapmak istiyorlar. Kardeşiniz bilkenti tam burslu kazanmış, ileri seviye ingilizcesi var. İş görüşmelerinde başına neler geldiğini az çok tahmin edebiliyorum. Ben kendi iş arama sürecimde öyle şeylerle karşılaştım ki arkadaşlarımın sosyal desteği olmasaydı yataklara düşerdim. İş verenlerin bir kısmı özellikle kurumsal olanlar fazlasıyla acımasız olabiliyorlar. Beni doğduğum memleketten yargılayanlar, burcumu soranlar, ailemin maddi durumunu soranlar, 3 bin tl maaş teklif edenler(şakasız) o süreç inanın kolay olmuyor. Maalesef şu an onda gençlik idealizmi var. Torpili içi almadığına göre kötü niyetli biri değil. Savrulmuş bir genç sadece. Gerçeklerle yüzleşmesine az kalmıştır. Sağlayabiliyorsanız psikolojik tedavi almasını sağlayın.

Kardeşiniz elini göğe açsın yaradan ona ey kulum sen 4 sene iktisat okudun kimse yapamaz bu devirde al sana şirketler arabalar der belki. Yani şu devirde üniversite mezunu olmanın yeterlilik olduğunu sanan garip gençler var ben de 26 yaşında çok iyi bir üniversitede okudum. Kimse gel sen 4 sene okumuşsun seni yönetici yapalım demedi. Ben 6 ay staj yaptım üç kuruşa sonra gittim asgariyle çalıştım, ama öyle böyle değil sabahlara kadar dosyalar yetiştir uykusuz kal cebelleş, bir şeyleri tam öğrenip CV yi doldurucam diye ne emek verdim. Sonunda iki sene önce çok iyi bir şirkete girdim. Kaldı ki iktisat bilen biri şirket kurmanın öyle de basit bir şey olmadığını bilmeliydi zaten onu da boşuna okumuş. Ya inovatif bir fikri olacak ve yatırım desteği alacak ya da elinde belli bir parası olacak ki ufaktan başlayıp büyütecek. Kolay yoldan para yok malesef. Kardeşinize desteği bırakın yoksa aile nasılsa yardım ediyor diye bir şey yapmamaya devam eder

Yaşıtlarım adına konuşayım, 26 yaşındayım. İdealistlikle zerre alakası yok bizim neslin. Etrafımda da var 4 sene okudum asgariyle çalışmam kafasında burnu havada insanlar. Bu ülkede aldığımız eğitimin ne kadar yetersiz kaldığının herkes farkındadır. Tecrübe olmadan elde bir diplomayla bir şey biliyorum diye geçinmenin bir mantığı yok, tecrübe de bu ülke şartlarında öyle kolay değil en aşağıdan başlayacaksınız, teorik bilgiye uygulamayla destek vereceksiniz ondan sonrası geliyor zaten. İdealist dediğin öyle boş oturmaz daha üniversiteden başlıyoruz artık kendi alanlarımızda iş ve staj aramaya. Alanında akademik çalışmalar yapan, projelere giren, çalışmak istediği sökterlerin içerisine dahil olup çaba harcayanlar idealist olanlar. Kös kös evinde oturup şirket kuracam yeaaa değil ha iş görüşmelerinde yenen kazıklar da herkesin malumu o da ayrı bir şey. Ben hiç karşılaşmadım öyle tuhaf görüşmelerle ama yaşayan arkadaşlarım gerçekten çok yıprandı. Hep birbirimize maddi manevi destek oluyoruz. Gerçekten psikoloji bozucu bir süreç.

Son düzenleme:
%50 burslu bile olsa ailenizin cebinden çok para çıkmıştır yazık olmuş. Öngörememekle alakalı değil aslında,kendinizi suçlamayın. Kardeşiniz dümdüz sorumsuz,beyin cerrahı da olsa başkasının hastanesinde çalışmam ,ille de kendi hastanem olsun diyecekti,fark eden bir şey yok. Kendi haline bırakın. Koskoca adam, sorumluluk bilinci sonradan verilmez.

Bu yaş grubuna her şeyin en iyisini hak ettikleri fikri nasıl yerleşti acaba
Sıradan biri olduğunu kabullenmeli
Asgari ücretle bir an önce işe başlamalı

Arkadaşının da annesi falan gelmiyor bir kaç aylığına. Aylarca evde boş oturan birini istememiş o arkadaşı

Gerçekleri kabullenmekte başlayabilir hayata

Çok şımartmışsınız ailecek. Şimdi gerçek hayatta kendisinin hiçbir halt olmadığı gerçeği ile yüzleşemiyor

Depresyonda da olabilir. Ben de lise bittikten sonra depresyona girdiğim için üniversite okumayı yıllarca beklettim. Sınava çalışmayıp "Tüh istediğim yer 1 2 puanla kaçtı" diye bahane ettim. Kardeşinizi bir psikologla görüştürün, basit bir tembellikten çok daha fazlası olabilir. Hem henüz 26 yaşında, şimdi değişmesi 30unda değişmesinden çok daha iyi

Zengin değilsen babadan şirket dükkan birşey yoksa nasıl patron olarak işe başlayacakmış?ticaret için bile sermaye lazım yani.gençler çalışmak istemiyor ama mecbur çalışmak zorundalar türkiyede çalışma niyeti yoksa yurtdışına gitmeye çalışsın ama gitsin bir işe girsin bir yerden başlasın evde durdukça aleyhine olacak askere gitmediyse aradan çıkarsın onu.

Bence bu kardeş devleti de kucumser. Durduk yere hop diye gelinmiyor bazi noktalara.

Yani anlayamadım, sermaye yoksa ne iş kurması Hayallerde uçuyor bu kardeş, madem eğitimi iyi guzel bir iş bulabilir pekala. CVsindeki malca ifadeleri çıkarsın, adam gibi hevesli olsun bir işe girsin. Tüm şirket sahibi tanıdıklarım bu şekilde, calışıyor, sermaye topluyor, cevre ediniyor şirketini öyle kuruyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…