Kayınvalidem kendini babaanne gibi hissetmiyormuş

ya ben bu cahil kesimi anlamıyorum bir insanın sütü gelmeyebilir, az gelebilir, bazısında da dolu dolu gelir yani bu sütü gelmeyen insanlara neden kötü gözle bakıp, insanın elinde olan bişeymiş gibi lanetli gözlerle bakıyolar.

bu arada sen hiç abartmıyorsun kv ne münasebet senin bebeğine zorla mama vericek, birde ben babanne gibi değil annesi gibi hissediyorum edalarıyla dolanacak.
İşin kötü tarafı kayınvalidem cahil kesim profiline uyan biri değil. Üni mezunu İngiltere’de okumuş varlıklı gayet sosyetik bir hanım.. içinden çıkan bu karaktere herkes şok oldu

İşin kötü tarafı kayınvalidem cahil kesim profiline uyan biri değil. Üni mezunu İngiltere’de okumuş varlıklı gayet sosyetik bir hanım.. içinden çıkan bu karaktere herkes şok oldu
böylelikle anlamış oluyoruz ki okumakla cahillik gitmiyor, karakter cahilliği mi desek buna ne desek

Bütün bunlar olurken ağzını açıp bir şey demeden seyrettin mi? Kocamcılık krizine mi girdin? Senin artık kocandan önce çocuğun var kucağında bir kendine mi gelsen?
Valla kocamı da gözüm görmüyordu normal doğumun travmasını ağır yaşadım kafamı toparlayamıyordum saat gün takibi falan hak getire. 20 gün sonra eski kafam ve kişiliğim geri döndü. Eşim de hatta ne güzel melek gibiydin dedi ben düzelince😂😂 halbuki travma sonrası bir durum yaşadım. Herkesin bünyesi farklı ben böyle etkilendim hiç de aklıma gelmezdi.

Merhaba, acaba insan lohusalıkta bir şeylere gereğinden fazla mı takılıyor? Yoksa bunlar kabul edilebilir şeyler değil mi? Bu ikilemde kaldığım için konuyu açmak istedim. Ben doğum yapmadan önce kayınvalidemle seviyeli bir ilişkimiz vardı hatta severdim de kendisini. Sonra bebeğin doğdu. Kayınvalideme bir haller oldu. Ben doğuralı 5 gün kadar olmuştu gelen misafirlere ve anneme sanki eşimi tekrar doğurduğunu söylüyordu. Babaannelik nasıl bir duygu diye soranlara bilmem ben babaanne gibi hissetmiyorum ki ben oğlumu doğurduğum zamanki gibi hissediyorum diyordu. Yani kendini anne gibi hissettiğini söylüyordu… çocuğumun annesi gibi besleme konusunda emzirmemi istemiyor mama içirmek ve beslenmesini kendi sağlamak istiyor ve benimle bu konuda yarışa ve tartışmaya giriyordu. kendisi eşimi emzirmemiş mama ile büyütmüş. Oğlumun eşimle aynı olduğunu onun da mamayla büyüyeceğini beni delirterek takışarak iddia ediyordu. Kendisi benim ilk 20 günümden sonra kendi evime gitti ben bir daha da mama falan eve sokmadım. Bunu hala kaldıramıyor. İlk günler sütün yetmemişti mama vermiştik diye her kalabalık toplum içinde anlatıyor… bunu neden devamlı herkese söyleme ihtiyacı duyuyor? Kendisini benimle yarıştırdığını hissediyorum ama çok saçma geliyor. bu davranışlarını abartıyor muyum? Kadın sana gelmiş yardım etmiş daha ne istiyorsun mu diyeceksiniz?
erkek anaları gerçekten çok garipler. oğullarının eşi doğum yapınca onlara bir vahi iniyo acayip değişik hallere giriyorlar. doğumdan önce de anormal davranıyorlar ama doğum sonrası epey uçuyorlar :KK70: takılmanız çok normal lohusa döneminde zaten herşeye takılıyoruz evet, ama sizin şuan takıldığınız konu anormal değil kv niz anormal davranıyor.

Eşim değil de daha çok bir kadın olarak annem neden müdahele etmedi diye sorguluyorum… eşim misafirlerle olan bu muhabbetlere pek katılmadı gündüzleri işteydi

Annen ne desinki?
Sen kendin ordasın tepkini göster.
Tamam gösterebilirdi haklısın ama şimdi birşey söyler kv gider oğluna söyler aranız dahada fitillenir.
Zaten kv kocandan güç almasa hayatta öyle konuşamaz.
Kaynak kocan ve sen başkaları değil.

Annen ne desinki?
Sen kendin ordasın tepkini göster.
Tamam gösterebilirdi haklısın ama şimdi birşey söyler kv gider oğluna söyler aranız dahada fitillenir.
Zaten kv kocandan güç almasa hayatta öyle konuşamaz.
Kaynak kocan ve sen başkaları değil.
Benim de suçum var evet kapıyı aralamayacaktım ne annem ne eşim be başkası zaten kendime kızgınım geç aklımı topladığım için

Merhaba, acaba insan lohusalıkta bir şeylere gereğinden fazla mı takılıyor? Yoksa bunlar kabul edilebilir şeyler değil mi? Bu ikilemde kaldığım için konuyu açmak istedim. Ben doğum yapmadan önce kayınvalidemle seviyeli bir ilişkimiz vardı hatta severdim de kendisini. Sonra bebeğin doğdu. Kayınvalideme bir haller oldu. Ben doğuralı 5 gün kadar olmuştu gelen misafirlere ve anneme sanki eşimi tekrar doğurduğunu söylüyordu. Babaannelik nasıl bir duygu diye soranlara bilmem ben babaanne gibi hissetmiyorum ki ben oğlumu doğurduğum zamanki gibi hissediyorum diyordu. Yani kendini anne gibi hissettiğini söylüyordu… çocuğumun annesi gibi besleme konusunda emzirmemi istemiyor mama içirmek ve beslenmesini kendi sağlamak istiyor ve benimle bu konuda yarışa ve tartışmaya giriyordu. kendisi eşimi emzirmemiş mama ile büyütmüş. Oğlumun eşimle aynı olduğunu onun da mamayla büyüyeceğini beni delirterek takışarak iddia ediyordu. Kendisi benim ilk 20 günümden sonra kendi evime gitti ben bir daha da mama falan eve sokmadım. Bunu hala kaldıramıyor. İlk günler sütün yetmemişti mama vermiştik diye her kalabalık toplum içinde anlatıyor… bunu neden devamlı herkese söyleme ihtiyacı duyuyor? Kendisini benimle yarıştırdığını hissediyorum ama çok saçma geliyor. bu davranışlarını abartıyor muyum? Kadın sana gelmiş yardım etmiş daha ne istiyorsun mu diyeceksiniz?
Seni kıskanıyor hastalıklı bi şekilde ben senin yerinde olsam 5 yaşına kadar emzircem meme benim oğul benim derdim 😂

İlk defa emzirme diyen kayinvalide duydum manyak ruh hastası 🙄 siz bildiğinizi okuyun ve inşallah bol sütünüz olur uzun süre emzirin 🥰

Prema sundarinin “Doğal Anne” kitabında çalan anne sendromundan bahsediyor. Özetle; bir sebepten kendini zamanında anne olarak hissedemeyen, bu nedenle bu duygusunu başkasının çocuğu üzerinde telafi etmeye çalışan olarak tanımlıyor bunu. Kayınvalideniz bana bunu hatırlattı.

Bebeğim olduktan sonra beni de en çok geren şey emzirme ile ilgili yapılan yorumlardı. Benim maalesef sütüm de azdı gerçekten.

Bebeğim on aylık hala yorum yapılıyor. Dişi kaşındığı için ısırıyor misal, hemen “bırakacak emmeyi, bırakacak ” diyorlar. Ya da dolup taşan, kendi çocuklarının yanında komşu çocuklarına da yetecek kadar süt üreten memelerini anlatıp duruyorlar.

Benim bunları duymaya değil, olumlu şeyler duymaya ihtiyacım var halbuki. Bir defasında bu şekilde yorum yapan bir yakınıma dayanamayıp “dediğin gibi olumsuz olursa sen de mutlu olursun herhalde.” demiştim.

Bazı yaşlıların yeni anneler üzerinde -belki de farkında olmadan- yaptıkları bir zorbalık var kesinlikle.

Yani sutu olmayan annelerden ozur dilerim benim coxugumda yok ama onun moralini bozmak icin sut vermeyen anne mi olur ? Sen vermemissin ne bicim annesin der onun morali i bozardim ( bunlar gercek fikirlerim degil ,sutu olmayan annelerden de ozur dilerim sadece kadinin moralini bozup savunmada degil saldirida olmak icin soylerdim .)

Toz konduracaksınız maalesef. Annenizin laf söylemesiyle eşinizin söylemesi arasında dağlar kadar fark var. Ne münasebet annenizi muhatap ediyorsunuz? Kayınvalidenin ölçüsü saygısı yok, lafını bilmiyor. Annenize ters bir şey söylese yazık değil mi kadına bu yaşta azar işitecek? Hadi siz tecrübesiz yeni annesiniz, doktorunuz da mı sizi yönlendirmedi? Doymuyor dediğiniz yenidoğana 2-4 yemek kaşık anne sütü yetiyor. İki saatte bir iki kaşık sütünüz oluyor muydu?

Benim kayınvalidem bunları yapsa ve ben tecrübesiz anne olsam derhal eşime söylerdim. Annesini durdurmuyorsa da bütün lohusa gerginliğimi hıncımı kendisinden çıkarırdım. Evde olup olmaması görmemesi fark etmez. Siz söyleyeceksiniz ve o da bilecek. Sizin anneniz eşinizin tepesinde dikilip şunu yapacaksın bunu yapacaksın benim dediğim gibi olacak diyebilir mi? Siz müsade eder misiniz buna?

Bebeğinizle ilgili aklınıza takılan her şeyi lütfen doktoruna sorun. Doyuyor mu doymuyor mu mesela bezinden anlarsınız. Kaç defa çiş kaka yapıyor takip edin.
Ne güzel dediniz gelinin annesini bu işe karıştırmayın.....

Normalde lohusaları fazla hassas bulurum (olması gerektiği gibi) ama sizin durumunuzda fazla bile sakinsiniz. Ne demek sütten kestirmeye çalışmak. O bebeğin en büyük nasibi.

Madem kendini babaanne gibi hissetmiyor bebeğiniz konuşmaya başladığında koca nine dedirtin de kudursun :KK70:

Böylesinide ilk defa duydum oğlunu kiskananlari biliyorum evet ama bu kv bence hem sizi hem oğlunu kıskanıyor bebeğe mama vermek ne demek sırf ben besleyecegim sen besleme emzirme diye amanın düşman başına dedikleri türden yanlis anlamayın.

Emzirmemi istememek değil ama emzirmemişim gibi bebeğimin ağzına biberon tıkıyor. Sen ara öğünsün bu ana yemek diyor. Boş meme emiyor emzik diyor vs. Benim emzirmemi sıfır sayıyor ve başımda bekliyordu biberonla. Bi de sık süt geliyor mu diye bir emzirme sırasında 4 kez başıma geliyordu. Yazınca ne kadar manyakça geldi. Bunları eşim görmedi ama annem gördü. Ya da ben eşime toz konduramıyorum…….
Kadın yenidoğani ek gıdaya geçirmiş kendi kendine 😃 eşinizde görmüş ama görmemezlikten geliyor olabilir mi görmediyse o daha kötü çünkü .

Benim kv ve annem de emzirmemi desteklemedi ikisi de mamayla büyütmüş çocuklarını. Anneme bir şekilde kavga gürültü anlattım doktor mama diyene kadar noooo diye. Kayınvalideye daha nazik konuştuğum için anlamıyor. Gerçekten nezaket bizim ülkemizde geçerli bir dil değil.
40 günlük bebeğim memlekete bebek göstermeye gitmişiz. Biz evde otururken eşim elinde mamayla eve geldi kv gelirken al demiş. 🤦🏻‍♀️
Eşimin ilk hatalı hareketi buydu.
İkincisi ise annemden iyi mi bilicez biz iki çocuk büyütmüş dedi 🤓
⛳⛳⛳⛳⛳⛳⛳⛳

neyse verdik mamayı bebeğimin süt alerjisi varmış sonradan öğrendik bunu tabi o an sütlü mamayı fışkırtarak kustu. Ben de dedim ki gördünüz mü bebek tokmuş sütüm yetiyormuş 🤓🤓🤓

Herkes küçük çaplı bir şok yaşadı. Çünkü mama içince 35 derece sıcakta battaniyeye sarmayı da planlıyordu. Sonsa ağlamayı kesip uyuyacağına falan aşırı emindiler.

Kayınvalide biraz depresyona girdi. Sütü yetiyormuş diye tekrarladı havaya. Birkaç saat sonra bana gelip dedi ki ben de o kadar vitamin içseydim benim de sütüm yeterdi 😳🥲
Aboooo dedim bütün sorun senin emzirmeyip benim emzirmem miydi. 😂
Neyse o yüzden boşver. Kadın hırs yapmış boş boş konuşuyor. Sen bebeğine bak emzirmene bak hiç moralini bozma ❤️
Genelde kv ve anneler mamaya karşı oluyor bazılarında nerden geliyor bu mama aşkı anlamıyorum.Anne sütünün yerini ne vere bilirki başka?Ben kendi sütümü veremedim çocugum kesinlikle red etdi 1ay ugraştım neler denemedim asla tutmadı memeyi mecbur kaldım mama verdim.Bebek anne sütü istedigi halde neden engellersinki.. garipler bazıları.🙄
Iyi ki çocukta mamayı kabul etmemiş.

X