Mezeler - Ordövrler Kısır -Havuç Tarator-Çotanak Zeytinyağı Sponsorluğunda

Merhaba
Yemek sayfası takipçileri:KK3:
Uzun bir aradan sonra iki tarif ile yine buradayım:KK73:
Aslında her ay olduğu gibi bana tarif kalmadı yani sarımsaklı ve sarımsaksız cacık dışında:skandal:Birini nane diğerini pul biber ile süsleyecektim:KK30:.Oysa mevsim dışı sebze pek kullanmam:KK12:
Tarifleri alan arkadaşlar tariflerini yapamayınca tarif bana kaldı.:KK33:
Dahliadivin Dahliadivin canım tarifler için teşekkür ederim:KK74:Sen benim için almıştın değil mi:KK60:İşlerinde kolaylıklar diliyorum:KK200:

@Eliff Eylull üstadım saygılar:KK8::KK6::spor:

Mezenin Tarihçesi

İlk mezenin kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir fakat zeytinyağını ilk bulanlar Giritlilerdir. Soğuk mezelerde genellikle zeytinyağı ile yapıldığından ilk mezenin de Giritliler tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Zeytin ağacına ilişkin mevcut en eski veri Ege Deniz’indeki Santorini Adası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir.
Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti’ne M.Ö 4.500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır. Zeytinyağının bulunuşu ile yemek kültüründe de değişiklikler olmuştur. Zeytinyağının aromasıyla yemekler daha lezzetli ve daha dayanıklı hale gelmiştir. Osmanlı Saray mutfağında da zeytinyağlı yemekler mevcuttu...
Geçelim tariflerimize:KK25:
Kısır

Kısır veya bulgur salatası; ana bileşeni bulgur, salça, domates, maydanoz ve sarımsak olan, kimi yörelerde (örneğin Antakya) nar ekşisi de eklenerek yapılan Türk ve Kürt mutfağından bir soğuk yemek veya meze türü.
Arap mutfağındaki Tabule salatası ve Akdeniz usulü kuskus salatalarına benzeyen kısır, genellikle soğan (kuru ve/veya yeşil), domates salçası, domates, maydanoz, salatalık, kıvırcık vb. sebzeleri ihtiva eder. Kısırda pilavlık bulgurun yerine köftelik ince bulgur kullanılır. Sos olarak genellikle limon ve zeytinyağı tercih edilirken bazı yörelerde limon yerine nar ekşisi de kullanılabilir. Kısır Türk kültüründe özellikle çayla beraber veya çayın önünden servis edilir. Türkiye'de özellikle Osmaniye, Adana, Mersin, Antalya, Karaman, Konya, Gaziantep, Kilis ve Antakya, Kahramanmaraş'ta çok sık tüketilen bir yiyecektir. Şanlıurfa'da kısır farklı şekilde yapılıp daha çok kadın günü veya altın günü gibi günlerde servis edilir.

Kısır Malzemeleri
Eki Görüntüle 2725945

*6 çay bardağı ince bulgur
*4 çay bardağı sıcak su
*2 yemek kaşığı domates salçası
*1 yemek kaşığı biber salçası
*2 tatlı kaşığı köfte baharatı(7 türlü veya köfte baharatı olarak alabilirsiniz)
*2 tatlı kaşığı kimyon
*2 tatlı kaşığı sumak
*2 tatlı kaşığı pul biber(bu zevkinize kalmış koymayabilirsiniz)
*2 tatlı kaşığı tuz
*Yarım limon
*1/2 çay bardağı nar ekşisi
*2 orta boy kuru soğan
*2 diş sarımsak

Yeşillikler
Dilediğinizi koyup çıkartabilirsiniz.
*Maydanoz
*Marul
*Kırmızı lahana
*Domates
*1 su bardağı zeytinyağı veya dilediğiniz sıvı yağ

Kısır Yapılışı

Öncelikle bulgurumuzu birt kaba alıyoruz ve üzerine sıcak suyumuzu ekliyoruz.Üzerini kapatıp yumuşamasını(şişmesini)bekliyoruz.
Eki Görüntüle 2725949 Eki Görüntüle 2725950 Eki Görüntüle 2725951

15 -20 dk sonra karışmaya hazır:)Ben biraz iri bulgurla yapıyorum o sebeple bu kadar bekledim.simit veya esmer bulgurla yaptığınızda 10 dk içinde hazır olur.
Eki Görüntüle 2725952

Üzerine soğan,sarımsak,salça,baharatlar,nar ekşisi ve limonu sıkıp karıtırıyoruz.Dilerseniz kaşıkla dilerseniz ellerinizle karıştırın.Elimizle karıştırınca daha iyi karışır.
Eki Görüntüle 2725954

Üzerine ince ince doğradığımız yeşillikleri ekliyoruz:)Domatesler bahçemizden:)Ham domatesler bekleyince kızardılar:)Onları kullanıyorum.Yoksa mevsim dışı pek kullanmam:)
Eki Görüntüle 2725955

Ben yağı üzerine ısıtıp döküyorum.Bunu Gaziantep'te öğrendim farklı bir lezzet katıyor:)
Eki Görüntüle 2725958
Eki Görüntüle 2725957

Sonra iyice harmanlıyoruz.
Eki Görüntüle 2725959

Kısırımız hazır:)
Eki Görüntüle 2725960

Turşu,ayran ve marul eşliğinde sunum yapıyoruz.
Eki Görüntüle 2725961 Eki Görüntüle 2725962 Eki Görüntüle 2725964
Eki Görüntüle 2725965 Eki Görüntüle 2725966
Eki Görüntüle 2725968 Eki Görüntüle 2725969 Eki Görüntüle 2725970
Eki Görüntüle 2725972
Eki Görüntüle 2725973
Eki Görüntüle 2725974

Eki Görüntüle 2725975

Eki Görüntüle 2725976
Eki Görüntüle 2725977 Eki Görüntüle 2725978

Eki Görüntüle 2725979

Havuç Tarator

Yemeklerimize,çay davetlerimize eşlik eden,lezzetli bir o kadar kolay bir tarifi sizinle paylaşacağım.
Cacıktan esinlenirek yapılan havuç tarator kış aylarında daha fazla tercih edeceğimiz eşsiz bir tat:kk77:

Malzemeleri
Eki Görüntüle 2725980
5-6 adet havuç
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 kase yoğurt
5-6 tane ceviz
pul biber
Tuz
1 diş Sarımsak

Havuç tarator Yapılışı

Öncelikle havuçlarımızı yıkayıp,rendenin iri kısmı ile rendeliyoruz.
Daha sonra tavaya 2 kaşık zeytinyağı yağ ekliyoruz.Sarımsakları minik minik doğrayıp 1-2 dk çeviriyoruz.
Eki Görüntüle 2725983
Rendelediğimiz havucu ekleyip üzerine tuz ekliyoruz.3-4 dk kadar tavada çevirip altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 2725988

Eki Görüntüle 2725989

Tavaya 2 kaşık zeytinyağı ekleyip cevizlerimizi atıyoruz ve 3-4 dk çeviriyoruz ve üzerine pul biber veya toz kırmızı biberi ekleyip ocağın altını kapatıyoruz.
Eki Görüntüle 2725990
Eki Görüntüle 2725991

Süzme yoğurt kullanırsak daha iyi olabilir.Ben yoğurdu evde yapıyorum bu sebeple hazırlar gibi çok koyu olmuyor.O sebeple tülbente koyup yarım saat kadar süzülmesini sağladım.
Havuç sıcak iken yoğurt ile buluşturmuyoruz bu sefer sulanır:)İsteğe bağlı mayaonez veya avakado ekleyebilirsiniz.Kıvamı değiştiryor.
Yoğurdumuza tuz ekliyoruz.
Eki Görüntüle 2725993

Soğuyan havucumuzun üzerine yoğurdumuzu ekliyoruz:)
Eki Görüntüle 2725995

Karıştırıp üzerine cevizli,pul biberli sosumuzu ekliyoruz:)
Eki Görüntüle 2725996 Eki Görüntüle 2725997

Afiyet olsun:)

Eki Görüntüle 2725998
Eki Görüntüle 2725999 Eki Görüntüle 2726000
Eki Görüntüle 2726003 Eki Görüntüle 2726005
Eki Görüntüle 2726006
Eki Görüntüle 2726002
Eki Görüntüle 2726001

Ellerinize sağlikEki Görüntüle 2726025
Ellerinize sağlık güzel olmuş

Hasta oldugum icin yapamadim tariflerimi kismet nevresteyeymis :) cok guzel sunmussun canim eline saglik 👍🏻😊

Ablaaa kısır beni benden aldı yaaa, bi kadının elini attığı herşey mi muhteşem olur 🤔 evet oluyomuş 😍😍❤️
Bu arada fasille misin değil misin ona göre oy vercem de :KK70:

X