Kendi ogrencisine ozel ders veren ogretmen.

Daha geçenlerde bir ogretmen arkadasla bende bu konuyu konuşmuştum ve o da etik olmadığını söyledi. Ve bence de doğru değil hele de davranislarina yansimis anladigim kadariyla müdahale edilmesi gerekir ve bu sorumluluk da size kalmış gibi görünüyor. Bilemedim zor bir durum
Bu konuda sorumluluk alip almamakta henuz kararsizim. Sikayete gelen ogrencilere hocalariyla konusmalarini soyledim. Belki de tutumu olumlu yonde degisir. Sinifin genelinin ilk donemki notlarina baktigimda goze carpan bir adaletsizlik gormedim. Sanirim sadece ydtye yonelik calistiriyor.

Lisede bu durum bizimde başımıza geldi.Geometri hocamız iki yakın arkadaşıma ders veriyodu.Birinin ilk sınavdan aldığı not 30’du.Sonra nasıl olduysa 55 oldu özel ders almaya başlayınca.İkinci sınavdan da sınıftaki en yüksek notu almışlardı.Kendileriyle aynı dersanedeydim mat-geo netleri çok düşüktü.denemelerde sonuncu oluyorlardı.meb e şikayet etti velilerimiz.Aynı şekilde dersanesi olan fizik hocamız vardı.Kendi dersanesine gitmeyen bizlere karşı hep kaba umursamaz ilgisizdi.Reklamını yapıyodu bize dersanesinin.
Evet, bu durum cok yanlis. Boyle uc birsey yasanmadi henuz.

Evet, bu durum cok yanlis. Boyle uc birsey yasanmadi henuz.
Belki de özel ders aldıklarını bildiği için öğrencileriniz olaya duygusal bakmış ve yanlış hissetmişlerdir. Ben lisedeyken sınıftan 2 3 arkadaşım bazı hocalardan ders alıyordu, hoca bazen onlardan sessiz olan öğrencisine bildiğini biliyorum diyerek ısrar eder tahtaya çıkarırdı, ama bize de iyiydi.

Belki de özel ders aldıklarını bildiği için öğrencileriniz olaya duygusal bakmış ve yanlış hissetmişlerdir. Ben lisedeyken sınıftan 2 3 arkadaşım bazı hocalardan ders alıyordu, hoca bazen onlardan sessiz olan öğrencisine bildiğini biliyorum diyerek ısrar eder tahtaya çıkarırdı, ama bize de iyiydi.
Sinifta onlara dusmanca baktigini soyluyorlar. Ama bu ozel dersle alakali degil bence, cunku o arkadas bana gelip derste konusuyorlar, akillari bes karis havada falan fiye sikayet ediyordu. Ben de cocuklara hocalarinin bu sebepten onlara kirildigini, gidip ozur dilemeleri gerektigini soyledim. Ama bence uzun sureli tavir alacak kadar kotu cocuklar degil. Her ogretmenin tarzi farkli tabi.

Ozel ders vermesini degil ayrimcilik yapmasini sorun etmisler. Zaten ozel ders verdigini laf arasinda soyledirler bana. Onlarla cok yakin, zaten ozel ders de veriyormus dediler. Evet benim not ortalamam cok etkiliyor ama dort kredi de az degil.

bana öğrenciler biraz duygusal geldi :)

siz de notları gördüm ayrım yok gibi diyorsunuz, öğrencilerin durumlarını da tabi ki bilirsiniz o özel ders alan çocukların notları şişirilmiş gibi mi? bilemedim ya lisede beden dersi de 4 krediydi, onların notu düşmedikçe ben çocukların bunu sıkıntı yapmasını pek anlamadım. ama lisedeyken hocalarla ders dışında muhatap olmayı sevmeyen bir tiptim ondan da olabilir. :)

Ben sizin yerinizde olsam yapılması gerekeni yaparım. Şu hayatta adaletsizliğe asla tahammülüm Yok ve adaletsiz olanlar yaptıklarının sonucuna katlanmalı.
Devletten maaş alan öğretmen sırf üç kuruş daha çıkarı için öğrenciler arasında ayrımcılık yapamaz. Kendi öğrencisine özel ders vermek hiç ama hiç etik değil. Adalet işlemeli herkes aram iyi sorunum yok diye düşünürse bu devran heeeep böyle gider.

Sinifta onlara dusmanca baktigini soyluyorlar. Ama bu ozel dersle alakali degil bence, cunku o arkadas bana gelip derste konusuyorlar, akillari bes karis havada falan fiye sikayet ediyordu. Ben de cocuklara hocalarinin bu sebepten onlara kirildigini, gidip ozur dilemeleri gerektigini soyledim. Ama bence uzun sureli tavir alacak kadar kotu cocuklar degil. Her ogretmenin tarzi farkli tabi.

Öğretmenler zaten saygınlığını kaybediyor. Ben sizden iyi zanda bulunmanızı ve huyunun öyle olduğu u düşünmenizi istiyorum. Ayrıcalık yaptığını da düşünmüyorum. Çocuklar ergenlik cağında olduğu için yanlış hissediyor gibi

bana öğrenciler biraz duygusal geldi :)

siz de notları gördüm ayrım yok gibi diyorsunuz, öğrencilerin durumlarını da tabi ki bilirsiniz o özel ders alan çocukların notları şişirilmiş gibi mi? bilemedim ya lisede beden dersi de 4 krediydi, onların notu düşmedikçe ben çocukların bunu sıkıntı yapmasını pek anlamadım. ama lisedeyken hocalarla ders dışında muhatap olmayı sevmeyen bir tiptim ondan da olabilir. :)
Yok notlar sisirilmemis bence. O tarz bir ayrimcilik oldugunu dusunmuyorum. Sadece cocuklar hocanin o ogrencilere ozel ders de verdigi icin daha yakin oldugu dusuncesine kapilmislar. Birebir iliskilerine sahit olmadigim icin yorum yapamiyorum. Ama hocada sinifin geneline karsi bir isteksizlik soz konusu. Onlarla ders disinda hicbir etkinlik yapmayi istemiyor. Derslerine girmeyi bile istemiyor. Ogrencilerden daha duygusal davrandigini dusunuyorum bazen.

Bizde kızımın öğretmeninden özel ders alıyoruz ama aksine hiç kayirmiyor notlar bazen düşük bile geliyor duyulması halinde ceza alırım demişti bizede o yüzden kimse bilmiyor

Öğretmenler zaten saygınlığını kaybediyor. Ben sizden iyi zanda bulunmanızı ve huyunun öyle olduğu u düşünmenizi istiyorum. Ayrıcalık yaptığını da düşünmüyorum. Çocuklar ergenlik cağında olduğu için yanlış hissediyor gibi
Dogru soyluyorsunuz. Ogrencinin gozunde asla kotu gostermeye calismamak gerek. Zaten bu ozel ders konusunu direk kapatip ogretmeninizle konusun, ozur dileyip gonlunu alin, duzelmeyecek bir durum yok dedim.

Ben sizin yerinizde olsam yapılması gerekeni yaparım. Şu hayatta adaletsizliğe asla tahammülüm Yok ve adaletsiz olanlar yaptıklarının sonucuna katlanmalı.
Devletten maaş alan öğretmen sırf üç kuruş daha çıkarı için öğrenciler arasında ayrımcılık yapamaz. Kendi öğrencisine özel ders vermek hiç ama hiç etik değil. Adalet işlemeli herkes aram iyi sorunum yok diye düşünürse bu devran heeeep böyle gider.
Evet sonuna kadar haklisiniz. Durumu takip edecegim kesinlikle. Sadece ydtye yonelik calisiyor da olabilirler. Okul mufredati farkli o farkli cunku.

Ama bazı öğrenciler dersten derse farklı davranıyor
Eğer cidden sınıf düzeni falan bozdularsa derste konuşuyorlarsa öğretmen ona tepki vermiş olabilir :stop:
Notlarda bariz fark yok diyorsunuz
Birde hocayla konuşun derim

Ama bazı öğrenciler dersten derse farklı davranıyor
Eğer cidden sınıf düzeni falan bozdularsa derste konuşuyorlarsa öğretmen ona tepki vermiş olabilir :stop:
Notlarda bariz fark yok diyorsunuz
Birde hocayla konuşun derim
Evet notlar normal bence. Cocuklara hocanizla konusun, ozur dileyin, daha ilgili davranin dersine dedim. Ise yarar diye umuyorum.

şikayet edin. ya da müdürle görüşün milli eğitime bildirilmesi lazım bunun. onlarla aranızın iyi kötü olması değil mesele yapılan şey yanlışsa göz yummamalısınız ki yanlış.

Bırakın aynı sonuçtan öğrenciye ders vermeyi, faturasız özel ders vermek bile suçken o kadar normalleştirmişiz ki bu durumu....

Kendi öğretmeninden özel ders alan öğrencinin niyeti bellidir, bir umut ders notları yükselir diye düşünür. İlin en iyi öğretmeni o öğretmen mi yani? İlla o mu olsun?

Yine öğrencine risk alıp özel ders veren öğretmenin de niyeti bellidir. Kulaktan kulağa reklam yaparak belki umut satarak kendi öğrencilerini bağlamak... Başka öğrenci mi kalmadı? Kıyamam bir tek sınıfındaki öğrenci mi talep etti?

Öğretmenler arasında da gizli bir anlaşma gibi herkes bulduğunda kaçırmayacağından birbirinin suçunu örtbas etme durumu var.

Konu sahibi arkadaşım size yüklenmiyorum yanlış anlamayın. Eyleme geçer misiniz geçmez misiniz bilmiyorum ama en azından rahatsızsınız.

Devlet fırsat eşitliği diye haftasonu kurslarına para yağdırıyor ama yine parayı alan öğretmen eşitliği (ne kadar oluşabiliyorsa) bozmaya çalışıyor. Bir lokması helal değil gözümde....

X