Popüler Konu Kış hazırlıkları başladı,siz neler yapıyorsunuz?

Her şehrin, yörenin farklı🤗
Sıcakta hızlı olup erken bozuluyor. Dolapta yerim yok ondan ben biraz beklerim🤗

Bu ayın sonu hava seriler daha iyi oluyor bizim burada🤔
Geçen yıl öyle yaptım vardı kornişon🤗
Ellerine sağlık afiyet ile tüketin inşallah 🤗
Burda da sıcaktan erken çıkıyor erken bitiyor 🙂 bugün komşu pazarda gördüm bütün tursuluklar vardı ama acelem vardı pek bakamadım

Biz bugün ucuz olabileceğini düşündüğümüz başka mahalle pazarına gittik ,bizim kapalı pazarimiza göre evet daha iyi denebilir 🤔

1.5 kg kornişon aldım onu havuçla ve az biberle destekledim bu sefer 4 adet 1 kgluk kavanozla yarım kgluk bir tane çıktı . Bir kg da fasulye aldım yine turşuluk henüz yapamadım onu akşam saati gidince tabi. Kornişon 15 liraydı küçük boy değildi tabiki . Onun dışında 4 kg şeftali aldık . 12 liradan daha ucuzunu bulamadık bana kalsa ben recelle falan uğraşmam ama eşim seviyor . Kendi soydu ,doğradı sekere yatırdı bana da pişirmek ,kavanozlamak kaldı . Tüm maliyetini hesaplicam kavanoz başına ne kadar tutucak çok merak ediyorum :)
250 gram da iri bamya aldım sırf turşu yapmak için . Evde kişniş tohumu falan da vardı hemen kurdum . Geçen yıl turşular erkenden bitmişti bu yıl fazla yapmak istiyorum aslında ama elim aza alışkın olduğu için coga gitmiyor 😂

Biz bugün ucuz olabileceğini düşündüğümüz başka mahalle pazarına gittik ,bizim kapalı pazarimiza göre evet daha iyi denebilir 🤔

1.5 kg kornişon aldım onu havuçla ve az biberle destekledim bu sefer 4 adet 1 kgluk kavanozla yarım kgluk bir tane çıktı . Bir kg da fasulye aldım yine turşuluk henüz yapamadım onu akşam saati gidince tabi. Kornişon 15 liraydı küçük boy değildi tabiki . Onun dışında 4 kg şeftali aldık . 12 liradan daha ucuzunu bulamadık bana kalsa ben recelle falan uğraşmam ama eşim seviyor . Kendi soydu ,doğradı sekere yatırdı bana da pişirmek ,kavanozlamak kaldı . Tüm maliyetini hesaplicam kavanoz başına ne kadar tutucak çok merak ediyorum :)
250 gram da iri bamya aldım sırf turşu yapmak için . Evde kişniş tohumu falan da vardı hemen kurdum . Geçen yıl turşular erkenden bitmişti bu yıl fazla yapmak istiyorum aslında ama elim aza alışkın olduğu için coga gitmiyor 😂
Bu fiyatlar mahalleye göre değişiyor mesela benim oturduğum mahallede(işlek bir yer tüm kurumlar burada evler site içinde havuzlu hatta bir ara dolmuşta ilk kez gelenler burası zengin semt demişlerdi ki her kesimden insan var) Pazar fiyatları pahalı x mahallede biraz daha uygun ama oraya yol parasını ekle aynı oluyor.

Kornison küçük olanını seviyorum ben de oda diğerlerine göre pahalı oluyor küçük goremedim ben.

Sicak suylami kuruyorsun turşuyu sıcak suyla daha güzel oluyor.

Bamya turşusu ben de seviyorum ama bu sene çok pahalı ☹️ turşuluk olan en büyük boyu 40-45 ti .

Bu fiyatlar mahalleye göre değişiyor mesela benim oturduğum mahallede(işlek bir yer tüm kurumlar burada evler site içinde havuzlu hatta bir ara dolmuşta ilk kez gelenler burası zengin semt demişlerdi ki her kesimden insan var) Pazar fiyatları pahalı x mahallede biraz daha uygun ama oraya yol parasını ekle aynı oluyor.

Kornison küçük olanını seviyorum ben de oda diğerlerine göre pahalı oluyor küçük goremedim ben.

Sicak suylami kuruyorsun turşuyu sıcak suyla daha güzel oluyor.
Evet bu yıl hepsini sıcak suyla kurdum umarım güzel olurlar .
Kesinlikle pazar olayı mahalleden mahalleye değişiyor .

Kızlar biraz fasülye aldım, kışlık yapıp buzluğa atıcam poşetle. Sizler nasıl yapıyorsunuz?
Bir de domates kurutmak istiyorum. Cam balkonum yok, üzeri toz olue büyük ihtimalle. Kayınvalidem sıcak suda kaynatılıyor zaten sorun olmaz dedi ama bir de sizin fikrinizi alayım dedim.

Kızlar biraz fasülye aldım, kışlık yapıp buzluğa atıcam poşetle. Sizler nasıl yapıyorsunuz?
Bir de domates kurutmak istiyorum. Cam balkonum yok, üzeri toz olue büyük ihtimalle. Kayınvalidem sıcak suda kaynatılıyor zaten sorun olmaz dedi ama bir de sizin fikrinizi alayım dedim.
Fasulyeyi domatesle hafif kavurup poşetleyip attım buzluğa. Domatesi de anneannem senelerdir dışarda kurutur. Kv nin dediği gibi kaynatılıyor ya bence sorun olmaz

Fasulyeyi ayikladiktan sonra kaynar suya batiriyorum maks. 5 dk duruyor ve bir yanda buzlu soğuk su oluyor hemen ona batiriyorum yani şokluyorum. Gayet güzel oluyor yeşil rengini koruyor. Pişirirken de soganini ,salçasını kavurduktan sonra buzlu şekilde tencereye alıyorum .

Domatesle kavurup koyabilirsiniz cigde olabilir önemli olan buzlu buzlu pisirmeniz.

Cam balkon olsada kurutma yaparken balkonu açmanız gerek yoksa kurumaz ki sonuçta pisirirken yıkayıp kaynatacaksiniz.

Bugün Sapanca pazarına gideyim dedim ve gittim.

Fiyatlar diğer pazarla çok farklı.

Domates 6’dan başlıyor o da kasa ile alırsan, 15₺’ya kadar çıkıyor.
Kıl ve çarliston biber 20₺
Kapya biber 15₺
Bamya 50₺
Şeker barbunya 30₺
Barbunya 20₺
Patlıcan 15₺
Turşuluk kornişon alayım dedim 3 kg 50₺

6 kg kornişon aldım ve yine dayanamayıp patlıcan biber falan aldım konserve için🫣
Ben en iyisi pazara gitmeyeyim başka 🤣🤣

Bugün Sapanca pazarına gideyim dedim ve gittim.

Fiyatlar diğer pazarla çok farklı.

Domates 6’dan başlıyor o da kasa ile alırsan, 15₺’ya kadar çıkıyor.
Kıl ve çarliston biber 20₺
Kapya biber 15₺
Bamya 50₺
Şeker barbunya 30₺
Barbunya 20₺
Patlıcan 15₺
Turşuluk kornişon alayım dedim 3 kg 50₺

6 kg kornişon aldım ve yine dayanamayıp patlıcan biber falan aldım konserve için🫣
Ben en iyisi pazara gitmeyeyim başka 🤣🤣
Kornişon 20 den aldım bende.Tursuluk süs biberi 20 ile 30 arasiydi. Pazarda 20 pazar dışında satanlar 22_25_30 du.

Kornişon 20 den aldım bende.Tursuluk süs biberi 20 ile 30 arasiydi. Pazarda 20 pazar dışında satanlar 22_25_30 du.
Pazar günü gittiğim pazarda 15 idi, bugünkü pazarda şok oldum. En son Temmuz’da gitmiştim bulunduğum ilçenin pazarına, ama böyle kış hazırlığı zamanında ya halden toptan alırım ya da Pazar günü olan pazara giderim bundan sonra.

Turşuluk acı biber çeşitleri 25₺ idi tüm tezgahlarda.

Normal biber 20 nedir yahu😑

X