Sürekli ön plana çıkarılmak istenen oğul

merhabalar. Biz eşimin ailesiyle farklı şehirlerde yaşıyoruz, kaynımlar kvalide nin evinde yaşıyorlar, önce evleri yoktu 5 yıl önce ev aldılar borçları var diye kredi falan değildi bu borç. tanıdıktan alınmış ev için peyder pey ödenecek bi para yine beraber oturdular,şimdi durumları çok çok iyi ayrilmadilar 10 yılı geçkin süredir çocuklarıyla beraber birlikte yaşıyorlar. Ev alirken bizim düğün zamanı iyi denecek bi para yardımı yaptılar kaynıma,bize de bana takılan bilezik harici esya dan gelinlige yol masrafindan yeme icmeye hic bi faydası olmadı. Hatta nişan tepsisine atılacak paraya kadar bizde para yok diye 50 tl eşimden alıp attı. Biz kirada oturuyoruz esya yani kredi borcu, düğün borcu, bilezik harici takılarimin borcu birde araba aldık hemen bileziklerimi bozdurunca onun borcu derken yine de şükür toparladık bitirdik. ikimizde çalışıyoruz. Neyse kaynımın durumu baya iyi simdi, kvalidelerin durumuda iyi. evlerine gitseniz yeme içme gezme giyme her şey bol ama bize gelince maddiyat açısından zaten bize bi sey yapmayacakları anlayalı çok oldu. Manevi olarak biraz düşünülmek istiyorum. sorunlarımız yüklerimiz onlara ulasmadan çözdüğümüz icin bizi hiç evlat olarak görmüyorlar nede olsa ikimiz de çalışıyoruz bizim sıkıntımız ne olabilirki modundalar. Ama eltimlerin kullandığı ilaç dozundan, giyme tarzından, gezmelerinden, torunların eğitiminden, hastalıklarına o kadar ince bi düşünceye sahiplerki bize gelince bi sıkıntı olsa aman onda bi sey yok o da ne ki dert mi modundalar. Neyse konu o kadar açılması gerek ki ama benim asil dert ettiğim. Eskiden arardım simdi mesafeliyim ararsa konuşurum o kadar. Beni her aradığında el gibi 1,2 dk lik napiyon iyi misin bende aynı sekil ona selam soyle bitti konusma. Ama her seferinde yanındaki kaynımı kastederek almasa bile x oglum dediki anne onu ben alirim dedi de oglum ben istemem evine al dedim der, daha almadığı şeyi övünür. eve şunu yaptırdı eve şunu aldı bize bunu x oğlum aldı falan göze görünen büyük seyler. Ama biz zaten 2 kişi kiraydi faturaydi kredilerdi harcamalardi derken cocuk bile yokken 10 12 bin aylık gidiyor. Onlar yaninda olduklari icin kira fatura masraf derdi yok birde 3 çocukları var kendi evlerinde olsalar aynı parayi yani yaptığı masrafı zaten bi kac ay icinde ev ihtiyacı için harcayacak. Eve tüm ihtiyacı kbaba karşılıyor fazla fazla rvde herkes ortak yiyor okuldan ilacatan hastaneden kiyafetten geziden markketen akla ne gelirsr anne babadan cikiyor masraf ama her seferinde bana ve herkese kaynımın yaptıkları anlatiliyor kurban parasına kadar veriyor diyo ee durumu iyi yaninda kalıyor yine yiyen inlar ben senede bi gidiyorum onlar 13 yıldır beraber esyayi da kullanan onlar yeme icmeyide onlar yapıyor. Sorun şu eşimde o sekil görüyor kardeşi yapiyormis her seyi eve 30 40 bin para harcanmismis ama kimsede demiyorki babanin emekli toplu parası, (devlet emeklisi ayligida iyi) aylığı, evde bi kardes daha var onunda ayligi baya iyi onun girdisi yeniyor bunların parası harcanıyor geline cocuklara bu söylenmiyor ama kardesin 30 bin yaptığı masraf herkrsin takdirini topluyor. Tamam bana yapma zaten 6 yildir yapmadin bundan sonra da yapmazsın belli. Ama bana açıp övünüp duruyorya artık dayanamıyorum. Sanki durumları yok zaten bunlar yanlarinda kalmasa oğlunun yaptigi her seyi yaoacak gücü var ama kazanilan evde iki aile olinca yeme icmeye gidiyor bunlar göze görünmüyor. Ama oğlu bi tane. Birde bana duyuruyor sen bana ne yaptin da karşılık bekliyorsun. O sana yaptiysa sen 13 yildir ona yapıyorsun. Artık tepki vermek istiyorum.
kv beraber yaşadığı ev halkı var. sizin ihtiyacınız yokmuş. yarın kv hastalan sa eltin bakacak . size niye para versin . kadının işi başından aşkın .

Ne yapsın memur emeklisi adam ayda 12 bin gideri olan (acaba geliriniz ne kadar) eve para yardımı mi yapsın?
Ne Arabın yüzü, ne şamin şekeri demişler. Uzaktasın mutlusun işte. Tutup da üç couguyla kaynana kayınpeder görümce yaşamaya calisan, ağız tadıyla şortla evde gezip Tv'de istediği kanalı izleyemeyen kadincagizi kiskanmissin. Allah düşürmesin onun durumuna

Kendileri disinda evde 3 kisi daha var. Sadece o kadar kisiye hergun yemek dusunmek bile ne kadar stresli bir sey tahmin edemiyor musunuz?
Her gun o kadar kisiye en az iki öğün yemek dusun pisir taşır, canin yapmak istemese olmaz, disarida yiyelim desen cekirdek ailenle gitsen ayip mi olur, hep beraber gitsek onlar isteyecek mi derdinden ücrete kadar duşünmek stres.

Kolay mi yani bu soylediginiz bile? Kaldi ki davulun sesi disaridan hos gelir, kim bilir ne sorunlar yasiyorlardir iclerinde. Ayni evde yasayip sorun stres yasamamak mumkun degil cunku bence... Yani buna mi ozeniyorsunuz ve sorun yapiyorsunuz gercekten, baska derdiniz mi yok diyecegim ama cok sukur edin ki yok belli ki.

Ya pardon ama cok mu lazim surekli es ailesine gitmek? Kendi ailenize gidin, arada da es ailesine gidin ne olacak, o kadar mi sigamiyorsunuz gittiginizde?
Madem oyle sehir degistirip yakinlarina tasinin da bol bol gorusun bu kadar uzuluyorsunuz madem...
Aslında kaynım şehir dışında çalışıyor, esi ve çocukları var o evde. Kbaba da sehir dışında çalışıyor haftasonu geliyor. Yeni emekli bu arada. Insan kendi evinde yemek yapmiyor mu siz aç mi kalıyorsunuz sadece 2 tabak konacak sofraya fazladan yağa sekere para vermeden. Hem evin her isinde görümcem zaten yardımcı. Simdi siz tek başınıza yapiyorsunuz yemek temizlik cocuk bakımı. O evde aynı isleri 3 kisi yapıyor. Canları dışarıda yemek istesin yeterki kvalidem hemen çıkarır.

Benim de annemin kardeşlerinden biri eşiyle beraber Ananemin yanına yerlesti . Ananemin aylığı, iyi para eden hasat , ananemin arabasi, büyük şehirde evin kirasi.. Her şey onların . Bahçeli,mis gibi evde kalıyorlar.
Bir Allah'ın kulu da laf edemez. Yaşlı kadının yanında kalan onlar, hastayken arabaya bindirip acile getiren onlar, her sorunuyla ilgilenen, nazını kaprisini çekenler onlar. Tabii ki tüm imkanlardan da onlar faydalanacak.
Aksini iddia eden kötü kalplidir

Aslında kaynım şehir dışında çalışıyor, esi ve çocukları var o evde. Kbaba da sehir dışında çalışıyor haftasonu geliyor. Yeni emekli bu arada. Insan kendi evinde yemek yapmiyor mu siz aç mi kalıyorsunuz sadece 2 tabak konacak sofraya fazladan yağa sekere para vermeden. Hem evin her isinde görümcem zaten yardımcı. Simdi siz tek başınıza yapiyorsunuz yemek temizlik cocuk bakımı. O evde aynı isleri 3 kisi yapıyor. Canları dışarıda yemek istesin yeterki kvalidem hemen çıkarır.
kusura bakmayin ama fesatsiniz. O isler oyle olmuyor kendi evinde yeri gelir yemek yapmazsin,yeri gelir temizlik yapmazsin, gonlunce misafirini agirlarsin, disari cikarsin kimseye hesap vermeden. Ama kv gorumce maaile yasayinca aferdersin essek gibi o yemegi de yapacaksin temizligi de yapacaksin bi arkadasini agirlamak isteyeceksin kv kp gorumce evde markete bile gitsen suraya gidiyorum buraya gidiyorum hesap vereceksin. Esinle seks hayatin bile kisitli olur

Benim de annemin kardeşlerinden biri eşiyle beraber Ananemin yanına yerlesti . Ananemin aylığı, iyi para eden hasat , ananemin arabasi, büyük şehirde evin kirasi.. Her şey onların . Bahçeli,mis gibi evde kalıyorlar.
Bir Allah'ın kulu da laf edemez. Yaşlı kadının yanında kalan onlar, hastayken arabaya bindirip acile getiren onlar, her sorunuyla ilgilenen, nazını kaprisini çekenler onlar. Tabii ki tüm imkanlardan da onlar faydalanacak.
Aksini iddia eden kötü kalplidir
Bu olayların en kötü yanı birlikte yaşanılan kişi elden ayaktan düşünce yaşanıyor..o güne kadar anası yemek yapıp toruna bakarken "biz böyle çok memnunuz " diyen kişi ibre teraine dönğnce "bu güne kadar tüm yükü ben çektim biraz da sizde kalsın" der kenara çekilir.

Gitmesini istiyorlar herkes evini yurdunu bilsin dediler küsüp gitmediler çünkü rahatlar. Sorun şu kayınvalidem anlattıkça eşime kardeşin şunu alıp sattı dedikçe eşimde bizde yapalım moduna giriyor. Bizi el gibi sadece telefonla arayanlara ben ne yapiyim.

tamam işte artık el gibi olmak istemiyorsanız kv yi arayın yeter eltimle oturduğunuz birazda görümcemi alıp gelin bizle yaşayın deyin.

Allah size akıl fikir versin.🤷‍♀️

Alıp saygıdan kastın ne ticaret ve para kazanma mı ?
Sana x oğlum şunu lairim yaparim dediği zaman e yapicak tabii aynı çatı altında yaşıyorsunuz diceksin.
Ama anladığım kadarıyla sen onların ortak kese olmasından rahatsızlık o kar gitsin biz ortak kese olalım istiyorsun . Ozaman onlar sizle yasada evlaerini aldi sıra bize geldi diyin .
Kese kesinlikle ortak
Ne yapsın memur emeklisi adam ayda 12 bin gideri olan (acaba geliriniz ne kadar) eve para yardımı mi yapsın?
Ne Arabın yüzü, ne şamin şekeri demişler. Uzaktasın mutlusun işte. Tutup da üç couguyla kaynana kayınpeder görümce yaşamaya calisan, ağız tadıyla şortla evde gezip Tv'de istediği kanalı izleyemeyen kadincagizi kiskanmissin. Allah düşürmesin onun durumuna
Kazandığımız hep bitiyor 12 bin yani gelirde giderde toplam o kadar. Sirf gelin kuser diye aslinda onun dengine oynayan kvalidem. siz tanımadığınız icin kvalide ile yasayan gelinlerin geneli gibi geliyor aklınıza. gelinin istedigi izlenir gelinin sevdiği pişer vs aslinda burda ovulecek kisi gelin degil kvalide.

Kese kesinlikle ortak

Kazandığımız hep bitiyor 12 bin yani gelirde giderde toplam o kadar. Sirf gelin kuser diye aslinda onun dengine oynayan kvalidem. siz tanımadığınız icin kvalide ile yasayan gelinlerin geneli gibi geliyor aklınıza. gelinin istedigi izlenir gelinin sevdiği pişer vs aslinda burda ovulecek kisi gelin degil kvalide.
E çünkü o onlarla oturuyor muhtemelen kadın gelinin gitmesinden korkuyor ve yalnız kalmak istemiyor. Bu tanidigimiz da geliniyle oturuyor gelin sonradan geldi . Evde kadının kendi evi kocasından bile değil. Gelin buzdolabında murbna eti istemiyor diye kadın kurbanligini bile kızının dolabına koyuyormus. Gelin kaçmasın diye mecbur her dediğine he diyor .ozguvensiz ve yalnız yasamaktan korkuyor .kolay değil 10 senedir kb yaslanmistir ve yalnız kalmaktan korkuyodur.yada o gelinini çok seviyorum yapcak bisi yok

Sizene ki . Gidin sizde oturun onlarla yeme içme gezme görün bakalım dünya kaç bucak. Benim eşimin ailesi de aynı şekilde oğullarıyla öyle daha iyi olsunlar banane ki .siz hem özgür olalım hemde bize gelsin . Niye gelsin o gelin onlarla yaşıyor zorluğunu çekiyor bir de size mi yedirecek ? Tabi ki gelinin ve torunlarının her şeyini dusunecekler .

Buradaki detay kendi evlerinde ayrı bir yaşam kurma imkanları varken birlikte yaşama tercihleri.Sonuçta ortak bir yaşam söz konusu ve 10 yılı aşkın aynı evin paylaşılması neticesinde maddi manevi bir çok şey birbirine geçer.Siz aynı şartlarda kayınvalide ve kayınpederiniz yaşamak ister miydiniz.Maddi olarak ihtiyacınız yok,ayrı bir şehirde yaşıyorsunuz, bağımsız bir hayatınız var.Ben insanın kendi evinde özgür olmasınını çok önemserim ve herkesin yaşam şekline saygı duymakla birlikte en üst standartların sunulacağını bilsem bu şekilde bir yaşama dahil olmazdım.Eltinizle empati kurun kendinizi bu konuda daha iyi hissedersiniz
Beni en iyi anlayan sizsiniz öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Evet imkanları olduğu halde çıkmamak istememeleri. Çünkü sorumluluk açısından o kadar rahatlarki kendilerinden önce her şeyi düşünen büyükleri var önlerinde. Aynı şekilde bizlede o sekilde samimiyet yakınlık kurup ilgilenmek istediklerinde, onların yanında bize yapılmak istenen seyleri kıskanıp kustukleri icin, bize yapamadıkları icin yanindaki oğullarının evlerini ayırmak istediler ama bunlar çıkmadı hala tek evlatları onlarmis gibi devam edilsin diye. Baktılar bizde tepki vermiyoruz kvalidemlerde o sekil davranmaya devam ettiler.

Beni en iyi anlayan sizsiniz öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Evet imkanları olduğu halde çıkmamak istememeleri. Çünkü sorumluluk açısından o kadar rahatlarki kendilerinden önce her şeyi düşünen büyükleri var önlerinde. Aynı şekilde bizlede o sekilde samimiyet yakınlık kurup ilgilenmek istediklerinde, onların yanında bize yapılmak istenen seyleri kıskanıp kustukleri icin, bize yapamadıkları icin yanindaki oğullarının evlerini ayırmak istediler ama bunlar çıkmadı hala tek evlatları onlarmis gibi devam edilsin diye. Baktılar bizde tepki vermiyoruz kvalidemlerde o sekil davranmaya devam ettiler.
Keşke kocan seni de götürse bı yasasan o cennet gibi evde :) gelin kesin istemiyordur çıkmak herkesin en büyük hayali bu çünkü .

E çünkü o onlarla oturuyor muhtemelen kadın gelinin gitmesinden korkuyor ve yalnız kalmak istemiyor. Bu tanidigimiz da geliniyle oturuyor gelin sonradan geldi . Evde kadının kendi evi kocasından bile değil. Gelin buzdolabında murbna eti istemiyor diye kadın kurbanligini bile kızının dolabına koyuyormus. Gelin kaçmasın diye mecbur her dediğine he diyor .ozguvensiz ve yalnız yasamaktan korkuyor .kolay değil 10 senedir kb yaslanmistir ve yalnız kalmaktan korkuyodur.yada o gelinini çok seviyorum yapcak bisi yok
Aslında cok genc kvalide ve her iste o kadar becerikli ve titizki akliniza gekecek her isi kendi yapar görümcem ve gelin yanında dolanır yada sadece öğün yemeklerini gelin yapar yine yaninda görümcem dolanir yani tek yorulmaz. Aslında ayırmak istiyor ama bunlar gitmedi çünkü maddi manevi her türlü rahatlar. Aynen de çoğu şeye sırf gelinle aram kötü olmasın diye susuyor yoksa sevdiğinden degil. Hatta bi kere bizim evde yanimda telefonla akrabasına diyor ki bu gelin Nazlım digeri bunun gibi degil o gözü açık diye. Yani burdaki gecim suresi sirf kvalidem kpeder görümce nin iyiliği sayesinde bu kafar zamandır beraberler. Yoksa 5 yıldır cok güzel bi evi olup evine gecmemek istemeyen bi insan düşündürür yani mecbur degil kalmaya ama rahat

Benim evim yok 5 yıldır kira ödüyorum. Onun evi var, hatta simdi 2 ev parası vardır fazlasını bilmem. Allah herkesin kazancına bereket versin. Benim araba param kadar ona 5 yıl önce ev icin yardim etti zaten. Gitmesini isteyen kvalidemler ama bunlar küserek yine gitmedi çünkü kazandıkları ceplerine kaldı, karlarina kar kattılar. Hem benim varsa çalışarak var bi rahatsızlık geçti başımdan, sirf borcum var diye çalışmak zorunda kaldım. belki bende çalışmayı bıraksaydım borcumuzdan çok içinde bulunduğum o yaşadığım sıkıntıyı düşünseydim sonucu öyle olmayacaktı ama borç yüzünden ise devam ettim.
O evde oturamadiktan sonra evi olsa ne olur Allah aşkına. Ayağını uzatıp TV izleyemedikten sonra. Evde sürekli bir kalabalık olduktan sonra tat mi alır insan yaşamaktan. Ozendiginiz şeyin farkında mısınız ?

Eşimin de var bir akrabasi , ikinci evi aldılar ama hala kb ,kp ile yaşıyorlar. Kadın bir misafiri gelip de oturamiyor rahatça kv sürekli yanında. Annesi ,babası geliyor oturup ağız tadıyla sohbet bile edemiyor. Kaç yıllık evli bize gelince imrendigini hissediyorum.

Ay benim eltimde kv ile alt üstlü oturuyor. İsterse bütün mal varlığını ona yapsın benden birşey istemesin. Hata mümkünse benim derdimle dertlenmezsin daha ne isterim. Onlar ikisi iyi olsun, bana uzak olsunlar ikiside.
Yani aklın yolu bir, konu sahibinin başka derdi yok dert arıyor bence...

kusura bakmayin ama fesatsiniz. O isler oyle olmuyor kendi evinde yeri gelir yemek yapmazsin,yeri gelir temizlik yapmazsin, gonlunce misafirini agirlarsin, disari cikarsin kimseye hesap vermeden. Ama kv gorumce maaile yasayinca aferdersin essek gibi o yemegi de yapacaksin temizligi de yapacaksin bi arkadasini agirlamak isteyeceksin kv kp gorumce evde markete bile gitsen suraya gidiyorum buraya gidiyorum hesap vereceksin. Esinle seks hayatin bile kisitli

Yani? Tam olarak ne istiyorsunuz siz?
Ben bi sey istemiyorum. Şimdi her iki tarafta birbiri için bi seyler yapiyor. Sizlerin tabirinizle gelin fedakarlık yapıp yaninda kaliyor, (halbuki evi durumu var bilerek çıkmıyor ki bizimle iyi olmasın kvalidemler) kvalide de ina karşılık maddi yardım hakkını onlarda kullanıyor. Ee bunu neden elaleme ve bize sürekli duyurma çabasındalar yapıyorlarsa iki tarafta karşılıklı yapıyor neden bize oğlunun yaptığını anlatıp duruyorlar bunu anlamıyorum

O evde oturamadiktan sonra evi olsa ne olur Allah aşkına. Ayağını uzatıp TV izleyemedikten sonra. Evde sürekli bir kalabalık olduktan sonra tat mi alır insan yaşamaktan. Ozendiginiz şeyin farkında mısınız ?

Eşimin de var bir akrabasi , ikinci evi aldılar ama hala kb ,kp ile yaşıyorlar. Kadın bir misafiri gelip de oturamiyor rahatça kv sürekli yanında. Annesi ,babası geliyor oturup ağız tadıyla sohbet bile edemiyor. Kaç yıllık evli bize gelince imrendigini hissediyorum.
Kalmaya mecbur değiller evlerine gidebilirler

X