Kızım dışarda kucağımdan inmiyor.

yaşıtlarıyla iletişimi nasıl? Parkta falan
Gulumsuyor yanlarına gidiyoruz izliyor bazen oynamak istiyor tabi keyfi yerindeyse. Kreşte de öğretmeni çok uyumlu olduğunu arkadaşlarıyla iletişim kurmaya çalıştığını söylüyor. Aktivitelere katılım da sağlıyor kreşte.

Erken doğuma bağlı gelişim geriliği var. Ayına göre yapması gerekenleri hep bir kaç ay geç yaptı.15.5 aylık yürüdü, henüz çok az kelimelerimi var. Göz teması iyi, adına her seslendigimizde bakar. Anlamasında da bir sıkıntı yok öğrettiklerimin hepsini biliyor, öğreniyor. Ana renkleri, nesneleri sorduğumuzda işaret parmağıyla gösterir.
Nasil gelisim geriligi oluyor ozmn.Benim kiz 3 yasinda konustu suan 9 yasinda masallahi var yegenim cok cok geç yürüdü bu saydiklariniza nasil gelisim geriligi dedi o doktor onu anlamadim gayet normal zmanlarda yürümüş konusmus🙄🙄

Gulumsuyor yanlarına gidiyoruz izliyor bazen oynamak istiyor tabi keyfi yerindeyse. Kreşte de öğretmeni çok uyumlu olduğunu arkadaşlarıyla iletişim kurmaya çalıştığını söylüyor. Aktivitelere katılım da sağlıyor kreşte.
Katılım varsa güzel. Kreşe devam derim ben. Ve çocuğa özgürlüğünü ver. Tek çözüm bu gibi geldi bana

Ama öyle bir sorun yokki tam. Doktor anladiğim kadari ile yaşta sadece fiziksel olarak az geride olduğunu anlatmişti. Bir cocuğun bağlanma yada kaygi sorunu yaşadiği o kadar kolay tespit edilmez.

Sirf biraz daha geç yürüdü için bu. Ki benim kizimda 14 aylikken yürüdü. Ve şu an herşeyi yapiyiyor, fiziksel olarakta.

Evet cocuklara karşi hasas olmali ancak cocuklarin herşeyden cok düzen ve kurala ihtiyaclari var. Dünyayi anlandirmalari gerekiyorlar. Her istedikleri yapilarsa, bu bağlanma olsun, dünyaya anlam katsin olsun, daha zor oluyor.

Mesleğim gereği bağlanma problemi yaşayan çocuğu yaşı kaç olursa olsun şıp diye anlıyorum aryacım. Kaygı zaten çok bariz. Çocuğu görsem daha iyi tabi ancak zaten anneye tavsiyem bir uzmanla görüşmesi yönünde oldu. Çocuklar standart değil ki hepsine aynı şekilde yaklaşalım. Senin çocuğunda fiziksel gelişim geriliği psikolojik soruna yol açmamış olabilir, buradaki çocukta açmış belli ki.

Merhaba arkadaşlar.
Artık fazlasıyla canımı sıkan bir durum var. 28 aylık bir kızım var. Çok zor bir çocuk sürekli mızmızlanır, huysuz, hiçbir şeyle 5 dakikadan fazla ilgilenmez. Bir sürü aktivite yapmaya çalışırım onlarda da sıkılır, kendi kendine iki dakika bile oyun oynamaz, oyalanmaz, oyun oynarken bile hep beni yanında ister. Hala bana fazlasıyla bağımlı.

Haftadaki 3 yarım gün kreşe gidiyor ama kreşe gittiğinden beri sürekli hasta oluyor haliyle düzenli de gidemiyor Kreşini de seviyor orda mutlu ancak onu kreşe götürüp getirmek artık tam bir kabus olmaya başladı hiçbir şekilde arabasına binmek istemiyor. Yürüyerek götürmek istesem dışarda asla kucağımdan inmiyor ve artık vücudum onun ağırlığını kaldıramiyor. Hiçbir zaman da dışarda yürümedi zaten bazen ara ara bir iki dakika yürüdü çok nadir.
Neden bu kadar korkuyor artık bebek de değil diğer çocuklardan çok farklı, çok korkak ve aşırı tepkileri olan bir çocuk. Sırf bu sebeplerden ve gelişimini biraz geriden takip ettiği için otizmden şüphelenip çocuk psikiyatra gittik ancak otizm gibi bir durum olmadığı söylendi.

Benimle aynı durumu yaşayan özellikle de 2 yaşını geçip de dışarda korkusundan yürümeyen çocuk anneleri var mı merak ediyorum. Bu ara beni en çok zorlayan şey bu çünkü. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler
Benim oğlum da öyleydi,yerde sürülen helikopter tekerlek tarzı şeyler aldım yürümeye teşvik ediyor

Nasil gelisim geriligi oluyor ozmn.Benim kiz 3 yasinda konustu suan 9 yasinda masallahi var yegenim cok cok geç yürüdü bu saydiklariniza nasil gelisim geriligi dedi o doktor onu anlamadim gayet normal zmanlarda yürümüş konusmus🙄🙄
Uzmanlar gelişim geriliği tespit ederken sizin çocuğunuzu baz almıyorlar. Siz de bir uzmana götürseydiniz muhtemelen sizin çocuğunuzda da gelişim geriliği tespit edilirdi.

Konunun uzmanı değilim ama gelişim geriliğinden bahseden kişilere sormak isterim. Çocuklar aynı aktiviteyi ay farkıyla yapabilirler. Ayına uyumlu motor becerisi beklenir mutlak ama belli bir yaşa gelince çoğu belli bir sıkıntı yoksa çocukta eşitlenir. Bu durumda bebeklik geriliği diyemeyiz buna. Erken dönemde yaşına uyumlu gelişen çocuk sanırım ileride de daha başarılı oluyor. İstatistiklere hakim değilim. Yine de gelişim geriliği derken biraz yavaş gidin, çocuğu analiz etmeden yapıştırmak anneyi üzer.

Okulda şu an fazlasıyla
Erken doğmasından kaynaklıdır ki nette yazan aya göre çocuk gelişimine takılma. Aynı ayda olan çocuklar bile farklı gelişim gösterir. Şu an bunlar yoksa sorun yok bence otizm açısında. Otizm de çocukların gece uykuları olmaz, hatta doktorlar rahat uyuması için takviyeler verir. Sinir patlamaları olur, sakinleşmez. Yani illa ki belli eder kendini.
Ben senin kızında otizm belirtisi göremedim. Kaygı sorunu var. Ona senden başka bir dünya olduğunu ve bu dünyanın güvenli bir yer olduğunu anlatman lazım.
Okul içinde nasılmış sınıfta? Bu önemli bir c

Erken doğmasından kaynaklıdır ki nette yazan aya göre çocuk gelişimine takılma. Aynı ayda olan çocuklar bile farklı gelişim gösterir. Şu an bunlar yoksa sorun yok bence otizm açısında. Otizm de çocukların gece uykuları olmaz, hatta doktorlar rahat uyuması için takviyeler verir. Sinir patlamaları olur, sakinleşmez. Yani illa ki belli eder kendini.
Ben senin kızında otizm belirtisi göremedim. Kaygı sorunu var. Ona senden başka bir dünya olduğunu ve bu dünyanın güvenli bir yer olduğunu anlatman lazım.
Okul içinde nasılmış sınıfta? Bu önemli bir cevap.
Okulda uyumlu, pozitif aktivitelere katılım sağlıyor.

Konunun uzmanı değilim ama gelişim geriliğinden bahseden kişilere sormak isterim. Çocuklar aynı aktiviteyi ay farkıyla yapabilirler. Ayına uyumlu motor becerisi beklenir mutlak ama belli bir yaşa gelince çoğu belli bir sıkıntı yoksa çocukta eşitlenir. Bu durumda bebeklik geriliği diyemeyiz buna. Erken dönemde yaşına uyumlu gelişen çocuk sanırım ileride de daha başarılı oluyor. İstatistiklere hakim değilim. Yine de gelişim geriliği derken biraz yavaş gidin, çocuğu analiz etmeden yapıştırmak anneyi üzer.
Biz yapıştırmadık, doktor teşhisi koymuş zaten.

2.5 yaşında bir çocuk konuşmuyorsa bu gelişim geriliğidir. . Sizin dediğiniz gibi 1-2 aylık gecikme değil mesele. Daha sonra bu gerilikler çocuklarda davranış bozukluğu olarak ortaya çıkıyor. Belki sonradan konuşmaya başlıyor atıyorum ama davranış bozukluğunun etkisi geçmiyor hemen öyle. Gelişim geriliği bir hastalık değil, gelişimi geriyse gerekli müdahaleler yapılır ve gelişim için çaba sarfedilir. Bundan böyle korkmak çocuğun gerekli gelişimi göstermesine engel olur.

valla şu ara bu forumda bir sürü konu açıldı smalı anneleri zaten ayrı takip ediyorum
en büyük sıkıntı çocuklarda "ya o da geç yürüdü/o da geç konuştu" diyerek anneleri telkin etmek
tabi ki telkin edelim zaten konu sahibinin çocuğunda da büyük bir sıkıntı zaten yok
ama eğer bir çözüm varsa bu şekilde çözüme daha geç ulaşmalarına neden oluyoruz.
İyilik yapmak isterken aslında kötülük yapıyoruz.
Dün bi kadının videosunu izledim onda da aynı sorun "her çocuk böyle/ dayısı da böyleydi" diye diye 1 yıl geç başlamışlar tedaviye, ne gerek var ki?
Ben de çocuğumu bu ay bir uzmana götüreceğim. sonuçta fazla uzman göz çıkartmaz :)
normalse normal der anormalse burada şöyle şöyle yapman lazım der.
Gerçeklerden kulaklarımızı kapayarak kaçamıyoruz maalesef.

Çok zor bir çocuk sürekli mızmızlanır, huysuz, hiçbir şeyle 5 dakikadan fazla ilgilenmez. Bir sürü aktivite yapmaya çalışırım onlarda da sıkılır, kendi kendine iki dakika bile oyun oynamaz, oyalanmaz, oyun oynarken bile hep beni yanında ister. Hala bana fazlasıyla bağımlı.
Tekrar doktora gidin asla ihmal etmeyin
Kizim 2 yasinda iken gayet rahat yururdu hatta ben korkardim
Esim panik oldugu icin cocuklarimiza yansitiyor
Gerci nasil panik olmasin ki cocuklarimiz dikkat etse karsidaki dikkat edecek mi bakalim

2.5 yaşında bir çocuk konuşmuyorsa bu gelişim geriliğidir. . Sizin dediğiniz gibi 1-2 aylık gecikme değil mesele. Daha sonra bu gerilikler çocuklarda davranış bozukluğu olarak ortaya çıkıyor. Belki sonradan konuşmaya başlıyor atıyorum ama davranış bozukluğunun etkisi geçmiyor hemen öyle. Gelişim geriliği bir hastalık değil, gelişimi geriyse gerekli müdahaleler yapılır ve gelişim için çaba sarfedilir. Bundan böyle korkmak çocuğun gerekli gelişimi göstermesine engel olur.
👏👏👏👏👏👏👏👏👏

Başlık ilk bakışta yanlış okunuyor. Gözlerimi ovuşturup baktım şu yazıyordu

''Kızımı dışarıda kucağımdan indirmiyorum.''

Uzmanlar gelişim geriliği tespit ederken sizin çocuğunuzu baz almıyorlar. Siz de bir uzmana götürseydiniz muhtemelen sizin çocuğunuzda da gelişim geriliği tespit edilirdi.
Ne alakasi var Allah askina hic genlerden haberiniz yokmu? Ben uzman oldugumu yada benim cocugumu dikkate alicak gibi bi cümle kurmadim her cocuk ayni ayda yada yaş da konusacak yuruyecek diye birsey yok uye cocugunun neler yapabildigini yazmis bu cocukda gelisim geriligi var diyen uzmanda sorun! Suan 2 yaş sendromu yasiyor olabilir yürümek istemeyesinin sebebi sadece gelisim geriliginden mi olur hic baska bisi olamazmi altinda.Cocugumu ne zmn doktora goturmeliyim napmaliyim cok şükür farkindayim.

Başlık ilk bakışta yanlış okunuyor. Gözlerimi ovuşturup baktım şu yazıyordu

''Kızımı dışarıda kucağımdan indirmiyorum.''

Komik mi hanımefendi ? Çocuğu kucağından indirmesem ve bu benim tercihim olsaydı başlık açmazdim heralde değil mi ?

Merhaba arkadaşlar.
Artık fazlasıyla canımı sıkan bir durum var. 28 aylık bir kızım var. Çok zor bir çocuk sürekli mızmızlanır, huysuz, hiçbir şeyle 5 dakikadan fazla ilgilenmez. Bir sürü aktivite yapmaya çalışırım onlarda da sıkılır, kendi kendine iki dakika bile oyun oynamaz, oyalanmaz, oyun oynarken bile hep beni yanında ister. Hala bana fazlasıyla bağımlı.

Haftadaki 3 yarım gün kreşe gidiyor ama kreşe gittiğinden beri sürekli hasta oluyor haliyle düzenli de gidemiyor Kreşini de seviyor orda mutlu ancak onu kreşe götürüp getirmek artık tam bir kabus olmaya başladı hiçbir şekilde arabasına binmek istemiyor. Yürüyerek götürmek istesem dışarda asla kucağımdan inmiyor ve artık vücudum onun ağırlığını kaldıramiyor. Hiçbir zaman da dışarda yürümedi zaten bazen ara ara bir iki dakika yürüdü çok nadir.
Neden bu kadar korkuyor artık bebek de değil diğer çocuklardan çok farklı, çok korkak ve aşırı tepkileri olan bir çocuk. Sırf bu sebeplerden ve gelişimini biraz geriden takip ettiği için otizmden şüphelenip çocuk psikiyatra gittik ancak otizm gibi bir durum olmadığı söylendi.

Benimle aynı durumu yaşayan özellikle de 2 yaşını geçip de dışarda korkusundan yürümeyen çocuk anneleri var mı merak ediyorum. Bu ara beni en çok zorlayan şey bu çünkü. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler
Benm kızımda neredeyse 3 yaşına kadar arabası yoksa hep benim kucağındaydi. Asla babasına gitmez çanta varsa bize ait onları da annesi tasimaliydi. Hem onu taşır hem çantaları tasirdim. Asla dışarıya dolaşmaya çıkamazdim bu sebepten. Şimdi bile çıksak 3 dk sonra yoruldum diyip babasının kucağına gidiyor. Şükür benim kucağıma gelmek için direnmiyor artık. Bu arada 3 ay sonra 4 yaşında olacak bı sene oncesine kadar hep benm kucagimdaydi .

Ne alakasi var Allah askina hic genlerden haberiniz yokmu? Ben uzman oldugumu yada benim cocugumu dikkate alicak gibi bi cümle kurmadim her cocuk ayni ayda yada yaş da konusacak yuruyecek diye birsey yok uye cocugunun neler yapabildigini yazmis bu cocukda gelisim geriligi var diyen uzmanda sorun! Suan 2 yaş sendromu yasiyor olabilir yürümek istemeyesinin sebebi sadece gelisim geriliginden mi olur hic baska bisi olamazmi altinda.Cocugumu ne zmn doktora goturmeliyim napmaliyim cok şükür farkindayim.
Önemli dönemler vardır çocuklarda dikkat edilmesi gereken. Bir beceriyi geliştirmesi gereken süreçte geliştirmezse problem olduğunu düşünürüz. 2 yaş konuşma için önemli bir dönemdir mesela. Telegrafik konuşmaya geçmesi gereken dönemde hala konuşmuyorsa, hatta sizin çocuğunuz gibi ilk gramer evresinde konuşmaya başladıysa gelişim geriliği vardır. İlerleyen yaşlarda konuşma konusunda yaşıtlarını yakalamış olması gelişim geriliği olmadığı anlamına gelmez. Korkulacak bir durum değildir çoğu zaman ancak zaman zaman başka sorunların da habercisi olabilir.

Gerçi ben hep unutuyorum bizim millet uzmandan daha uzman, doktordan daha doktordur genelde🤷🏻‍♀️

Okul içinde nasılmış sınıfta? Bu önemli bir cevap.

Atipik otizm içinde aynı şey geçerlimi biara benim oğlumda uyku sorunu vardı sonra düzeldi ama .evdeyken sakin ama dışarda kaos. Oyuncağı alında bilim istemediği başka birşey olunca kıyameti koparıyor.dr atipik otizm dedi birsuru test istedi

Konu sahibi nekadar yiprandigini taa burdan hissettim 1 kilo poşet bile taşıyınca birsure sonra o ağır geliyor ki kolların ağriyor burda 1 kilonun üstünde çocuk var kucaktan inmek istemeyen.insallah en yakın zamanda çözümünu bulursunuz

X