Kızım konuşmuyor

Daha 2.5 yaşında ve 2 saat tableteşiniz daha bir taneyi oyalamaktan acizse neden ikinci çocuk?şu tableti konuşma olayında bağımsız olsa bile kesin.onca emeğinize yazık.

Canım öncelikle inşallah hiç birşey yoktur bebiste. Benimde şuan 26 aylık bir kızım var benim kızımda 17 aylık yürüdüğü için gelişim testine gitmiştik orada doktorun bana ilk sorduğu ismiyle hitap edince bakiyor mu olmuştu. Daha sonra göz teması kuruyor mu oyun oynarken kendi etrafında dönüyor mu oyuncaklarını hemen kırar mı tarzı şeyler sormuştu ve bizde bir sorun çıkmadı. Sonra 2 yaşını doldurdugunda tekrar kontrole gittik ilk sorduğu şey 2 kelimeli cümleler kuruyor mu oldu. Eltimin kızımdan 6 ay büyük oğlu var ama anne baba haricinde hiç konuşmaz benim kızımda susmaz mesela. İşte her çocuk bir olmuyor inşallah hiç birşey çıkmaz canım

Anne çocuğa bir yere kadar yetebiliyor.
Çoğu kişi tv izletme, telefon veya tablet verme demiş. Tamam çok güzel vermesin de kafamı kurcalayan birkaç şeyi dile getirmek istiyorum.
Bir tv izletmemek, telefonda video açmamak çözüm mü, bunu yapınca bilinçli ebeveyn mi olunuyor?
Çocukken hiç mi tv izlemedi bu insanlar, ben çok izlerdim ama çok erken konuşmuşum. 2 yaşına girmeden çatır çatır konuşuyormuşum. Peki neden ben tv izlediğim halde çocukken her şeyi yapabiliyordum da şimdiki çocuklarda problem yaşıyoruz?

Uzman değilim ama 2 çocuğumdan gözlemlediğim kadarı ve araştırmalara göre vardığım kanıyı açıklayayım.

Öncelikle tv veya tableti ortadan kaldırmak, yararlı değil aksine zararlı. Bu çocuklar milenyum çağı çocukları; teknolojinin göbeğine doğuyorlar. Bazen şaşabiliyor, önünü alamadığın oluyor ama dozunda kullanıldığı zaman zararlı değil. Yani tv kaldırıp, tablet veya telefon vermeyince bilinçli olmuyor. Aksine çocuğa sorun çözmeyi değil, sorunu ortadan kaldırmak aşılanıyor. Biz de zaman zaman bu konuda sorun yaşadık ama artık zaman kısıtlamasını öğrendik. Yeri geldi baş edemedim, dönemsel krizler yaşadık buradaki insanlara danıştım. Tv de var, tablette bizim evimizde. 1.5 yaşında da bebeğim var. Evde tv de açıyorum aman aman ilgisini çekmiyor. Saatlerce başında oturması, kendini dış dünyaya kapatmasına izin vermek bilinçsizlik. Teknoloji çağında yaşayan çocuğun önünden bugün tvyi kaldırırsan, önüne koyduğunda normalden daha çok cozutur. Ona tablet, tv yoksa kesinlikle benim de bunlardan kendimi yoksun bırakmam gerek ki çocuk anlayabilsin. Bu çocukların yatma saatine kadar evde ebeveynler hiç mi salonda oturup belgesel, haber, tartışma programı falan açmıyor.

İkincisi ise şimdiki çocuklar için sosyalleşme alanı yok. Dil ve zeka gelişimim iyi bir seviyedeydi çünkü beş kardeşli bir ailenin en küçüğüydüm ve etkileyici-tetikleyicüm çoktu. Çevremde yaşıtım bir sürü akraba çocuğu vardı. 3 yaşından önce evimizin önünde oynamaya çıktığımızı hatırlıyorum. Peki şimdi durum nasıl? Çocuk akşama dek anne ile evde, oyuncakla veya anneyle nereye kadar oynuyor? Ne kadar resim yapıyor? Ne kadar oyun hamuru ile oynuyor? Bunları toplasak ortalama olarak 3 veya 4 saat eder mi? Ne kadar aktivite yapıyor? Çocuğun çocuğa ihtiyacı var. Anne bir yere kadar yetebiliyor.

Kreşe gönderin diyeceğim konu sahibi ama kardeşi olacak. Mümkünse zorlanmazsa ikinci dönemden sonra başlayın, çünkü kardeşi doğduktan sonra giderse kendisini evden uzaklaştırılmış hissedebilir. Hiperaktivite de olabilir belki çocuğunuzda, belki de enerjisini atacak yer bulamıyor olabilir. Yani tanı koyamayız biz. Her çocuğun gelişimi farklı.

bir anda dillenir annesi Allah ın izniyle
tv telefon kimi çocuğu etkiler kimini etkilemez sizinki etkileniyor anladığım kadarıyla

o uyurken yapacaksınız biçok şeyi
Uyumuyor Ki vallahi bir saat uyutmaya calışıyırum inanınki wc ye girip cıkıncaya kadar uyanıyor bir kere 2 saat uyumuştu ben bişey mi oldu acsaba diye gidip bakmıştım gece 12 den önce asla uyumaz oldu ki Bi daldı yarım saat sonrası felaket tüm gece cin gibi bakan Bi bebe
Uyurken yapamam ki sure az birde hak verin harpden cıkmış gibi sadece tavana bakıp duruyorum bazen

Gel sarılacağım. Arya sen hiç çocukken tv izlemedin mi? Algılamanda bir problem var mı? Ben çok izlerdim ama arkadaşlarım da vardı. Tüm öğrenme becerisi yüküm annemde değildi. Beş kardeştik, daha bebekken yaşıtlarımla haşır neşirdim. Çok erken konuşmuşum, yürümüşüm. Herkes uzman, herkes bilmem ne, herkes mükemmel anne. Ben sabahtan beri kızımla ilgileniyorum, uyudu şimdi yapacak işlerim var ama ben de oturdum. Akşamları sırf kendime birazcık vakit ayırayım kitap okuyayım, dizi izleyeyim diye geç yatıyorum. Çünkü gün içinde çok zor. Dizi izleyemem zaten yabancı dizileri seviyorum ve genelde bilim kurgu/fantastik severim. Bu türler içinde de aşırı şiddet olabiliyor çocukla izleyemem. Nasıl oturup The Walking Dead izleyeyim çocukla? Bak Prison Break çok severdim. Beşinci sezona 2017'de başlamışım, ilk bölümü bile tamamen izleyememişim. Sabırsızlıkla beklediğim sezonu bırakmışım öylece ve ben o dönem kendimi bir kenara attığımı şimdi anlıyorum. Haftada 4-5 kitap okuyan ben ayda bir kitap okur hale gelmişim. Bazen o bile yok. Fakat, çoğu gece sabaha kadar kitap okur belki 2 saatlik uykuyla güne başlardım ama enerjiktim. Şimdi enerjim yerlerde. Sebebi belli kendimi çok fazla arka plana attım. Heo söylüyorum; çocuk hayata engel değil, engeli oluşturan bizleriz diye. Söylediğim şeyi ben kendime yaptım, kendimi engelledim. Sevdiğim şeyleri yapmayı bıraktığım noktada kendimden geçmişim. O zamanlar daha faydalı bir anneydim ben. Temizliğimi de yapıyordum, oyun da oynuyorduk, havuza da giriyorduk, arabamız yoktu o zaman gezmelerden geri kalmıyorduk. Peki şimdi? Her şey normalmiş gibi davranan ama içten içe depresyona giren ben. 2 senedir yazamamamın sebebini de şimdi yeni yeni anlıyorum. İlhamımın kaçmasından şikayet edip dururdum ama sebebi sevdiğim ne varsa ötelememmiş şimdi fark ediyorum. Bizde mi bir problem var ben anlamıyorum. Ben annemin benimle oturup oyunlar oynadığını hatırlamıyorum, kucağına alıp severdi hep. Çokta güzel çocuklardık ama şimdi rengi için aktivite, sayısı için aktivite, şekli için aktivite... arkadaşlarım bana diyor ki; ya instagramda bir hesap var kadının çocuğu 2 yaşında şekilleri, renkleri, sayıları ayırt edebiliyor benim ki yapamıyor acaba sorun mu var? Evet var, çocuğa sürekli bir şeyler dayatıyoruz. Montessori diyorlar birde. Maria Montessori görse bunları montessori metodunu bulduğuna bin pişman olurdu. Gözlerimle defalarca çocuğa bir şey öğreteceğim diye, etkinlik sırasında hayır yapacak, kesecek, şekli doğru yerleştirecek diye çocuğunu baskılayan anneler gördüm. Öyle öğrenecekse rengi, sayıyı, üçgeni hiç öğrenmesin.

Anneligimi sorgulatıyorlar bana onların düşünmeden boş agızla söyledikleri bir kelime benim gunlerce aklımdam cıkmıyor
Bütün yorumları okuyamadim buna gözüm takıldı

Onlar mükemmel anne heralde.. çocuğunuz konussun diye kendinizi paraladiginiz aşikar. Lutfen sadece ona odaklanın kulaginizi diğer herşeye tıkayın.

Annenin ustune o kadar çok gidiliyor ki bizim toplumda. Çocuk doğmadan basliyo daha aaa hamilesin o yenmez yuruyus yapmiyo musun kilo almadın mi vs.. sonra doğar sütün yetmiyo mu çocuk kilo almamış benim sutum tavana fiskiriyodu vs vs.. büyür okula gider dusuk not alsa benimki su kadar yüksek not aldı şöyle iyi böyle iyi seninki de iyi tabi canım olsun.. daha ornekleri artirabilirim. Her çocuğun birey olduğu unutulur.

Mükemmel anne yok emin ol. Her çocuğun annesi o çocuk için mükemmel zaten. Ben instagramdaki o mükemmel anneleri takip etmiyorum mesela. O pozları vermek için çocukları harap ediyolar. O çocuklar en küçük hatalarinda nasıl suçluluk duygusu cekiyolar. Neyse çok uzattim ama sen bu kadar uğraşırken bi de bunlarla yıpratma kendini..

Benimde oğlum 3 yasinda yeni yeni konuşmaya başladı.. eger anlamasinda bir sorun yok istediğin bise olduğunda komut verdiğinde yani
_kapıyı kapa
_gözün nerde
Vs gibi şeylere tepki veriyorsa sıkıntı yapma .. zamanı geldiğinde konuşmaya başlar.. doktorumda aynı şeyi söyledi eğer tepki vermiyor ve anlamıyorsa sorun var demektir

Kadinlarin üzerine o kadar baski var ki bu çoçuk konusunda. Dogumda bile basliyor "emziriyormusun?" "çoçuk iyi uyumuyormu,..?" Bu tip sorular hiç babalara sorulmaz. Baze ortamlarda anne oturup, baba çoçugun bezini degistirmesine garip bakiliyor "ne biçim anne bu" gibisine.

Cünkü bir kadin anne oldugunda, artik diger tüm sifatlari hiç oluyor. Kadin olmak, es olmak, arkadas olmak, kitapsever, dizisever olmak,.. Toplumun bakis açisi bu. Hele bu çoçuklarini asiri derecede pedagojik büyütme meraki olaylari iyicene sarpa sardiriyor.

Evet ben yemek yaparken kizim tablet bakar, yada biraz kendime gelmek istedigimde, kahve içtigimde. Evet babasi banyosunu yapar, hafta sonlar o erken kalkar kizima bakmak için (ben uyurum). Evet bazen uyku saatini sabirsizlikla bekliyorum bir diziyi izleyebilmek için. (su siralar his dark materials ve mandolorian var)

Ayni zamanda kizim ile oynamaktan, onun ile konusmaktan çok keyif aliyorum. Saatlerce sevecegi ve ona deger katacak oyuncaklari aristiririm, en katki maddesiz sampuanlari,.. arastiririm. Hasta oldugunda uyku girmez gözüme, hemen tetikteyim. En faydali yemek yapma pesindeyim. Bu yasina geldi "anne ben brokoli istiyorum" diyor, ki yetiskin halim ile bunu ben bile demiyorum

Ama mükemmeler anne degilim ve olmak zorunda degilim. Evet çoçugum peppa pig'i seviyor, pepe'yi seviyor hele baby shark'a halen bayilir ve bizi zor ile dans ettiriyor :)

Ben mükemmel anne olmak zorundada degilim. Ekran zamani kizima zarar verdigide yok ayrica. Soruyorsun ya, sen televizyon ilemi büyüdün diye? Televizyon benim dadimdi adeta. Cok severdim dizileri filmleri. Halende çok severim, ayni zamanda kitapta severim, iyi bir isim var. Ki izledigim seylerde o kadarda çoçuklara yönelik degildi, simdiki gibi.

Neyse son olarak geçenlerde bu videoya rastladim. Ve düsündüklerimin tümünü çok iyi betimliyor

Uyguluyor tepki veriyor
Saklambac oynuyoruz mesela kızım neredesin diyorum saklandığı yerden cıkıp cee diyor mesela

Aba diyor bana
Bir iki kez baba dedi
Su
Ver
Al
Olmuyor
Oldu
Gitti gibi tek kelime kim gitti diyorum mesela yok onu kuramıyor
benim Oğlumda 2.5 yaşında olcak cümle tarzı pek kurmuyor .bazı kelimeleri söylüyor.denilen herşeyi anlıyor.doktor neye bakıp gelişim geriliği var dedi ? Birde çocuklar bir şeyi 100 kere söyleyince söyleniyor .duyduğu sey anıden aklıma gelince söylüyor hafızaya kaydediyor.Bence siz onla konusmaya devam edin . Konuşma biraz genetik ya .Bazen bende üzülüyorum ama zamanla yeni seyler ogrendigini ilerlediğini görüyorum

Benim kızımda 4 yaşında konuşmaya başladı şimdi bile heyecan yaptığında duraksayarak konusuyo eşimde geç konuşmuş demem o ki bazı çocuklar geç konuşabilir içinizi ferah tutun yinede her ihtimale karşı doktor görsün rabbim yardımcınız olsun

Uyguluyor tepki veriyor
Saklambac oynuyoruz mesela kızım neredesin diyorum saklandığı yerden cıkıp cee diyor mesela
Ozaman hiç sıkıntı yapma .. Bende çok korktum endişelendim.. iki kızım var onlar çabuk konuştu mesela ama bu geç başladı şükür şimdi . çenesi durmuyor papağan gibi sürekli konuşuyor. Sende bak az daha geçsin aman konuşacak inşallah prenses .. Sen etraftakiler bakma herkes bise söylüyor onları duydukça anneliğini sorguluyorsun acaba yanlış bisemi yaptım diye ama her çocuğun gelişimi farklı..

Mutlu kadın mutlu anne
Bazen yeni cıkan bir müzigi yorgunken dinlediğimde bir anda dinlenmenin bana vereceği gücten daha fazlasını bana veriyor
Bende kanevice işliyorum bazı geceler kızım uyurken annemde kızım yapma uyu dinlen diyor
Yok diyorum bunun baba verdiği dinginligi uyuyarak elde edemiyorum goblen işliyorum tablo kızımın ismi kırlent gibi seyler yapıyorum o kadar iyi geliyor ki

Aynen öyle! Kendimize zaman ayirmak bize suçluluk duygusu vermemeli. Cocugumu arada sirada annemlere birakirim 2-3 günlügüne. Bunu ilk yaptigimda suçlu his ediyordum fakat artik öyle his etmiyorum. Benimde kendime gelme zamana ihtiyacim var. Kizim geri geldiginde daha yüksek bir enerji ile, daha faydali oluyorum. Ki kizim bide annemlerde çok güzel zaman geçiriyor. Onun için sadece bir arti bunlar.

Yani burdaki yorumlari o kadar takma canim. Iyi bir annesin sen! Hepimiz iyi anneleriz!

Konuşmayan cocuga 1.5 saat telefon vermek de cesaret işi ne denir ki niye mecbur kalınır acaba oturun kitap okuyum o yaşa uygun kitap cok.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…