Yöresel Tarif KEŞKEK TARİFİ/Samsun

Yöresel Yemekler

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.762
60
kardeslerbgt_keskek.JPG

300 gr dövme (aşurelik buğday)
100 gr nohut
5.5 su bardağı su
750 gr kemikli koyun eti
60 gr margarin
Tuz, karabiber, kırmızı tozbiber

Dövme ve nohudu akşamdan 2.5 bardak su ile ıslatın. Eti basınçlı tencereye alın. Nohut ve dövmeyi süzüp sularını ayırın ve malzemeyi tencereye ekleyin. Islatma suyunu 4 su bardağına tamamlayın. Margarinin yarısını su, karabiber ve tuzu ekleyip dövme lapalaşıncaya kadar 75 dakika pişirin.
Etin kemiklerini ayırın ve keşkeği büyük bir tencereye alın. Tahta kaşıkla (ya da tahta tokmakla) ezerek karıştırın. Keşkeği servis tabağına alın. Kırmızı tozbiberi kalan margarinle kızdırıp üzerine gezdirin. Ilık olarak servis yapın.

keşkek bayılırım.. bende bızım yöreye ait sanırdım.. demek ki karadenizde de varmış.elazığ mutfagının bas kahramanıdır keşkek

aaayyy kız nasıl canım çektı sımdı bende samsunluyum bızde çok yaparız nefis olmus ellerıne sağlık

ufff ne guzel gorunuyor annem yapardi yerdik bikmistik o zamanlar burun kivirirdik simdi olsada yesem...

ufssss anacığım ne güzel gözüküyor.emeğine sağlık resmiye bile doydum ama benim bildiğim burda salçalı sos yapmazlar keşkeğe tereyağını yakıp dökerler

Ya yapmayın ama ne zamandır canım Çok ıstıyordu neyse ÇıkıŞta keŞkek yemeye gıdeyım barı

Ya yapmayın ama ne zamandır canım Çok İstİyordu neyse ÇıkıŞta keŞkek yemeye gİdeyİm barİ

en güzel keşkeği atakumda yapıyorlar bilirsin sanırım 'hasan abi ' tavsiye ederim benim yerimede yermisin ben diyetteyim :KK43:(

Bizde de bayram sabahları yapılır keşkek..Üstüne tereyağında kızdırılmış pulbiber dökülür..Ellerine sağlık Elifim..

Gerçekten tadı muhteşem oluyo samsunlu bi arkadaşımda yemiştim hem etlisini hem tavuklusunu :)

selam kızlar bizde erzincan keşkeği yapıyoruz ben içine tavuk koyuyorum ayrı bir yerdede yağ ile soğanı kavurup karıştırıyorum tabi tokmakla iyice ezilecek sonrada bol karabiber çok güzel oluyor kaynanam öğretmişti :))

X