Kızım aşık olmuş

O yaşta 3 ay birine diğer 3 ay ötekine ölüp bitiyordum yapacak birşey yok...bunlar bu yaşta olmalı ki daha büyük yaşlarda daha kompleks olaylar getirmesin

Ne kadar ileri gideceği tamamen kızının yapısı ile alakalı...ve onun yapısını en iyi sen bilirsin korkma ve kızına güven
O artık genç ve bazı şeylerin sınırları hakkinda onunla konuşmalısın

Kızınız altı değil 16 yaşında aslında tam aşık oluncak yaşta

Eğer aşık olduğu kişi de kendisine yakın yaşlarda ise sıkıntı yok ama netten ya da sanal herhangi bir yerden babası yaşında bir adamsa bu aşık olduğu kişi tabii ki biraz irdelemek gerekir

Ama kızınızın erkek arkadaşı olması fikri bu kadar sizi rahatsız ediyorsa bence o zaten sizinle bunları paylaşmak istemeyecektir

Günlük sohbetler edin kendi gençliğinizi anlatın ama nasihat verir şekilde değil biz bunları bunları yaşamıştık şeklinde içinden kendisi nasihat çıkaracaksa çıkarsın

Ôncelikle çevreyi değil kızınızı düşünün bu yaşta çok normal duygular yaşıyor ve de parkta gençler sevişiyor dert yapmayın keşke herkes sevişse şiddet olmasa istemeyerek olsada kınamayın.. Yapmanız gereken tek şey kızınız ile aynı frenkansı yakalayın herşeyi size anlatabilmeli konuşun baskı yapmayın yoksa bir yıldız gibi kayat gider..

okadar doğalki .... orda yazması onları yapacagı anlamına gelmiyor endişe etmeyin. o yaşdakilerin hayal dünyası çok büyük aşklarıda büyük. kim ergen ken açık oldugu gıbı bırdaha aşık olurkı.. sadece tüm ergenlerın zıhnınden gecenı sızın kızınız yazıya dökmüş. sakın bellı etmeyın

Yaa tam 16 yaşında idim eşime aşık olduğumda. Yaş oldu 29 birlikteyiz. Üniversiteyi de bitirdik, ikinciyi de bitirdik, hayatta kurduk bir şekilde ilerliyor. Elbette o yaşta başlayan ilişki herkeste ömür boyu sürecek değil.

O dönem ailem bilmedi ama kısıtlasalardı ona daha çok sığınır, daha çok ona kaçardım.

Bence bu duyguların keşfinin bu yaşta olduğunu bilmek, kabullenmek sizi bu kadar ürkmekten kurtarır. Sizi durumu bilmiyormuşcasına devam edin. Ancak bedeni ile ilgili koruması gerekenleri, cinselliğin keşfinin bu yaşta olmaması gerektiği ile ilgili ara ara anlatımlarınız olabilir. Bu diyalogunuzun şekline bağlı olarak özel bir konuşma olabilir veya laf arasında örnek bir olay ile ilgili olabilir.

Kızının aşık olması sizin bir şeylerden mahrum etmeniz ile ilgili bir durum değil. Yaşının gereklilikleri ile ilgili bir durum.

tabi çaktırmadan öğretnmeye çalışın yaşıt sa okuldan sa mahalleden se tamam. ama ınternetten yabancı bırıyse kendınden büyük biriyse sıkıntı

Evet hepimiz 16 yaşında olduk.
O zamanlar ilk askimizla tanıştık,bağlandık,ağladık,çok sevdik.
Liseli aşıklar modundaydik.
Okulda veya çevremizde tanıdık.

Ama suanki devir maalesef öyle değil.
Ben internet konusundan çok korkuyorum hatta öyle bir konum vardı.
Benim kızım da 14 yaşında
Karşı cinsi tanımasıni,ayakları üstünde durmasını,hayatı ogrenmesini çok isterim.

Okuldan,mahalleden,çevreden erkek arkadaşı (ileride)mutlaka olacaktır.
Ama bunu internetten tanımadığı,yaşını,huyunu,belki tipini bile bilmeden ilişki yaşamasını istemem.

Biz kızımla çok tartıştık,kavga ettik internetten tanımadığı insanlarla konusmasi konusunda.okuldaki ve çevremizdeki erkek arkadaşları için asla bişey demem.normal şekilde anlatmaya,onunla konuşmaya çalışın.en çok da kızınız sizinle konuşsun buna izin verin.gunlugu okuduğunuzu belli etmeyin ben telefonundan okumuştum çok problem yaşadık.siz yaşamayın.

bence yazdiklari kan donduracak boyundan buyuk seyler degil. 16 yasinda tum genc kizlarin hissettigi duygulari hissediyor kiziniz. Onemli olan onu kirmadan dogru yola sevkedebilmek. Bi laf var cok sikarsan fırtar derler, ne tamamen gevsek birakacaksin ne cok sikacaksin. Bu yaslar cok kritik hassas dusunup davranmak gereken zamanlar

Ben burada kanı beyne sıçratacak bir şey göremedim 16 yaş tam yaşı aşık olma yaşı
Hoşlanma karşı cinsi kendisini keşfetme yaşı
Hayır ne yapmış da neyi yüzüne vuracaksınız
Yaklaşımınız korkunç bence
Derslerinin kötü olması ayrı bir durum sevgili ayrı bir durum

sevgilim varken de başarılı bir öğrenciydim...
Siz gerekli kısımları anlatın gerek cinsel gerek duygusal kısımlarını güzelce konuşun
Ay hangimiz aşık olup hülyalara dalmadık

kızınızın bu hayatta yapmak istediği bir şey yok mu ders evet önemli ama her çocuk sevmiyor
Bir psikologla görüşmenizde fayda var çocuğunuza nasıl yaklaşcğınızı bilmiyorsanız
Sizin gibi annem olsa böyle yüzüme falan vursa(sanki adam öldürdük) hayatının şokunu yaşatırım ona

günlüğümü okuduğu için ayrı şok yaşatırdım bu yaşlarda kontrol önemlidir evet ama ebeveynlerin nasıl yaklaşacağını bilmesi de önemlidir

Bana da oldu aynı travma. 33 yaşımdyım o gün hissettiklerimi unutamıyorum. Kendimi eve kapatmıştım anneme kanıtlamak için depresyona girmiştim uzun süre. Erkek kıyafetleri falan giymeye başladım. Çok kötü günlerdi. Hala da kötüdür ilişkimiz.
Ben de anneme evlenceğim zaman anca söylerim hayatımda biri var diye
Sevsem aşık olsam terk edilsem aldatılsam, anneme sığınamam o kadar yakın hissetmiyorum çünkü

36 yaşındayım. 16 yaşındayken internetten (o dönem mırclar vs vardı hatırlayan olur) biri ile sohbet ettim. çocuk izmirdeydi, 19 yaşında falandı sanırım. yeni üniversiteye başlamıştı.
ama annem çocukluğumdan beri her tür konuyu benimle konuştuğu için ben hiç gizlememiştim. buluşmakta kararlı olduğumu anladığı için ben seni buluşma yerine götürücem ve oralarda bir yerde bekliycem demişti.
o zaman caroussel yeni açılmıştı çocukla orada buluştuk annem de avm de dolanıyor biliyorum.
kendimi açıkçası çok rahat hissetmiştim, çünkü ters birşey olsa ulaşabileceğim biri vardı, üstelik yalan söylemek zorunda kalmadığım için tedirginlik duymuyordum. yani çocukla muhabbet ederken hiç korkusuz istediğim gibi konuştum.
açıkçası zaten kanlı canlı görünce bir yakınlık duymamıştım.
öyle öyle konuşmayı kestim.

belki okuyanlara delilik gibi gelecek ama annem o gün öyle davranmasa ben belki bir sürü hata yapardım.
kıssadan hisse, çocuğunuzla yakın bağ kurun ve arkadaş olun.

Merhabalar arkadaşlar. Kızım 16 yaşına yeni girdi dün tesadüfen günlüğünü buldum ne yalan söyleyeyim okudumda kan beynime sıçradı
Günlükte sevgilisinden bahsetmiş..Kollarında yaşlanmak istiyorum,kucağında uyumak istiyorum,bana aşkım deyince eriyorum ,sensiz nefes alamıyorum seni çok özlüyorum falan gibi boyundan büyük laflar..yüzüne vurmak istemedim ama içim içimi yiyor ..hayat çok kötü ve maalesef insanlar acımasız dolayısıyla çok endişeliyim
Lise 3e geçti bu yıl pandemiden dolayı dışarı neredeyse hiç çıkmıyor nerden nasıl buldu bilmiyorum dersleri çok kötü okumaya meyilli değil gözünün içine bakıyoruz tek çocuk diye.çok varlıklı olmasakta elimizden geldiği kadar oma mağduriyet yaşatmıyoruz ..
Geçen yaz yengemlerin yanında annemlerin evindeyken bana (siz babamla liseli aşıklar gibisiniz çok kıskanıyorum falan demişti) babası gibi birini bulacağını söylemişti yaşı küçük ergen diye ciddiye almamıştım
Sorum şu nasıl bir yol izlemeliyim kızım biraz sıkışınca eminimki yalana başvuracaktır
Çok sıkan bir anne olmadım hiçbir zaman ama serbestte değilim..bu yaşta yazdıkları kanımı dondurdu ..
O yaşlarda bizde aşık olmuştuk ama saf masum duygulardı onlar şimdiki kızlar bir acaip tabi erkeklere de öyle biraraya geldiklerinde saf masum temiz bir aşk yaşayacaklarını düşünmüyorum
Zira parklarda orda burda görüyorum ergen erkek kız ilişkilerini ,iğrençler
Eşim çevrede hatta semtte tanınan biri kızımı biri bu şekilde görecek olursa biteriz ki burası çokta büyük bir yer değil
Hiç başına gelen varmı böyle bir durum nasıl bir yol izlemeliyim ne olur yardımcı olun
Lütfen '' Aman sevişmesin. '' korkusu ile kızınızın üstüne gelmeyin, lütfen. Kaybedişiniz burda başlayacak çünkü. Sevişmesinden daha kötü ihtimaller var, mesela istismara uğraması, mesela yetersiz cinsellik bilgisi.

Benim annem hep arkadaş gibi konuşuyor havası yaratır ağzımdan laf almaya çalışırdı. 30 yasindayimhala asla anlatmam hiç bir şeyimi. Bırakın kızınızı günlüğüne yazmis normal bu duygular hepimiz yaşadık 16 17 bu yaşlar daha başka, kan beyninize gideceğine aklınıza gitsin oda bir insan. Normal davranın

Benim annem babama da söyledi
Bana dediki baban sana bidaha güvenmeyecek biz sen oku diye yollayalım sen erkeklerle fingirdeş
Babamın tepkisi: kızım annene çaktırma saf mısın sen olmuştu 😂
Peki bu annelerin çocukla baş edemeyeceğini düşündükleri yerde abi ve babayla korkutmaları..... :kızgın:

Anne değilim ama naçizane fikrimi söyleyim. Bu tür duygular zaten bu yaşlarda yaşanır. 16 yaşında kızınız. Yaşıtı bi erkeğe böyle duygular hissetmesi normal. Yaşta skntı yok bence. 13 yaşında deseniz erken derdim. Ama tam ergenlik, duyguların sel olduğu yaşlar. Ama tabi cinsellik gibi şeyler dilerim olmaz. Böyle şeyşer olursa diye endişelenmenizi anlarım. Ama malesef günümüzde gençler arasında bu yakınlaşmalar tabu olmaktan çıkmış durumda. Rahatlar malesef. Lisede öğretmenim aşinayım biraz.

16 yaşında normal zaten bu duyguları tanıması..Sevmek,sevilmek ve değer görmek istiyor.Cinsel bir tecrübe için çok çok erken,aşk olgusunu anlamlandırmaya yeltenmek için ise ideal bir yaş...Ayrıca bu evrelerde çok fazla kısıtlamak ileriki yaşlarda problem teşkil edebilecek davranışlar ortaya çıkarabiliyor.
Aman sevişmesin diye çok kısıtlanan kızlar dışarı açılamıyor, insan tanıyamıyor. Elbisesine, rujuna, arkadaşlarına, okuluna, kariyerine karışan dağ ayılarını seviyor sanıyorlar.

X