Kızım konuşmuyor

Anlama sorunu yok çocuğun komutlarınızı yerine getiriyomuş. Bazı çocuklarda konuşma gecikebiliyo. Irsi olabilir.

Tesekkür ederim
Yigenim de telefona cok bagımlı ama 2 yasında İngilizce sayı ve renklerini söylüyordu telefondan ögrendi mesela bunları cok guzel konuşur masallahı vardır

Tesekkür ederim
Yigenim de telefona cok bagımlı ama 2 yasında İngilizce sayı ve renklerini söylüyordu telefondan ögrendi mesela bunları cok guzel konuşur masallahı vardır
Ekran her çocukta aynı etkiyi göstermez.. Acaba yaşıtları ile daha çok paylaşımda bulunabileceği bir oyun grubu bulabilir misiniz ?

Tesekkür ederim
Valla benimkide aynen öle.
Renklerin ingilizcesini , bazı ingilizce cümleleri, sayı saymayı hepsini ordan öğrendi.
Zararsız değil elbet ama kontrollü olunca çok faydalı.

Ekran her çocukta aynı etkiyi göstermez.. Acaba yaşıtları ile daha çok paylaşımda bulunabileceği bir oyun grubu bulabilir misiniz ?
oyun grubu buldum biraz uzak hastaneden alacağım sonucu bekliyorum sorun sadece ırsı yada gecici bir sey cıkarsa gruba Gidicez cıkmazsa terapi uygulanıyor muş galiba tedavi süreçleri nedir ne olacak mesela işitme testı olacak hafaya

Tembellikten konuşmuyor olabilirmi ? Bı akrabanın kızı anaokulu na kadar hiç konuşmadı tembellikten. Anaokulunda arkadaşlariyla iletişim kurmak için mecbur konuştu şimdi susmuyo nefes almadan konuşuyor

Tembellikten konuşmuyor olabilirmi ? Bı akrabanın kızı anaokulu na kadar hiç konuşmadı tembellikten. Anaokulunda arkadaşlariyla iletişim kurmak için mecbur konuştu şimdi susmuyo nefes almadan konuşuyor
İş yaramazlık olunca kımse eline su dökemez buna üşenmiyor da doktor tembelikten konuşmuyor derse sasar kalırım valla

Televizyon çok izliyormu ben tv nin konusma evresinde ki cocuklar üzerinde çok zararlı olduğuna inanan biriyim mesela benimde yigenim 4-5 yaşındayken bile tek tük konuşurdu, şuan ilkokulda okula gittikten sonra konuşması düzeldi, açıldı diyebilirim. Aynı şekilde kardeşi şuan 4 yaşında oda aynı. Pedagog a götürdüler, onunda geç konusmasinin nedeni telefondan ingilizce videolar izlettikleri için dil karmasasi yaşamış. izlediği videolara dikkat edin belki öyle biseydir

Ne kolay teşhis koyuyolar çevreyi dinlemeyin lütfen..
Dil bağına bakıldı mi? Ailede geç konuşanlar varsa o da etkili oluyor sikmayin canınızı.
Su örneği çok güzel bunun gibi bütün yaptıklarınızı anlatin, yemek yaparken yanında sadece otururken bile sürekli ne yaptığınızı acik açık anlatın.
Hareketli çocuklar bazen dikkatlerini toplayamiyor ve dil öğrenimi gecikebiliyor. Konusmasi için zorlamayin sabırlı olun çıkardığı en küçük anlamsız ses bile bi adımdır. Kontrolden sonra yonlendirilceksinizdir gerçi bi dil terapistine gidin.
Bol bol kitap okuyun resimli kitaplardan alın resimleri gostererk hikayeler uydurun. Zor evet ama tv tablet vs uzak tutun. Birden kesemezsiniz belki aşamalı olarak azaltin sonra tamamen bırakın.

2 yasinda oglum var, tv telefon olabildigince acmama ragmen bazen bende mecbur kaliyorum. kar zarar hesabi yapiyorum o esnada, acmazsam kendine zarar verebilme ihtimali oldugunda mecburen aciyorum.

tabiki hic olmamali kabul, bunu bilerek 20 ay o uyanikken hic bir tv kanalini izlemedim ben, cok dikkat ettim aslinda. ama hicbir cocugun gunde 1-2 saat tv izledigi icin otistik olacagina da inanmiyorum acikcasi.

kimi cocuk tum gun tv karsisinda oturur 1,5 yasinda masal anlatacak kivama gelir, kimi cocuk hic ekran gormez 4 yasinda konusur ya da otistik olur.

tabiki etken bazi seyler, burda kendinizi suclamayin diye soyluyorum. anlattiginiza gore siz elinizden geleni yapiyorsunuz zaten.

cocuklar bir doneme kadar veri toplar, alici dili gelistirir, sonra verici dile gecerler. sizin kiziniz da verici dile gecmeden once alici dili gelistirmekle mesgul anlasilan.

arastirmalarim sonucu (oglumla ilgili cok cok arastirmistim bu konuyu) gordum ki otizm sadece erkek cocuklari etkiliyor. yani kiz cocuklar bilimsel olarak otistik olmuyorlar.

kizinizla inatlasmayin size tavsiyem. oglumla ne zaman inatlassam uzerine gitsem o seyi asla yapmiyordu. anne desin diye ben gozunun icine bakiyordum, o hece bile demiyordu. biraktim ne de olsa soyleyecek dedim suphelerimi bir kenara attim, ilgimi biraz baska yone cektim, cocuk 20 kere ust uste anne anne diye seslenmeye ilgimi cekmeye calismaya basladi.

suan konusuyor diyemem, derdini anlatacak kadar geveliyor biseyler, ne yapiyorsun dedigimde boya yapiyom, kitap okuyom, baban ne yapiyor dedigimde baba alo yapiyo gibi basit cumlelerle anlatiyor ancak derdini. inanin ne zaman uzerine dusmeyi biraktim o zaman basladi. ilgilenin, ama uzerine dusmeyin. merak etmeyin kisa surede baslayacaktir

Siz yine bir hastahaneye götürün ama derdini anlatabilen cocuklar konuşmayı tercih etmiyor.
Mesela sizin kelimelerinizi taklit ediyor mu, komutları zaten uyguluyormuş. Benim de yeğenim var 2 yaşında konuşmuyor temel şeyleri söylüyor bazen annesi babası Ayşe de dediğinde söylüyor mesela, taklit ediyo.

Bu kadar dert etmeyin bazen ırsi de olabiliyor bir de günümüz çocukları çokazla TV telefon maruz kaldığı için gecikme oluyor ister istemez

Konuşması gecikti diye otizm olacak diye bir şey yok diğer kriterler tutmuyor geç konuşabilir 3 yaşında konuşmaya başlayanlar oluyor kulaklarında problem olabilir heceleme alıştırmaları yap ba-ba gibi

TV kaldırın evden, TLF da eline vermeyin. Ben de çok çektim konusmamasindan oğlumun. 24 aylıkken kreşe yazdırdım daha yeni yeni konuşuyor 41 aylik. Konuşmuyor diye rapor bile çıkarttım10 gün sonra konuşmaya başladı. Eline asla TLF vermeyiz,çoğu zaman da TV bozuldu der hiç TV acmayiz.

Telefon verdiğiniz için öyle vicdan azabı felan da çekmeyin.
ingilteredeyim.Her çocuğun elinde telefon.
tabi bunu en aza indirmek daha iyi.

Oğlum şubatta 3 yaşı doluyor.
hala da konuşmuyor.
sıkıntı olduğunu sanmıyorum hiç.
bende geç konuşmuşum,geç yürümüşüm v.s
Hiç öyle strese kapılıp çocuğunuzu da darlamayın.
bol bol kalabalık çocuklu ortamlara sokmaya çalışın.

1.5 yaşındaki kızım bile 1-3-5 diyor anne baba hadi mama. Neredeyse abisinden önce konuşacak.
kızımın konuşması,oğlumu desteklediğini farkediyorum.
çocuklu ortamlara,oyun evlerine felan yoğunlaştım bu aralar. Tavsiye ederim.

arastirmalarim sonucu (oglumla ilgili cok cok arastirmistim bu konuyu) gordum ki otizm sadece erkek cocuklari etkiliyor. yani kiz cocuklar bilimsel olarak otistik olmuyorlar.
Bunu açıklayabilir misiniz lutfen, kız çocukları nasıl bilimsel olarak otistik olmaz anlayamadım

Çocuğunuzu yarım gün kreşe gönderebilirsiniz. Yeğenim de o yaşlarda konuşmuyordu böyle çözmüştük. Her gün kitap okumalısınız bir de.

Ilk önce kulaklara bakilsin. Eğer içinde sivi var ise, çocuk uğultulu duyabilir. Bu şekilde konuşmayi ögrenmekte zorlanabilir.

Benim kizimda tavlet ile haşir neşirde ve sürekli konuşuyor, yani sorunun orda olduğunu sanmiyorum fakat bu süreleri azaltmakta fayda var tabi.

Ama bence asil sorun, çocugun leb demeden, leblebiyi anlamaniz. Çocuk konuşmaya gerek duymuyor ki. Kreşe yollamaniz iyi olur. Orda mecburen kendini ifade etmek zorunda kalacak. Diger yaşitlari konuştuklarini görünce, oda konuşacak.

Siz evdede ufak bir şekilde teşviklerde bulunabilirsiniz. Mesela hayvanlar ile kitaplarda "bu hangi hayvan?" "Aa sen ne istiyordun? Söylemeden bilemem ki,.."

Yani zeka sorunu felan oldugunu hiç sanmiyorum. Biraz keyif problemi olduğunj düşünüyorum. Konuşmak işine gelmiyor :)

Dil bagına dogum dan sonra bakılmıştı yok. Doktoru bekliyorum aslında esimden destek göremiyorum telefon kısma olayında tabiki verme diyor bir kac kez gun boyu hiç vermedim esim eve geldiğinde oyala biraz verme diye tembihledim ve 30 dk olmadan video acmıştı ben yapamıyorum diyor buda benim emeğimi boşa cıkartıyor gun boyu ugrastıgım cöp oluyor
kızım her dedigi oluyor diye babasından kopmuyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…