Kızımın okulu ve cevresi

Tabii her okulda hatta özel okulda da bu çocuklardan olacaktır.
Benim zamanımda da vardı.
Bu okuldaki sıkıntı ortaokul arkadaşı.
O baskı yapmasa bizimle takıl diye kafası karışmaz.tek arkadaşı da olsa bu kadar zorlanmazdi şimdi kafası karışmış 🥴

Cocugunuz baya hassas geldi bana, umarim zamanla alişir. 😬
Benim tavsiyem cok mudahalede bulunmayin asiri gerekmiyorsa, kendisi cozmeyi ögrense iyi olur.

Henüz bir arkadaş oluşmadan yaptırmalısınız eğer nakil düşünüyorsanız.
Fakat hemen her lisede anlattığınız profiller vardır. Pek çok ergen sigara kullanıyor, alkol deniyor. flört ve sevgililik gelişimsel dönem için beklendik durum.
kızınızı desteklemeniz ve gözlemlemeniz çok önemli bence. hayır diyebilmesi için, arkadaşlıını belli bir sınırda tutabilmesi için size ihtiyacı var ama destekten kastım "yapma etme" şeklinde öğüt değil.

Burada annenin kızının kişiliğini bilmesi çok önemli. Bazı çocuklar kendi biliyor, karakteri oturmuş ve sağlam atıyor adımı, bazıları da kaymaya çok müsait oluyor. Biz sadece dışardan bir göz olarak yorum yapabiliyoruz. Ama insalar her geçen gün daha kötü oluyor gibi, sanki 10 sene önce daha temizdi dünya. Ben olsam sanırım müdehale ederdim
Benim aklıma o arkadaşın annesiyle konuşmak geldi.annesiyle samimiyiz.en azından bize katıl diye baskı yapmaz.
Müdür yardimciyla görüşen de çok faydalı olacağını düşünmüyorum ama denetimlerin arttirilmasini isteyeceğim.
Kızıma şuan olduğu gibi konuşarak yardım ederim ama çok etkili olmuyor.belki nakil yaptırmayı kabul eder.

Cocugunuz baya hassas geldi bana, umarim zamanla alişir. 😬
Benim tavsiyem cok mudahalede bulunmayin asiri gerekmiyorsa, kendisi cozmeyi ögrense iyi olur.
Ay aslında hiç hassas değildir ama söz konusu arkadaş olunca böyle oluyor 🙈
Ben sadece konuşup tavsiye veriyorum.
Kendisi de o gruba katilsam bile sigara içmem ama arkadaşım olur diye fikir yürüyor 🤦

Okul değişikliği bence şart.
İkna etmeye bakın.
Arkadaş konusu önemli,ben kızımı ilkokul 1.sınıf sonrası başka okula aldım arkadaş mevzusundan,1 seneyi sorunlu arkadaşla inanın zor geçirdik ki özel okuldu bu. Uzun uzun anlatmak istemiyorum ama huyu suyu değişmişti kızımın. Tabi yaş itibariyle sizin kızınız daha olgun,daha aklı başında zira gelip size durumları anlatmış. Çevre kötüyse bir yerde tek kalmaktan korkup,sıkılıp yada boşluğa düşüp hoşlanmadiğınız o kız ve arkadaşlarının grubuna dahil olabilir. Zaten halihazırda sevdiği,görüşmek istediği,bağ kurduğu kimse yokmuş,diğer okulda yeniden başlayabilir diye düşünüyorum

Burada annenin kızının kişiliğini bilmesi çok önemli. Bazı çocuklar kendi biliyor, karakteri oturmuş ve sağlam atıyor adımı, bazıları da kaymaya çok müsait oluyor. Biz sadece dışardan bir göz olarak yorum yapabiliyoruz. Ama insalar her geçen gün daha kötü oluyor gibi, sanki 10 sene önce daha temizdi dünya. Ben olsam sanırım müdehale ederdim

Bence yeni neslin iyi tarafları da var. Tamam sekse erken başlıyorlar ama ayni zamanda çoğu daha bilinçli flört şiddeti bilmem ne her şeyden haberleri var. Bence anne babalar çok temel şeyler dışında müdahale etmemeli ya bilmiyorum bu benim görüşüm belki de anne olmadığım için anlamıyorum. Bizim annemiz bilmezdi yani mesela bu kadar detay tamam anlatırdım ben de uzun uzun ama sadece dinlerdi bazen dinlemezdi bile 😃😃 yani bizim zamanımızda anneler sirf ortam kotu diye okulumuzu değiştirmeyi düşünür müydü sanmıyorum. Gençlerin ergenlerin anne babalarından biraz saklı bi dünyaları da olmalı bence. O yaşlar kendini keşfetme isyan büyüme yaşları. Ha bu demek değil ki her hatayı yapsın hayatını mahvetsin hayır ama biraz hata da yapsın ergenler bence. Yoksa buyuyemez ki. Elbette uzaktan konuşmak kolay bana anne değilim ama teoride bunları savunuyorum 😊

Sigara içmek bir sosyalleşme aracı artık. Sigara içen insanlar diğerlerine nazaran daha çabuk arkadaşlık kuruyor liselerde. Sigara evet kötü benim kardeşim de lisede başladı devam ediyor içmeye lise bitti. Ama olay aslında sigara değil. Bıçak çeken sevgili beni korkuttu. Burada sınırı çizecek olan kızınız. Çok yüz göz olmayın karışmayın ama hep gözünüz üzerinde olsun. Size anlatacak güveni sağlayın.

Bana da eğer nakil imkanınız varsa değiştirmeniz mantıklı geldi.

Henüz bir arkadaş oluşmadan yaptırmalısınız eğer nakil düşünüyorsanız.
Fakat hemen her lisede anlattığınız profiller vardır. Pek çok ergen sigara kullanıyor, alkol deniyor. flört ve sevgililik gelişimsel dönem için beklendik durum.
kızınızı desteklemeniz ve gözlemlemeniz çok önemli bence. hayır diyebilmesi için, arkadaşlıını belli bir sınırda tutabilmesi için size ihtiyacı var ama destekten kastım "yapma etme" şeklinde öğüt değil.
Şuan arkadaş grubu falan oluşmadı ama yine de alıştı gibi o yüzden nakile karşı çıkıyor.
Her lisede karsilacagimiz şeyler aslında bunlar.bende farkındayım.
Sevgilisi, flört etmesi de sorun olmaz sanal olmasın normal bir çocuk bulsun inşallah 🙈
Asla yapma,etme,olmaz gibi şeyler söylemiyorum.ama doğruyu kendisi fark edip adımını atsa içim rahat edecek.
Hergun farklı arkadaş konusu ile geliyor ve bu arkadaş grubuna katılacak gibi hissediyorum.bu yüzden endişelendim.

Kızınız ilkokulda değil lisede. Müdür yardımcısıyla sigarayla ilgili ne konuşacaksınız mesela? Sizce onların okulda sigara içildiğini bilmeme ihtimalleri var mı? Ben meslek lisesi çıkışlıyım, okulda olaysız tek bir gün geçmezdi. Komple bütün arkadaşlarım içerdi hatta öğrenciler bahçede içerdi. Birileri gözcü olurdu öğretmen gelince sigara atılırdı. O bölgeye kamera takıldı öğrenciler kör noktayı buldu yine devam ettiler. Ben sigara hiç içmedim bu arada. Annem babam da içmezdi bir kere merak edip denedim tadını sevmedim, evdekiler anlamasın diye odayı havalandırdım, üstümü değiştim, sakız çiğnedim sonra dedim ki bu çile her seferinde çekilmez. Ortamdan özenip sigaraya başlamak iradesi zayıf insanların hareketi geliyor bana. Gideceği okulda da sigara içenler olacak bu arada. Kantin konusuna gelince yakında yapılacak demişsiniz. Okullar açılalı daha ne kadar oldu hem, bence ortada okul değiştirecek bir sorun yok ki kızınız da istemiyormuş.

Bence yeni neslin iyi tarafları da var. Tamam sekse erken başlıyorlar ama ayni zamanda çoğu daha bilinçli flört şiddeti bilmem ne her şeyden haberleri var. Bence anne babalar çok temel şeyler dışında müdahale etmemeli ya bilmiyorum bu benim görüşüm belki de anne olmadığım için anlamıyorum. Bizim annemiz bilmezdi yani mesela bu kadar detay tamam anlatırdım ben de uzun uzun ama sadece dinlerdi bazen dinlemezdi bile 😃😃 yani bizim zamanımızda anneler sirf ortam kotu diye okulumuzu değiştirmeyi düşünür müydü sanmıyorum. Gençlerin ergenlerin anne babalarından biraz saklı bi dünyaları da olmalı bence. O yaşlar kendini keşfetme isyan büyüme yaşları. Ha bu demek değil ki her hatayı yapsın hayatını mahvetsin hayır ama biraz hata da yapsın ergenler bence. Yoksa buyuyemez ki. Elbette uzaktan konuşmak kolay bana anne değilim ama teoride bunları savunuyorum 😊
Gençlerin anne babalarına saklı dünyaları var zaten 😂
O telefonlar çok bağımsız zaten orayı asla bilemiyoruz 😂
En azından anlattıklarını cozumleyelim,yardım edelim diye bakıyoruz böyle.
Eskiden benim annem de dinlemedi bizi.suan ders aldım ben dinliyorum.hergun başka bişey anlatıyor bende ergenlihi onunla yaşıyorum artık 😂

Kızınız ilkokulda değil lisede. Müdür yardımcısıyla sigarayla ilgili ne konuşacaksınız mesela? Sizce onların okulda sigara içildiğini bilmeme ihtimalleri var mı? Ben meslek lisesi çıkışlıyım, okulda olaysız tek bir gün geçmezdi. Komple bütün arkadaşlarım içerdi hatta öğrenciler bahçede içerdi. Birileri gözcü olurdu öğretmen gelince sigara atılırdı. O bölgeye kamera takıldı öğrenciler kör noktayı buldu yine devam ettiler. Ben sigara hiç içmedim bu arada. Annem babam da içmezdi bir kere merak edip denedim tadını sevmedim, evdekiler anlamasın diye odayı havalandırdım, üstümü değiştim, sakız çiğnedim sonra dedim ki bu çile her seferinde çekilmez. Ortamdan özenip sigaraya başlamak iradesi zayıf insanların hareketi geliyor bana. Gideceği okulda da sigara içenler olacak bu arada. Kantin konusuna gelince yakında yapılacak demişsiniz. Okullar açılalı daha ne kadar oldu hem, bence ortada okul değiştirecek bir sorun yok ki kızınız da istemiyormuş.
Tabii müdür,müdür yardımcısı ve öğretmenler sigara konusu biliyorlar.
En azından daha fazla tedbir alınmasını istemeyi düşündüm.
Sürekli yakalanıyor kar,yaptırım olmuyor en azından çocuklar okulda kendini arindirsa diye umut ediyorum.
Kızımın sigara içeceğini düşünmüyorum.zaten fırsatı vardı başlasa şuan çok tan başlamış olurdu.onceki yorumda da söyledim içinden gelmedi çocuğun.istemeyen asla dokunmaz,istemez.
Ben daha çok arkadaşından rahatsızım.

Kızım anlatiyor anne arkadaşım o çocuktan ayrılmış karşı sınıftan çocukla sevgilisi var diyor.her tenefus sarila sarila geziyorlar,abisi görse ne olacak diyor 🤦
Büstiyerle okula geliyorlarmis öğretmen derse almadı diyor neler neler 🥴
İnanın karşı cinsi de kendilerini de tanıdıkları bu yaşlarda birbirlerine ilgilileri çok normal, kafa yapısına göre birini bulur, ders de çalışırlar, sinemaya da giderler, el ele de gezerler. Ben de yaptım ama şimdiki gibi değil. Bir ilişkim vardı, yaptığım her şey bilinçliydi ve pişman olmadım.

Görüyorum el kadar kızlar 13 14 15 yaşlarında 25 yaşında genç kadın gibi giyiniyorlar, seksi olma çabaları var, makyajlar bir ağır bir ağır, bir sigara tüttürüşleri var garipsiyorum. Endişenize hak verdim ama kızınıza güvenin, altın çamurda bozulmaz. Sadece mümkünse nakilden korkmayın. Tebdili mekanda ferahlık vardır.

Gençlerin anne babalarına saklı dünyaları var zaten 😂
O telefonlar çok bağımsız zaten orayı asla bilemiyoruz 😂
En azından anlattıklarını cozumleyelim,yardım edelim diye bakıyoruz böyle.
Eskiden benim annem de dinlemedi bizi.suan ders aldım ben dinliyorum.hergun başka bişey anlatıyor bende ergenlihi onunla yaşıyorum artık 😂

Yok bence siz iyi yapıyorsunuz bu arada, iletişiminizin güçlü olması çok güzel geldi bana da hatta keşke bizim annelerimiz de böyle olsaydı sadece disardan biraz fazla evham yapıyorsunuz biraz daha relaks olmalısınız gibi geldi ilk okuyusta. Yani evet anlatıyor sorunlarını ama arkadaşın annesiyle konuşmak müdürle konuşmak bu çözümler bana biraz müdahaleci geldi bence şu aralar sadece dinlemelisiniz sizden yardım isterse kızınıza çözüm onermelisiniz istersen okulunu değiştirebiliriz, istersen bu konuyu müdürle konuşabiliriz gibi.

Okul değişikliği bence şart.
İkna etmeye bakın.
Arkadaş konusu önemli,ben kızımı ilkokul 1.sınıf sonrası başka okula aldım arkadaş mevzusundan,1 seneyi sorunlu arkadaşla inanın zor geçirdik ki özel okuldu bu. Uzun uzun anlatmak istemiyorum ama huyu suyu değişmişti kızımın. Tabi yaş itibariyle sizin kızınız daha olgun,daha aklı başında zira gelip size durumları anlatmış. Çevre kötüyse bir yerde tek kalmaktan korkup,sıkılıp yada boşluğa düşüp hoşlanmadiğınız o kız ve arkadaşlarının grubuna dahil olabilir. Zaten halihazırda sevdiği,görüşmek istediği,bağ kurduğu kimse yokmuş,diğer okulda yeniden başlayabilir diye düşünüyorum
Bende tamamen böyle hissettim.
Boşluğa düşeceğini düşünüyorum,kafası çok karıştı çünkü.yanlizlik hissediyor ki kalabalık gruba dahil olmak istiyor.
Sorunlu arkadaşa da güvenim yok.
Şimdi bu yaştaki çocuğun fikrini çiğneyip nakil yaptırmak gerçekten bana da ona da çok zor.
Ama en azindan deneyeceğim.

İnanın karşı cinsi de kendilerini de tanıdıkları bu yaşlarda birbirlerine ilgilileri çok normal, kafa yapısına göre birini bulur, ders de çalışırlar, sinemaya da giderler, el ele de gezerler. Ben de yaptım ama şimdiki gibi değil. Bir ilişkim vardı, yaptığım her şey bilinçliydi ve pişman olmadım.

Görüyorum el kadar kızlar 13 14 15 yaşlarında 25 yaşında genç kadın gibi giyiniyorlar, seksi olma çabaları var, makyajlar bir ağır bir ağır, bir sigara tüttürüşleri var garipsiyorum. Endişenize hak verdim ama kızınıza güvenin, altın çamurda bozulmaz. Sadece mümkünse nakilden korkmayın. Tebdili mekanda ferahlık vardır.
İlk aşka,ilişkiye bişey demiyorum malum hepimiz liseli olduk o günleri gülerek yad ediyoruz.yeter ki pişman olacağı şeyler yaşamasın yapmasın.

Eşim geçen okula kızımı almaya gitti
Eve geldiler o hanımlar ne iş yapıyor diye soruyor eşim.meger son sınıf öğrencileriymis 😂
Kızım anne bende mi öyle olacağım diyor 🙈
Benim kızım yaşındaki çocuklar benden seksi,bakımlı falan.kendimi garipsiyorum.

Yok bence siz iyi yapıyorsunuz bu arada, iletişiminizin güçlü olması çok güzel geldi bana da hatta keşke bizim annelerimiz de böyle olsaydı sadece disardan biraz fazla evham yapıyorsunuz biraz daha relaks olmalısınız gibi geldi ilk okuyusta. Yani evet anlatıyor sorunlarını ama arkadaşın annesiyle konuşmak müdürle konuşmak bu çözümler bana biraz müdahaleci geldi bence şu aralar sadece dinlemelisiniz sizden yardım isterse kızınıza çözüm onermelisiniz istersen okulunu değiştirebiliriz, istersen bu konuyu müdürle konuşabiliriz gibi.
O zaman beklemede kalayım.
Çok korkuyorum o yüzden bu telaşım.
Daha önce sanal ilişkilerden çok çektim.bu sefer bunlar.acikcasi güvenim zedelendi kızıma ama belli etmiyorum.
En azından her detayı gelip anlatıyor.ikimiz dedikodu yapıp,gulebiliyoruz 🙈

Sigara içmek bir sosyalleşme aracı artık. Sigara içen insanlar diğerlerine nazaran daha çabuk arkadaşlık kuruyor liselerde. Sigara evet kötü benim kardeşim de lisede başladı devam ediyor içmeye lise bitti. Ama olay aslında sigara değil. Bıçak çeken sevgili beni korkuttu. Burada sınırı çizecek olan kızınız. Çok yüz göz olmayın karışmayın ama hep gözünüz üzerinde olsun. Size anlatacak güveni sağlayın.

Bana da eğer nakil imkanınız varsa değiştirmeniz mantıklı geldi.
O bahsettiğim arkadaş da kızıma o gruba dahil olmak için sigraya başladım demiş.sigarayi havalı olma aracı olarak kullanıyorlar.gruplara dahil mal sigaraya bağlanmış resmen.

O bıçak çeken arkadaşı ilkokuldan tanıyoruz.ailesi çok iyidir,çocuk bu zamana kadar çok temizdi.ne oldu da ortaokulda bu hale geldi acaba.kollari faça içindeymiş çocuğun 😔
Bana baktın kavgasında başka çocuğa bıcak çıkartmış,disiplene gitmiş üzerinde bir bıçak daha varmış.bana bu çok korkutucu geliyor.

Son düzenleme:
O zaman beklemede kalayım.
Çok korkuyorum o yüzden bu telaşım.
Daha önce sanal ilişkilerden çok çektim.bu sefer bunlar.acikcasi güvenim zedelendi kızıma ama belli etmiyorum.
En azından her detayı gelip anlatıyor.ikimiz dedikodu yapıp,gulebiliyoruz 🙈

Ya anne olmak çok zor bisey disardan relaks ol demek kolay tabi. Yine de benim görüşüm "okul değiştir onlarla sakın arkadaş olma şunu yap" vb telkinler olursa çocuk da bazı şeyleri saklamaya başlayabilir... daha sakin ve daha az müdahil sadece böyle kaya gibi sabırla dinleyip sakin tepki veren bir ebeveyn çocuğa daha çok güven verir diye düşünüyorum yani ben çocuk olsam bana güven verirdi. Muhtemelen kızınız da şu an çok korkuyor yeni ortamdan arkadaş edinebilecek miyim beni dislayacaklar mi vs, bu sorunları kendi cozerse ve sizden de onu yanında olduğunuz hissini alırsa ozguveni de çok gelisecektir. Ozguvenli bir çocuk da daha az hata yapar kendine zarar verecek durumlardan daha kolay kurtulur kanımca. Yani çocuğu desteklemek güçlendirmek esas olmalı diye inanıyorum.

Ya anne olmak çok zor bisey disardan relaks ol demek kolay tabi. Yine de benim görüşüm "okul değiştir onlarla sakın arkadaş olma şunu yap" vb telkinler olursa çocuk da bazı şeyleri saklamaya başlayabilir... daha sakin ve daha az müdahil sadece böyle kaya gibi sabırla dinleyip sakin tepki veren bir ebeveyn çocuğa daha çok güven verir diye düşünüyorum yani ben çocuk olsam bana güven verirdi. Muhtemelen kızınız da şu an çok korkuyor yeni ortamdan arkadaş edinebilecek miyim beni dislayacaklar mi vs, bu sorunları kendi cozerse ve sizden de yanında olduğu hissini alırsa ozguveni de çok gelisecektir. Ozguvenli bir çocuk da daha az hata yapar kendine zarar verecek durumlardan daha kolay kurtulur kanımca. Yani çocuğu desteklemek güçlendirmek esas olmalı diye inanıyorum.
Zaten şuan ilkokul çocuğu değil ki hadi nakil yapıyoruz diyemem.
Öneri olarak söylüyorum ama hiç istemiyor.
En azından beni le paylaşsın diye sağlam duruyormuş gibi yapıyorum 🙈
Kızımın en büyük problemi arkadaş oluyor genelde.
Kendini değersiz görüyor galiba,arkadaşı az diye.o yüzden bu dusuncelere kapılıyor.
Şuan tek istediğim ozguveni yerinde,sağlam bir genç olsun yeter.

Adapte olabilir mi acaba.
Ben hiç nakil yaptırmadım bu zamana kadar.nerde başladıysa orada devam ettik.
İlkokulda evimi taşıdım 3 sene servisle gitti geldi değişim olmasın diye.
Sırf bu yüzden korkuyorum.
Asker çocukları her sene nakil oluyor onlar ne yapsın... okul ortamına bomba gibi düşen kaç tane arkadaşım oldu😂 çok sosyal ve neşelilerdi. Almayı düşündüğünüz okulu önceden araştırın ki orası da kötü çıkmasın

X