Kızım konuşmuyor

Ev hayvanat bahçesine dönüyor desem cıkatdıgımız seslerden bazen kızım bile guluyor bana annem neden böyle hareketler yapıyor diye dysunmuş olmalı

KBB randevusu var haftaya bakılacak

Ev hayvanat bahçesine dönüyor desem cıkatdıgımız seslerden bazen kızım bile guluyor bana annem neden böyle hareketler yapıyor diye dysunmuş olmalı

Işte çocugun o sesleri yapmasi lazim. Atiyorum inekteki möö sesini yapmadan, başka hayvana geçmeyin.

Doktorumda hep derdi, önemli olan anlamasi, algilayabilmesi. Ve bu konuda kizinda sikinti yok.

Diyorum ya, kreş çözüm. Anne baba olarak mükemmel olsak dahi, yine çocuga herşeyi veremiyoruz Kreşte yaşitlarindan, bizden daha çok şey ögreniyor.

İnşeallah dediginiz gibi olur bu zaman içinde cabalarım aklında kalırsa dili çözüldüğünde oda cok rahatlayacak
Zaten benim sıkıntımın en buyuk yanı onun anlatamaması ve buyuzden aglayıp hırcınlasması o da yıpranıyor cok
Biraz konuşsa idi yaptığı zararlı bireyin zararını anlatırken ikna olup tamam demesi bile bizi rahatlatacak tı
Bu şekilde ben anlatıyorum ama sanki hepsi havaya ucuyor

Otizimin belirtileri baska bir yere dikkatle bakar ve bu uzun surer adini soyleyince dönüp bakmaz

Benim kizim 2. Cocuk olmasina ragmen gec konustu simdide bidi bidi susmuyo cadi biraz zaman verin egitici oyuncaklar alin ve baskalarina sagir olun yipratmaktan baska is yaramazlar

Kedi görünce miyav diyor mesela birde sampuanının üstünde civciv var onuda görünce ellerini cırpıyor cik cik diyor ama adını söylemiyor
Mesela gecen gun küçük bir kedi oyuncağı var baza on altına girmiş yatagı etrafında miyavlayıp duruyor altına bakıyor işaret ediyor basta anlamadım sonra gitti mutfaktan oklava getirdi bazanın altına soktu ve oyuncağı cıkardı ben sok
Babsına anlattım oda ben gecen gun onun topunu oyle cıkarmıştım demekki aklında kalmış dedi
Aslında Bi nevi bana ve konuşmaya ihtiyacı yok gibi cok cesaretli yuksekte veya Ulaşımaz bişey onun için sorun degil ne yapar eder vazgeçmez kafasına koyduğunu yapar alır

Anneligimi sorgulatıyorlar bana onların düşünmeden boş agızla söyledikleri bir kelime benim gunlerce aklımdam cıkmıyor

Benim bir arkadaşım in oğlu da böyleydi 3.5 yaşına kadar baba dede den haska bişey söylemedi o da çok gitti gelişim merkezlerine falan şuan çocuk tek tük söylüyor bazı seyleri ...

Ben çocukları bebeklikten itibaren kucağıma oturtup hadi konuşalım diyerek ten

Benim dediğimi tekrar et deyip önce söyleyebildigi şeyleri sonra soglemediklerini sohlettiriyordum birde öyle deneseniz

Koltukta otururken temas var gosgoze olacaksınız bunu bir kaç gün deneyin bence

Hatta sevdiği şeyleri vaad edin

Bak konuşalım parka gideceğiz gibi gibi ...

Anneligimi sorgulatıyorlar bana onların düşünmeden boş agızla söyledikleri bir kelime benim gunlerce aklımdam cıkmıyor
Cocugu gec konusan dunyadaki bilmem kacinci annesin o beyni yarimlara aldiris etme esim uyuyamiyordu ben çok rahattim kiziyordu uzulmuyormusun cocuk konusmuyo ben cocugumu takip ediyorum konusma disinda normal Hersey simdi de 4 yasinda kres gercekten yaradi iki dilide konusuyor

Kızım bebeklik döneminde bile cok ses cıkarmazdı hani agızlarında geveler ya bebekler acıkınca altına yapar ağlardı
sadece onu masanın ustune koyar yemek yaparken onunla konuşurdum bazen yemegin tarifi bazen de sence bugun bunu mu yiyelim şunu mu gibi baya dertlesşrdim kızımla

İçini rahatlatmak için kısa bir şey yazmak istedim sadece. Otizmli çocuğun bir cismi işaret etmeyeceğini çokça okumuştum. Bence senin çocuğunda sadece konuşma problemi var ki her çocuk da bıdı bıdı olmuyor. Zamana bırakmak lazım. 5 yaşına kadar hiç kelime kurmayanlar var...

İçim rahatlıyor böyle yorumları görünce

Bende oyun grubu için arastırma yaptım en azından dogum yapana kadar onunla gidip geleyim diye

Günde 2 saat tel çok fazla. Çocuğunuzun konuşmasının gecikmesinin temel sebebi bu uygulamanız bile olabilir. Çünkü bu çocuk bebekliğinden beri dinlemeye alışıyor. Çünkü telefondaki konuşmalara bir karşılık vermesi beklenmiyor ondan...

Ne olursa olsun o telefonu ortadan kaldırmanız gerekli. Ayrıca buraya 2 yazdığınıza göre kimi günler eminim daha uzun süreler de telefona maruz kalıyordur...

endişelenmekte çok haklısınız ancak bu ruh haliniz mutlaka hem kızınızı hem de henüz karnınızdaki bebeğinizi etkiliyordur.
eminim beklemek çok zor ancak haftaya herşeyi net şekilde öğreneceksiniz. umarım hiçbir sıkıntı çıkmaz fakat hayalkırıklığı yaşamamak adına kendinizi akışa bırakmanızı öneririm.
böyle birşey yokmuş gibi kızınızla rutininize devam edin.

iş yerinden bir arkadaşım da kızıyla benzer sorunu yaşamış. eşiyle tatildeyken kızlarını kendileriyle denizde tutmuşlar kız çırpındığı halde. kız çırpınıp gitmek istedikçe tutup "ne istiyosun anlat, anlamıyoruz" demişler. en sonunda kız cidden "deniz istemiyorum" diye bağırmış. sonrasında konuşması söküldü dedi. belki de böyle zorda kalmaları gerekiyor.

şimdi bu durumu kınayanlar olabilir ama arkadaşım da eşi de böyle konularda katılar, duygularına yenilmiyorlar çocukları için. başkası olsa çocuk çırpındı diye hemen çıkarabilirdi de. bunlar iz zaten yanındayız başına birşey gelemez diye ilerlemişler.

sizin su içmek istemesi örneğiniz bana bunu hatırlattı. kızınız zaten istediğini almış, derdini anlatmasına gerek yok ki. belki umursamadı bile sizin su verirken ona anlattığınız hikayeleri.

belki biraz daha zorlayabilirsiniz istediği şeyler için.

nacizane öneri.

Derstlesmek başka bişey önce onun söylediği gibi şöyle anne baba her ne söylüyorsa sonra duzleterek söyle düzgün bir şekilde yani istersen roman oku çocuğun belli bir dağarcığı var yani demek istediğim o

Bu yaştaki çocuk anne mama baba dede den başka ne söyleyebilirki zaten

İnşallah herşey güzel olur :))

Kendi hatanızı kendiniz bulmussunuz , ne dıyelım biz ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…