Kira meselesi

Peki kontrat bitti. Bugün yarın yeni kontratı imzalamak gerekiyor. Nasılsa kontratın bitti çık git diyebilirler mi? Kirada uzlaşamazsak kontrat nasıl imzalanacak?
Bir de taşınma durumunda süre verirler mi dedim 1 ay belki verirler dedi emlakçı
yeni bi imzaya gerek yok o sözleşmeler otomatik yenileniyor
1 ay belki verirler demiş haspam , cümleye bak
emlakçı afedersin ama ayakta s..kmeye çalışıyor kiracıyı
ortada kiracıya gönderilen noter onaylı kağıt yok bişi yok
1 ay belki verirler demiş p..venk
o işler hiç öyle olmuyor
ihtiyaç sebepli tahliyelerde bile kağıt yolladıktan sonra 6 ay süresi var
1 ay belkiymiş ay nasıl sinirlendim
ver kız numarasını ben konuşayım :KK70:

yok çıkaramaz. 6 aydan önce en azından. 25 yapın yollayın. ben eski ev sahibimi engellemiştim. arasa da açmadım. o zamanın tefe Tüfe oranına göre zam yapıp göndermiştim.

Birşey yapamaz mahkemeye versin.
Asla ödeme ne münasebet.
Kanunen hakkın neyse onu ödeyeceksin.
Bir arkadaşıma da yaptılar mahkemeye verdiler .
Aynı şekilde tek evim var diyordu adam .
Mahkemede çıkmış adamın bir sürü evi var .
Arkadaşım oturuyor valla hala kira artışı da olması gereken gibi oldu .
Hakkınızı bilin arkadaslar bırakın mahkemeye versinlet

Birşey yapamaz mahkemeye versin.
Asla ödeme ne münasebet.
Kanunen hakkın neyse onu ödeyeceksin.
Bir arkadaşıma da yaptılar mahkemeye verdiler .
Aynı şekilde tek evim var diyordu adam .
Mahkemede çıkmış adamın bir sürü evi var .
Arkadaşım oturuyor valla hala kira artışı da olması gereken gibi oldu .
Hakkınızı bilin arkadaslar bırakın mahkemeye versinlet
Bizimkilerinde var evi durumları iyi zaten ama kendi evleri kimin üstüne ya da bu ev kimin üstüne bilmiyorum. Tek evleri varmış gibi gösterebilirler çok baskın insanlar.

Bizimkilerinde var evi durumları iyi zaten ama kendi evleri kimin üstüne ya da bu ev kimin üstüne bilmiyorum. Tek evleri varmış gibi gösterebilirler çok baskın insanlar.
Hiç bir şey yapamazlar anca huzursuzluk verirler.
Mahkemede çıkıyor .
Bu adamda aglaniyormis evim yok annemin evinde kalıyorum hakim de demiş bir sürü mal varlığın var .
Hepsini araştırıyorlar .
8 binden 18 bin zaten yapamaz yürüsün gitsinler.
Versin mahkemeye buyursun

yav sen bi sakin olsana
tek evi bile olsa öyle bile gösterseler
sana resmi belge yolladıktan sonra 6 ay süresi var
6 ayın sonunda sen çıkmazsan tahliye için dava açabiliyor
o da ne zaman sonuçlanır kim bilir

arkadaşlar bu ülkede eğer kiracı inatçı bi kiracıysa
gerçekten tek evi orası olan ev sahipleri bile
haklı olmalarına rağmen kiracıyı tahliye edebilmek için epey uğraşıyor
zaman alıyor yani böyle şeyler
kanunlar da mahkemeler de daima kiracıdan yana
korkmayın bu kadar
bunlar hep böyle olta atıyorlar dişini kime geçirebilirse
dişini geçirdiği insan uğraşmamak için taşınıp gidiyor
ama kanunları bilen , avukata danışan, avukat desteği alan inatçı kiracıları haklı bile olsalar
çıkarmakta çok zorlanıyorlar
kiracısına böyle diklenecek ev sahibi varsa burda , haberi olsun
önce yasaları araştırın ondan sonra aksiyon alın sonra uğraşan siz oluyorsunuz

yav sen bi sakin olsana
tek evi bile olsa öyle bile gösterseler
sana resmi belge yolladıktan sonra 6 ay süresi var
6 ayın sonunda sen çıkmazsan tahliye için dava açabiliyor
o da ne zaman sonuçlanır kim bilir
Çok rahatladım.
Resmi belge falan yollamadılar. Kış ortası zaten ev bulmak çok zor. 6 ay bile yeter bana

Kira sözleşmelerinde 1 yıllık yazar ama kanunda öyle değil o iş, 1 yıl bitince yeni sözleşme imzalamak zorunda değilsiniz, eski sözleşmeden devam edilir, zam yapılır. Yeni sözleşme imzalamak bu enflasyon ortamında çoğu ev sahibinin aleyhine bir durum zaten, ayrıca 1 yıllık sözleşme süresi bitti diye sizi çıkartamaz. 10 yıldan önce haklı sebep göstermeksizin sizi tahliye edemez, yeter ki kiranızı asla geciktirmeyin. Ben oturacağım diyorsa da dava yoluna gitmesini söyleyin, kanıtlayacak edecek haklı bulunacak vs çoooook zor. 1 senede görülmeye başlansa bile bitmez dava.

%25 insafsız bir dayatma, bence orta yolu bulan bir zam yapın gönderin. Ayrıca tavsiyem mesajlaşma yoluna gitmeniz olur, elinizde kanıt olsun.

Edit: Yeni sözleşme aleyhe derken niyeti kiracıyı çıkartmak olan için aleyhe demek istedim bu arada, yoksa kirayı rayice göre güncelleyip devam etmekse niyeti, ballı börek olur.

Gecenlerde burda biri yazdı.

Kv'nin oturdugu ev arti 1 evi daha varmis o da kirada. (Toplam 2 ev)

Kadin ogluyla gelinini kiradaki evine oturtmak istemis ve haksiz bulunmus. Hatta kiraci avukatmis, o bile sasirmis ben bu davayi nasil kazandim diye.

Kira sözleşmelerinde 1 yıllık yazar ama kanunda öyle değil o iş, 1 yıl bitince yeni sözleşme imzalamak zorunda değilsiniz, eski sözleşmeden devam edilir, zam yapılır. Yeni sözleşme imzalamak bu enflasyon ortamında çoğu ev sahibinin aleyhine bir durum zaten, ayrıca 1 yıllık sözleşme süresi bitti diye sizi çıkartamaz. 10 yıldan önce haklı sebep göstermeksizin sizi tahliye edemez, yeter ki kiranızı asla geciktirmeyin. Ben oturacağım diyorsa da dava yoluna gitmesini söyleyin, kanıtlayacak edecek haklı bulunacak vs çoooook zor. 1 senede görülmeye başlansa bile bitmez dava.

%25 insafsız bir dayatma, bence orta yolu bulan bir zam yapın gönderin. Ayrıca tavsiyem mesajlaşma yoluna gitmeniz olur, elinizde kanıt olsun.

Edit: Yeni sözleşme aleyhe derken niyeti kiracıyı çıkartmak olan için aleyhe demek istedim bu arada, yoksa kirayı rayice göre güncelleyip devam etmekse niyeti, ballı börek olur.
Peki istedikleri kirayı ödemezsem ne türde bir rahatsızlık verirler? Ben genelde evde olmuyorum. Sürekli kapıya gelme gibi bir durumları olur mu?

%25 zam yapın gönderin. Kendisi oturmak istiyorsa noterden ihtar çekmesi lazım. İhtar çekilmeden evden çıkıp giderseniz hakkınız olmaz.
İhtar sonrasında 6 ay içinde evi boşaltmazsanız dava açar. Davanın sonuçlanması da bir süre alır. Sizi kendisi oturacağı sebebiyle evden çıkarırsa yanlış hatırlamıyorsam 3 yıl başkasına kiraya veremiyor. Öyle bir şey yaparsa da siz ona dava açıp bir yıllık kira bedelinizi talep edersiniz.

Peki istedikleri kirayı ödemezsem ne türde bir rahatsızlık verirler? Ben genelde evde olmuyorum. Sürekli kapıya gelme gibi bir durumları olur mu?

Yapmaya kalkabilirler ama şikayetçi olup uzaklaştırma çıkartabilirsiniz. Kiracı olduğunuz sürede o ev onların evi olmaktan çıkıyor artık bir bakıma, öyle benim evim, kapısına da dayanırım vesaire diyemez. Farklı yollardan bezdirmeye çalışabilirler ama bunu da 1 yıl için yapacaklarını sanmam. Çok huzurla oturamazsınız ama 1 sene kısa bir süre, ben her zaman anlaşma yoluna gidilmesinden yanayım huzur için, ama olumsuz durumlara karşı dik durabilen bir karakterdeyseniz, diretmeniz yararınıza. Başka bir seçenek, karşı teklif olarak da ev sahibine "Madem şimdi çıkmamı istiyorsunuz, taşınma masraflarım + üç aylık kiramı karşılayın" gibi bir teklifle gidebilirsiniz. Kimi gerçekten çıkartmak niyetindeyse 1 senelik kar zarar hesabını yapıp kabul edebiliyor böyle teklifleri.

5 yıl dolmadan size bu denli kira zammı yapma hakkı yok. 5 yılın sonunda da kira tespit davası açılır civardaki emsal değer neyse evin rayiç bedeline göre bir bedel belirlenir yani yine 18 bin olmayacaktır. Kendisi oturacaksa size noterden ihtar çekmeli ve gelen ihtara çıkmak istemiyorsanız mutlaka yanıt vermeniz gerekiyor. Bu kadar bilgiyi başıma geldiği için biliyorum ne yazık ki 😂 5 yıldır evimde oturuyorum ihtar çekti kira tespit davası ve tahliye davası açacağını beyan etmiş. 1 ay önce arabulucuya verdi artık hemen davada açılamıyor 1 Eylül tarihinden itibaren. Arabulucuda durumumuzu ibraz ettik taşınma masraflarını talep ettik ve kabul etti ev sahibi. Aksi halde dava ile 2 sene minimum uğraşacaktı.

O zaman ev sahibiniz kafsyı yemiş, beş yıl boyunca hiçbir şey yapamaz.Sadece böyle canınızı sıkar.
Malesef artik yapabiliyorlar yeni ev tuttuk taahhütname imzalattik ev sahibine en az 3 yıl bizi çıkarmasın diye. Normal şartlarda 1 yıllık taahhüt yapıyorlarmış. İyice gözlerini para bürüdü insanların 😔

X