Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla iş imkanı bulayım evi toplayıp taşınacağım kim ekecek kim ne kadar alacak, anne baba nasıl köye gidip iş yapacak hiç umrumda değil. Fikriniz çok mantıklı ama eşime söylesem bunu da kabul etmez.
Çıkmaz bir olayın içine girmişsin ya eşini terk edeceksin yada ömür boyu fındık toplama, para , emek ve kayın sorunsalı ile ömür tüketeceksin işin zor , mutlu olman zor, şartların zor eşini kafana uygun seçmemişsin en büyük sorun o ama göremiyorsun fındık ve tarla olaylarından dolay

Kesinlikle. Babası amcaları herkes birbiriyle küs, zaten ne yaptıysa dede yapmış, apartman, köy evleri, bahçeler bırakmış. Eşim de diyor ki benimle kardeşim arasında para sorunu olmaz. Ama kaynım hiç öyle birisi değil. Borsaya yatırıyor, parası sadece kendinedir eve bir şey yapmaz. Benimkinin gözü nasıl açılacak bilemiyorum. İnsanlar yaptığınız iyilikleri hatırlamaz, hesabını yap yarın Önür gün annen başımıza kakar diyorum, emeğinin değeri bilinmez diyorum yok anlamıyor 😏
Sorunlarınız kaynınız veya kaynananızla değil EŞİNİZLE

Bence kayinbiradere altin alınması durumunu esiniz "bana yapildi hak geçmesin kardesime de yapılmalı " diye düşündüğünden oyle bir karar almıştır siz evlenmeden önce aile icinde öyle konuşulduysa eşiniz sozunu tutmaya da çalışıyor olabilir.
Diger yandan kayin kendi sigortali çalışıyor siz de çalışın hem maaşınız olsun hem sigortanız neden yaygara yaptiniz ki?
Haksizsiniz demiyorum ama fındıktan gelen paraya bagliysaniz ve orasi da kayinbabaninsa kardeşine de para vermek zorundasiniz.
Bir de o yörede genelde paylasma bu sekilde diye duyuyorum findigi olanlardan. Yani baştan ne konusulduysa o. Gerekirse calismanizin karsiligi olarak kendinize yevmiye yazin kazanctan çalışmanizin karsiligini alip yaptığınız masrafı düşüp kalanı aile icinde bölüşün. Yani o zaman gelir üçe bölünür, biri size biri kayınbiradere kalani da kayinbabaya kalir. Yani sonuc olarak tapu sizin değilse soz sahibi degilsiniz.

İnanın ben de istemiyordum başta ama eşim orada iş alacağım, bir süre bahçe işleriyle uğraşırım dedi özel sektörde de yıpranmış 6 yıldır. Ben de iş bulurum diyordum ama burası küçük bir ilçe iş imkanı yok. Kimseye eyvallahı olmayan biriyim. Şuan da eşim kendi kazandığını da yeme içme araba masrafları bahçe giderleri buralara harcıyor. Bir akrabaları dedi ki, kızım söyleyin birkaç yıl fındık parasını size versinler kendinize ev alın, kaynın zaten baba evinde dedi. Ama ailesinin fındığı komple vermesini bırakın daha fazla masrafları oluyor bize 😑

Size ellerini verseler kollarını kaptıracaklar belli ki.
Hangi saçma akrabaysa o, şu söylediği saçmalığı dinleyip, hak verip, yapmıyorlar diye bilendiniz mi bir de?

Yani o bahce kayinpeder ile kayinvalidenin zaten. Durmadan kaşar, maşar, her seylerini biz karsiliyoruz falan yazmissiniz.
Evet esiniz calisiyor ama bu imkani saglayan babasi tabi ki karsilayacaksiniz..

Kayininiza verilecek para icin icin bir sey diyemem. Esinizden baska calisan yoksa, o bahceyi sadece esiniz cekip ceviriyorsa vermek istememekte haklisiniz sanirim.

Bence bu isin en temizi bahceyi maasla isletecek bir aile bulup, masraflari dustukten sonra gelen tutari 3 e bolmeniz. Tabi kayinpederiniz razi gelirse 3 e bolunmesine. Neticede onlarin mali.
Siz de kari koca kendi isinizde calisirsiniz. Bahceden gelen gelir de ek gelir olur.
K.peder zihinsel olarak sağlıklı bir insan gibi değil. Sorunu ne bilmiyorum ama eşim disleksi var dedi, babaanne hamileyken kontrolsüz ilaç kullanmış vs. Yani bir becerisi yok, dededen kalma her şey. Şuan bütün her şeyi eşim yapıyor. Kaşar vs. Dememin sebebi kayınvalide hiçbir şeyinden kısmaz. Kedilerine bile böyle bakıyor. Benim yemesinde gözüm yok anlatmak istediğim şu onların emekli maaşıyla, ellerine geçen fındık parasıyla zaten anca bu masrafları karşılanıyor. Yatak aldı köye, sac aldı, dolap almak istiyor. Tamam alsın ama biz ekstradan onun parasını yiyormuşuz gibi davranması can sıkıcı. Köy tereyağı köy yoğurdu malum bunlar çok ucuz şeyler değil. Evet eşim babasının maaş kartını almış ama onlar zaten para çekemediği için markete inemediği için eşimde kart. İnanın benim tereyağım vs biter bir süre kullanmam mesela, hep indirimleri takip ederim. Evlendiğimden beri kendime nerdeyse hiç kıyafet almadım bu kadar dikkat ediyorum şuan, ona rağmen kızım tasarruflu olun bakın bizim de bir şeyimiz yok vs diyor. Aileme söylediği biz olmazsak bunlar açlıktan ölür lafı... 🙄🙄🙄

O mal mülk eşinin anne babasının olduğu için diğer çocuğada para vermek isteyebilirler gayet normal. Sgklı diye vurgulamanıza şaşırdım, her sigortalı mükemmel paralar kazanmıyor ve ailesinin tarlası varken oda tabiki payına düşeni alacak. Kaldi ki sizde onun tarlasini ekerek yillik kazanc sagliyormuşsunuz, tarlanin kira parasini veriyor musunuz?
Siz neden sgk lı bir işe girip maddi olarak aileden ayri bir yaşam sürmüyorsunuz? Böyle daha çok başınız ağrır

Bence kayinbiradere altin alınması durumunu esiniz "bana yapildi hak geçmesin kardesime de yapılmalı " diye düşündüğünden oyle bir karar almıştır siz evlenmeden önce aile icinde öyle konuşulduysa eşiniz sozunu tutmaya da çalışıyor olabilir.
Diger yandan kayin kendi sigortali çalışıyor siz de çalışın hem maaşınız olsun hem sigortanız neden yaygara yaptiniz ki?
Haksizsiniz demiyorum ama fındıktan gelen paraya bagliysaniz ve orasi da kayinbabaninsa kardeşine de para vermek zorundasiniz.
Bir de o yörede genelde paylasma bu sekilde diye duyuyorum findigi olanlardan. Yani baştan ne konusulduysa o. Gerekirse calismanizin karsiligi olarak kendinize yevmiye yazin kazanctan çalışmanizin karsiligini alip yaptığınız masrafı düşüp kalanı aile icinde bölüşün. Yani o zaman gelir üçe bölünür, biri size biri kayınbiradere kalani da kayinbabaya kalir. Yani sonuc olarak tapu sizin değilse soz sahibi degilsiniz.
İşte keşke kayın kayınpeder de tüm masraflara ortak olsa, eşim tek tek hesabını tutsa. Biz bakıyoruz havasında olmasa kayınvalide de. Ben evlenirken aileme bile nerdeyse hiç masraf yaptırmadım. 10 bin lira eşime verdiler yatak odası için o kadar. Kimseden bir şey istemeyi sevmem, aman kimse ne yardım etsin ne başıma kaksın ilerde. Bu yüzden bu kadar takıyorum galiba. Ve evet İstanbul'da olup koşuşturmalı hayatı yaşamak burada bu meselelerle boğuşmaktan daha iyi sanırım

O mal mülk eşinin anne babasının olduğu için diğer çocuğada para vermek isteyebilirler gayet normal. Sgklı diye vurgulamanıza şaşırdım, her sigortalı mükemmel paralar kazanmıyor ve ailesinin tarlası varken oda tabiki payına düşeni alacak. Kaldi ki sizde onun tarlasini ekerek yillik kazanc sagliyormuşsunuz, tarlanin kira parasini veriyor musunuz?
Siz neden sgk lı bir işe girip maddi olarak aileden ayri bir yaşam sürmüyorsunuz? Böyle daha çok başınız ağrır
Burası küçük bir şehir ben de orada iş bulurum diye düşünüyordum ama yok maalesef. Sgk'lı dememdeki amaç düzenli bir aylığının olmasıydı. K.pederin tabi ama eşimin arabasının masrafı, gübresi, ilacı, makina tamirleri vs vs bütün masrafları kendisi karşılıyor. Tarım destek parası yattı mesela onunla k.pederlere yatak alındı. Eşim giderlerini, ne kadar para kaldığını hesaplamıyor. Ama sabahtan akşama kadar o çalışıyor k.peder işin ucundan tutuyor sadece. Eşim olmasa zaten köye gelmek bahçe bakımı yapmak ihtiyaçlarını karşılamak vs onlar için imkansız. Elbette annesi babası yapmasını demiyorum ama tüm bu çabaya rağmen bizden bedavacıymışız gibi bahsediliyor.

Sorun kayinvalide ve kayinda degil bu kismi anladiginiz zaman esimi kirmadan nasil ifade ederim kismini da cozeceksiniz. Zira sizin kirilmanizi ve fikrinizi onemseyen bir esiniz yok. Esler kararlarini ortak alir ama sizin esiniz karar alip size bildiriyor.
Maalesef. Bu konuyu kafasına koymuş muhtemelen diğer arkadaşların da dediği gibi önceden konuşulup anlaşılmış bir mesele

Kim olsa sizin gibi düşünür
Ama hep birlikte yapılmış olsa haksız bulurdum sizi. Siz yapacaksınız parayı kaynınız alacak

Bu haksızlık
Haksızlık olmaması için onun sizinle birlikte çalışması, ekmesi biçmesi gerek

Bu durumu orda olduğunuz sürece yaşayacaksınız maalesef

Biz nişanlıyken daha evimizi kiralamamıştık, k.valide anneme telefonda bize de bir oda düşer mi acaba demiş kendisi ve eşi için. Ki babam istemeye geldiklerinde anneler oğullarını pek paylaşamaz buna hazır mısın demişti. Tabi hazırım dedi ama düşüncesi şuymuş kışın 6 ay bizimle yaşayacakmış eşiyle birlikte, yazın da köyde kalacakmış. Kendi evini de kaynıma verecekmiş evlenince o orda oturacakmış. Bana sormadan bunu planlamış. Ben duyunca kabul etmedim, babam da öyle olacaksa nişanı atalım dedi. Sonra akşamına babamı arayıp ben öyle demedim misafirlik için bize yatak odası hazırlasalar dedim, eşin yanlış anladı deyip suçu anneme attı, annem yemin ediyor başta öyle demedi diye. Eşim de sonradan itiraf etti evet annemin öyle bir niyeti vardı 6 ay bizle kalacak 6 ay köyde kalacaktı, hem köy evini de mirasçılar alamayacaktı diğer evimiz de kardeşime kalacaktı diye. 😏😏

Maalesef. Bu konuyu kafasına koymuş muhtemelen diğer arkadaşların da dediği gibi önceden konuşulup anlaşılmış bir mesele

Valla ben diger arkadaslarin dedigi gibi kayniniz payini alacak kafasinda degilim. Calismadan kime pay veriyorlarmis oyle. Madem oyle siz de calismayin payinizi versinler. Oyle bir dunya yok.

Kim olsa sizin gibi düşünür
Ama hep birlikte yapılmış olsa haksız bulurdum sizi. Siz yapacaksınız parayı kaynınız alacak

Bu haksızlık
Haksızlık olmaması için onun sizinle birlikte çalışması, ekmesi biçmesi gerek

Bu durumu orda olduğunuz sürece yaşayacaksınız maalesef
Evet farkındayım o yüzden bir an önce gitmek istiyorum 😑 Eşim çok yoruluyor, ilk mesajda yazdığım gibi kaynım birkaç saat çalıştı sonrasında bağırıp çağırdı herkese ben iş yapmam, yıllık izindeyim, tekrar kıyafet değiştiremem.. Taşıyacağı iki çuvaldı yani 15-20 dklık bir iş. Böyle davranan insana biz niye emeğimizi veriyoruz anlamıyorum 😏

Valla ben diger arkadaslarin dedigi gibi kayniniz payini alacak kafasinda degilim. Calismadan kime pay veriyorlarmis oyle. Madem oyle siz de calismayin payinizi versinler. Oyle bir dunya yok.
Ama kaçırdığın noktalar var. Karı koca adamların bahçelerini yapmasa paraları gelirleri yok. Adamların kartları bunlarda bütün bahçe geliri bunlara akıyor bu gelirden onlara para harcanıyor ve bunu sanki kendi paralarını harcıyorlarmış gibi lanse ediyor halbuki para zaten onların kimin parasını kime harcıyorsun? Aile isterse vermiyorum artık gidin çalışın der. Ya da fındık toplamak için birilerine para verir tüm geliri evdeki oğluma verir kim ne diyebilir? Şimdi kaynı çalışıyor diye babasının tüm paraları bunlara akıyor isterse çalışmaz yıne alır payını çünkü kemdi babasının yeri konu sahibi buna karışamaz. Laf bile edemez. Çalışmaz gider karı koca mesleklerini yaparlar oldu bitti. Her sene o zaman çalışmayıp bahçeyi karı koca yapıp gelir elde etsinler öyle şey mi olur

Sizinle benzer durumları bende yaşadım benim eşimin aileside karadenizli yazın buradayız. Ama şunu söylemeliyim ki hoşunuza gitmese bile sizin malesefki söz söylemeye hakkınız yok . Sonuçta ortak mal. Esiniz de mühendismiş. Kendi işini yapmaması saçma geldi bana. Babamın malı var diye işini bırakıp bahceyle ilgilenmesini kv kp pek istedigini sanmıyorum.(esinizle ailesi arasindaki mal varlığı konuları bitmez sizin karışmamanız en iyisi )

Evet farkındayım o yüzden bir an önce gitmek istiyorum 😑 Eşim çok yoruluyor, ilk mesajda yazdığım gibi kaynım birkaç saat çalıştı sonrasında bağırıp çağırdı herkese ben iş yapmam, yıllık izindeyim, tekrar kıyafet değiştiremem.. Taşıyacağı iki çuvaldı yani 15-20 dklık bir iş. Böyle davranan insana biz niye emeğimizi veriyoruz anlamıyorum 😏
Eşiniz severek yapıyor belli.
Emin olun yarın öbürgün kaynınız evlendiğinde eşi ve kaynınız prens ve prenses edalarında yaşayacaklar, hep siz çekeceksiniz bu durumu.
Hep eşinizle bu yuzden kavga edeceksiniz

Nasıl mi eminim? Bazı şeyler baştan bellidir. Emek vermediği şeyin parasını almak isteyen
Insan ancak onu yapar cunku.
Uzaktan da ev tutar kendine.
Her yıl payını alır işte

Ama işçiler yapsaydı hem siz hem kaynınız havadan alırdınız paraları.

Herşeyi biz yapıyoruz ediyoruz demişsiniz onları tamamen ekarte etmeye çalışıyorsunuz ama unuttuğunuz birşey var. Bağlar bahceler eşinizin ailesinin. Dolayisiyla kayninizin da. Kaldı ki sizin de bir işiniz olsun diye de dile getirmişler. O kadar çok bunaliyorsaniz yada onların payi söz hakkı olmasin istiyorsanız başka iş yapin. Adamların mali ama onlar hiçbirsey yapmıyor diyorsunuz. KV kayinpeder değil de komşunun mali olsa onlar birşey yapmıyor biz yapıyoruz herşeyi herşey bizim hakkımız diyebilir misiniz? Diyemezsiniz bence aynı mantık

Kızlar merhaba, bu konuda gerçekten fikirlerinizi merak ediyorum. Biz eşimle Karadeniz'in bir ilçesindeyiz, eşimin ailesi de 6 ay kendi evlerinde kalıyor, 6 ayda bizim yaşadığımız ilçeye bağlı köylerinde kalıyorlar. Kaynı, ailesinin evinde yaşıyor bekar ve çalışıyor sgk'lı olarak. Ben yeni evliyim, eşimle birlikte bahçelerin bakımını yapıyoruz bu yaz da fındık toplayacağız. Anne babası da toplamaya yardım edecek. Eşim fındığı satıp paranın %70ini kendimize alacak, bu para bizim 1 yıllık geçim kaynağımız olacak, kalanı da anne babasına verecek. Seneye kaynıma da fındık parasından vereceğini söyledi kaynımın düğün altınları için hoş henüz bir gelin adayı yok. Kaynım yıllık izninde buraya geldi ve sadece birkaç saat çalıştı. Sonrasında kavga gürültü ben tekrar iş kıyafetlerini giymem, yemek molası vermeseydik yemek getirirken benim fikrimi mi aldınız vs dedi (ki hem önüne yemek koydum hem de hepimize böyle çemkirdi hata ettik hazırlamakla) ve ben kadın halimle gidip eşime ve kayınpedere çuval taşıyarak yardım ettim. Kaynımın hem buradaki hiçbir işle alakası yokken, hem düzenli bir işi varken, kira vermiyor, faturaları babasının emeklisinden ödüyorken.. Biz ise burada kirada, bahçeyle sürekli ilgileniyorken, eşim sürekli arabasıyla köye in çık yapıp anne babanın her alışverişi, bahçe masrafları, mazotu, benzini, gübresi, motor arızaları vs. vs. bir sürü iş ve masrafla uğraşıyorken.. Konuşulan şu: seneye fındık parasından kaynıma da verilecekmiş evleneceği zaman gelinin takıları fındık parasıyla alacaklarmış. Bu normal mi sizce? Evet eşim bana taktığı bilezikleri fındık parasıyla aldı ama zaten eşim olmasa anne baba buraya gelip bahçe işlerini yapamaz bile, k.peder çok pasif, neredeyse hiçbir şey yapamıyor, her şey eşimin omuzlarında. Bunların üstüne bir de geçenlerde babamlar geldi, k.valide dedi ki biz olmasak bu çocuklar açlıktan ölür. Ben üniversite mezunuyum ve evlenmeden önce hep çalıştım. Eşim mühendis 6 yıl özelde çalıştı. Maddi hiçbir beklentimiz yok eşimin ailesinden durumları yok ama eşim buraya yerleşmek istedi, zaten bahçeler 2 yıl önce dededen mirasla kaldı onlara, kafasında farklı iş planları da vardı ama umut veren kişi sözünden dönünce tek yapamadı. Kayınvalidenin yoğurdu, balı, tere yağı, zeytinyağı, kaşarı, yediği önünde yemediği arkasında eşim her ihtiyacını alıyor. Ona rağmen ailemin yanında da sanki bütün varını yoğunu bize vermiş gibi konuştu. K.pederin kartını da verdim onlara fındığı da diyor ama her istediğini alıyor eşim. Zaten o para anca giderlerini karşılıyor. Kendilerine bile kaşar yumurta vs veriyor sürekli düşünün. Hesabını ayrı tut dedim eşime ayrı zaten diyor ama sanmıyorum ayrı tuttuğunu. K.valide şimdiden biz olmasak bunlar açlıktan ölür diyor babamlara, ki öyle bir şey asla yok resmen eşim onlara bakıyor, kavga çıkmasın diye kendimi zor tuttum o an. Şimdiden bunları söyleyen yarın öbür gün neler der. Biz yatalak değiliz elimiz ayağımız tutuyor, eşim bahçeleri çekip çeviriyor bize ettiği lafa bakın. Kaynım da kayınvalide de, sizin de bir işiniz olsun gibisinden laflar etti birkaç kere. Eşim çalışırken aile evinin tadilatına para harcamış, her ay kardeşi okurken para yollamış, buna rağmen eşime paranı hiç biriktirmedin, neyse ders oldu sana yapacak bir şey yok gibisinden laf ettiler. Eşime kibarca söyledim kardeşin kendisi çalışıyor altınları o alsın dedim hayır ben de fındık parasıyla aldım diyor. İyi de senin işin şuan bu, onun gibi bahçede iki saat çalışıp esip gürlemiyorsun ki 😏😏😏 Sizce doğru mu düşünüyorum, bu durumu eşimle tekrardan konuşmalı mıyım, kırmadan nasıl ifade edebilirim fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim okuduğunuz için.
Kaynının toprakta hakkı varsa karda da hakkı olur.
Doguda toprak sahibi yarı hakkı alır karadenşzde bu hesap nasıl arastırıp.
Toprakta eşinin hakkı ne kadarsa onu alır kaynınızın hakkı ne kadarsa onun bir oranını alır. Biz yaptık tümü bize diyemezsiniz.
Hiç bir bulaşık olsun istemiyorsanız sile ile ortak iş yapmayacaksınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X