Kızım dışarda kucağımdan inmiyor.

Hayır iki adım dahi atmıyor. Evden çıkıyoruz yere bırakıyorum direkt kucağıma atlıyor. Almadigimizda kıyameti kopariyor.Keşke bir dakika yürüse de yorulup o şekilde kucağıma gelse.
Ha o derece... şu tekerlekli uzun saplı baston gibi şeylerden alıp dışarı çıkınca eline verseniz ya da tekerlekli bir kedinin boynuna ip bağlasanız kaldırıma çıkınca yere koysanız onlarla birlikte yürümez mi acaba? Bir elinden siz diğerinden babası tutarak gezdiniz mi haftasonu yollarda? Yapmadıysanız bunları deneyin bakalım. Güvende olduğunu görsün

Kreş şart mı peki?
Birlikte az kalabalıktan kalabalığa doğru bir geçişle okul hayatına girse mesela?
Kreşi konuşma gecikmesinden dolayı doktor tavsiyesiyle tercih ettik. Kreşini de seviyor zaten orda mutlu. Sorun açık havada, dışarda ürküyor sanırım.

Normal bence ya. Kontrolsüz şekilde oradan oraya koşmasından daha güvenli.3,5 yaşına kadar kanguruda taşıdım. Kreş çıkışı kanguruyla eve gelirdik. Sonrasında kendi istemedi. 120 cm olana kadar taşıyan kangurular var, 5 yaş diyebiliriz. Demek ki çok anormal değil, buna kıyasla 28 ay daha ne ki?
Onlar daha çok aktif yaşam süren anne babalar ya da engelli çocuklar için. Anne baba dağa tırmanıyor, trekkinge falan gidiyordur çocuk 60 km yürüyemeyeceği için kanguru kullanırlar. 3-5 yaşında çocuğun yürümemesi, kanguruda taşınması olağan değil pek.

Benim kızım 2 yaşından sonra özellikle tekrar hamile kaldıktan sonra bana yapıştı.
Karnım büyüdükçe daha çok bağımlı hale geldi. Bilmiyorum bilerek mi yapıyor yoksa geçici normal bir süreç mi ama aynı sıkıntıyı ben yaşıyorum. Her gün aynı şeyleri anlatıyorum.
İkizlere gebeyim gerçekten kendimi taşıyamıyorum çok zorlanıyorum bide kızım kucak istiyor. Zor bir süreç.
Normalde ‘hayır’ hayır bizde, ama ben de bu ara kıyamıyorum, yani kendini dışlanmış hissetmesin istiyorum. Yanlış yaptığımı biliyorum.. bebekler/çocuklar çok akıllı. Zaafımızı biliyorlar sanki. 😬

Onların davranışlarının sorumlusu biziz diye düşünüyorum.

Hiç yürümüyor olması normal gelmedi bana normal olabilir mi artık bebek de değil sonuçta ondan küçük çocuklar patır patır gidiyor bizimki kucakta onları izliyor.
Kızım 2 yaşında yürüdü,sokakta evde tüm ortamlarda önce izledi sonra aralarına katıldı
Anne sözü her çocuk aynı degil

ay upuzun yazdım yanlış konuya
o nedenle burada özet geçeyim
bizim de çocukta da yürüme/konuşma/insanlarla diyalog kurmada sıkıntı epeyce varmış sonradan fark ettik.
Hep normal diye düşündüğümüz şey aslında çok normal değilmiş sanırım.
Dışarıdan birini görünce hep ağlama kucaktan asla ayrılmama.
Ne zamanki yazlığa misafir bir teyzemiz geldi, annem arada bir kaç misafir çağırdı o zaman çocuk açıldı.
İnanın yürümesi, konuşması bile birden hızlandı. Artık yabancılara laf atıyor, öpücük dağıtıyor,gülüyor.
Bu pandemi gerçekten en çok çocukları çok kötü etkiledi.
Çocuğunuz da izole yaşamaktan böyle bir korku geliştirmiş olabilir diye diyorum.

Normal bence ya. Kontrolsüz şekilde oradan oraya koşmasından daha güvenli.3,5 yaşına kadar kanguruda taşıdım. Kreş çıkışı kanguruyla eve gelirdik. Sonrasında kendi istemedi. 120 cm olana kadar taşıyan kangurular var, 5 yaş diyebiliriz. Demek ki çok anormal değil, buna kıyasla 28 ay daha ne ki?
Peki siz de yürümek istemediği için mi kanguruda taşıyordunuz. Sanırım ben biraz fazla evham yapıyorum. Herkes neden yürümüyor neden kucakta taşıyorsun hala gibi sorular sorunca ben de artık bu durumun normal olmadığını düşünmeye başlamıştım

Merhaba arkadaşlar.
Artık fazlasıyla canımı sıkan bir durum var. 28 aylık bir kızım var. Çok zor bir çocuk sürekli mızmızlanır, huysuz, hiçbir şeyle 5 dakikadan fazla ilgilenmez. Bir sürü aktivite yapmaya çalışırım onlarda da sıkılır, kendi kendine iki dakika bile oyun oynamaz, oyalanmaz, oyun oynarken bile hep beni yanında ister. Hala bana fazlasıyla bağımlı.

Haftadaki 3 yarım gün kreşe gidiyor ama kreşe gittiğinden beri sürekli hasta oluyor haliyle düzenli de gidemiyor Kreşini de seviyor orda mutlu ancak onu kreşe götürüp getirmek artık tam bir kabus olmaya başladı hiçbir şekilde arabasına binmek istemiyor. Yürüyerek götürmek istesem dışarda asla kucağımdan inmiyor ve artık vücudum onun ağırlığını kaldıramiyor. Hiçbir zaman da dışarda yürümedi zaten bazen ara ara bir iki dakika yürüdü çok nadir.
Neden bu kadar korkuyor artık bebek de değil diğer çocuklardan çok farklı, çok korkak ve aşırı tepkileri olan bir çocuk. Sırf bu sebeplerden ve gelişimini biraz geriden takip ettiği için otizmden şüphelenip çocuk psikiyatra gittik ancak otizm gibi bir durum olmadığı söylendi.

Benimle aynı durumu yaşayan özellikle de 2 yaşını geçip de dışarda korkusundan yürümeyen çocuk anneleri var mı merak ediyorum. Bu ara beni en çok zorlayan şey bu çünkü. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler
neden otizmden şüphelendin başka şeyler var mı?

Merhaba arkadaşlar.
Artık fazlasıyla canımı sıkan bir durum var. 28 aylık bir kızım var. Çok zor bir çocuk sürekli mızmızlanır, huysuz, hiçbir şeyle 5 dakikadan fazla ilgilenmez. Bir sürü aktivite yapmaya çalışırım onlarda da sıkılır, kendi kendine iki dakika bile oyun oynamaz, oyalanmaz, oyun oynarken bile hep beni yanında ister. Hala bana fazlasıyla bağımlı.

Haftadaki 3 yarım gün kreşe gidiyor ama kreşe gittiğinden beri sürekli hasta oluyor haliyle düzenli de gidemiyor Kreşini de seviyor orda mutlu ancak onu kreşe götürüp getirmek artık tam bir kabus olmaya başladı hiçbir şekilde arabasına binmek istemiyor. Yürüyerek götürmek istesem dışarda asla kucağımdan inmiyor ve artık vücudum onun ağırlığını kaldıramiyor. Hiçbir zaman da dışarda yürümedi zaten bazen ara ara bir iki dakika yürüdü çok nadir.
Neden bu kadar korkuyor artık bebek de değil diğer çocuklardan çok farklı, çok korkak ve aşırı tepkileri olan bir çocuk. Sırf bu sebeplerden ve gelişimini biraz geriden takip ettiği için otizmden şüphelenip çocuk psikiyatra gittik ancak otizm gibi bir durum olmadığı söylendi.

Benimle aynı durumu yaşayan özellikle de 2 yaşını geçip de dışarda korkusundan yürümeyen çocuk anneleri var mı merak ediyorum. Bu ara beni en çok zorlayan şey bu çünkü. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler
soru 1: çocuk gece kendi odasında mı yatıyor, sizinle mi yatıyor?

Muhtemelen bebeklikte güvenli bağlanma konusunda bir sıkıntı yaşanmış. Ya çok üzerine düştünüz, ya çok yalnız kaldı. Geçmişi bilmeden sizi ve çocuğu görmeden bir yorum yapmak çok doğru değil.

Siz en kısa zamanda bir uzmanla daha görüşün. Yönlendirme yapacaktır diye tahmin ediyorum.
Kolik bir bebekti çok ağlardı.. Hiç yalnız kalmadı hep yanındaydım. Tek baktım kimseden de destek almadım. Kendini güvensiz hissedeceği bir ortamı da olmadı ev içinde her ihtiyacı anında karsilandi. Bir kere bile kendi haline bırakıp ağlasın demedim hep çabaladım. Bir yerlerde hata yaptım demek ki. Dediğiniz gibi sanırım bir uzmana görünmemiz gerekiyor.

Bizimle aynı odada beşiğinde yatıyor uyandığında bizi görebiliyor.
evet daha iyi en azından yanınızda yatmıyor. ama +2 olabilmek için odasını ayırman lazım.
Soru 2: öz bakımı, yemeği, giyinmesi vs çok fazla destek veriyor musun?

Aynı yaşlarda oğlum var ve çevremde oğlumla yaşıt 4 çocuk daha var, hiçbirinde böyle bir şey yok. Yani şu an deli gibi etrafı keşfedip koşuyorlar hepsi. Kucağa almak istediğimizde kıyameti kopartıyorlar, zaten "ben" dönemi olduğu için herşeyi kendileri yapmak istiyor. Bu yüzden bana normal gelmedi.

neden otizmden şüphelendin başka şeyler var mı?
İşaret parmağı kullanımı geç oldu.
Kelimelerimiz nerdeyse yoktu şu an biraz biraz var.
Motor gelişimi hep bir kaç ay geriden takip etti.
Göz teması kısıtlıydı o dönem şu an öyle bir sıkıntımız yok.
Ayına göre yapması gerekenleri yapmıyordu o dönem sonra yaptı tabi sadece hep bir kaç ay geç yaptı.
Erken doğdu bu arada onu da belirteyim.

Kolik bir bebekti çok ağlardı.. Hiç yalnız kalmadı hep yanındaydım. Tek baktım kimseden de destek almadım. Kendini güvensiz hissedeceği bir ortamı da olmadı ev içinde her ihtiyacı anında karsilandi. Bir kere bile kendi haline bırakıp ağlasın demedim hep çabaladım. Bir yerlerde hata yaptım demek ki. Dediğiniz gibi sanırım bir uzmana görünmemiz gerekiyor.

ya hata yaptınız ya da çok sıkıntılı bir çocuğunuz var diye değil, sonuçta ortada bir sorun var, bir tekniği varsa ne kadar erken öğrenilse o kadar iyi. Kendinizi suçlamayın boş yere.
Gidin nerede yanlış yaptığınız hakkında illaki bir fikir verir. Boşuna zaman kaybetmeyin.

evet daha iyi en azından yanınızda yatmıyor. ama +2 olabilmek için odasını ayırman lazım.
Soru 2: öz bakımı, yemeği, giyinmesi vs çok fazla destek veriyor musun?
Evet fazlasıyla ben destek oluyorum kaşıkla yemek yiyemiyor ben yediriyorum giydirirken kendisi de yardımci oluyor. Kolunu bacağını uzatıyor ayakkabısını giydirirken ayağını kaldırıyor gibi şeyler.

Normal çocuklar için söylediklerin doğru. Ancak gelişimi yaşıtlarından geri, bağlanma ve kaygı problemleri yaşayan çocuk için doğru değil. Bu çocuğa senin dediğin gibi davranmak muhtemelen sorunu daha da derinleştirecektir. Biraz daha hassas bir yaklaşım gerekiyor bana kalırsa.

Ama öyle bir sorun yokki tam. Doktor anladiğim kadari ile yaşta sadece fiziksel olarak az geride olduğunu anlatmişti. Bir cocuğun bağlanma yada kaygi sorunu yaşadiği o kadar kolay tespit edilmez.

Sirf biraz daha geç yürüdü için bu. Ki benim kizimda 14 aylikken yürüdü. Ve şu an herşeyi yapiyiyor, fiziksel olarakta.

Evet cocuklara karşi hasas olmali ancak cocuklarin herşeyden cok düzen ve kurala ihtiyaclari var. Dünyayi anlandirmalari gerekiyorlar. Her istedikleri yapilarsa, bu bağlanma olsun, dünyaya anlam katsin olsun, daha zor oluyor.

İşaret parmağı kullanımı geç oldu.
Kelimelerimiz nerdeyse yoktu şu an biraz biraz var.
Motor gelişimi hep bir kaç ay geriden takip etti.
Göz teması kısıtlıydı o dönem şu an öyle bir sıkıntımız yok.
Ayına göre yapması gerekenleri yapmıyordu o dönem sonra yaptı tabi sadece hep bir kaç ay geç yaptı.
Erken doğdu bu arada onu da belirteyim.
Erken doğmasından kaynaklıdır ki nette yazan aya göre çocuk gelişimine takılma. Aynı ayda olan çocuklar bile farklı gelişim gösterir. Şu an bunlar yoksa sorun yok bence otizm açısında. Otizm de çocukların gece uykuları olmaz, hatta doktorlar rahat uyuması için takviyeler verir. Sinir patlamaları olur, sakinleşmez. Yani illa ki belli eder kendini.
Ben senin kızında otizm belirtisi göremedim. Kaygı sorunu var. Ona senden başka bir dünya olduğunu ve bu dünyanın güvenli bir yer olduğunu anlatman lazım.
Okul içinde nasılmış sınıfta? Bu önemli bir cevap.

Evet fazlasıyla ben destek oluyorum kaşıkla yemek yiyemiyor ben yediriyorum giydirirken kendisi de yardımci oluyor. Kolunu bacağını uzatıyor ayakkabısını giydirirken ayağını kaldırıyor gibi şeyler.
İşte bu çok yanlış. Ağzına az gitsin bırak ölmez açlıktan ama kendi yesin. Kendi başarsın. Zamanla daha iyi olacak emin ol bundan ama öz bakımı, yemek gibi konularda bireysel olan çocuklar toplumda daima daha sosyaldir.
Soru 3: çok fazla müdahale var mı? Gel, koşma, yavaş, düşersinnn

X