Kira mi aile yani mi?

Bi de gerek beraber otururken gerek üst katında otururken herhangi bişeden şikayet edecek olsa “ Sahip çıkanı yoktu biz kol kanat gerdik ev bark sahibi oldu şimdi nankörlük yapıyor” diyecekler 😐 Onu zaafından vuracaklar 😔
Benim eski kv melek gibiydi. Cidden çok iyiydi. Gittiğim zaman asla iş yaptırmazdı ama bana bir kere biz bir otursak ya da yakınımda otursan iş beklerdim dedi açık açık.hem de tarla işi falan. Ben de bekleme hiç. Tarla işi yapacak olsam okumazdım. Kendi işimden vakit kalmıyor, kendi evime yetemiyorum zaten deşdm. Herkes sustu 😅 o bile iş bekliyorsa konu sahibi parçalarlar. Çünkü şu hayatta benim kv kadar iyisini görmedim

Benim eski kv melek gibiydi. Cidden çok iyiydi. Gittiğim zaman asla iş yaptırmazdı ama bana bir kere biz bir otursak ya da yakınımda otursan iş beklerdim dedi açık açık.hem de tarla işi falan. Ben de bekleme hiç. Tarla işi yapacak olsam okumazdım. Kendi işimden vakit kalmıyor, kendi evime yetemiyorum zaten deşdm. Herkes sustu 😅 o bile iş bekliyorsa konu sahibi parçalarlar. Çünkü şu hayatta benim kv kadar iyisini görmedim

Biz sevgiliyken, evlenme teklifi aldiktan sonra kv ile tanismaya gittim. O tanişmadan sonra muthiş sevgi gosterileri, sofralar, sarilmalar etmeler hersey vardi. Ne zaman ki kendi cikarlarina ters düştüm benden kötüsü olmadi hatta istenmeyen gelin oldum. :)

Eskiden biraz daha sık gorusuyorken devamli bi laf sokma halindeydi, kaç defa emrivaki yapilmasin diye de tartismisizdir. Ne zaman sağlam mesafe koyduk ve ayda en fazla 1 defa 1-2 saatlik ziyaretler yapmaya başladik o yillardan beri normal davranir oldu ailesi bi saldı bizi. 🙄🙄🙄

Bu tarz aile ilişkilerinde iniş cikişlar, degisimler olabilir, olur. Kalkip şuana bakip "cok iyiler" diye boyle bir karar almak hiiiiiç mantikli bir iş degil.

Bu arada hem size hem de ileride konuyu okuyacak kadınlara yazayım

Yıllar yıllar önce hayatımın en garip boşanma davalarından birine şahit oldum

Gerekçe 1 yıl sonra ayrı eve çıkacağız dediler ama 18 ay geçti, tek gerekçe olarak bu var yani 6 ay gecikti inşaatın bitimi

Kız istenmeye gidilir nişanlı beklesinler denir yok hemen evlensinler cevabı alınır

Ev alacak gelirimiz yok ama iki arsa aldık şu semtte birini satıp ikinciye ev yapacağız değerlensin satalım diye bekliyoruz

Aaa ne güzel tabii yapın evi ama kız nişanlı beklemez sizinle otursun

Nişandan sonra arsa satılır inşaat başlar, yaza kız evlenir, kv ile bildiğin 3+1 apartman dairesine gelir

Kp gider inşaatta amele gibi çalışır gelir ama gelin hanım banyoyu temizlemiştir kv der ki kp e girme özendi temizledi, sen gel ben sana tuvalette su dökeyim orada yıkan

Keza bayramda evin kızı gelir ona surat neden kalmaya gelmiş, çoluk çocuk enişte başı kaldırmazmış

Çalışmazmış da

Uzatmayalım bir takvim asmış gelin, kv kocası astı sanıp söylenmiş gelin kendi evin olmayınca böyle oluyor demiş (haklılığı tartışılmaz)

Bu arada ekonomik darboğaz, çok iyi devam eden işin bozulması, ortakla ayrılma süreci, dövizin ve inşaat malzemesinin fiyat artışı

Sonuç 18. ayda bitmemiş inşaat, satalım bir iki daireyi içini yapalım isteği ama bulunamayan müşteri

Boşanma davası, gelinin işe girmesi vs ama büyük aşkın bitmesi

Hatta adamın işi battı il merkezinde işe girdi vs

Eğer o bir yıl nişanlı bekleseydi belki hiç boşanma olmayacaktı kv evine girmeyeceği için yahut 1,5 yıl dişini sıkmışken ev bitinceye kadar bekleseydi yahut boşanma davası açınca çalıştığı gibi evliyken de çalışsaydı bu hayatı yaşamayacaklardı

Hayatlarımız seçimlerden ibaret

Hem seçimi doğru yapmalı hem de hatalı yaptıysak bile bunu fark ettiğimizde yeni seçimi iki kere daha tartarak yapmalıyız

Biz sevgiliyken, evlenme teklifi aldiktan sonra kv ile tanismaya gittim. O tanişmadan sonra muthiş sevgi gosterileri, sofralar, sarilmalar etmeler hersey vardi. Ne zaman ki kendi cikarlarina ters düştüm benden kötüsü olmadi hatta istenmeyen gelin oldum. :)

Eskiden biraz daha sık gorusuyorken devamli bi laf sokma halindeydi, kaç defa emrivaki yapilmasin diye de tartismisizdir. Ne zaman sağlam mesafe koyduk ve ayda en fazla 1 defa 1-2 saatlik ziyaretler yapmaya başladik o yillardan beri normal davranir oldu ailesi bi saldı bizi. 🙄🙄🙄

Bu tarz aile ilişkilerinde iniş cikişlar, degisimler olabilir, olur. Kalkip şuana bakip "cok iyiler" diye boyle bir karar almak hiiiiiç mantikli bir iş degil.
Benim bir erkek arkadaşımın annesi vardı, ne zaman oğluyla kavga etsem iş çıkışı catkapi gelirdi, kapıda beklerdi beni, bir çay içmek isterdi, gazımi almak için.
Etmedigi iltifat yoktu nasıl ışıl ışıl, nasıl enerji dolu oluşumla ilgili. Devamlı beni arardı, kendi özel hayatı hakkında bilgiler verirdi,sevgilisiyle barısınca falan. Sorsan dünyanın en modern kadını. Ona hediye gelen şarapları falan bana verirdi,siz icersiniz diye. Kız arkadaşının kocası,daha sevgiliysken onlarda kalirmis,beni de Her evde gördüğünde 'ah bu gece kalsan keşke, annenlerle konusayim ister misin?' derdi, oğluyla ne zaman resim atsam 'siz evlenseniz başka bir şey istemem' derdi, ailemin beni ne kadar düzgün yetiştirdiğini söyler, 'tanisinca ilk isim teşekkür etmek olacak' derdi, saçlarını bana boyatirdi, çok alakasız insanlara bile benden bahsederdi, 'oglumun bir kız arkadaşı var şöyle iyi böyle guzel' diye...
Böyle bir sevgi bombası hayal edin.
Çok değil, ben oğlunu terkettikten birkaç hafta sonra, oğluşunun üzüntüsünü görünce annemi arayıp 'ne ahlaksız kız yetistirmissin,bizim evden çıkmazdı. Benim kızım ilk sevgilisiyle evlendi,yengencin eski sevgilileri köy doldurur, siz mutaassıp bir ailesiniz madem bu kız niye alkolik? Ne biçim yetistirmissiniz? Daldan dala , kucaktan kucağa geziyor, oğlumu da şöyle şöyle kandirdi,evden ozel eşyaları çıkıyor hala' falan... Allaaah daha neler neler söyledi - bunlar telefon hoparlordeyken benim duyduklarim.
Ve kadını bir seneden uzun zamandır tanıyordum, bana bir gün olsun en kötü bir imada bile bulunmamisti.
Yani annelerin 'sevgi bombalari' ters düşene kadar, sen onların biricik oğullarını aglatana kadar.
O yüzden Müslüm Gürses 'ten 'aldanma çocuksu mahsun yüzüne' şarkısı tüm maskesiyle sirinlik yapan erkek annelerine gelsin 😅😅😅😅

Arkadaşlar merhaba. Burada tecrübesi olan böyle bir durumda olanlardan ozellikle yardim bekliyorum.
Insallah bu yaz düğünümüz olacak. Nişanlım su an askerde. Ben ailemden uzak bir şehirde çalışıyorum, nişanlımin ve ailesinin oldugu şehirdeyim. Nişanlım askere gittikten sonra aile ile daha bir iç içe olduk. Beni yalnız bırakmadılar burada tekim diye. Beni evlerine davet ettiler açıkçası gerildigim zamanlar olmuştu söz nişan öncesi ama içlerine girdikçe bana cok sıcak davrandılar bir aile gibi.

Ben zaten ailesi dağılmış biriyim. Yani babam yillar önce bizi terk etmişti cok da büyük acılar çekmistik. Ama kayinpederimin bana olan o baba sıcaklığı Beni aileye daha da bagladi. Bazi günler onlarda kaldim.bana gerçekten çok iyi davrandılar.
Onların içine girdikçe bazi konudaki düşüncelerim değişir oldu .

Nisanlim aile apartmaninda oturacagimizi söylüyordu. En alt kat anne baba, bir üstü abla ve damat, en üst kat da bizim olacaktı. Ama üst katı yaptırmak masraflı olacağından nisanlim düğün masrafları varken ev yaptıramayiz dedi. Kirada yasariz dedim ben de. O da tamam demisti. Bir ara acaba bir yıl bizimkilerle yaşasak o süreçte ikimizde çalışıyoruz hem biz biriktiririz hem annemler destek çıkar bir sene sonunda ust kata evimizi yaptırırız demisti. Ben de asla olmaz demistim.

Su günlerde biraz fikirlerim degisiyor gibi . Iclerinde oldukça yapabilirmisim gibi geliyor. Yani tabiki cook zorlukları vardır. Ama esimin anne babası da çalışıyor üstelik hafta sonu evden gidiyorlar. E biz de çalışıyoruz evde geçireceğimiz vakit 5 gün bakarsak o da akşamları. Yani pembe hayaller de kurmak istemiyorum. Ama evimizin olması için çok iyi olacak. Kendi annemle konuştum annem sen bilirsin ama zorlukları var bir sene sonunda kesin ev olacaksa kabul edilir ancak dedi. Ablam da evlendi boşandı keşke eski esimin bir ailesi olsaydı belki simdi böyle olmazdık maddiyat cok zor evin olacaksa ki iyi de aileye benziyorlar hem ailen olur hem evin dedi.

Ben cok kararsizim. Nisanlima soyle bir citlattim. O da rahat ol zaman gösterir kabul edersen ikimiz için güzel olur bir senede evi yaparız dedi. Peki ya yapamazsam olmuyor dersem gidelim dersem yanımda olur musun dedim. Olurum tabiki dedi.
Ne yapmalıyım maddi açıdan kolaylık olacak ben de sevdim aileyi ama eminim çok cok zorlukları da var. Sabırla her şey güzel olur mu.ne dersiniz
Kesinlikle kabul etmemelisiniz, diyelim ki dünyanın en iyi ailesi onlar öyle bile olsa ev ev üstüne olmaz. Kirada 1 yıl duracağınıza 2 yıl durursunuz önür boyu kirada duran insanlar var.

Konu sahibi arkadaş kararini kiradan yana vermis anlasilan valla buradaki hikayeleri okuyan gencler evlenmekten sogurmus ben sogudum sahsen🤣
Ic ice iliskileri hic sevmem kendi ailem de olsa 1 haftadan fazla kalamam bir de oğullarının yeni bir hayatı olacagini kabul edemeyip ic ice olalim isteyen aileler de evlendirmesinler yaaa. Özel alan önemli bir sey.

Benim bir erkek arkadaşımın annesi vardı, ne zaman oğluyla kavga etsem iş çıkışı catkapi gelirdi, kapıda beklerdi beni, bir çay içmek isterdi, gazımi almak için.
Etmedigi iltifat yoktu nasıl ışıl ışıl, nasıl enerji dolu oluşumla ilgili. Devamlı beni arardı, kendi özel hayatı hakkında bilgiler verirdi,sevgilisiyle barısınca falan. Sorsan dünyanın en modern kadını. Ona hediye gelen şarapları falan bana verirdi,siz icersiniz diye. Kız arkadaşının kocası,daha sevgiliysken onlarda kalirmis,beni de Her evde gördüğünde 'ah bu gece kalsan keşke, annenlerle konusayim ister misin?' derdi, oğluyla ne zaman resim atsam 'siz evlenseniz başka bir şey istemem' derdi, ailemin beni ne kadar düzgün yetiştirdiğini söyler, 'tanisinca ilk isim teşekkür etmek olacak' derdi, saçlarını bana boyatirdi, çok alakasız insanlara bile benden bahsederdi, 'oglumun bir kız arkadaşı var şöyle iyi böyle guzel' diye...
Böyle bir sevgi bombası hayal edin.
Çok değil, ben oğlunu terkettikten birkaç hafta sonra, oğluşunun üzüntüsünü görünce annemi arayıp 'ne ahlaksız kız yetistirmissin,bizim evden çıkmazdı. Benim kızım ilk sevgilisiyle evlendi,yengencin eski sevgilileri köy doldurur, siz mutaassıp bir ailesiniz madem bu kız niye alkolik? Ne biçim yetistirmissiniz? Daldan dala , kucaktan kucağa geziyor, oğlumu da şöyle şöyle kandirdi,evden ozel eşyaları çıkıyor hala' falan... Allaaah daha neler neler söyledi - bunlar telefon hoparlordeyken benim duyduklarim.
Ve kadını bir seneden uzun zamandır tanıyordum, bana bir gün olsun en kötü bir imada bile bulunmamisti.
Yani annelerin 'sevgi bombalari' ters düşene kadar, sen onların biricik oğullarını aglatana kadar.
O yüzden Müslüm Gürses 'ten 'aldanma çocuksu mahsun yüzüne' şarkısı tüm maskesiyle sirinlik yapan erkek annelerine gelsin 😅😅😅😅

Aynen öyle, kaynanamla anne-kiz gibiyiz hikayeleri filan bana asla inandirici gelmiyor, olsa da cooook nadirdir ya da gelin taraf hep suyuna gidiyordur anca öyle. 🙄🙄

Asıl yüzleri ya oğluyla ya kendiyle ters sağlam bir düşünce meydana cikiyor kesinlikle.

Arkadaşlar merhaba. Burada tecrübesi olan böyle bir durumda olanlardan ozellikle yardim bekliyorum.
Insallah bu yaz düğünümüz olacak. Nişanlım su an askerde. Ben ailemden uzak bir şehirde çalışıyorum, nişanlımin ve ailesinin oldugu şehirdeyim. Nişanlım askere gittikten sonra aile ile daha bir iç içe olduk. Beni yalnız bırakmadılar burada tekim diye. Beni evlerine davet ettiler açıkçası gerildigim zamanlar olmuştu söz nişan öncesi ama içlerine girdikçe bana cok sıcak davrandılar bir aile gibi.

Ben zaten ailesi dağılmış biriyim. Yani babam yillar önce bizi terk etmişti cok da büyük acılar çekmistik. Ama kayinpederimin bana olan o baba sıcaklığı Beni aileye daha da bagladi. Bazi günler onlarda kaldim.bana gerçekten çok iyi davrandılar.
Onların içine girdikçe bazi konudaki düşüncelerim değişir oldu .

Nisanlim aile apartmaninda oturacagimizi söylüyordu. En alt kat anne baba, bir üstü abla ve damat, en üst kat da bizim olacaktı. Ama üst katı yaptırmak masraflı olacağından nisanlim düğün masrafları varken ev yaptıramayiz dedi. Kirada yasariz dedim ben de. O da tamam demisti. Bir ara acaba bir yıl bizimkilerle yaşasak o süreçte ikimizde çalışıyoruz hem biz biriktiririz hem annemler destek çıkar bir sene sonunda ust kata evimizi yaptırırız demisti. Ben de asla olmaz demistim.

Su günlerde biraz fikirlerim degisiyor gibi . Iclerinde oldukça yapabilirmisim gibi geliyor. Yani tabiki cook zorlukları vardır. Ama esimin anne babası da çalışıyor üstelik hafta sonu evden gidiyorlar. E biz de çalışıyoruz evde geçireceğimiz vakit 5 gün bakarsak o da akşamları. Yani pembe hayaller de kurmak istemiyorum. Ama evimizin olması için çok iyi olacak. Kendi annemle konuştum annem sen bilirsin ama zorlukları var bir sene sonunda kesin ev olacaksa kabul edilir ancak dedi. Ablam da evlendi boşandı keşke eski esimin bir ailesi olsaydı belki simdi böyle olmazdık maddiyat cok zor evin olacaksa ki iyi de aileye benziyorlar hem ailen olur hem evin dedi.

Ben cok kararsizim. Nisanlima soyle bir citlattim. O da rahat ol zaman gösterir kabul edersen ikimiz için güzel olur bir senede evi yaparız dedi. Peki ya yapamazsam olmuyor dersem gidelim dersem yanımda olur musun dedim. Olurum tabiki dedi.
Ne yapmalıyım maddi açıdan kolaylık olacak ben de sevdim aileyi ama eminim çok cok zorlukları da var. Sabırla her şey güzel olur mu.ne dersiniz
Benim eşimin ailesi de ilk bir yılımı zehir etsede ayrı ev olmasına rağmen borçlar yüzünden orada kalıyordum arada ama sonra çok çok iyi davrandılar el üstündeyim ama eşim bile kendi ailesi olduğu halde kalmaz ayağını uzatıp TV izleyemiyorsun ayrı odaya gecsen biseymi oldu bunun gecesi var uyudularmi acaba ilişki olsa duyarlarmi banyosu var hiç olmadı kabız olsan yarım saat wcde vakit geçirmeye çekiniyor insan😂 en güzeli ayrı canm 2 senede yapın evinizi ama ayrı otur arada gidersin kalırsın bı kaç gün tek olmanın huzuru hiç biterse yok ben evlenince kendi ailemde bile rahatça kalamiyorum eşimde aynı yani

Ayni apartman soruyorsun sanmistim sen ayni apartmandaki evi yaptirmak icin ayni evde oturmayi dusunuyorsun aklini kacirmis olmalisin :) hemde ilk evlendigin zamanlar asla olmaz sonrasindada ayni apartmana girme ust katta oturmaktan bile bin pisman olursun kendi yaginizda kavrulun birlikte calisip gecinin zaten kimae size destek olmak zorunda degil nekadar uzak okadar iyi

Sana bir abla tavsiyesi. Yaşanmış bir olayı anlatayım sana....

Ablamin nişanlısı da böyle demişti. Bir sure beraber oturalım para biriktiririz sonra ayrı bir eve çıkarız dedi. (Halbuki annesi devamlı birliktelik istiyormus, ablam istemez diye bir süreliğine demiş)

Ve KV kp çok iyi davranıyordu. Aynı sizinkiler gibi. Gel gelelim ki evlenene kadar. Bir evin içine girince gerçek yüzlerini ortaya koydular.

Anlatsam 7 ciltlik ansiklopedi çıkar. Neler neler yaşattılar ablama. Tahmin edemezsin. 2,5 senenin sonunda ablamın psikolojisi dayanmadı ve hamile haliyle baba evine geri döndü.

Sonra KV'si babama düşman kesildi. Ablami eve kabul edip, geri göndermediği için 🙄

Eşi ablamı sevse de annesi ne derse o oluyordu.

Bebeğin doğumuna kadar ayrı ev olmazsa dönmem diye diretti ablam. Hamilelik ve KV de kp baskıları ablamı mahvetti.

Sonra eşi ayrılığa dayanamadı ve bir ev tutup ablamı geri götürdü

KV kp hatta görümce ablama düşman oldu...

Para biriktiriz öyle çıkarız demişti ya öyle birşey de olmadı.

Çünkü evin kirasını, faturaları, market, pazarı hep eniştem ödediği için para biriktirmeyi bırak kartlar hep borç içindeydi... Kp eve ekmek bile almıyordu, maaşını hep cebine atıyordu.

Demem o ki ne para biriktirebilirsin, ne de o evden mutlu mesut ayrilabilirsin, ev ev üstüne olmuyor.

Ablamda toz pembe hayaller kurmuştu. 2.5 senenin sonunda ne psikoloji kalmıştı kız da ne de gulen bir yüz.

Eminim benden çok küçüksün 39 yaşıma geldim. Beni bir abla gibi gör ve bu yazdıklarımı iyi oku. İnan ki bir evin içinde yaşanılan şeyler seni mahvedebilir.

Düğün yapmayın nikah yapın gelinliği damatlığı kiralayın onlara vereceğiniz parayla evi yaptırın birazda borçlanırsınız gelen takılarla da borçları ödersiniz sonra

Kayınvalide bir derece ama görümceyle aynı bina da yaşanmaz. Bak damadı almış gelmiş kendi ailesinin binasında yasıyor. Herseye salca olur o basın agrır. Uzakta oturun o ev sizinse yaptırır ilerde kiraya verirsiniz

Ben hiç ne kadar uzak o kadar iyi diyenlerden değilim :) bu tamamen karşı tarafa bağlı. Bende eşimin ailesiyle yaşadım çocuğa bakıyordu mecburen çalışıyorduk ve hiç zorlanmadım. Sağolsun akşam yemeğim hazır, çocuğa bakar gözüm arkada kalmaz. Tabi çocuğa disiplin sağlama da sorunlar oldu ama bunu öngörüyorduk Zaten. Ayrıldık kreş yaşına gelince de. Eşimle sorunum olsa ister istemez aynı evdeyim kv annem hemen oğluna müdahale ederdi kızardı öyle öyle o da kendini değiştirdi yani evlilik başında bize iyi geldi. Ama bu dediğim gibi aileye göre değişir bazıları mutsuzluktan beslenir, bazıları mutluluktan.

Kiradayım , mesafeliyim = Huzurluyum. . Ama ne kadar uzak olursan ol hadsiz ve densiz her daim her yere yetişiyor bu yüzden ağzının ayarını da vermen lazım sessiz kalmamak lazım..

Iyykk bize de diyordu anne tarafı. Eşimin evlerinin üst katında sadece 2 oda var. Orayı az daha büyük yapın orda yasasanız kira vermezdınız dıyor. Eşime anlattım mantıklı dogru dıyor. Ama istemezdim. Büyük konusmuyorum ama istemem.
İŞ yerınde bir abla vardı. O zamanla ben nısanlıyım. Kv ıle altlı üstlü oturuyor. Kendı evleri ama lıraya cıkmak ıstıyordu. Bana sakın aynı binaya gırme dıyordu.

Bende aynı binada oturuyorum, ayrı bina olsa daha rahat ederdim. Bu kesin 😂 aynı binada olunca insan vicdan yapıyor, uğramak zorunda kalıyor. Korona bahaneside geçersiz oluyor. Benim ailem sadece onun yokluğunda tek geldiler, yoksa kvyide hep çağırdık. KV buradayken gelmek bile istemiyorlar mecbur uğramamız gerekir, biz sizde oturup kadını yalnız mı bırakcaz diyorlar(Yalnız ve yaşça annem babamdan çok daha büyük). Gelmesi sorun değil ama inanın o olunca biz sohbet bile edemiyoruz, sürekli laf bölmeler, kendini övmeler, kendinden bahsetmeler vs. Gereksiz samimiyet oluyor, herseyi bilmek ve karismak istiyorlar. Eşim Allahtan susturuyor, artık cesaret edemiyor ama yinede bizi hayırsız evlat olarak nitelendiriyor sırf onu özelimize karıstırmadıgımız için, bide kavgalı olduğunuzda illa kısa sürede barışmanız gerekiyor aynı binadasınız sonuçta...sonra özel günler (anneler günü, doğum günü, yılbaşı) daha fazla ilgi bekleniyor. Öyle uğrayıp hemen kalkamıyorsunuz, bir mesajla bitiremiyorsunuz...mesafe olmdigi icinde her adımı sanki beraber yapmanız gerekiyor, mesela eş ailesi tatili beraber geçirmemizi istedi. Buna ne gerek var, burda görüştüğümüz yetmezmiş gibi... benimki mesela asla çatkapı gelmez ve yemek yapar haber eder eşimde görüşmediği için kısa bir uğrar yemeği alır çıkarım, oturmadım diye alınır mecbur geldin ben öyle diyince der 😂 tavsiye etmem

aile yanı oturup da mutlu olanını şu ana kadar hiç görmedim. buna bir alt katı bir üst katı hatta karşı apartmanında oturanlar da dahil. yanıtım şu: penceden baktığınızda birbirinizin penceresini görmeyeceğiniz şekilde yerleşin.

X