Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
145
103
Kızlar merhaba, bu konuda gerçekten fikirlerinizi merak ediyorum. Biz eşimle Karadeniz'in bir ilçesindeyiz, eşimin ailesi de 6 ay kendi evlerinde kalıyor, 6 ayda bizim yaşadığımız ilçeye bağlı köylerinde kalıyorlar. Kaynı, ailesinin evinde yaşıyor bekar ve çalışıyor sgk'lı olarak. Ben yeni evliyim, eşimle birlikte bahçelerin bakımını yapıyoruz bu yaz da fındık toplayacağız. Anne babası da toplamaya yardım edecek. Eşim fındığı satıp paranın %70ini kendimize alacak, bu para bizim 1 yıllık geçim kaynağımız olacak, kalanı da anne babasına verecek. Seneye kaynıma da fındık parasından vereceğini söyledi kaynımın düğün altınları için hoş henüz bir gelin adayı yok. Kaynım yıllık izninde buraya geldi ve sadece birkaç saat çalıştı. Sonrasında kavga gürültü ben tekrar iş kıyafetlerini giymem, yemek molası vermeseydik yemek getirirken benim fikrimi mi aldınız vs dedi (ki hem önüne yemek koydum hem de hepimize böyle çemkirdi hata ettik hazırlamakla) ve ben kadın halimle gidip eşime ve kayınpedere çuval taşıyarak yardım ettim. Kaynımın hem buradaki hiçbir işle alakası yokken, hem düzenli bir işi varken, kira vermiyor, faturaları babasının emeklisinden ödüyorken.. Biz ise burada kirada, bahçeyle sürekli ilgileniyorken, eşim sürekli arabasıyla köye in çık yapıp anne babanın her alışverişi, bahçe masrafları, mazotu, benzini, gübresi, motor arızaları vs. vs. bir sürü iş ve masrafla uğraşıyorken.. Konuşulan şu: seneye fındık parasından kaynıma da verilecekmiş evleneceği zaman gelinin takıları fındık parasıyla alacaklarmış. Bu normal mi sizce? Evet eşim bana taktığı bilezikleri fındık parasıyla aldı ama zaten eşim olmasa anne baba buraya gelip bahçe işlerini yapamaz bile, k.peder çok pasif, neredeyse hiçbir şey yapamıyor, her şey eşimin omuzlarında. Bunların üstüne bir de geçenlerde babamlar geldi, k.valide dedi ki biz olmasak bu çocuklar açlıktan ölür. Ben üniversite mezunuyum ve evlenmeden önce hep çalıştım. Eşim mühendis 6 yıl özelde çalıştı. Maddi hiçbir beklentimiz yok eşimin ailesinden durumları yok ama eşim buraya yerleşmek istedi, zaten bahçeler 2 yıl önce dededen mirasla kaldı onlara, kafasında farklı iş planları da vardı ama umut veren kişi sözünden dönünce tek yapamadı. Kayınvalidenin yoğurdu, balı, tere yağı, zeytinyağı, kaşarı, yediği önünde yemediği arkasında eşim her ihtiyacını alıyor. Ona rağmen ailemin yanında da sanki bütün varını yoğunu bize vermiş gibi konuştu. K.pederin kartını da verdim onlara fındığı da diyor ama her istediğini alıyor eşim. Zaten o para anca giderlerini karşılıyor. Kendilerine bile kaşar yumurta vs veriyor sürekli düşünün. Hesabını ayrı tut dedim eşime ayrı zaten diyor ama sanmıyorum ayrı tuttuğunu. K.valide şimdiden biz olmasak bunlar açlıktan ölür diyor babamlara, ki öyle bir şey asla yok resmen eşim onlara bakıyor, kavga çıkmasın diye kendimi zor tuttum o an. Şimdiden bunları söyleyen yarın öbür gün neler der. Biz yatalak değiliz elimiz ayağımız tutuyor, eşim bahçeleri çekip çeviriyor bize ettiği lafa bakın. Kaynım da kayınvalide de, sizin de bir işiniz olsun gibisinden laflar etti birkaç kere. Eşim çalışırken aile evinin tadilatına para harcamış, her ay kardeşi okurken para yollamış, buna rağmen eşime paranı hiç biriktirmedin, neyse ders oldu sana yapacak bir şey yok gibisinden laf ettiler. Eşime kibarca söyledim kardeşin kendisi çalışıyor altınları o alsın dedim hayır ben de fındık parasıyla aldım diyor. İyi de senin işin şuan bu, onun gibi bahçede iki saat çalışıp esip gürlemiyorsun ki 😏😏😏 Sizce doğru mu düşünüyorum, bu durumu eşimle tekrardan konuşmalı mıyım, kırmadan nasıl ifade edebilirim fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim okuduğunuz için.

Konuşulan şu: seneye fındık parasından kaynıma da verilecekmiş evleneceği zaman gelinin takıları fındık parasıyla alacaklarmış. Bu normal mi sizce?
Anormal. Asıl anormal olan ise bunu eşinizin farkedip müdahale etmiyor olması. (Etmiş olsa konu açmazdınız diye düşünüyorum)
Ben üniversite mezunuyum ve evlenmeden önce hep çalıştım. Eşim mühendis 6 yıl özelde çalıştı.
Gidip başka işlerde çalışsanız? Ortak tarlayı işlediğiniz sürece ortakçınız, kaynınız olacak.

Fındık bahçesi kimin üstüne kayıtlıysa onun söz hakkı geçer , genelde de böyle olur emek veren görünmez, ben sizi anlıyorum biz emek veriyoruz ama emek verdiğimiz görünmüyor birde tembel kayın var emeğimizi ona mi yedireceğiz diyorsunuz ama kv oğlundan bunu istemiştir

Malesef bütün eşler böyle kazık yer yer ama asla akıllanmaz ben okurken sinirlendim sizi düşünemiyorum bile bosver ne hali varsa görsün ezilsin hep ailesinin yanında esin ben sana üzüldüm canm bnm

Valla kardeş madem ona buna verecek kadar para var sen kendinden hiç kısma her istediğini al. Gerisine de karışma boşver sen rahat ettikten sonra önemi yok

İnanın ben de istemiyordum başta ama eşim orada iş alacağım, bir süre bahçe işleriyle uğraşırım dedi özel sektörde de yıpranmış 6 yıldır. Ben de iş bulurum diyordum ama burası küçük bir ilçe iş imkanı yok. Kimseye eyvallahı olmayan biriyim. Şuan da eşim kendi kazandığını da yeme içme araba masrafları bahçe giderleri buralara harcıyor. Bir akrabaları dedi ki, kızım söyleyin birkaç yıl fındık parasını size versinler kendinize ev alın, kaynın zaten baba evinde dedi. Ama ailesinin fındığı komple vermesini bırakın daha fazla masrafları oluyor bize 😑

Agzim acik okudum.
Bir defa findiklik anne babasinin mali siz icinde oturabilirsiniz ama kardesinin de hakki var.
2.si babasinin emekli karti sizde anladigim kadariyla ve 2 kisinin yedigi yumurtanin ve kaşarin hesabini yapiyorsunuz.
3.sü size cok fazla yuz vermisler 3 tane isci tutup oralari hallettirip parayi yemesini de cok iyi bilir bu insanlar. tabi ki size onlar bakiyor. baska bir geliriniz var mi da kendi kendinize triplere giriyorsunuz.
4. su 2 3 ay findik toplayip butun sene o parayi yemek neyin kafasi.
5. si uni mezunu olunca maas baglamiyorlar. anne babasinin malina guvenip neden geleceginizi planliyorsunuz o bahcede calissa da calismasa da kardesinin de hakki var. once bunu kafaniza sokun.
6. si sizin altinlariniz o bahcenin parasiyla alindiysa tabi ki hak gecmesin diye kardesin de altinlari o parayla alinacak.
7. si siz o bahceye ve oturdugunuz koy evine kira mi oduyorsunuz da boyle sahiplendiniz anlayamadim.
8. si siz de bahcede calismayin kendi islerinizi yapin, elinizi tutan mi var ?
daha yazardim da bu kadar enerjim yetti.

Sizin kesinlikle ana işiniz olmali.
Yılda bir kere fındık toplamayla ne gelir elde edeceksiniz
Tarla tamam herkesin hakkı vardır ama kim ekerse genelde ürünü o alir
Kayın sizde kira parası alırım yarisi benim derse sizde onun hakkını kiralayabilirsiniz
Yıllarca babamın köyde tarlası ekildi amcam tarafindan bir çuval un bile görmedik biz orası ayri 😉
Hatta babamın tarlasını ekerken izin bile almazlar.

Malesef bütün eşler böyle kazık yer yer ama asla akıllanmaz ben okurken sinirlendim sizi düşünemiyorum bile bosver ne hali varsa görsün ezilsin hep ailesinin yanında esin ben sana üzüldüm canm bnm
Kesinlikle. Babası amcaları herkes birbiriyle küs, zaten ne yaptıysa dede yapmış, apartman, köy evleri, bahçeler bırakmış. Eşim de diyor ki benimle kardeşim arasında para sorunu olmaz. Ama kaynım hiç öyle birisi değil. Borsaya yatırıyor, parası sadece kendinedir eve bir şey yapmaz. Benimkinin gözü nasıl açılacak bilemiyorum. İnsanlar yaptığınız iyilikleri hatırlamaz, hesabını yap yarın Önür gün annen başımıza kakar diyorum, emeğinin değeri bilinmez diyorum yok anlamıyor 😏

Yani o bahce kayinpeder ile kayinvalidenin zaten. Durmadan kaşar, maşar, her seylerini biz karsiliyoruz falan yazmissiniz.
Evet esiniz calisiyor ama bu imkani saglayan babasi tabi ki karsilayacaksiniz..

Kayininiza verilecek para icin icin bir sey diyemem. Esinizden baska calisan yoksa, o bahceyi sadece esiniz cekip ceviriyorsa vermek istememekte haklisiniz sanirim.

Bence bu isin en temizi bahceyi maasla isletecek bir aile bulup, masraflari dustukten sonra gelen tutari 3 e bolmeniz. Tabi kayinpederiniz razi gelirse 3 e bolunmesine. Neticede onlarin mali.
Siz de kari koca kendi isinizde calisirsiniz. Bahceden gelen gelir de ek gelir olur.

Fındık bahçesi olanlar anlayabilir sizi😅kaynınızın fındığı alacağı sene bahçe bakımı yapmayın sizde. Gübreleme,ilaçlama,ot biçme gibi işleri gelsin kaynınız yapsın,fındığı da toplayın gitsin. Sizde 1 yıl dinlenmiş olursunuz.
Valla iş imkanı bulayım evi toplayıp taşınacağım kim ekecek kim ne kadar alacak, anne baba nasıl köye gidip iş yapacak hiç umrumda değil. Fikriniz çok mantıklı ama eşime söylesem bunu da kabul etmez.

Kesinlikle. Babası amcaları herkes birbiriyle küs, zaten ne yaptıysa dede yapmış, apartman, köy evleri, bahçeler bırakmış. Eşim de diyor ki benimle kardeşim arasında para sorunu olmaz. Ama kaynım hiç öyle birisi değil. Borsaya yatırıyor, parası sadece kendinedir eve bir şey yapmaz. Benimkinin gözü nasıl açılacak bilemiyorum. İnsanlar yaptığınız iyilikleri hatırlamaz, hesabını yap yarın Önür gün annen başımıza kakar diyorum, emeğinin değeri bilinmez diyorum yok anlamıyor 😏
Esinde bütün suç

Bu arada esim şuan köyde tarlada tarım isleri ile uğraşıyor
Yıllardır bekarken çalışmış köye ve iki abisi bunun etinden sütünden fazlasıyla yararlanmış ve birsuru mal sahibi olmuşlar
O mallardan eşime birşey düşmeyecek adım gibi eminim.
Şimdi seneye ev alma durumumuz var esim bu yaz yine orada bu yaz komple orada geçiriyor zamanini ama bu yaz eş ailesi borçlarını ödeyecek.
Seneye üründen gelir elde edilirse eşime yardım edeceklermis esim ama tabiri caizse hayvan gibi çalışıyor.
Okul biteli yüzünü göremedim.
Ama mesela ne kadar yardım edecekler diyorum iste bir üründen kar edilirse diyor
Edilmezse diyorum karavana😂
Eşek olursan semer vuran çok olur.
Sizin yerinizde olsam iş bulurdum.
Ortak işten hayır gelmez.
Benim kendime ait maaşım olduğu için umruma değil.
Bazısı çok çalışır kimisi sadece görünür.
Kayninizla yerinizi ayirin resmiyette olmasa da hakkını verin fazlasına göz dikmesin.

Pardonda bu fındık olayına siz niye yorum yapıyorsunuz? Adamın babasının malı sizi nasıl enterese edıyor? Seneye siz yardım etmezsiniz oldu bitti gerisi niye sizi bağlıyor? Adam isterse gider bir yaşadığı oğluna verir mal sahibi siz değilsiniz kalkıp çalıştığıyla yapsın vs diyorsunuz. Adam sen kimsin benim babamın malı sen hangi sıfatla konuşuyorsun dersen ne diycen? Kardeşinin eşi mi? Sadece bu sıfatınız varda. Bu adamların maaş kartı niye sizde? Sanki her şeyi siz yapıyor gibi yazmışsınız ama kartlar sizde fındık paraları size akıyor. Bence her kaymağı yiyen siz gözüküyorsunuz. Yıllık geçim kaynağı olduğuna göre bayada para tutuyor dimi?

Siz kendinizce haklısınız. Çalışan, yorulan sizsiniz.
Ama mal ortaksa eşiniz kendisinin olmayan mal üzerinde karar veremez. "Ben bu işi yapmak istemiyorum. Bahçe için başka bir çözüm bulalım" diyebilir en fazla. Sonra da girer bir işe çalışırsınız. Emeğinizi de paranızı da kendinize harcarsınız.

Eşinizin ailesi için yaptığı şeyleri bu şekilde dillendirmeniz de hoş değil. Payın %70'ini siz alıyorsanız insanların balını, kaymağını da bir zahmet siz alacaksınız. Bahçe onların bahçesi.
Sizin yerinize iki çalışan bulsalar onlara %70 pay vermeyecekler sonuçta.

Valla iş imkanı bulayım evi toplayıp taşınacağım kim ekecek kim ne kadar alacak, anne baba nasıl köye gidip iş yapacak hiç umrumda değil. Fikriniz çok mantıklı ama eşime söylesem bunu da kabul etmez.
Çıkmaz bir olayın içine girmişsin ya eşini terk edeceksin yada ömür boyu fındık toplama, para , emek ve kayın sorunsalı ile ömür tüketeceksin işin zor , mutlu olman zor, şartların zor eşini kafana uygun seçmemişsin en büyük sorun o ama göremiyorsun fındık ve tarla olaylarından dolayı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X