Kira meselesi

Kiracı olarak yasal haklarınızı bilmediğinizden o kadar emin ki ev sahibiniz o yüzden borusunu öttürmeye çalışıyor.. Sizinle irtibata geçtiğinde " haklarımı biliyorm", duruşunu sergilerseniz geri adım atabilir.
Ayrıca sözleşmeniz her yıl kendini yeniler. Sözleşmenizin tarihi bitmeden ev sahibiniz noterden ihtar çekmediyse birşey. Yapamaz

Kiracı olarak yasal haklarınızı bilmediğinizden o kadar emin ki ev sahibiniz o yüzden borusunu öttürmeye çalışıyor.. Sizinle irtibata geçtiğinde " haklarımı biliyorm", duruşunu sergilerseniz geri adım atabilir.
Ayrıca sözleşmeniz her yıl kendini yeniler. Sözleşmenizin tarihi bitmeden ev sahibiniz noterden ihtar çekmediyse birşey. Yapamaz
Evet. Zaten bizi asla konuşturmuyor cümleleri ard arda bağırarak sıralıyor mümkün değil konuşamıyorsunuz.

sen ev sahibiyle mi muhatap oluyorsun emlakçıyla mı ? hangisiyle kuruyorsun iletişimi ?
Evde birkaç sorun olmuştu onun için ev sahibiyle görüştüğümüzde üslubu böyleydi. Kontrat için emlakçıyla görüşüyorum o da tahmin edersiniz ki politik biri. Ben yasal hakkın 25 olduğunu söylediğimde bile eskiden öyleydi ama şimdi devlet bilmemne falan diye laf karıştırdı. Devlet kendi konutlarına çok yüksek zam yapmış onu söylüyor galiba

Evde birkaç sorun olmuştu onun için ev sahibiyle görüştüğümüzde üslubu böyleydi. Kontrat için emlakçıyla görüşüyorum o da tahmin edersiniz ki politik biri. Ben yasal hakkın 25 olduğunu söylediğimde bile eskiden öyleydi ama şimdi devlet bilmemne falan diye laf karıştırdı. Devlet kendi konutlarına çok yüksek zam yapmış onu söylüyor galiba
Kimi emlak danışmanı ortada durup iki tarafa da destek olurken, kimi maalesef sizin durumda olduğu gibi ev sahibinden yana oluyor. %25 uzatıldı, hükümetin hareketlerinin tutarlı olup olmadığına gireceksek ohoo... Zaten biz de biliyoruz %25 sınırının akıl alır bir şey olmadığını, hakkaniyetle uzaktan yakından alakası olmadığını. Sonuç? 1 sene daha uzatıldı %25 sınırı, bitti. Kontrat için kimseyle bir şey görüşmeyin, eski sözleşmeniz otomatik yenileniyor. Bitmeden 1 ay önce ihtar çekmesi lazım, o da 6 ay sonra tahliye davası açabilmesi için ancak. Siz o 1 sene her türlü oturursunuz, tartışmaya girmeyin, şu kadar zam yapabiliyorum zaten 1 sene sonra çıkacağım (kesinse, değilse hiç karıştırmayın) ondan önce çıkmam mümkün değil ama siz isterseniz dava açın diyin. Ya da iste masraflar + kira talep edin. Konuşarak başa çıkamam derseniz, mümkün olduğunca kısa ve öz şekilde yazılı olarak yapın. Telefonları açmayın, bana mesajla ulaşın diyin ev sahibine de. Daima sakin kalmak da önemli bir nokta, kendinizden emin ve sakin olun.

Malesef artik yapabiliyorlar yeni ev tuttuk taahhütname imzalattik ev sahibine en az 3 yıl bizi çıkarmasın diye. Normal şartlarda 1 yıllık taahhüt yapıyorlarmış. İyice gözlerini para bürüdü insanların 😔
Yok aslında kendi taşınmadığı müddetçe çıkaramaz,beş seneye kadar bu böyle.Bizim ev sahibi de denedi bir şeyler ama dişlerimi gösterince çark etti.Huzursuzluk çıkarıyorlar sadece.

Yok aslında kendi taşınmadığı müddetçe çıkaramaz,beş seneye kadar bu böyle.Bizim ev sahibi de denedi bir şeyler ama dişlerimi gösterince çark etti.Huzursuzluk çıkarıyorlar sadece.
Biz 1.5 yıldır ugrasıyoruz kendim geleceğim diyor bu sebeple arabulucuda bize kira taşınma ve depozito ücretini vermeyi bile kabul etti.

Emlakçının işine öyle geliyodur. Yeni müşteri daha çok para demek onun için.
. Eskisi yenisi yok yasa ne diyorsa o fasa fiso yapmasın. Siz %25 zamlı yatırın kiranızı bırakın gerisini onlar düşünsün.

Kendim taşınabilirim diyor ama yalan. Durumları çok iyi asla bu evde yaşamazlar.
Size göz dağı vermeye çalışıyor işte,eğer ki siz evden taşınırsanız ve onun taşınmadığını tespit edip, dava açarsanız bayağı ciddi bir cezası var.Orta yolu bulmayı deneseniz?Ben olsam 18 asla vermem ama 12 binde anlaşmaya çalışırım mesela.

Kendim taşınabilirim diyor ama yalan. Durumları çok iyi asla bu evde yaşamazlar.
Kendi taşınacaksa noterden ihtar çekecek ve kendim taşınacağım diye belirtecek kağıtta. Olaki taşınmadı yalan beynda bulunduğu için sizde yasal hakkınızı kullanıp şikayet talebinde bulunacaksınız. 3 yıl evini kiraya veremeyecek o zaman kendi zararlı çıkacak . bunları araştırıp öğrenmelisiniz mutlaka

bi daha bu sebeple ararsa ben sizi avukatıma yönlendireyim siz onunla görüşün
orta yol için konuşacaksak varım ama anlaşamazsak yargıya başvuralım deyip kesip at
benim kendi ev sahibimde yeni zam yaptı
ama biz anlaştık eğer anlaşamamış olsaydık aynı tarifeyi uygulayacaktım adama
orta yol teklifime yanaşmasaydı yasal haklarımızı kullanalım diyecektim
gerek kalmadı çok şükür ama bir arkadaşıma daha aynı tavsiyeyi verdim ve uyguladı
arkadaşım gerçekten bi avukata arattı ev sahibini , avukat arkadaşımız vardı yardımcı oldu arama konusunda
avukat arayınca ev sahibi geri adım attı makul rakamda anlaştılar

bi daha bu sebeple ararsa ben sizi avukatıma yönlendireyim siz onunla görüşün
orta yol için konuşacaksak varım ama anlaşamazsak yargıya başvuralım deyip kesip at
benim kendi ev sahibimde yeni zam yaptı
ama biz anlaştık eğer anlaşamamış olsaydık aynı tarifeyi uygulayacaktım adama
orta yol teklifime yanaşmasaydı yasal haklarımızı kullanalım diyecektim
gerek kalmadı çok şükür ama bir arkadaşıma daha aynı tavsiyeyi verdim ve uyguladı
arkadaşım gerçekten bi avukata arattı ev sahibini , avukat arkadaşımız vardı yardımcı oldu arama konusunda
avukat arayınca ev sahibi geri adım attı makul rakamda anlaştılar
Teşekkür ederim böyle yapacağım.

Bence çıkın evin sorunları varmış zaten 18 den en fazla kaça inecek ki kanunlar kiracıyı destekliyor gibi lanse edilsede yolunu bulan buluyor üstüne birde avukat parası ödemeyin önümüzdeki yıl kiralar dahada artacak her türlü çıkmanız sizin lehinize

Ortalama bir kira onerseniz?
Eger ona yanasmiyorsa %25e razi olun o zaman der ona gore zam yaparsiniz
Simdiki ev sahipleri iyice insafsiz oldular
Bu arada o eve gecebilmesi icin de yasal yoldan ihtiyaci oldugunu kanitlamali ve oyle bir karar cikarsa size resmi yaziyi da ibraz ederek noterden ihtar cekmeli
O karara gore 3 yil evini kendi veya 1.dereceden akrabalari kalmadigi surece kiraya veremez verirse ve tespit edilirse ceza oder siz de tasinma masrafi vs istersiniz
Kendim de ev sahiplerinden cok cekmis biri olarak artik hukuken herseyi incik cincik arastirir hale geldik
Son çıktığım evin depozitosunu yatirmadi mesela ev sahibi, telefonda etmediği laf kalmadi komsulari da kiskirtti baya baya kurtulduguma sukrettim. O yuzden benden yana hakkim haram zikkim olsun dedim yoluma baktim. Bazisi huzursuzluk cikariyor eger cikma planiniz varsa bir sene sonra cikacagim simdilik odeyebilecegim bu dersiniz. Yapin 10 bin gitsin

Kontratımız bitti. Bu durumda nasıl ilerlemem lazım. Bugün yarın sözleşme imzalamak gerekiyor
Kontrat bitmeden en az 1 ay once sozlesmenin yenilenmeyecegini ve cikmanizi istediğine dair bir ihtar cekmesi lazim tabii o da elinde tahliye taahhüdü varsa
1 sene dolduktan sonra sureli olan sözleşme suresiz hale gelir otomatik olarak

Bence çıkın evin sorunları varmış zaten 18 den en fazla kaça inecek ki kanunlar kiracıyı destekliyor gibi lanse edilsede yolunu bulan buluyor üstüne birde avukat parası ödemeyin önümüzdeki yıl kiralar dahada artacak her türlü çıkmanız sizin lehinize
kızcağız 1 sene sonra taşınacak zaten bu ev sahibi durumu olsa da olmasa da
neden 1 sene için şimdi taşınma masrafı yapsın ?
bi nakliye masrafı ne kadar biliyor musunuz ?
bulduğu ev için kişi başı kira 12 bin dedi, en az 24 bin kirası var demekki yeni bulduğu evin
yeni eve taşınmak demek x3 kira demek + nakliye masrafı
en az 100 bin lira nakit para olması lazım
kızın lehine olan durum nerede sizce burda ?
bu ülkede kanun var nizam var neden hemen susup pısma yolu tercih edilsin ki ?
avukat parası dediğiniz kaç para ki ? 100 bin liradan daha azsa versin avukat masrafını , danışmanlık alsın :)
avukatlara 3 kuruş danışmanlık ücreti ödememek için insanımız hak hukuk adalet bilmiyor
hakkını savunamıyor ve aslında daha büyük zarara uğruyor farkında değil

kızcağız 1 sene sonra taşınacak zaten bu ev sahibi durumu olsa da olmasa da
neden 1 sene için şimdi taşınma masrafı yapsın ?
bi nakliye masrafı ne kadar biliyor musunuz ?
bulduğu ev için kişi başı kira 12 bin dedi, en az 24 bin kirası var demekki yeni bulduğu evin
yeni eve taşınmak demek x3 kira demek + nakliye masrafı
en az 100 bin lira nakit para olması lazım
kızın lehine olan durum nerede sizce burda ?
bu ülkede kanun var nizam var neden hemen susup pısma yolu tercih edilsin ki ?
avukat parası dediğiniz kaç para ki ? 100 bin liradan daha azsa versin avukat masrafını , danışmanlık alsın :)
avukatlara 3 kuruş danışmanlık ücreti ödememek için insanımız hak hukuk adalet bilmiyor
hakkını savunamıyor ve aslında daha büyük zarara uğruyor farkında değil
Valla bu dediğiniz masrafların hepsini seneye 200 bin olarak yapıcak o açıdan dedim ben ayrıca bu şekilde davranan bizzat çok yakın bir tanıdığımın başına geldi o kadar emindi ki mahkemeyi kazanacağından maaşı hacizli ve geçen ay polis yoluyla çıkarıldı evden çektiği huzursuzlukla yanına kar kaldı ben ne kocamın başını belaya koyarım nede kendi başımı ağrıtırım 18 binde çok fazla güzellikle uzlaşılamazsa inatlaşma taraftarı değilim bu benim fikrim eniyisini kendisi bilir

X