Kızım dışarda kucağımdan inmiyor.

Azude

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2019
48
108
35
Merhaba arkadaşlar.
Artık fazlasıyla canımı sıkan bir durum var. 28 aylık bir kızım var. Çok zor bir çocuk sürekli mızmızlanır, huysuz, hiçbir şeyle 5 dakikadan fazla ilgilenmez. Bir sürü aktivite yapmaya çalışırım onlarda da sıkılır, kendi kendine iki dakika bile oyun oynamaz, oyalanmaz, oyun oynarken bile hep beni yanında ister. Hala bana fazlasıyla bağımlı.

Haftadaki 3 yarım gün kreşe gidiyor ama kreşe gittiğinden beri sürekli hasta oluyor haliyle düzenli de gidemiyor Kreşini de seviyor orda mutlu ancak onu kreşe götürüp getirmek artık tam bir kabus olmaya başladı hiçbir şekilde arabasına binmek istemiyor. Yürüyerek götürmek istesem dışarda asla kucağımdan inmiyor ve artık vücudum onun ağırlığını kaldıramiyor. Hiçbir zaman da dışarda yürümedi zaten bazen ara ara bir iki dakika yürüdü çok nadir.
Neden bu kadar korkuyor artık bebek de değil diğer çocuklardan çok farklı, çok korkak ve aşırı tepkileri olan bir çocuk. Sırf bu sebeplerden ve gelişimini biraz geriden takip ettiği için otizmden şüphelenip çocuk psikiyatra gittik ancak otizm gibi bir durum olmadığı söylendi.

Benimle aynı durumu yaşayan özellikle de 2 yaşını geçip de dışarda korkusundan yürümeyen çocuk anneleri var mı merak ediyorum. Bu ara beni en çok zorlayan şey bu çünkü. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler

peki doktor kucaktan inmemesinin sebebinin ne olabileceği hakkında bir fikir yürüttü mü?
Doktora götürdüğümüzde daha 19 aylıktı o dönem için doktor bu durumun normal olduğunu söylemişti. Gelişiminin geriden takip etmesi üzerine daha çok konuşmuştuk.

Doktora götürdüğümüzde daha 19 aylıktı o dönem için doktor bu durumun normal olduğunu söylemişti. Gelişiminin geriden takip etmesi üzerine daha çok konuşmuştuk.

gelişimi neden geriymiş
bir daha götürün bence
yani otizm olmayabilir de çocuğun ya ifade edemediği başka bir sıkıntısı varsa?

e gittiğiniz doktor herhangi bir yardımda bulunmadı mı? Herhangi bir şey söylemedi mi?
Doktora gittiğimizde daha 19 aylıktı ve doktor dışarda kendisini güvende hissetmediği için kucağa gelmek istiyor. Zorlamayın dedi. Ona bu durum çok normal geldi ancak üzerinden neredeyse 10 ay geçti yine aynı.

gelişimi neden geriymiş
bir daha götürün bence
yani otizm olmayabilir de çocuğun ya ifade edemediği başka bir sıkıntısı varsa?
Erken doğuma bağlı gelişim geriliği var. Ayına göre yapması gerekenleri hep bir kaç ay geç yaptı.15.5 aylık yürüdü, henüz çok az kelimelerimi var. Göz teması iyi, adına her seslendigimizde bakar. Anlamasında da bir sıkıntı yok öğrettiklerimin hepsini biliyor, öğreniyor. Ana renkleri, nesneleri sorduğumuzda işaret parmağıyla gösterir.

Çocukta herhangi bir sorun yoksa ki yokmuş davranışlarının sebebi ebeveyndir. Ebeveyn davranışları çocuğun davranışlarını yönlendirir.
Yani bu durumda nerede yanlış yaptığım bir durum var. Doktor kesinlikle yürümesi için zorlama dedi zorlamadik. Güven duygusunu zedelemek istemedim ben de her istediğinde aldım kucağıma.

Erken doğuma bağlı gelişim geriliği var. Ayına göre yapması gerekenleri hep bir kaç ay geç yaptı.15.5 aylık yürüdü, henüz çok az kelimelerimi var. Göz teması iyi, adına her seslendigimizde bakar. Anlamasında da bir sıkıntı yok öğrettiklerimin hepsini biliyor, öğreniyor. Ana renkleri, nesneleri sorduğumuzda işaret parmağıyla gösterir.
Dolayısıyla sizin çocuğunuz akranlarına göre daha çabuk yoruluyor. Ne kadr yürümesini istiyorsunuz tam olarak? O yaşta çocuk zaten uzun süre yürüyemez ki. Koşmayı oyun haline getirip bacaklarını güçlendirebilirsiniz.

Cünkü kural yok. Istediği yapiliyor. O yaştaki cocuk artik kucak ile bir yere gitmez. Aglayacaksa aglasin.

Artik bu "cocuk aglamaz" akimi iyicene abartti. "Ya arabaya binersin, yada kreşe gitmiyoruz" dersin. Sonra gercekten kreşe gitmeyin.

Gör bak nasil birden arabaya biniyor yada yürüyerek gidiyor. Her isteğine evet demeyin. Makul olmayana gayet hayir denilebilir.

Yani bu durumda nerede yanlış yaptığım bir durum var. Doktor kesinlikle yürümesi için zorlama dedi zorlamadik. Güven duygusunu zedelemek istemedim ben de her istediğinde aldım kucağıma.
Muhtemelen bebeklikte güvenli bağlanma konusunda bir sıkıntı yaşanmış. Ya çok üzerine düştünüz, ya çok yalnız kaldı. Geçmişi bilmeden sizi ve çocuğu görmeden bir yorum yapmak çok doğru değil.

Siz en kısa zamanda bir uzmanla daha görüşün. Yönlendirme yapacaktır diye tahmin ediyorum.

Dolayısıyla sizin çocuğunuz akranlarına göre daha çabuk yoruluyor. Ne kadr yürümesini istiyorsunuz tam olarak? O yaşta çocuk zaten uzun sğre yürüyemez ki
Hayır iki adım dahi atmıyor. Evden çıkıyoruz yere bırakıyorum direkt kucağıma atlıyor. Almadigimizda kıyameti kopariyor.Keşke bir dakika yürüse de yorulup o şekilde kucağıma gelse.

Normal bence ya. Kontrolsüz şekilde oradan oraya koşmasından daha güvenli.3,5 yaşına kadar kanguruda taşıdım. Kreş çıkışı kanguruyla eve gelirdik. Sonrasında kendi istemedi. 120 cm olana kadar taşıyan kangurular var, 5 yaş diyebiliriz. Demek ki çok anormal değil, buna kıyasla 28 ay daha ne ki?

Cünkü kural yok. Istediği yapiliyor. O yaştaki cocuk artik kucak ile bir yere gitmez. Aglayacaksa aglasin.

Artik bu "cocuk aglamaz" akimi iyicene abartti. "Ya arabaya binersin, yada kreşe gitmiyoruz" dersin. Sonra gercekten kreşe gitmeyin.

Gör bak nasil birden arabaya biniyor yada yürüyerek gidiyor. Her isteğine evet demeyin. Makul olmayana gayet hayir denilebilir.
Normal çocuklar için söylediklerin doğru. Ancak gelişimi yaşıtlarından geri, bağlanma ve kaygı problemleri yaşayan çocuk için doğru değil. Bu çocuğa senin dediğin gibi davranmak muhtemelen sorunu daha da derinleştirecektir. Biraz daha hassas bir yaklaşım gerekiyor bana kalırsa.

2 yaş 4 aylık Çok küçük değil mi?korkuyor olabilir kendini güvende hissetmiyor olabilir temas etmeyi çok seviyor olabilir
Hiç yürümüyor olması normal gelmedi bana normal olabilir mi artık bebek de değil sonuçta ondan küçük çocuklar patır patır gidiyor bizimki kucakta onları izliyor.

X