Kendi ogrencisine ozel ders veren ogretmen.

Etik değil bence. Öğretmenin aynı okuldaki bir öğrenciye özel ders vermesi, hele dersine girdiği öğrenciye vermesini hiç saymıyorum. Öğrenci isteyebilir. İş öğretmende bitiyor.

Ogretmenler biraz daha prensipli olmalılar. Şu kutsal işi de nereye çekiyorlarsa artık...

Bizimde eski okulda baska subenin ogretmeni evinde etüt veriyordu 10 cocuga.Icinde kendi sinifindan ogrencilerde varmis.Yemeginide yapiyormus o arada 😂.Bencede hic etik degil bu davranislar.Ogretmen saygin ve tarafsız olmali paraya boyle tamat etmemeli prensipleri olmali.Ben cok saygi duyarim ogretmenlere ama boyle seyler gordukcede insan soguyor.

Öğretmen arkadaşınızı herhangi birine şikayet etmemenizi tavsiye ederim. Yaklaşık bir milyonluk bir camiada elbette böyle problemler olacaktır. Ayrıca öğrencilerinizin size gelme sebebi başka, sizin foruma taşıdığınız konu başka.. Öğrenci ağzıyla da arkadaşınızı yargilamamanizi tavsiye ederim. Öğretmen itibari diye bağırıyoruz.. Her birimizin özen göstermesi gerekir. He özel ders konusu tartışılır. Maaşların iyileştirilmesini umalım değil mi? Ve dahi kendi öğrencine özel ders vermek, ben sınıfta iyi değilim ama bak para verirsen iyi öğretmenim demenin bir versiyonudur kanımca

bence yanlıs anlasılma var
okulda hocamızdan ozel ders alan bır kac ogrencıydık
okul dısında ekstradan zaman gecırdıgımız ıcın bazen o benım evıme bazen ben evıne gıttıgım ıcın ıster ıstemez bır yakınlık nasıl dıyım bırbırını daha ıyı anlama durumu oluyordu
o samımıyet odur
okulda gecırdıgın kısıtlı zamanla okul dısında ekstra vakıt gecırdıgınızde tabıkı ıletısım daha ıyı oluyor tum mesele bu bence

sırf ozel ders verıyor dıye kendısınden ozel ders almayan ogrencılere bılhassa negatıf davranacagını sanmam bır ogretmenın

Kraldan çok kralcı olmuşsunuz!Kötü niyetlisiniz...yok “gizli ihbar ediniz!”yok “şeriatın kestiği parmak acımaz!”Konu sahibi meslektaşınıza gidip durumu açıklamanız gerekiyor.Böyle bir hususta kimseye akıl danışmaya gerek yok.Öğrencilerin de kıskançlık ve intikam duygusuyla size yalan yanlış şeyler söylemlerde bulunduğunu da göz önünde bulundurun lütfen.Şayet böyle bir şey var ise meslektaşınızı durumdan haberdar edin bu kadar basit.

Yani Cidden bir meslektaşınızı şu sebepten dolayı şikayet edecekmisiniz ? Pes diyorum...
Ogretmen misiniz bilmiyorum ama oyleyse cidden daha cok uzulecegim. Ben hangi yorumumda sikayet edecegimi yazmisim, lutfen bakar misiniz tek tek. Hatta sikayet edersem arkasindan is cevirmis olurum, yuzune bakamam, kendisiyle konussam daha iyi dedim. Rica ediyorum alakasiz yorumlarla konuyu bulandirmayin.

Bırakın aynı sonuçtan öğrenciye ders vermeyi, faturasız özel ders vermek bile suçken o kadar normalleştirmişiz ki bu durumu....

Kendi öğretmeninden özel ders alan öğrencinin niyeti bellidir, bir umut ders notları yükselir diye düşünür. İlin en iyi öğretmeni o öğretmen mi yani? İlla o mu olsun?

Yine öğrencine risk alıp özel ders veren öğretmenin de niyeti bellidir. Kulaktan kulağa reklam yaparak belki umut satarak kendi öğrencilerini bağlamak... Başka öğrenci mi kalmadı? Kıyamam bir tek sınıfındaki öğrenci mi talep etti?

Öğretmenler arasında da gizli bir anlaşma gibi herkes bulduğunda kaçırmayacağından birbirinin suçunu örtbas etme durumu var.

Konu sahibi arkadaşım size yüklenmiyorum yanlış anlamayın. Eyleme geçer misiniz geçmez misiniz bilmiyorum ama en azından rahatsızsınız.

Devlet fırsat eşitliği diye haftasonu kurslarına para yağdırıyor ama yine parayı alan öğretmen eşitliği (ne kadar oluşabiliyorsa) bozmaya çalışıyor. Bir lokması helal değil gözümde....
Malesef o kurslarin da amacina yonelik yapildigini dusunmuyorum. Keske insanlara insanca yasayacaklari maaslar verilse de insanlar da cikarci yanlarini ortaya cikarmak zorunda kalmasa.

Arkadaslar cok konu acar oldum ama bu durumda ne yapacagimi cidden bilmiyorum. Bir lisede calisiyorum. Yabanci dil sinifinin 10 saatlik secmeli Ingilizce dersine ben giriyorum, 4 saatlik dersine de baska bir arkadas. Sinifin, bu ogretmen arkadasimla ogrencilere esit davranmadigina iliskin bazi problemleri oldu. Ben sinif rehber ogretmenleri oldugum icin de bana gelip anlatti iki ogrencim. Her defasinda, hocaniz size kirilmistir, derse katilmadiginiz icin uzulmustur. Gidin ozur dileyin, sizden nefret etmiyor kesinlikle falan diye konustum. Ama bugun iki kiz ogrencim yine geldiler. Hocam sinifta on tarafta oturan arkadaslarla surekli gulup egleniyorlar, onlara neseli davraniyor ama bize hep tavirli. Zaten onlara OZEL DERS de veriyormus diyince ben sok oldum. Tabi ogrencilere caktirmadan gonderdim. Baska bir Ingilizce ogretmeni arkadasima isim vermeden bunun ne kadar etik oldugunu sordum. Aninda, "o ogrenciler bana geldi, derslerine girmesem de ayni okulda oldugumuz icin ben size ozel ders vermem ama disaridan ogretmen onerebilirim dedim" dedi ama o arkadasin onlara ozel ders verdigini teyit etti. Yani emin oldum bu sayede. Simdi ben bu sinifin sinif rehber ogretmeni olarak bu durumda ne yapacagim hic bilmiyorum. O arkadasla da asla bir problemim yok. Cok arada kaldim. Siz ne onerirsiniz?
Sakın dahil olmayın. Çünkü okul dışında aile ile öğretmenin anlaşması ile olan bir alışveriş bu ve sizin dahil olmanız uygun değil. İdare ile çocukların velileri görüşebilir.

Kraldan çok kralcı olmuşsunuz!Kötü niyetlisiniz...yok “gizli ihbar ediniz!”yok “şeriatın kestiği parmak acımaz!”Konu sahibi meslektaşınıza gidip durumu açıklamanız gerekiyor.Böyle bir hususta kimseye akıl danışmaya gerek yok.Öğrencilerin de kıskançlık ve intikam duygusuyla size yalan yanlış şeyler söylemlerde bulunduğunu da göz önünde bulundurun lütfen.Şayet böyle bir şey var ise meslektaşınızı durumdan haberdar edin bu kadar basit.
Ogrencilerin yalan soyleme ihtimalleri hep var. Asla onlarin lafiyla hareket etmem. Bana ogretmenlerini sikayete geldiler ama ben onlari gidip ozur dileyin diye gonderdim. Dediginiz gibi kendisiyle konusmak daha iyi niyetli olacaktir.

bence yanlıs anlasılma var
okulda hocamızdan ozel ders alan bır kac ogrencıydık
okul dısında ekstradan zaman gecırdıgımız ıcın bazen o benım evıme bazen ben evıne gıttıgım ıcın ıster ıstemez bır yakınlık nasıl dıyım bırbırını daha ıyı anlama durumu oluyordu
o samımıyet odur
okulda gecırdıgın kısıtlı zamanla okul dısında ekstra vakıt gecırdıgınızde tabıkı ıletısım daha ıyı oluyor tum mesele bu bence

sırf ozel ders verıyor dıye kendısınden ozel ders almayan ogrencılere bılhassa negatıf davranacagını sanmam bır ogretmenın
O yaklasiminin ozel dersle alakali olmadigini yazmistim ben de bir yorumumda. Dersi bozacak davranislar yaptiklarini soyledi bana. O sebepten kizgin oldugunu dusunuyorum. Ama ozel ders verildiginin butun sinif tarafindan bilinmesi, bunu ayrimcilik olarak dusunmeleri cok can sıkıcı. Ogretmenin de buna sebep olacak bir duruma dahil olmasi daha da kotu.

Etik değil bence. Öğretmenin aynı okuldaki bir öğrenciye özel ders vermesi, hele dersine girdiği öğrenciye vermesini hiç saymıyorum. Öğrenci isteyebilir. İş öğretmende bitiyor.

Ogretmenler biraz daha prensipli olmalılar. Şu kutsal işi de nereye çekiyorlarsa artık...
Evet kesinlikle yapilmasi gereken bu.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hak etmeyen öğretmen olmasın zaten. Kanuna da aykırı ayrıca. İsimsiz olarak meb'e polise her neyse şikayet edin. En insaf ya gözleri doysun yazıklar olsun böyle öğretmenlere

Sizinle konuşmaya gelen öğrenciler derste seslerini keser düzgün davranışlar sergilerlerse öğretmen onlara da iyi davranacaktır. Bu durumun özel dersle ilgisini göremedim. Çocuklar üste çıkmak İçin laf kalabalığı yapmışlar. Asla bu duruma prim vermeyin. Özel ders vermesi zümrenizin, sizi ilgilendirmez kanımca. Ben olsam konusunu bile açmam.

okul hayatım boyunca neredeyse dersime giren bütün hocalardan özel ders aldım hatta sene başında babamı arayıp "yassy'nin bu yılki planını hazırladınız mı?" tarzı soranlar olurdu, herkes alırdı yani sınıfta özel ders. ama kolejdeydim devlette değil.

devlette çalışıp kendi dershanesi olan, neredeyse bir sınıfın yarısına özel ders veren tanıdığım da var. öğretmenlerin neredeyse çoğu aynı şeyi yaptığı için birbirlerine sıkıntı yapmazlar diye düşünüyordum. bir de haftada 4 saat için dil sınıfı neden bu kadar sorun yapmış ki? not ortalamasını en çok etkileyen sizsiniz sonuçta.
Öğrenci milleti hem derste sorun çıkarır hem de öğretmeni suçlar. Hocanın açığını yakalayıp kullanma durumu bu

Sizinle konuşmaya gelen öğrenciler derste seslerini keser düzgün davranışlar sergilerlerse öğretmen onlara da iyi davranacaktır. Bu durumun özel dersle ilgisini göremedim. Çocuklar üste çıkmak İçin laf kalabalığı yapmışlar. Asla bu duruma prim vermeyin. Özel ders vermesi zümrenizin, sizi ilgilendirmez kanımca. Ben olsam konusunu bile açmam.
Ogrencilere ogretmenlerinden ozur dileyip gonlunu almalarini, derse daha ilgili yaklasmalarini soyleyip gonderdim. Ama dersine girdigi ogrenciye ozel ders konusu benim etik bulmadigim birsey. O yuzden beni ilgilendirmez diyemedim. Adaleti tam olarak sagladigindan emin olamam ki. Sinav kagitlarini okurken en ufacik birseye bile ozen gosterirken, o ogrencilere sinav oncesi nokta atisi yapilmadigini nereden bilebilirim. Emege saygisizlik degil mi bu sizce? Amacim ogretmen arkadasimi sikayet edip ceza almasini saglamak degil kesinlikle. Sadece bazi seylerden emin olup, yapilan bir haksizlik varsa duzeltmek niyetindeyim. Amacim farkli olsa solugu mudurun odasinda almistim simdiye kadar.

Bu gibi durumlarda öğretmenlerin daha dikkatli olması gerekiyor bence. Yani ayrımcılık yapmasa bile o şekilde düşünülecek bir duruma düşmemeleri gerekiyor.

Öğretmen iyi niyetli olabilir. Kötüye de kullanmıyordur bu durumu belki. Ama yine de bu durumu bilen öğrenciler için büyük bir önyargı oluşturur. O yüzden önce öğretmen ile konuşun, diğer öğrencilerin bunu bildiğini, başına kötü bir durumun gelebileceğini anlatın. Eğer umursamaz ve devam ederse müdüre gidin.

Bir yanlışa ses çıkarmamak tarafsızlık değildir. Yanlışa sahip çıkmak demektir. O yüzden öğretmenin de iyi niyetli olduğunu varsayarak önce öğretmenle konuşup halletmek gerekir.

Ogrencilere ogretmenlerinden ozur dileyip gonlunu almalarini, derse daha ilgili yaklasmalarini soyleyip gonderdim. Ama dersine girdigi ogrenciye ozel ders konusu benim etik bulmadigim birsey. O yuzden beni ilgilendirmez diyemedim. Adaleti tam olarak sagladigindan emin olamam ki. Sinav kagitlarini okurken en ufacik birseye bile ozen gosterirken, o ogrencilere sinav oncesi nokta atisi yapilmadigini nereden bilebilirim. Emege saygisizlik degil mi bu sizce? Amacim ogretmen arkadasimi sikayet edip ceza almasini saglamak degil kesinlikle. Sadece bazi seylerden emin olup, yapilan bir haksizlik varsa duzeltmek niyetindeyim. Amacim farkli olsa solugu mudurun odasinda almistim simdiye kadar.
Bak güzelim diyorum ki "suc unsuru olduğunu öne süren bunu kanitlamakla mükellef tır" aksi iftiraya girer ve bunun da cezası var. Sen israrla adaleti sagliyacagim diyorsun...Sen "özel yetkili sınıf rehber öğretmeni " değilsin.Sen de bir ogretmensin.Madem cok birseyler yapmak istiyorsun git idarecinle konus.Müdürün senin önüne bir boş kağıt ,bir de mavi tükenmez kalem verecek ve " hocam madem böyle bir iddianiz var yazın işleme koyalım" diyecek. Ama sen "benim ismim verilir mi ki" derdindesin.Yoksa baska bir meselen yok.Kapi ya açıktır ...ya kapalı!! Sen tam olarak ne yapmak istiyorsun? Okul idarecisi ne basvurmayacaksin bu konuyu acman neden? Burada insanların senin adını bulaştırma dan milli eğitime şikayette bulunması mi?

Ben burada geniş düşünüyorum, meseleye daha yüksekten bakıyorum. Bu öğrenciler üniversite hazırlıkta iddialı değiller ve başarısızlığa bahane arıyorlar. Sınavı kazanamayacak öğrencinin ilk işi öğretmenle dalaşıp kendine etrafa sunacak sebepler yaratmaktır. Derste sıkıntı çıkaranın da sözlü notu zaten düşük olacaktır bundan daha doğal bir şey YÖK.

X