Kızım konuşmuyor

Cocuk gelişim uzmanına basvurduk kelime sayısına geride dedi bunun sebeblerini sıraladı
Mesela küpler verdi üst üste koyarmısın dedi koydu kızım su rengi ver bakalım dedi verdi gb bunda sorun yok dedi
Anlamak için diger bölümlere yönlendirildik

cocuklar bir doneme kadar veri toplar, alici dili gelistirir, sonra verici dile gecerler. sizin kiziniz da verici dile gecmeden once alici dili gelistirmekle mesgul anlasilan." Yazmissiniz ya oglum aynen boyle oldu. 3.5 yasina kadar konusmayi tercih etmedi. Konusamadigindan degil, yanlis telafuzdan hep cekinirmis. 9 yasindayiz arada anlatir. "Anne bir domates diyemiyordum ya" diyor. Dotames derdi ve odaya kapanir domates demek icin calisirdi.

Konu sahibi yine de doktorla gorussun derim. Biz 2.5 yasindan beri egitim aliyoruz. Cok hareketli ve tehlikelere acik bir cocukluk gecirdik hep. Buyudukce fark etti hep ogrendi diyelim. Oglum DEHB, Durtusel bozuklugu olan ve ayni zamanda Dislektik bir cocuk. 4 aylik DEHB ve durtusel bozukluk icin tedavi goruyoruz. Ve su anda muthis bir oglum var masallah diyeyim. Bizim arkamizdan da neler denmedi ki. Otizm, otistik, zeka geriligi... yani agzi olan konustu da konustu. Simdi de zehir gibi cocuk diyorlar. Buyuk adam olur diyorlar. Bu arada simdide vik vik hep konusur. Okulda ogretmeni hep kendi kendine konusmasindan sikayet etti. 3 koca yil sikayetlerle gecti. Sadece konusuyor diye. Bak dikkatini cekiyorum, sadece konusuyor mus. Ama arkadan da tum soylenenleri kaydeden bir beyin. Dikkatini toplayamiyordu sadecr. Tedaviden sonrs masallah her sey yolunda. Bu telefon ve tv isine gelirsek asirisi biz de ters tepiyor. Saatli ve kuralliyiz. Kurallari sevmese de uyarız. Oyle ortaligi kiran doken bir cocuk degil yani. Ne cocuklar goruyorum. Anne babasini dovuyor telefon icin. Tedavi goruyorlar. Aman diyeyim.

üzme kendini benim şu an doktor olan kuzenim 6 yaşında konuştu ama o telefon olayında çok yanlış yapıyorsun.başka bir meşgale bul çocuğa daha büyük sıkıntılara sebep olur o telefon yoksa.eğer durumunuz müsaitse yarım günlük oyun gruplarına/ kreşlere yollayın çook faydasını görürsünüz.bir de benim tembellikten geç konuşan yeğenim için sağlık ocağındaki ebenin söylediğini denemiştik işe yaramıştı.mesela su örneğini verdiniz ya, bizimki suya auu derdi, "su" diyene kadar suyu vermeyin bırakın susasın demişti ebe , 1 hafta 10 gün içinde temel ihtiyaçlarını bebek kelimelerinden normal kelimelere çevirdi.

Gönlünü ferah tut. Eltimin oglu 4 yasindaydi konuşmaya basladiginda,kendini ifade etmeye basladiginda. Sonra baktik bazi kelimeleri söyleyemiyor K T R gibi. Suan 7 yasinda herseyi duzeldi yavas yavas. Benim oglanda 2 yasinda belli kelimeler disinda o da konuşmaz. Ustelik ben asla telefon vermiyorum. Irsi diyorum, gec konussun varsin saglikli olsun diyorum. Saglijli olsun gerisi gecte olsa gelir insallah

Babada gelişim uzmanı su demezsen sana su vermem deme sakın dedi o seni anlıyor bu sadece yolumuzu uzatır dedi

Oğlum erken konuştu. 21 ay civarı cümle kurmaya başladı.
Sebebi çok konuşmam, çok kitap okumamdı. Ekran üç yaşına kadar açmadın. Ona yemek mi hazırlamam gerek mama sandalyesine koydum önüne parmak boyası, sulu boya yada oyun hamuru koydum onlarla oyalanırken yemek yaptım. Tuvalete mi girmem gerekiyor kapı aralık kaldı. Balka çözümler illa bulunuyor ekrandan kaçın.
Özellikle kısa yaşına göre masal kitapları okuyun. Biz her gece uykusu ve öğlen uykusuna yatmadan önce üç bazen dört kitap okuduk. Ve bu rutinş bir yaşından beri yaptık.
Özellikle faresu ve tavşancan serisi çok ilgilerini çekiyor. Kısa cümleler bol resim var.
Ben anlata anlata okuyorum bak tilki nasıl düşmüş. Bom bak faresu vaaa diye ağlamış gibi.
Kitap okumak iyidir bol bol okuyun

Video yu izleyemedim ama yazdıklarına katılıyorum. Özellikle çocuklara sadece anne bakar anne sorumlulugundadir baba bakınca göze batar kismina.. Geçen akşam oğlumu babasına bırakıp uyudum komşu tabak getirmis esim almış. Neyse ertesi gün aradı sen çocuğa bakmiyo musun babası mi bakiyo diye.. bunu diyen de bi kadın oglunu bu zihniyetle büyütecek bi anne.. evet dedim babası da gayet güzel bakiyo ben de uyuyodum.

Tv tablet konusunda çok araştırma var bence burda kar zarar hesabı yapmak önemli. Tv nin etkisi her çocukta aynı değil cunku. Konu sahibinin konuşma geriliği yaşayan çocuğu var onun için biraz olsun uzak tutması taraftariyim evet çok zor insan kendine vakit ayırmayı geçtim yemek yapamiyo bazen tuvalete bile gidemiyo.

Ayrıca sadece tvden uzak tutup aman mükemmel anneyim havasında olanlara hayret ediyorum. Herkes çocuğunu kendi dogrulariyla büyütür bunu bu kadar mesele yapmanın anlamı yok bence..

Babada gelişim uzmanı su demezsen sana su vermem deme sakın dedi o seni anlıyor bu sadece yolumuzu uzatır dedi
Ben psikologum bu konuda çok fazla gorus ayrılığı var kimi yukarıdaki örnek gibi zorlamak gerekir gorusunde kimi zorlamak işi yokuşa sürmektir gorusunde. Ben de daha çok ikinci goruse katılıyorum. Yine de çocuğu gozlemleyip gerçekten sadece tembellikten konusmuyorsa zorlayin dedigim oldu.

Konu sahibinin çocuğu çok hareketli dikkatini de toplayamaz gormeden burdan yazmak çok doğru degil ama bunun için zorlamamak taraftariyim. Tabi buna en doğru şekilde doktoru karar verecektir

Bu birazda kendi imkanlari olmadiklarindan dolayi yargilama/garipsemeden geliyor. Burdada çok konu okuyoruz, baba etkisiz eleman. Hatta geçenlerde biri "ben çoçugumu babasina emanet edemem, bakamiyor" diyordu. Yani ilgili bir babayi gördüklerinde garipsiyorlar tabiki.

Ki aslinda normali budur. Babada ilgenmeli, annede kendine zaman ayirmali.

Hiçbirimiz mükemmel anne degiliz bu arada. Hepimiz çoçuklarimiz için didiniyoruz. Daima dogru birseyler yapmiyoruz, bazen tam ne yaptigimizi bilmiyoruz :) Ama hepimiz çoçuklarimizi seviyoruz. Keske kadin olarak bu saçma sapan rekabeti biraksak, tüm kadinlar bu kurulan baskiyi biraksak..

Kadınlar bir araya geldiğinde anneliklerini ve çocuklarını kiyaslamayi bırakmadıkları surece o baskı zor kalkar..

Olan da konu sahibi gibi çocuğu için elinden geleni yapanlara oluyo. Her çocuğun huyu başka bazen gerçekten olmayınca olmuyor. Zamana bırakmak gerekiyor. En önemlisi böyle bi durumda çevreye kulak asmamak gerekir yoksa gerçekten insan yiprandigiyla kaliyo..

Tesekkür ederim
Yigenim de telefona cok bagımlı ama 2 yasında İngilizce sayı ve renklerini söylüyordu telefondan ögrendi mesela bunları cok guzel konuşur masallahı vardır
Oğlum 27.ayini doldurmak üzere.kelimeleri var anne baba teyze araba teyzelerinin simleri
.amcasının ismi kaplumbağa ya ummbaa der.her sabah menemen yediği için Menemenli söyler bir de ona bisküvi yaparım ccici bebe der.yani kelimeler var cümleler yok.dizini gösterip diZ elini gösterip el der 1,5 aydır kreşe gidiyor kukla demeyi ogrendi sadecebizim de çok izolebir hayatimiz vardı ben ise girene kadar 2 sene ben baktım.gelen giden yok akraba kuzen yok komşu yok parklarda çocuk yok bulundugumuz semtte ankarada ..ben de çaresizlikten TV açtım.yoksa kahvaltısını bile hazirlayamiyordum.her an her yerde tehlikeli bir iş çeviriyor olabiliyordu mamasandalyesine oturtup TV acmasam.konusamiyor ama alfabeyi TV den öğrendi.nerede yazılı bişe görse başlar tek tek harfleri söylemeye çoğunu biliyor sıpa.konusmayip alfabeyi şakimasi da ayrı trajikomik.hic içinizi karartmayin.bircogu konuşmaya başlamış olabilir yaşıtlarının ama konuşmayan da cok

Valla benimkide aynen öle.
Renklerin ingilizcesini , bazı ingilizce cümleleri, sayı saymayı hepsini ordan öğrendi.
Zararsız değil elbet ama kontrollü olunca çok faydalı.
Bence ekrandan öğrenmektense sizden ve kitaplardan da öğrenebilirdi, yani bahanesi yok bu işin.. Evet her çocukta olmuyor belki ama otizme sürüklüyor çocukları ekran.. Duygusuz ve mimiksiz robot gibi bir nesil yetişiyor.

Valla ben tv izleyerek büyüdüm.
Saatlerce izlerdim çocukken.
Hiçte bişey olmadı.
Ben abartıldığını düşünüyorum.
Ayrıca çocugum telefon izliyor sadece demiyorum.bendende öğrendikleri var kitaplardanda tv dende.ama herkesin anne babası eğitici olamaz çok güzel eğitici videolar var.herşeyden alır çocuk.aşırısı zararlı.

Benim ilk kızımda aynıydı 1 ay kreşe götürdük çözüldü 3.5 yasında iken kreş şart bende götürmedik doktor bırakmamıştım
2ci kızım ocakta 2 olcak konusuyor herşeyi masal bile anlatıyor bence cocuktan cocuga fark var

Ağzı olan herkes konuşur. Benim de otizme dair şüphelerim var ve bu konuda deli gibi bilgi edindim son bir aydır. Otizmle hiç ilgisi yok çocuğunuzun. Konuşmaması tek başına asla otizme dair bir belirti değil

Kusura bakmayın katılmıyorum yazdıklarınıza sizin cocugunu TV ilgisini cekmeyebılır. ama bazı cocuk lar bagımlı oluyo TV karsısında gunlerı gecıyo ve hıc bısey ogrenemeyıp donuklasıyolar uzmanlarda bunu anlatmaya calısıyo boyle cocuga TV acmayın aktıvıtelı gunler gecırsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…