Kızım konuşmuyor

Çocugunuz uyurken yapmanız lazım, veya sabah erken kalkıp yapmanız lazım. Benım 24 aylık oglum sımdı bu hafta yenı yenı tv ızlemeye basladı sureyı soyluyorum sadece 7 dk. Evet evı cok dagıtıyor , oda tırmanıyor ama oyalanıyor. Yerde buldugu bır etıketle bıle 15 dk oynayabılıyor kı benım kı de cok uzun sure kendı oyuncakları ıle oynamıyor. Yaptıgımız ıse onu katıyoruz mecburen. Yemek yaparken kı ben asla gunduz yemek yapmam senelerdır boyledır, ya aksam ya da sabah cok erken butun yemeklerımı yaparım. Kahvaltı hazırlarken dıyım, sandalyesını alır tezgahta bekler onunde catal kasık bıseyler olur onlarla oynar

Hiç öyle düşünmeyin bazı arkadaşlarım anlatır işte yeğenim şu şu kelimeleri kullanıyor diye yani bizlerin bile günümüzde kullanmadığı kelimeler şaşırıyorum sizmi öğretiyorsunuz diyorum hayır biz öğretmiyoruz diyor bazı çocukların kendiliğinden gelişir diye düşünüyorum.Ben çalışıyorum kızım şuan 16 aylık annem bize önceleri derdi kızın şunları şunları dedi diye inanmazdım o zor kelimeyi nasıl söylüyor diye fakat bazılarıda o kelimenin baş harflerini söyleyip bırakıyor,tam söylemiyor.Çocuktan çocuga göre değişiklik gösterir.Benim kızımda daha yürümüyor ama dert etmiyorum henüz

Uzulme canim zekasinda sorun yokmus. benimki 3 yasina geliyodu kres sayesinde anca konustu sende yari gunluk krese verebilirsin. Yasitlariyla hemen konusmayi ogreniyor.

Kendinizi yok yere heba etmeyin. Benim kızım da 3 yaşına kadar anne bile demedi biz de o kadar çok uzmana götürdük hepsi bekleyin dedi. Ve beklenen gün geldiğinde kızımın resmen içinde biriktirdiklerini kustugunu gördük. İstiklal marşını bile öğrenip beynine kodlamis okuyacağı günü bekliyormus

benim oğlum da 27 ayık sizin kızınız gibi yaramzlık tırmanma hepsi var konuşma yok yeni yeni duydugu kelimeleri taklit etmeye başladı

Yanlış anlamayın, ilgilisinizdir de, o yaşta çocuğa 2 saat telefon asiriii fazla.
Hele ki gecikmiş konuşması olan çocuğa.

Mümkün olduğunca vermeyin illa otizm değil geç konusmalarda tv tablet olumsuz etkiliyo.

Yukarıda bi arkadaş da yazmis mesela ne istediğini anlamıyorum gibi şeyler söyleyip konuşmaya teşvik edebilirsiniz ama bunu sakin zamanlarında yapın huysuz olduğunda inatlasir ters teper.

Bi gün elbet konuşacak anlattıklarından zekayla alakalı olumsuz bisey yok tembelliginden usengecliginden konusmuyo gibi. Krese gönderin mesela orda daha kolay açılır dili.

En önemlisi bu kadar stres olmayın rahat olun milletin ağzı torba değil buzesin sizi onlar da yıpratmış anlaşılan.

Bu konuda çok keskin konusuyorsun. Her anne mecbur degil gece yemek yapmayi, istese bile yapamayanlar var. Eve geldikten sonra benim pestilim çikiyor mesela. Gece yemege baslayamam ben. Kendimede zaman ayirmam lazim.

Ve benim kizimda tablet ile hasir nesir. Sevdigi videolar var. Ayni zamanda kizim ile boyada yapariz, topta oynariz,.. Ve kizim gayet güzel konusuyor. Hatta etrafindaki herkes yasina göre baya ileri oldugunu söylüyor.

Screen time, yani ekran zamanin çok zararli oldugu tam olarak tespit edilmedi ayrica. Yani yeterici kadar bilimsel arastirma yok bunu kesin bir karar ile söylemek için

Hele Türkiyede bu çok fazla abartiliyor. Sanki ekranlar, tüm kötülüklerin anasiymis gibi. Birçok kadin kendini ideal anne göstermek için bide bu konuda yalan söyler. Sirf bir baski var diye. Bu üstteki yazilan makalede yazilan gibi, mesela bir annenin uykusu almasida önemli. Yada konu sahibi gibi, çabuk yemek yapabilmesi. Her çoçuk ayni degil yada her anne ayni degil.

Simdi bu konuda çoçuk konusmuyor diye, bos yere anneye yüklenmesini yanlis buluyorum. Hemen suçu ekranlara atmayi yanlis buluyorum.

Arkadaşımın 3 yaşında oğlu var, evlerinde hiç tv kapanmaz yemek yerken falan hep elinde telefon olur. Hatta bize geldiğinde tv kapalı olduğu zaman annesine tvyi açtırırdı. çok tv izliyo konuşması gecikir dedik ama 2 yaşındayken baya baya konusuyordu. Her çocuk farklı oluyo demek ki. Bol bol kitap okuyun devamlı konuşun her şeyi anlatın. Her geç konuşan çocuk için otizimli demeleri de ayrı bi konu

Otuz milyon kelime kitabını cok duydum nu aralar isterseniz bi arastırın

Bende telefondan dolayı oldugunu dusunuyorum benim yegenlerimde malesef neredeyse tum gun ellerinde telefon biri 3 yasından snra konustu diğeri 2.5 yasında aynı çat pat bir iki kelime soyler o da anlasılmaz
Telefon beyni resmen uyusturuyor

Bende oglum hic konusmuycak saniyordum doktorum duyuyorsa konusur dedi cidden oyle oldu hala cok sey soylemiyor ama gecen ay hicbisey soylemiyordu 1 ayda baba, dede,bebek,cicek,kumanda,(ku diyor) ve cogu nesnenin ilk hecesini soyluyor misal gözluk "gö" diyor. Bu sekilde 1 aydir baya ileletti. 19 aylik bu arada oglum. Ne zaman konusmamasini takinti yapmaktan vazgectim o zaman basladi. Bnce siz de ustune dusmeyin emin olun hayret edeceksiniz sonra

bir anda dillenir annesi Allah ın izniyle
tv telefon kimi çocuğu etkiler kimini etkilemez sizinki etkileniyor anladığım kadarıyla

o uyurken yapacaksınız biçok şeyi

Ocakta 4 yaşında girecek bir oğlum var. Sizin gibi oğlumda konuşmadı anne baba demiyordu. Her şeyi göztererek anlatıyordu. Sürekli beni çekiştirip bişiyler anlatıyordu. Eylül’de kreşe verdim doktora götürdüm. Doktor dediğim de alanında başarılı bir bayandı saolsun çokda ilgilendi. Test yapmadık sadece zaman ver dedi kreşe gitsin dediz öğretmenimiz biraz sorun yapmışdı konuşmuyo diye. Ama kendi kendine yemek yer yada tuvaletini de söylüyordu. Şuanda ara tatildeyiz oğlum bütğn derdini anlatıyor. İstediği şeyi söylüyor. Üzülmeyin düzelecekdir. Sosyalleşmeye ihtiyacı olabiliyor cocukların.

Canım benim ablamın oğlu yigenim erkekti 3 yaşında yeni yeni konusmustu ve şu an sınıf birincisi maasallah...zeka süper...yani tabiki Dr takibi yapılsın ama sen içini ferah tut

2 saat ekrana maruz kalan 2.5 yaşındaki bir çocuk için normal.
Nörolog bir doktor vardı.
Adam 18 aylık 1 kelimelik cümlelerle konuşan bir kızım annesine fırça attı.
Neden?
Tablet veriyor günde 1 saat diye.
Kadına zehir içir Bebeğine bence daha rahat edersin dedi.
Normalde ekrana karşıyım ama bu kadar sert tepki ilk kez görmüştüm.
Sordum.
Ekran beynin zehri dedi.
Beyni çok olumsuz etkiliyor dedi.

Benim kız da 3 yaşında konuştu ... bakıcı evde tv çok açıyordu ona bağlıyordum bu durumu..kızınız maşallah çok akıllı duruyor bir anda konuşmaya başlar .. her çocuğun gelişimi farklı benim kız başka çocuklar emeklerken duvara tutunup koşuyordu mesela .. çok mu önemli hiç değil ...

eskiler nasil yapiyormus bilemicem,
benim iki sipa da krese gittikten sonra konusmaya basladilar.

Ki ben de babalari da bolca konusuruz, kitap okuruz cocuklara.

Merhaba arkadaşımda aynı şekilde çok korktu konuşmuyor diye her çocuk bir olmuyor bazısı çok çok geç konuşuyor komutlara yanıt veriyorsa bence endişelenmeyin derim. Herşey Allahtan içinizi ferah tutun.

Benim oğlumda 3 yaşında konuştu bizde telaşlandık daha doğrusu eşim çok telaşlandı çünkü çocuk doktorumuz bi pedagoga sorabilirsiniz demişti ama ben götürmedim kreşe başlasın bi düzelir diye düşündüm aynende öyle oldu çocuk yaşıt arıyormuş meğer bi konuşmaya başladıki büyük insan gibi görenler maşallah ne güzel konuşuyor tane tane her harfi düzgün kullanıyor diye. Yani merak etmeyin demekki biraz geç konuşcak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…