Davranış Bozuklukları Kızım saçını koparıp yiyor :(

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

e_e_aygn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2017
3
2
Kızlar selam kızım yaklaşık 8aylıktan bu yana yerde bulduğu herşeyi ağzına atıyordu 18aylıktan beri de kendi saçını koparıp yemeye başladı bazen kakasında buluyorum ve çok endişeleniyorum.şuan 26 aylık gün içinde bu davranışı çok tekrarlamasa da uykuya yatacağı zaman ve yarı uyanık haldeyken tekrarladığını görüyorum..pedagog ve. Çocuk paikaytristiyle görüştüm kan değerleri Demir ve çinkosunda herhangi bi problem Yok daha ço vakit geçirin ve sürekli onunla ilginin dediler..babası da bende bildiğiniz maskot olduk sürekli onla oynuyordu vakit geçiriyoruz ama hala devam ediyor bu davranışı... kafayı yemek üzereyim..aranızda böyle bi durum yaşayan var mı? Varsa bu dönemi nasıl atlattınız ? Yardımcı olursanız sevinirim heryerden herkesten medet arar oldum şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim

Kızlar selam kızım yaklaşık 8aylıktan bu yana yerde bulduğu herşeyi ağzına atıyordu 18aylıktan beri de kendi saçını koparıp yemeye başladı bazen kakasında buluyorum ve çok endişeleniyorum.şuan 26 aylık gün içinde bu davranışı çok tekrarlamasa da uykuya yatacağı zaman ve yarı uyanık haldeyken tekrarladığını görüyorum..pedagog ve. Çocuk paikaytristiyle görüştüm kan değerleri Demir ve çinkosunda herhangi bi problem Yok daha ço vakit geçirin ve sürekli onunla ilginin dediler..babası da bende bildiğiniz maskot olduk sürekli onla oynuyordu vakit geçiriyoruz ama hala devam ediyor bu davranışı... kafayı yemek üzereyim..aranızda böyle bi durum yaşayan var mı? Varsa bu dönemi nasıl atlattınız ? Yardımcı olursanız sevinirim heryerden herkesten medet arar oldum şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim
Benim gorumcemin kızı da bebeklikten 6-7 yaşına kadar parmağına saçını dolayıp emiyordu. Parmağı saçma sapan bir şekil aldı o saçlar yüzünden. Geçen yıl okula kayıt yaptırdılar çocuk her gün ağladı ama her gün sonra öğretmeni almalarını tavsiye etti 5 buçuk yaşındaydı. Bu sene de o okul olayından sonra parmak emme saç emme olayı kalktı ama geceleri altına yapıyor. Valla ben de anlamıyorum görümcem bi uzmanla da gorusmedi. Ama bence kesinlikle gorusulmesi lazım normal değil çünkü. Allah yardımcınız olsun. Ben öğretmenim bildiğim kadarıyla bu tarz davranışlar bebekligin ilk donemiyle alakalı. Emme sağlıklı bir şekilde olmadıysa çocukta ağızla ilgili problemler kalabiliyor. Görümcem sadece 3 ay emzirdi kendimce buna bağlıyorum. Az veya fazla emzirmekle alakalı olabilir

"Hastalığın çocuklarda görülmesi durumunda bir dizi önlem alınabileceğini belirten Prof. Ceylan, ailelere şu tavsiyelerde bulundu: “Aileler günlük olarak davranışın sıklığını ve şiddetini kaydedebilir. Çocuk her unuttuğunda yerine konulan yeni davranışı yapması konusunda aile tarafından teşvik edilmelidir. Yeni davranışa övgü ve değerlendirme çocuğun çabasını kuvvetli bir şekilde arttırabilir. Basit bir ödüllendirme çocuğun saçını yolma konusundaki bilinçliliğini arttırmaya yardımcı olur ve saçını yolmaması için olumlu bir kuvvet sağlar. TRK’den hoşlanılmayan bir davranış gibi bahsetme ve ona kötü bir isim takma gibi yöntemler problemi dışa vurmada yardımcı olur ve çocuk ile aile arasynda bir çatışmayı önler."

Böyle bi yazıya denk geldim belki siz okumuşsunuzdur bile ama gerçekten saç yolmadığı zamanlarda ne yapıyorsa ona teşvik etmeye çalışın.. ya da kalem kağıt alın resim yapın, oyun hamuruyla şekiller yapın, çocuklar için olan müzik aletlerinden alın.. daha çok küçükmüş bence zamanla azalır ve unutur ve bırakabilir tamamen..

Merhaba. Bebeğinizin uykuluyken saçını yolması bunu bir rahatlama şekli olarak algıladığını düşündürüyor. Bir stres altındayken tesadüfen saçlarıyla oynayıp rahatladığını keşfetmiş olabilir.

Saç yolma problemine kaynaklık eden stres genelde anne çocuk iletişimde annenin yanlış tutumudur. Gün içinde siz ne kadar sakin ya da gerginsiniz, ne kadar kuralcısınız, ceza veriyor musunuz, yeterince sevecen misiniz ya da bebeği benzer konularda strese sokan başka aile bireyi var mı bunun üzerine biraz düşünün. Bebeğin stres kaynağını tespit edip ortadan kaldırdıktan sonra bebek elini saçına götürdüğünde mesela uyuyacakken ellerinin üstünü hafif hafif okşayıp yavaşça saçından uzaklaştırabilirsiniz ellerini. Yapma, elini saçından çek gibi yasaklayıcı ifadeler kullanmak yerine farkettirmeden dikkatini farklı bir yere çekmek kullanacağınız yöntem olmalı.

Üstesinden gelemezseniz bir çocuk psikoloğuyla görüşmenizi tavsiye ederim.

Benim gorumcemin kızı da bebeklikten 6-7 yaşına kadar parmağına saçını dolayıp emiyordu. Parmağı saçma sapan bir şekil aldı o saçlar yüzünden. Geçen yıl okula kayıt yaptırdılar çocuk her gün ağladı ama her gün sonra öğretmeni almalarını tavsiye etti 5 buçuk yaşındaydı. Bu sene de o okul olayından sonra parmak emme saç emme olayı kalktı ama geceleri altına yapıyor. Valla ben de anlamıyorum görümcem bi uzmanla da gorusmedi. Ama bence kesinlikle gorusulmesi lazım normal değil çünkü. Allah yardımcınız olsun. Ben öğretmenim bildiğim kadarıyla bu tarz davranışlar bebekligin ilk donemiyle alakalı. Emme sağlıklı bir şekilde olmadıysa çocukta ağızla ilgili problemler kalabiliyor. Görümcem sadece 3 ay emzirdi kendimce buna bağlıyorum. Az veya fazla emzirmekle alakalı olabilir
Dilruba hanım cevabınız için teşekkür ederim..5 ay zor emdi kızım dediğiniz gibi psikolog ve pedagoglar da bunun sebep olabileceğini söylüyorlar..saçını kestirmek zorunda kaldım şimdilik gün içinde aklına gelmiyor ama gece yine uykuda eli hep basına gidiyor..zor bi dönem daha ne yapabilirim bilemiyorum

Dilruba hanım cevabınız için teşekkür ederim..5 ay zor emdi kızım dediğiniz gibi psikolog ve pedagoglar da bunun sebep olabileceğini söylüyorlar..saçını kestirmek zorunda kaldım şimdilik gün içinde aklına gelmiyor ama gece yine uykuda eli hep basına gidiyor..zor bi dönem daha ne yapabilirim bilemiyorum
Benim oglumda 2 yasina kadar tas toprak yedi kan degerleri normaldi. Drlar normal zamanla birakir dediler kendiliginden birakti ama ben o yenmez al bunu ue diye alternatifler koydum onune leblebi gibi.. Yani o davranis onu rahatlatiyor ve senden bir alternatif bekliyor baska birsey yapmasini iste onun yerine tabi ben uzman degilim bi fikir sadece.

aynı durum bizde de vardı ev her zaman süpürdm başım bağlı gezdim iki defa kisacik kestim saçını eline gelmicek şekilde artık benimde psikolojim bozulmaya başlamıştı çocuk ağzında görünce ağzına vuruyordm istemsiz öyle sert değil tabi keskin bir dille hayır bu yenmez diye tekrarlıyordum çoğu zaman kızdığımı bildiği için bile tatlı geliyordu ona yapıyordu bir süre sonra kendiliğinden bıraktı 3 yaşina kadar sürdü diyebilirim sürekli saçlarıni kısa tutun engelleyin önüne kuruyemis koyun beraber yiyin meyve her öğünde sağlıklı bi şekilde beslensin ağzı boş durmasin bu durumda uyku ya geçişte eldiven takin saç telini acı biber salçasına bulayin birakicak zamanı var sitres ı bırak oyun aktivitesi edinin üzülme seni çok iyi anlıyorum

Benim de bebegim 11 aylik . Kendi sacini degil ama benim sacimi koparıp yemege calisiyor. Hele yerde bulursa cok mutlu oluyor. Ama yerdeki herseyi alip yiyor. Surekli supiyrm ama nasil bukiyor anlamiyorum

Benim de bebegim 11 aylik . Kendi sacini degil ama benim sacimi koparıp yemege calisiyor. Hele yerde bulursa cok mutlu oluyor. Ama yerdeki herseyi alip yiyor. Surekli supiyrm ama nasil bukiyor anlamiyorum
tuğ toplayıcı rulo var supurdukden sonra onunla alın koltuk halıyı dikkat edin allah muhafaza

X