kek yapamıyorum yardım edin

kisik atesde pisir arkadasim kesin olacakdir budefa

arkadaşlar bir türlü kek yapamıyrum dışı pişiyo ama içi cıvık kalıyo napmalıyım bunun bi püf noktası varmı

canım çok yüksek derecede pişirme..ve de pişirmeden önce fırınını mutlaka kızdır kekin pişerken mümkün olduğunca fırınını açmamaya çalış..ve de bence alt üst yapma tam ortaya yerleştir bidaha oynatma yerinden o zaman kararsız pişer bence dene faydalı olcaktır :)

1. 3 yumurta bir su bardagı şeker iyice çırpılır (burdaki çok önemli bir ayrıntı yumurtaların mutlaka oda ısısında olmasıdır sebebi kabarmada daha güzel sonuç alınmasıdır)
2.sonra yavaş yavaş bir sb az yağ yedire yedire ilave edilir
3.1 sb süt (süt keki daha yumuşak tutar yoğur daha sert)
4.bir kabartma tozu,vanilin,biraz karbonat unla harmanlanır (buda yaklaşık 3 subardağı un olsa gerek
5.buradaki önemli bir ayrıntı harmanan unun 2.elemede yavaş yavaş saat yönünde asla sağa sola değil tekyönde çevirmekti
6.yağlanmış ve unlanmış kalıba(asla kalın borca kek kalıbı olmaz denedim içi çiy kalıyo)kaba
7.vede önceden ısıtılmış fırına tamamdır afiyet olsun

arkadaşlar bir türlü kek yapamıyrum dışı pişiyo ama içi cıvık kalıyo napmalıyım bunun bi püf noktası varmı

Cnm kek cıvık oluyorsa ya yüksek ısıda piştiğindendir ya da unu az geliyordur. Bende Luxell börekçi var en fazla 170-180 derecede pişiriyorum ve hiç bi sorun olmuyor. Tabii anacığımın kek tarifi büyük etken.Sünger gibi oluyor. Hemen paylaşıyım:

4 yumurta
11 çorba kaşığı şeker
Yarım su bardağı ılık su ( ya da sıkılmış portakal suyu olabilir)
Yarım su bardağı çiçekyağı
2 ya da 2,5 su bardağı un
Kabartma tozu
Vanilya

(Ben önce yumurta ve şekeri çırpıyorum. En sonda unu kabartma tozunu ve vanilyayı katıyorum. Isıtılmış fırına koyup 20 dk. falan hiç kapağını açmıyorum. Her zaman tutmuştur bu tarif.)

unu ekledikten sonra hamuru çok karıştırırsanız sünger gibi olur.yumuşak bir kek için sıvı yağ fazla olmalı yani 1 su bardağından dudak payı eksik.ve sıvı harçları yedire yedire hazırlayn ından sonra unu koyun ve çok fazla karıştırmayın

Cnm kek cıvık oluyorsa ya yüksek ısıda piştiğindendir ya da unu az geliyordur. Bende Luxell börekçi var en fazla 170-180 derecede pişiriyorum ve hiç bi sorun olmuyor. Tabii anacığımın kek tarifi büyük etken.Sünger gibi oluyor. Hemen paylaşıyım:

4 yumurta
11 çorba kaşığı şeker
Yarım su bardağı ılık su ( ya da sıkılmış portakal suyu olabilir)
Yarım su bardağı çiçekyağı
2 ya da 2,5 su bardağı un
Kabartma tozu
Vanilya

(Ben önce yumurta ve şekeri çırpıyorum. En sonda unu kabartma tozunu ve vanilyayı katıyorum. Isıtılmış fırına koyup 20 dk. falan hiç kapağını açmıyorum. Her zaman tutmuştur bu tarif.)

canım tarifini denicem buakşam yalnız kalıbın nasıl bi kalıp onu da söylermisin? ve altını unlayıp yaglıyomusun kalıbın?

kek kıvamında çok sulu veya çok koyu olmasın. yumurtalar oda sıcaklığında olursa kesinlikle daha iyi kabarıyor kek. bir de fırından fırına değişiyor özellikler. aynı markanın aynı model fırınların da bile değişiklik olabiliyor pişirme performansında.

bir kaç kere deneme yapman lazım. öncelikle 170-180 gibi ısıtıyorum fırınımı keki koyduktan 20 dk sonra falan 150'ye çekiyorum. aradan 10-15 dk geçince zaten normal şartlarda kek pişmiş oluyo ama çıkarmadan önce hemen kürdanla bir kaç yeri kontrol edip eğer kürdan ıslak kalıyorsa biraz daha tutuyorum fırında. harı gidinceye kadar fırının içinde tutuyorum ki iyice çeksin. sonra çıkarıp üzerini temiz mutfak peçeteleriyle örtüyorum üstü kurumasın diye. oluyo, bi problem yok şimdiye kadar.

olur olur sıkma canını.

benim kekimin içi de dışı da cıvık oldu ,dün yapmıştım.ama araya gitmesini istemiorum.tekrar pişirsem bugun 10-15dk bişe olur mu
?deneyen var mı
:110:

turbo fırında öyle bi sorun olmaması lazım aslında ben gözüm kapalı yapıyom artık 160 la başlayıp içini pişirip 180 le kızartıyorum

Kek kalıbı kalinsa içi pismiyor eski tip altında kül olan ocak üstü kek kalıpları iyi

kapciasli keki turbo fırında turboyu açarakmı pişiriyorsunuz arçelik midi fırın alıcam ve turbo özelliği var ama nasıl pişirmeliyim diye yardımcı olursanız sevınırım

X