Popüler Konu Kış hazırlıkları başladı,siz neler yapıyorsunuz?

Elinize sağlık ben bu tarifin içine patlicanda eklemistim😍 kapya biber ve patlicanda birde yeşil biber ve patlicanli yapmıştım geçen sene çok lezzetli oluyor 😊
Sizin de elinize sağlık 😍 patlıcanı kızartıpda mı eklediniz yoksa çiğden mi eklediniz lezzetli olduysa ben de bir kavanozu öyle deneyeyim 😊

Eşim pazara uğrayıp epey bir kilo patlıcan almış. Nane, dereotu, taze soğan, maydonoz, fesleğen de aldım dedi. Patlıcanların bir kısmını kapya biber ile közleyip koyacağım salata için, bir kısmını küp küp kesip kızartacağım yemeklere falan koyarım ya da şakşuka yaparım belki, bir kısmını da karnıyarıklık koyacağım. Nane ve fesleğeni kuruturum; özellikle fesleğen makarna soslarına çok yakışıyor. Maydonoz, dereotu, taze soğanı falan da yıkayıp kurutup doğrayıp saklama kaplarında buzluğa atıyorum, lazım oldukça buzlu buzlu alıp kullanıyorum. Buzdolabında hemen bozuluyor.

Sizin de elinize sağlık 😍 patlıcanı kızartıpda mı eklediniz yoksa çiğden mi eklediniz lezzetli olduysa ben de bir kavanozu öyle deneyeyim 😊
Hayır çiğden canım verdiğin ölçülerle aynı olcu hemen hemen ama ilk önce biraz patlıcani hasla sirke ve yağda biberi sonra içine kat biber çabuk yumuşar patlicana oranla o yüzden .

Eşim pazara uğrayıp epey bir kilo patlıcan almış. Nane, dereotu, taze soğan, maydonoz, fesleğen de aldım dedi. Patlıcanların bir kısmını kapya biber ile közleyip koyacağım salata için, bir kısmını küp küp kesip kızartacağım yemeklere falan koyarım ya da şakşuka yaparım belki, bir kısmını da karnıyarıklık koyacağım. Nane ve fesleğeni kuruturum; özellikle fesleğen makarna soslarına çok yakışıyor. Maydonoz, dereotu, taze soğanı falan da yıkayıp kurutup doğrayıp saklama kaplarında buzluğa atıyorum, lazım oldukça buzlu buzlu alıp kullanıyorum. Buzdolabında hemen bozuluyor.
Patlıcani kırmızı biber,yeşil biber ve domatesle kavurup buzluga koyabilirsiniz,kışın patatesle yada et ve tavukla pisirebilirsiniz yada sıcak sıcak kavanoza koyabilirsiniz.

Taze fasulye,patlıcan,domates,yeşil ve kırmızı biberi kavurup yine buzluga koyabilirsiniz yada sıcak sıcak kavanoza koyabilirsiniz türlü yemeği çok güzel oluyor 😍😍

Hayır çiğden canım verdiğin ölçülerle aynı olcu hemen hemen ama ilk önce biraz patlıcani hasla sirke ve yağda biberi sonra içine kat biber çabuk yumuşar patlicana oranla o yüzden .
Sağolasın canım bi kısmını öyle denicem 😍

Bu pahalılıkta yapsak ayrı sıkıntı yapmasak ayrı. Biz yine 80 kg. domates aldık menemen ve sos yaptık. birde olmazsa olmaz tarhanamızını yaparız artık gerisi uygunluğa bağlı. Gönül ister çeşit çeşit yapalım ama gerisi nasip artık
Aynı şekilde düşünüyorum.
Yeşil fasulyenin kilosu 15 lira, bamyanın kilosu 20 liraydı pazarda
Hiç bir uygunluğu yok.
Ekonomik değil
Ancak tarlası bağı bahçesi olana uygun gelir bu sene kışlık hazırlamak.

Hayırlı günler herkese🌼
Ben bu yıl kışlık dolmalık biber ve patlıcan kuruttum, baharda teyzemin kızının bahçesinden yaprak toplayıp az haşlayıp dondurucuya koymuştum, bolca kapya biber közleyip temizleyip dondurucuya koydum, Allah razı olsun teyzemin kızı domates ve biber salçası yapmıştı banada yapmış sağolsun, turşu için minik süs biberi tuzlayıp şişeye koymuş, yarın İnşaAllah eşim pazardan patlıcan alacak karnıyarık için kızartıp dondurucuya koyarım. Konserve ve kahvaltılık acı sosu teyzemle birlikte yapacağız İnşaAllah.. Gurbet gelini olduğum için akrabalarım çok yardımcı oluyorlar Rabbim daim etsin❤
Tabi daha yaptıkça yazarım buraya... Rabbim ihtiyacımızı karşılayacak alım gücü, hazırlığımızı yapabilecek sağlık sıhhat versin, hepimize huzurla afiyetle yemek nasip olsun

Bende dün taze börülce , taze fasulye şokladım buzluğa attım ,Mısır koydum ve dolmalık biber koydum buzluğa önceden de vişne koymuştu birde ilk kez kabak biber ve içine biraz domates koyup karıştırıp şokladım onlarıda attım ,patlıcan kuruttum tarhana yaptık

Birkaç kavanoz menemen yaptım. Kışlık fasulyeleri dondurucuya attım. Biberde ayni şekilde dondurucuya attım.

Merhabalar ben de dün domates, biber, patlıcan ve şeftali aldım. Sebzeleri yıkadım birkaç eksik var onları da bugün tamamlayıp konserve yapmaya başlayacağım
Memlekette annemin tarlasında ki domateslerle 20 kavanoz yapıp evime getirmiştim. Şimdi de biraz sos, biraz konserve yapacağım. Farklı şeyler de deneyeceğim.

Şeftaliden de 5 aylık bebişim için püre yapmak istiyorum ama pek tarif bilmiyorum
Nevreste Nevreste canım benim verebileceğin tarif var mı?

X