Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tabi bütün gelir bunların elinde doğal olarak kayınvalidenin mutfak masrafını karşılıyorlar gözüne batıyor gelin hanımın, kayınvalide bundan hoşlanmayınca da sinir oluyor. Eşi belli ki özel sektörde çalışmak istememiş böyle takılmak istiyor gelin hanıma gelen para yetmiyor, git çalış bi işte istediğin gibi harca paranı ya da sus otur bi zahmet. Aile bahçesi bu kadar sahiplenilir mi sanki gelirken çeyizinde getirmiş.
Öyle deme onlar kim bal kaymak vs tesin kuru ekmek yeter. Bir iki ay çalışıp tüm geliri alıp balları yemek konu sahibine düşer. Yaa millet ailesine yazları tarlaya yardıma gider karşılık beklemeden yaşlılar yardım edelimde gelirlerı olsun diye kendılerı başkasının malına konup onların parasıyla alınan gıdalara kadar laf yapılıyor işe bak. Neymiş kayında birikim yapıp alsınmış altınları sana soracaktı kendi malından pay alırken zaten dimi? Dur gelinden izin alalım sahibi zaten diye🤪

Buna ek olarak
Fındık dediğin 1 aya toplanıyor
Hadi ara ara gidiyorsun ot temizleme, gübreleme filan hadi fazla fazla diyeyim 1 ay da o sürsün
Ama kışın soğuğunda fındık bahçesinde iş olmadığına ben şahidim
En az 4 5 ay hiç çalışmadan evde durmak bana çok tembellik geliyoe valla
Ne bileyim
Bi de yarın öbür gün anne baba kovsa dümdüz ortada kalıyorsun
Elde kalıyor sıfır gelir 🤷‍♀️
Aynen öyle.
Gidip gelip o kadar gübre ilaç mı atılır. Yenmez o kadar ilaca o fındık. Eşime söyledim şimdi, fındığa çok gübre atılırsa yanar bir kaç seneye fındıklar. Bizimkiler böcek ilacını senelik yapar gübreyi anca üç beş senede yaparlar diyor.

Altı yıldır karadenizli geliniyim hiç bu kadar gidip gelip ilaçlayan gübreleyen görmedim. Siz baya baya hormonlu gıdaya çevirmişsiniz. Bizimkiler de ot biçiyor dediğini gibi zırt pırt olmaz o iş. Fındıktan bir ay önce giderler o bir ayda biçilir.
Ağustosta toplanır, temmuzfa ot biçilir. Eylülde patoza verilir, satılır. Ekimde hadi bilemedin kasımda gelir kayınpeder. Mart nisan gibi de gübreye gider on gün kalır döner. Gayet de verimli. Köylerinde de herkesin çalışma sistemi bu. Sürekli iş yok fındıkta ben şahidim yahu.
Oldu mu ya şimdi tüm işi bozdun reis 🤪

Aynen öyle.
Gidip gelip o kadar gübre ilaç mı atılır. Yenmez o kadar ilaca o fındık. Eşime söyledim şimdi, fındığa çok gübre atılırsa yanar bir kaç seneye fındıklar. Bizimkiler böcek ilacını senelik yapar gübreyi anca üç beş senede yaparlar diyor.
Ben de hiç sürekli gübrelenen fındık duymadım
Bizimkiler de yanlış olmasın 1 veya 2 kere gübreliyor sanırım aynı şekilde de ot temizliyorlar
Başka da fındık zamanı dışında bahçeye gitmiyorlar 🙄

Yahu daha 8 aylık evli eşi daha 1 aydır köye gitmiş ama öyle bir anlatıyor ki karı koca sanki çalışıyorlar halbu ki kayınvalidesini sevmeyen nayramdan bayrama arayan köye bile gitmiyor ama baya yoruluyor ne hikmetse:işsiz: herhalde eşim yapsın sahıplenelim geçimi böyle yapalım diye plan yapıldı ama baktı kayın ortaya çıktı hakkını alacak planlarına çomak soktu olmaz doğru bulmuyorum dıye içerlemiş😶 ama kaynı babasının malından hak alıcak kendi bu konularda dış kapının dış mandalı olduğunu unutmuş
Bu ne kadar itici bir üslup. Hiç mi tanımadığınız insanlarla nasıl iletişim kuracağızı öğreten olmadı? Ya da burada insanlara musallat olmayı mı kendinize uğraş edindiniz ondan mı bu bozuk üslup? Olayı algılayamamışsınız, işine çomak sokuldu gibi hayali senaryolarınızla beni itham ediyorsunuz, dış kapının dış mandalı gibi kişi kendinden bilir işi minvalinde bir yakıştırma yapmışsınız. Eşim 1 aydır köye gitmiyor Ekim ayından beri gidiyor, ben de son bir aydır gitmiyorum. Üslubunuzu takının. Ben burada danışmak istediğim bir sorun için konu açtım, farklı fikirlere de saygım var ama terbiyesizliğe asla, bana o üslubunuzla mesaj atmayın, hatta nasıl iletişim kurabileceğinizi öğrenmeden mümkünse kimseye musallat olmayın.

Yahu daha 8 aylık evli eşi daha 1 aydır köye gitmiş ama öyle bir anlatıyor ki karı koca sanki çalışıyorlar halbu ki kayınvalidesini sevmeyen nayramdan bayrama arayan köye bile gitmiyor ama baya yoruluyor ne hikmetse:işsiz: herhalde eşim yapsın sahıplenelim geçimi böyle yapalım diye plan yapıldı ama baktı kayın ortaya çıktı hakkını alacak planlarına çomak soktu olmaz doğru bulmuyorum dıye içerlemiş😶 ama kaynı babasının malından hak alıcak kendi bu konularda dış kapının dış mandalı olduğunu unutmuş

Aa yeni gelinin "Kimin parası buu bu benim paaram evimin paaraası" şeysiymiş demek. Aileye hızlı giriş yapmış.

O kayın da kim oluyor canım aaa!! Sanki babasının arsası. Aa babasının arsası ya la ajsjsj

Oldu mu ya şimdi tüm işi bozdun reis 🤪
Valla şaşırdım kaldım😄😄
Bizim kayınpeder senelerdir ufak bahçesiyle uğraşırdı, iki sene önce epey arazi kaldı. Kayınvalide kayınpeder işsiz kayınbirader giderler. Toplar gelirler. Biz sadece yemelik ikram kabul ediyoruz. Gidip toplamayız zor iş çünkü allah var. Ama kayınbiraderim yüzde yetmişi benim yok sana fındık dese sinirleniriz. Üslup sıkıntı. Yok ya diyesi geliyor insana😄😄 Allahtan bekar kayınbiraderim dedim😄

Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış. Öğrenmek isteyen arkadaşlar ilk mesajımdan itibaren okuyabilirsiniz. Biz öncesinde de gidiyorduk, eşim son bir aydır yalnız gidiyor.

Bu ne kadar itici bir üslup. Hiç mi tanımadığınız insanlarla nasıl iletişim kuracağızı öğreten olmadı? Ya da burada insanlara musallat olmayı mı kendinize uğraş edindiniz ondan mı bu bozuk üslup? Olayı algılayamamışsınız, işine çomak sokuldu gibi hayali senaryolarınızla beni itham ediyorsunuz, dış kapının dış mandalı gibi kişi kendinden bilir işi minvalinde bir yakıştırma yapmışsınız. Eşim 1 aydır köye gitmiyor Ekim ayından beri gidiyor, ben de son bir aydır gitmiyorum. Üslubunuzu takının. Ben burada danışmak istediğim bir sorun için konu açtım, farklı fikirlere de saygım var ama terbiyesizliğe asla, bana o üslubunuzla mesaj atmayın, hatta nasıl iletişim kurabileceğinizi öğrenmeden mümkünse kimseye musallat olmayın.
Kusura bakmayında kendiniz gayet yazmışsınız eşiniz 1 aydır köydeymiş🤭 Hem iletişimi sizden öğreneceğimi hiç sanmıyorum. Gerçekleri söylemek ne zamandan beri itici üslup oldu? Bu kadar insan salak mı ki sizin yorumlarınızdan nasıl başkalarının malını sahiplendiğinizi anlayamasın

Öyle deme onlar kim bal kaymak vs tesin kuru ekmek yeter. Bir iki ay çalışıp tüm geliri alıp balları yemek konu sahibine düşer. Yaa millet ailesine yazları tarlaya yardıma gider karşılık beklemeden yaşlılar yardım edelimde gelirlerı olsun diye kendılerı başkasının malına konup onların parasıyla alınan gıdalara kadar laf yapılıyor işe bak. Neymiş kayında birikim yapıp alsınmış altınları sana soracaktı kendi malından pay alırken zaten dimi? Dur gelinden izin alalım sahibi zaten diye🤪

Zaten eşi de ciddiye almıyor konusahibini yine hem balları kaymakları alıyor hem seneye altınlar alınacak diyor , konusahibi kendi kendine kurulup duruyor işte, dert sahibi olduğu ile kalmış.

Bu arada çok haklısın eşim on yıldır ailesinin bahçeleri ile ilgileniyor ilk beş yıl kuruş almadı zaten biz çalışıyoruz çocuklarımıza bakıyorlar diye hep minnetle yaklaştık yine de borçlu hissettik kendimizi, şu son beş yıldır tüm işle ilgileniyor artık diye kardan onun da pay almasını sağlıyorlar. Heralde bırakmasın diye.

Kusura bakmayında kendiniz gayet yazmışsınız eşiniz 1 aydır köydeymiş🤭 Hem iletişimi sizden öğreneceğimi hiç sanmıyorum. Gerçekleri söylemek ne zamandan beri itici üslup oldu?
Eşim bir aydır sabah gidip akşam eve geliyor. Bunun besini anlamıyorsunuz? İtici olan gerçekler değil sizin haddinizi aşan cümleleriniz. Sanıyorum henüz küçüksünüz ya da evli değilsiniz. Fındık vs
bilginiz olmayan konularda yorum yapmayın, maskotluk yapayım diye konumu dağıtmayın.

Eşim bir aydır sabah gidip akşam eve geliyor. Bunun besini anlamıyorsunuz? İtici olan gerçekler değil sizin haddinizi aşan cümleleriniz. Sanıyorum henüz küçüksünüz ya da evli değilsiniz. Fındık vs
bilginiz olmayan konularda yorum yapmayın, maskotluk yapayım diye konumu dağıtmayın.
Haddi aşan ben değil başkasının malını sahiplenip kime ne yapacağına karışan başkasının parasını, yediğinin içtiğinin çetelesini tutan siz haddinizi aşansınız

konu sahibinin yazdiklarini okudukca daha cok sinir oldum.
köyde insanlarin mallariyla emekli hayati yasiyorsunuz
Bir de ustune evleneli 8 ay olmus 60 70 yasina gelmis insanlarin yedigi tereyagi kasari saymissiniz.
ben de karadenizliyim findik isini bilmiyor degiliz.
ayrica isci tutunca kalmayacak bir para olsa butun sene onunla gecinemezsiniz zaten.
amcam koydeki araziye ekiyor bize hak vermiyor diyenler de size destek olmus en komigi de bu yani.
siz milletin malina cökmeyin kendi isinizi yapin o isler yapilir merak etmeyin kimse size muhtac kalmaz.
para olduktan sonra hersey cok kolay
sanki siz de babanizin hayrina yapiyor gibi oyle bir yazmissiniz ki pessss

Ne kadar biz yapıyoruz biz ediyoruz desenizde bahçeler ailesinin.
Onların malı üzerinden geçiminizi sağlıyorsunuz.
İşten çıkıp sadece fındık parasıyla geçinme kararı çok anlamsız olmuş.

Yedikleri yemeklere, kardeş için alınacak altına kadar laf etmeye hakkınız yok kusura bakmayın.
Sanki sizin paranızdan yiyor insanlar.

Kayinvalidenizin ailenizin yanında söyledikleri hoş değil evet ama sizde hayatınızı eşinizin ailesinin bahçesinde bağlamayın, bağlarsanız olacağı bu.

Fındık parasıyla kaynın altınları alındıktan sonra başka bir ilde iş bulup oraya yerleşin,tarla da kv kp ve kayına kalsın. Bakalım ne yapacaklar.

Ben zaten bunu eşime uygun bir dille nasıl anlatabilirim dedim, bu zamana kadar ne ailesine yaptıklarına karıştım ne kendi içlerindeki meselelere karıştım. Hiç kimseye minnet etmem kendi annem babam dahil. Bu mesajlarımda açıkça anlaşılıyor ama görüyorum ki bazı insanlar tüm üslupsuzluklarıyla makara yapmaya yer arıyor. Kayınvalidemin kaşarına yağına balına karışmıyorum, tüm paralarının zaten ihtiyaçları için harcandığını ve aileme karşı biz olmasak aç kalırlar demesini doğru bulmuyorum. K.valide de k.peder de eşimden çok memnun, o olmasa onlar da bir şey yapamayacağının farkında. Ama eşimin yaptığı işin bir kıymeti olmuyor gözlerinde. Rica ediyorum makara yapmak isteyenler kendine başka bir uğraş bulsun. Haz ettiğim bir şey değil mahalle kavgası gibi klavye çirkefliği yapanlara laf anlatmaya çalışmak

Yıllık geçin paranız dediğiniz için bayğı bir oluyordur fındığınız.Bence yerler ayrılmalı sonuçta %70 ini siz alïyorsunuz bunda diğer kardeşinde payı var. Eğer rahatsızsanız yerlerin ayrılmasınını istiyeceksiniz. Ha yer sizin bile değil eşinizin o memnunsa size birşey demek düşmez.

İşte keşke kayın kayınpeder de tüm masraflara ortak olsa, eşim tek tek hesabını tutsa. Biz bakıyoruz havasında olmasa kayınvalide de. Ben evlenirken aileme bile nerdeyse hiç masraf yaptırmadım. 10 bin lira eşime verdiler yatak odası için o kadar. Kimseden bir şey istemeyi sevmem, aman kimse ne yardım etsin ne başıma kaksın ilerde. Bu yüzden bu kadar takıyorum galiba. Ve evet İstanbul'da olup koşuşturmalı hayatı yaşamak burada bu meselelerle boğuşmaktan daha iyi sanırım

yahu fındığı bilmesek yutturacaksınız bize . Gayette fındığı bakımını yapıp toplayıp yarı yarıya aln kişiler var yeriniz bölünse kaynına verilse siz para kaybetmiş olursunuz.

Sabah fındık bahçesine gidip akşama kadar ne yapıyor allasen? 1 ay boyunca hemde.
Hayır öyle bir yazıyorsunuz ki ülkedeki tek fındıklık eşinizde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X