kimsenin bilmediği borçlarım

Bu bankalar gerçekten çok adi. Valla biz bu yaz sinir olduk. 1 tane kredi kartımız var. Kredi kartının sadece 2 bin tl sini falan kullanıyoruz ve düzenli ödüyoruz. 9 bin tl gelirimiz var ama eşimle toplam. Acil bi durum oldu. Kartın limitini yükseltelim dedik yaptıkları 9.100 tl, 12 bin falan gerekiyodu ve rahatlıkla ödeyebilecek durumdayız. Başka kart kullanmadığımızı da sistemde görmeleri lazım ama yok yaptıramadık yaa deli olduk. Bizden daha az geliri olanların 10 binlik kartı var. Allah muhtaç etmesin bankalara. Lazım olmadıkları zaman bin kere ararlar limit yükseltelim diye. İşin düşünce yok.

hayatım boyunca (31) paranın kıymetini bilmedim. babam zengin olmadığı halde üstüme çok titredi. üniversite okurken x tl gönderir misin dediğimde 3x tl gönderdi. param bitti x/2 tl gönderir misin dediğimde ayy parası bitmiş modlarına girip 5x tl gönderdi. ben har vurup harman savurdukça kazanmaya başlarsan kolay harcayamazsın bunlar güzel günlerin dedi. ama ben kazanmaya başladım. buraları okuyan yakın iş arkadaşlarım olduğu için bilgiler az buçuk şaibeli olabilir :)

devlet hastanesinde çalışıyorum. 4200 tl civarında bir gelirim var. 1.5 yıl önce evlendim. evlenmeden önce atanmıştım ve ben para kazanmanın sarhoşluğu içinde onu da alayım bunu da alayım derken. birkaç tane kredi çektim :kızgın: toplam ödemem bir ay içinde 2070 tl :KK14:bunun içindeki her ay ödediğim 670 tl lik kısmı haziranda bitecek. 570 tl lik kısmı 22 ay sonra bitecek. diğerlerinin bitmesine de yaklaşık 30 ay var :KK14:

eşimin annemin babamın arkadaşımın dostumun hiçbirinin hiçkimsenin haberi yok. hastayım sanıyorlar yastayım bilimiyorlar sendromu yani. çünkü kendime yediremiyorum. bu borçlar bana büyük ders oldu. daha bankaymış kredi kartıymış elleşmem. ama düşündükçe boğuluyorum resmen. hadi bir hata yaptın tekrar niye ve tekrar niye.

yarın öbürgün çocuk düşünsem anam ağlayacak gül gibi maaştan kuş kadar bir şey kaldığı için.

ee napak? tayfası için bir şey söylemek gerekirse:

hiç. sadece ödersin, yaparsın, edersin falan deyin yeter :olamaz:
Bişi dicem. Eşinle hiç oturup eve giren parayı hesap kitap yapmıyo musunuz? 2 bin küsur tl ödeme az değil. Adam hiç bişi sormuyor mu?

Madem baban verir bence son bi iste 10x göndersin :KK66:
Sonra parandan birikime başla
Biriktirdikçe babana da verirsin
Bari faiz ödemezsin

Ders almissiniz o yeter.
Evet para harcamak icin kazaniliyorda neye nekadar
Once 10 sn bir dusunmek lazim bu gercekten bana lazimmi diye
Ben tutumlu bir bayanim birikim benim isim:)) evimizi borclanarak aldik bitti.tabi 50 bindi aldigimiz arsalarin ozamanki degeri suan cook farkli tAbi:KK66:)biz bunlar 15 senede hep borclanarak aldik borc bitti mal kaldi masallah diyelim :)
Yani borclanilirda neye nekadar.

Bize birikim sırlarınızı veriniz lütfen :KK70:

Akillandim deyip borcun ne kadar oldugunu bilmemek tuhaf degilmi ? Ee aldiysaniz odeyeceksiniz ne yapalim yani ..araba ev aliniyor buraya gelip borcum var deyip dovunuyorlar...eee aliyorsan ödeyin alla alla

Akillandim deyip borcun ne kadar oldugunu bilmemek tuhaf degilmi ? Ee aldiysaniz odeyeceksiniz ne yapalim yani ..araba ev aliniyor buraya gelip borcum var deyip dovunuyorlar...eee aliyorsan ödeyin alla alla
tutarı bilince tam akıllanmış bilmeyince yarım akıllanmış mı oluyorum? ödeme çizelgesi elimde var faiz tutarlarıyla beraber kalan miktarı evet bilmiyorum. kalmış onlarca ay, neden kalan miktar çetelesi tutup durayım ki.

kredi çekince ödeme yapmam gerektiği bilgisi için minnettarım.

tutarı bilince tam akıllanmış bilmeyince yarım akıllanmış mı oluyorum? ödeme çizelgesi elimde var faiz tutarlarıyla beraber kalan miktarı evet bilmiyorum. kalmış onlarca ay, neden kalan miktar çetelesi tutup durayım ki.

kredi çekince ödeme yapmam gerektiği bilgisi için minnettarım.

Konuyu niye actiniz anlamadim ..borcunuz varmiş eee :dondurma:

Bişi dicem. Eşinle hiç oturup eve giren parayı hesap kitap yapmıyo musunuz? 2 bin küsur tl ödeme az değil. Adam hiç bişi sormuyor mu?
hayır yapmıyoruz. maaşlara karışıp hesap sormak adetimiz değil. bir ödememiz borcumuz vs olsa anlardı ama ödeme olmadığı için anlamadı hiç. kuzum benim hiçbirşeyden haberi yok :KK200:

hayır yapmıyoruz. maaşlara karışıp hesap sormak adetimiz değil. bir ödememiz borcumuz vs olsa anlardı ama ödeme olmadığı için anlamadı hiç. kuzum benim hiçbirşeyden haberi yok :KK200:
Onun maaşından kalanını ne yaptığını siz biliyor musunuz peki? Belki o da borç ödüyor, ya da ailesine falan veriyordur bu yüzden hiç lafını etmiyor olabilir mi? Böyle bişey yapıyorsa sizin için sıkıntı olur mu?

Sizi darlamaması güzel tabi, ama kaç yıllık evlisiniz? Hiç maaşımızdan kalanı birikim yapalım, ev/ araba vs alalım gibi muhabbetler olmadı mı? Bu da biraz ilginç hani...

Neyse Allah sağlık versin inşallah, hepsi ödenir.

eşime bu yüzden söylemedim. ondan para almıyorum ama para da arttıramıyorum. ben arttırmayınca o da arttırmıyor. ona dokunmuyor yani. ama yine de eşim böyle bir şey yapsa benim de hoşuma gitmezdi haklısınız
Evlenmeden neden soylemedin? Seni birakir diye mi korktun bu yuzden? Simdi soylesen zaten esin kendini kaziklanmis hissedecek eminim. Belkide suan senin parani hesabinda birikiyo saniyodur. Bi sekilde ortaya cikacak bu durum farkinda misin: (

bence iyi yapiyorsun, yaptigin hatanin bedelini oduyorsun.
bence bunun sana tam ders olmasi icin babana da esine de soyleme, kendi kendine halledip bu borctan kurtulunca bir seyi basarmanin sevinci ile mutlu olacaksin. Hic kolay yolu secme derim.
Esin de bir gun sorarsa, anlatirsin, bunu saklamak olarak gormuyorum ben, aranizda para hesabi hic yapmamissiniz ki, belki onun da kendi borcu vardir. Veya o kendi kisisel harcamalarina daha fazla ayirabiliyorken siz yapamiyorsunuzdur su durumda, bu da haksizlik degil.

Borcun asagarisijni değil koyabildiginiz kadarını koyun mesela 500 yatirman gerekiyorsa 600-700 yatır parayı çabuk kapatmana yardımcı olur
Mesela bizim kartin asgarisi 160 -200 TL falan eşim aylık ödeme den daha fazlasını yapar ne olur ne olmaz bişey alırım ekstradan tek çekim der yada boşa gitmesin para diye

Hemde vadeli borçlarını erken kapatmış olursun

Bu daha ki ay yatırman gerekeni daha önceden verip bı aksilik veya ihtiyaç çıktığında da sıkıntı ya düşmezsin

Paraya ihtiyacın olmazsa da erken bitirmiş olursun

Maaşın varken kapatmaya bak

Herşey olur gider sağlığın yerinde olsun yeter :))

Ödersin, zorlayacak bir borç değil ki. Çocuğu da tüm borçlar bitince düşünürsünüz bence, şimdi kendinizi geçindirmeye yetecek miktar kalıyor elinizde ne de olsa.

Bu bankalar gerçekten çok adi. Valla biz bu yaz sinir olduk. 1 tane kredi kartımız var. Kredi kartının sadece 2 bin tl sini falan kullanıyoruz ve düzenli ödüyoruz. 9 bin tl gelirimiz var ama eşimle toplam. Acil bi durum oldu. Kartın limitini yükseltelim dedik yaptıkları 9.100 tl, 12 bin falan gerekiyodu ve rahatlıkla ödeyebilecek durumdayız. Başka kart kullanmadığımızı da sistemde görmeleri lazım ama yok yaptıramadık yaa deli olduk. Bizden daha az geliri olanların 10 binlik kartı var. Allah muhtaç etmesin bankalara. Lazım olmadıkları zaman bin kere ararlar limit yükseltelim diye. İşin düşünce yok.

Gerçekten naptıkları belli değil. Benim 6 sene önce 20 bin lirayı geçmişti limitim. Talebim olmadığı halde devamlı mesaj gelirdi limitiniz şu kadar artırılmıştır diye. En sonunda napıyorsunuz dedim de duruldular. Kartın başına iş gelse ödeyemem. Harcamalarım da 2 bin lirayı hiç geçmezdi niye yükselttiler bilmiyorum. Kartımı kapatırkende emin misiniz diye soruyorlar bir daha bu kadar yüksek limitli kartım olamazmış. Sanki holding yönetiyorum napim o kadar limiti. Kardeşim de kaç kere talep etti yükseltmediler, hem de maaş kartına.

ben borç nedir bilmedim öğretmetmediler ki:KK70:
evlendim borcunu ne demek olduğu öğrendim..:)
boşver işiniz gücünüz var bi şekilde ödersin:) gene borç yaparsin:KK53:

valla ayakkabı çanta için çektim :KK14: yani gidip ayakkabı almadım ama. evlenmeden önce çekmiştim eve eşya kendime telefon vs saçma sapan şeyler yani.
Selam sizin bekar haliniz burada :)
Para kazanmanin sarhoslugu beni de etkiledi ve deli gibi harciyorum.
Ben gecmis zamanda alamadiklarimin acisini cikardigimi dusunuyorum aslinda, o zaman alamadim simdi alayim diye ama suyu cikti galiba.
Yuklu miktarda borcum vardi benim de 3 ay kadar hicbir sey almadim kenara koydum buyuk bir kismini odedim.
Kendinizi sartlandirin 3 ay boyunca lazim olanin disinda bir sey almamaya.
Ben misal bir kozmetikciye girsem bu ruj guzelmis alayim aa sac spreyi guzel kokuyor alayim su fondoteni deneyeyim oje zaten ucuz fazla fazla alayim diye servet birakip cikardim, evde 2 cekmece dolusu kozmetik urunu varken bir de :-)
Su an 3 ay daha almayayim diyorum.

Velhasil o kadar dert etmeye degmez azicik sıkarsanız kendinizi odenir hic merak etmeyin :)

Selam sizin bekar haliniz burada :)
Para kazanmanin sarhoslugu beni de etkiledi ve deli gibi harciyorum.
Ben gecmis zamanda alamadiklarimin acisini cikardigimi dusunuyorum aslinda, o zaman alamadim simdi alayim diye ama suyu cikti galiba.
Yuklu miktarda borcum vardi benim de 3 ay kadar hicbir sey almadim kenara koydum buyuk bir kismini odedim.
Kendinizi sartlandirin 3 ay boyunca lazim olanin disinda bir sey almamaya.
Ben misal bir kozmetikciye girsem bu ruj guzelmis alayim aa sac spreyi guzel kokuyor alayim su fondoteni deneyeyim oje zaten ucuz fazla fazla alayim diye servet birakip cikardim, evde 2 cekmece dolusu kozmetik urunu varken bir de :-)
Su an 3 ay daha almayayim diyorum.

Velhasil o kadar dert etmeye degmez azicik sıkarsanız kendinizi odenir hic merak etmeyin :)

bunun onune gecmenin tek yolu nakit alisveris yapmak, boyle gorerek banknotlari sayinca kasada ister istemez bi kendine geliyorsun :)

Bence babanıza segil ama eşinize söyleyin, imkanınız yetiyorsa kapatın birlikte borcu bitsin gitsin.
2-2.5 sene daha bununla yaşamayın.
Dersinizi almışsınız, olmuş bitmiş yapacak bir şey Yok
Birlikte kapatırsanız sonrasında kalan zamanda kredi diye verdiğinizi kenara koyar araba peşinatı falan yaparsınız.

Kullanmadıgın eşyalarını ikinci el sitelerinde satarak ek gelir yapabilirsin kendine
Birde varsa mutlaka kredi kartını kes

X