Kendi ogrencisine ozel ders veren ogretmen.

Lisedeki matematik hocamız ilk dersindeki tanışma sırasında anne babalarımızın mesleklerini sorup not etmişti. Sonradan öğrendik durumu iyi olanlara özel ders veriyormuş. :) Kesinlikle etik değil yaptığı. Öğrencileri müdüre yönlendiremez misiniz?
3 yildir beraber calisiyoruz. Boyle bir adim atarsam ne olur bilmiyorum. Hicbir sorunum yok kendisiyle. Iyi de anlastigim bir arkadas.

sevdigim bir soz vardir,

seriatin kestigi parmak acimaz diye,

sucsa madem bu durum,
bu konu da size geldi ise sizin bunu ilgili yerlere bildirmeniz gerekir,
sanirim mudure soylemeniz su durumda uygun olan olacaktir.

Arkadaslar cok konu acar oldum ama bu durumda ne yapacagimi cidden bilmiyorum. Bir lisede calisiyorum. Yabanci dil sinifinin 10 saatlik secmeli Ingilizce dersine ben giriyorum, 4 saatlik dersine de baska bir arkadas. Sinifin, bu ogretmen arkadasimla ogrencilere esit davranmadigina iliskin bazi problemleri oldu. Ben sinif rehber ogretmenleri oldugum icin de bana gelip anlatti iki ogrencim. Her defasinda, hocaniz size kirilmistir, derse katilmadiginiz icin uzulmustur. Gidin ozur dileyin, sizden nefret etmiyor kesinlikle falan diye konustum. Ama bugun iki kiz ogrencim yine geldiler. Hocam sinifta on tarafta oturan arkadaslarla surekli gulup egleniyorlar, onlara neseli davraniyor ama bize hep tavirli. Zaten onlara OZEL DERS de veriyormus diyince ben sok oldum. Tabi ogrencilere caktirmadan gonderdim. Baska bir Ingilizce ogretmeni arkadasima isim vermeden bunun ne kadar etik oldugunu sordum. Aninda, "o ogrenciler bana geldi, derslerine girmesem de ayni okulda oldugumuz icin ben size ozel ders vermem ama disaridan ogretmen onerebilirim dedim" dedi ama o arkadasin onlara ozel ders verdigini teyit etti. Yani emin oldum bu sayede. Simdi ben bu sinifin sinif rehber ogretmeni olarak bu durumda ne yapacagim hic bilmiyorum. O arkadasla da asla bir problemim yok. Cok arada kaldim. Siz ne onerirsiniz?
Ne yapabilirsinizki? Ne yapilabilir yani bu durumda. Yasak mi ogretmenin ogrencisine ozel ders vermesi? Ev ortaminde ders verildigi surece kanitlanabilir mi? Bence verebilir vermesinde bi sıkıntı yok. Ama adil davranmamasi sinir bozucu. Bu konuda uyarabilirsiniz ozel dersi hic hesaba katmadan. Ben de lisedeki matematik hocamdan ozel ders almistim. Ama cok adil davranirdi hicbir zaman kendimi ozel hissetmedim. Hocanin oyle davranmasinin verdigi ozel ders ile akalasi yoktur

sevdigim bir soz vardir,

seriatin kestigi parmak acimaz diye,

sucsa madem bu durum,
bu konu da size geldi ise sizin bunu ilgili yerlere bildirmeniz gerekir,
sanirim mudure soylemeniz su durumda uygun olan olacaktir.
Su da var. Mudurun bu durumda yapilmasi gerekeni yapacagindan emin degilim. Ben once kendisiyle mi konussam?

Dolayısıyla özel ders veren 657 sayılı Kanuna tabi öğretmen; tacir ve esnaf sayılmakta ve bu öğretmene, kanunlardan doğan hukuki, cezai, ve disiplin işlemleri uygulanabilmektedir.

Özellikle rağbet gördüğü için evde özel ders veren öğretmenler, kendi sınıfındaki öğrencilere özel ders veren öğretmenler ya da aynı okulda çaprazlama sınıflardaki öğrencilere karşılıklı özel ders veren öğretmenler bulunmaktadır.

Şayet bu durum şikayete bağlı olarak ya da tesadüfen tespit olunursa Gelir Vergisi Kanunu çerçevesinde vergisel açıdan gerekli cezai işlemler yapılacaktır. Bu cezayı tespit edecek ve uygulayacak olan ise Maliye Bakanlığı teşkilatıdır.

Diğer yandan, 657 sayılı Kanunun 125/D-h bendinde; Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmanın kademe ilerlemesini durdurma cezası ile tecziye edileceği hüküm altına alınmıştır.

Madde metni şu şekildedir;
"Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller Madde 125: Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
D - Kademe ilerlemesinin durdurulması; Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.
Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
h) Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak,"

bu yazıyı buldum ben

Ne yapabilirsinizki? Ne yapilabilir yani bu durumda. Yasak mi ogretmenin ogrencisine ozel ders vermesi? Ev ortaminde ders verildigi surece kanitlanabilir mi? Bence verebilir vermesinde bi sıkıntı yok. Ama adil davranmamasi sinir bozucu. Bu konuda uyarabilirsiniz ozel dersi hic hesaba katmadan. Ben de lisedeki matematik hocamdan ozel ders almistim. Ama cok adil davranirdi hicbir zaman kendimi ozel hissetmedim. Hocanin oyle davranmasinin verdigi ozel ders ile akalasi yoktur
Evet yasak. Bu konuda adaleti saglayabilmek cok zor.

Evet kadrolu. Cezasi ne olur, bilginiz var mi?
Gelir İdaresi Başkanlığı da daha önce verdiği bir özelgede, özel ders verenlerin serbest meslek kazancı elde ettiklerini ve serbest meslek defteri tutmaları gerektiğine işaret ederek, bu kişilerin ticari bir faaliyet yürüttüğüne dikkat çekmiştir.

Dolayısıyla özel ders veren 657 sayılı Kanuna tabi öğretmen; tacir ve esnaf sayılmakta ve bu öğretmene, kanunlardan doğan hukuki, cezai, ve disiplin işlemleri uygulanabilmektedir.

Bu cezayı tespit edecek ve uygulayacak olan ise Maliye Bakanlığı teşkilatıdır.

Diğer yandan, 657 sayılı Kanunun 125/D-h bendinde; Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmanın kademe ilerlemesini durdurma cezası ile tecziye edileceği hüküm altına alınmıştır.

Özellikle rağbet gördüğü için evde özel ders veren öğretmenler, kendi sınıfındaki öğrencilere özel ders veren öğretmenler ya da aynı okulda çaprazlama sınıflardaki öğrencilere karşılıklı özel ders veren öğretmenler bulunmaktadır.

Şayet bu durum şikayete bağlı olarak ya da tesadüfen tespit olunursa Gelir Vergisi Kanunu çerçevesinde vergisel açıdan gerekli cezai işlemler yapılacaktır. Bu cezayı tespit edecek ve uygulayacak olan ise Maliye Bakanlığı teşkilatıdır.

Madde metni şu şekildedir;
"Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller Madde 125: Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
D - Kademe ilerlemesinin durdurulması; Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.
Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
h) Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak,"

bu yazıyı buldum ben
Tesekkurler. Sanirim once kendisiyle konusup, ogrencilerin bunu dillendirdigini, mudure gidebilecegini soylemek daha iyi niyetli bir yaklasim olacak.

Benim bildiğim yapılan suç. Ama isimsiz ihbarda bulunabilir misiniz bilmiyorum. Sanırım isminiz belli oluyor. Çocukların şikayetçi olması için yönlendirseniz desem... cık gene olmaz. Daha büyük olay olur. Onu geçtim özel ders verdiğine dair tanık bulmak gerekir, çünkü özel ders verdiği çocuklar reddedebilirler, böyle bir şey yok diyebilirler. Valla bilemedim çok sıkıntılı bir durum.

Gelir İdaresi Başkanlığı da daha önce verdiği bir özelgede, özel ders verenlerin serbest meslek kazancı elde ettiklerini ve serbest meslek defteri tutmaları gerektiğine işaret ederek, bu kişilerin ticari bir faaliyet yürüttüğüne dikkat çekmiştir.

Bu cezayı tespit edecek ve uygulayacak olan ise Maliye Bakanlığı teşkilatıdır.

Baya ciddi bir suc olarak goruluyor sanirim.

Benim bildiğim yapılan suç. Ama isimsiz ihbarda bulunabilir misiniz bilmiyorum. Sanırım isminiz belli oluyor. Çocukların şikayetçi olması için yönlendirseniz desem... cık gene olmaz. Daha büyük olay olur. Onu geçtim özel ders verdiğine dair tanık bulmak gerekir, çünkü özel ders verdiği çocuklar reddedebilirler, böyle bir şey yok diyebilirler. Valla bilemedim çok sıkıntılı bir durum.
Boyle bir sahit bulmak dediginiz gibi mumkun degil. Zaten is oralara gelmesin istiyorum. Yani dersi birakirsa yeter benim icin.

Baya ciddi bir suc olarak goruluyor sanirim.
Hem vergisiz kazanç.
Hem o öğrencilere adil olmayan notlar veriyor olma ihtimali var.
Öğrencileri müşteri olarak gördüğü için onlar aracılığıyla daimi müşteri sirkülasyonu sağlıyor olabilir.

Evet biliyordur suc oldugunu ama birsey olmaz diye dusunuyordur. En azindan ozel dersi birakir.

tabi onunla da konusabilirsiniz de,

ben yerinizde olsam mudure gider,
"ogrencilerim bana bu sekilde bir sorunlarindan bahsettiler,
ben de bu konuya mudahil olmak istemedigim icin size bildirmeyi dogru buldum" deyip ona topu atarim.

Mudur artik ondan sonra iyi niyetli yaklasip ogretmenle konusabilir veya bu konuda kendisi kanit toplama isine soyunabilir.
Sizin yapacaginiz isler degil bana kalirsa bunlar.

X