Kızımın okulu ve cevresi

Asker çocukları her sene nakil oluyor onlar ne yapsın... okul ortamına bomba gibi düşen kaç tane arkadaşım oldu😂 çok sosyal ve neşelilerdi. Almayı düşündüğünüz okulu önceden araştırın ki orası da kötü çıkmasın
Ya evet memur yada asker çocuğu olsa ne yapacaktı acaba 😂
Ben çok okul değiştirdim bende takıntı oldu galiba.kizimda çok dikkat ettim hiç degistirmedik okulu.
Belki değişse sosyal, eğlenceli olabilirdi.
Diye okulu araştırdım ama öğrencileri bilemiyorum tabii.ortam hakkında fikrim yok.

Bence okul değiştirin bu okula bu çevreye kızınızın uyum sağlaması imkansız duruyor burdan. 4 yıl yalnız kalacağına şimdi nakil olsun dersiniz. Okullar yeni açıldı zaten kimse kaynaşmamıştır daha hiç durmayın derim

Ya evet memur yada asker çocuğu olsa ne yapacaktı acaba 😂
Ben çok okul değiştirdim bende takıntı oldu galiba.kizimda çok dikkat ettim hiç degistirmedik okulu.
Belki değişse sosyal, eğlenceli olabilirdi.
Diye okulu araştırdım ama öğrencileri bilemiyorum tabii.ortam hakkında fikrim yok.
Başarı oranı, öğretmen kadrosu, idareciler önemli. Zaten okul çıkışında öğrencilere baksanız o bile size fikir verir. Bu arada Kızınızda ne görmek istiyorsanız siz o olmalısınız. Cesur ol, yenilikçi ol, öZgüvenli ol deyip kendiniz çekingen kalırsanız olamayabilir

Benim evimin yakınında lise var, mahalli yerleştirme ile öğrenci alıyor. yanımızdaki marketten sigara alıp okulun yanındaki sitenin kamelyasında içiyorlar. kaç kere şikayet ettim marketi satmasın diye.
maalesef çocuklarımızın becerilerini güçlendirmek tek şansımız. okul dışı aktivitelere yönlendirmek de sosyal becerilerini geliştirebilir, eğer hassassa, baskı altında kolay kalıyorsa bi psikolojik danışma sürecini de desteklerdim.

İyi akşamlar hanımlar.
Kizim 15 yaşına girdi.
Bu sene liseye başladı.istedigimiz liseye çok uğraştık ama kontenjan doluluğu vardı puanı tuttu ama yerleşmedi.ayni kriterdeki diğer liseye yerleşti.daha sonra nakil yaptırırız dedik başladı.
Okula çok kez gittim,müdür yardimcisiyla görüştüm,tanıdığım velilerle görüştüm.hersey çok iyi,güzel dediler.neyse başladı okul.
Önce yabancilik çekti,alışması zaman aldı.

Şuan problem çok ayrı.arkadas çevresi.
1-surekli kızım anne ortam çok kötü diyor.
Nakil yapalım şansımız var diyorum olmaz sonradan başka okula gidemem diyor.sinifa nakille öğrenci gelmiş çok dışlanmış bizimki de korktu.
2-sigara çok içiliyor.ilkokul arkadaşı ortaokul arkadaşı sigaraya başlamış.
3-kantin yoktu,evden yemek götürüyor yada harçlık veriliyor büfeden atistiriyorlar.
Yakında kantin acilacakmis.

Şimdi bu ortaokul arkadaşı kızıma baskı yapiyormus.benim arkadaş grubuma katil,bizimle teneffüste ve öğle arasında takıl diye.
Kızım da anne bir tane arkadaşım var arkadaşım olsun istiyorum diyor.onlarin grubu 6-7 kisiymis.kizim bir arkadaşıyla vakit geçiriyor.
Bende de o arkadaşın da sizin yanınıza gelsin hem öyle ortamdan uzak durur ama kız istemiyormuş o gruptan ayrılmak.

Eşime söyledim müdür yardımcısıyla konuşalım sigara konusunu dedi.konusalim da ne olacak.ogle arasında,girişte,çıkışta takip edemezler.hadi yakaladılar yaptirimi yok.

İlla sigara içecek diye o gruptan rahatsız olmuyorum.kizi çok önceden tanıyorum çok değişik hareketlerini gördüm.mesela sürekli erkek arkadaşı var ve 1-2 haftada bı şekilde ayrılıyor ertesi gün yeni arkadaşı oluyor.en son erkek arkadaşı bıçak çekmiş başka çocuğa.disiplin cezası almış.
Birde önceden de tanıyorum 1,2 gün iyi sonra başka arkadaşına gider.
Hiç bulaşmamasi iyi olur ama ergen işte ne desem ters tepiyor şuan

Uzun oldu kusura bakmayın detaylı yazmam istedim 🙏
Bu dönemlerde çocukların arkadaşlarının etkisi çok oluyor o yüzden nitelikli arkadaşlıklar kuracağı bi ortamın olması önemli. Eğer mümkünse nakil almanızı tavsiye ederim, kızınızla ve okul rehberlik servisiyle bi görüşün. Onlarla beraber hareket etmeniz daha iyi olur. Kritik dönemler çok yönlü düşünüp titiz davranmak lazım, en büyük görev ailelere düşüyor. Kolaylıklar dilerim. 🖤

Tabii müdür,müdür yardımcısı ve öğretmenler sigara konusu biliyorlar.
En azından daha fazla tedbir alınmasını istemeyi düşündüm.
Sürekli yakalanıyor kar,yaptırım olmuyor en azından çocuklar okulda kendini arindirsa diye umut ediyorum.
Kızımın sigara içeceğini düşünmüyorum.zaten fırsatı vardı başlasa şuan çok tan başlamış olurdu.onceki yorumda da söyledim içinden gelmedi çocuğun.istemeyen asla dokunmaz,istemez.
Ben daha çok arkadaşından rahatsızım.

Kızınızın sigara içeceğini düşünmüyormuşsunuz madem o zaman neden bu konuya bu kadar takıldığınızı gerçekten anlayamadım. Sizin düşündüğünüzün aksine çocuklar özellikle okulda içiyorlar. Sırf okulda içen çok tanıdığım vardı. Arkadaşından rahatsızsanız bu kızınızın çözeceği bir problem. Yanlış insanla da arkadaşlık edecek ki doğruyu öğrensin. O yaşlarda hepimiz kendimize uygun olmayan insanlarla arkadaşlık etmişizdir. Okul daha yeni açıldı sistem hala aynı mı bilmiyorum ama benim zamanımda 10.ssınfta alan seçilir sınıflar ayrılırdı. Eski sınıfımdan tek bir kişiyle aynı sınıfa düşmüştüm. Zamanla kızınız arkadaş illa ki edinecektir

20'lerinde biri olarak yazıyorum, maalesef bu tip durumlar her okulda var. Bu yaşlarda akran zorbalığı da çok sık yaşanabilen ve bu yaşlarda insanları kötü etkileyebilen birşey. Kızınızla konuşup, okulunu değiştirmeye ikna edin yine de belki daha düzgün ortamı olan bir okuldur diğeri. Bu yaşlarda lütfen olabildiğince dikkat edin, çok katı, boğucu olmayın ama sizinle konuşabilsin. Ne olursa olsun sizinle konuşabilsin, birşeyleri anlatabilsim. Bizim okulda sigara içen de çokça fazlasıydı, sadece buda değil. Kavgalar, akran zorbalığı çoktu. Bu konuyu görünce aklıma geldi bunu da belirtmek istedim. Umarım herşey yolunda gider.

İyi akşamlar hanımlar.
Kizim 15 yaşına girdi.
Bu sene liseye başladı.istedigimiz liseye çok uğraştık ama kontenjan doluluğu vardı puanı tuttu ama yerleşmedi.ayni kriterdeki diğer liseye yerleşti.daha sonra nakil yaptırırız dedik başladı.
Okula çok kez gittim,müdür yardimcisiyla görüştüm,tanıdığım velilerle görüştüm.hersey çok iyi,güzel dediler.neyse başladı okul.
Önce yabancilik çekti,alışması zaman aldı.

Şuan problem çok ayrı.arkadas çevresi.
1-surekli kızım anne ortam çok kötü diyor.
Nakil yapalım şansımız var diyorum olmaz sonradan başka okula gidemem diyor.sinifa nakille öğrenci gelmiş çok dışlanmış bizimki de korktu.
2-sigara çok içiliyor.ilkokul arkadaşı ortaokul arkadaşı sigaraya başlamış.
3-kantin yoktu,evden yemek götürüyor yada harçlık veriliyor büfeden atistiriyorlar.
Yakında kantin acilacakmis.

Şimdi bu ortaokul arkadaşı kızıma baskı yapiyormus.benim arkadaş grubuma katil,bizimle teneffüste ve öğle arasında takıl diye.
Kızım da anne bir tane arkadaşım var arkadaşım olsun istiyorum diyor.onlarin grubu 6-7 kisiymis.kizim bir arkadaşıyla vakit geçiriyor.
Bende de o arkadaşın da sizin yanınıza gelsin hem öyle ortamdan uzak durur ama kız istemiyormuş o gruptan ayrılmak.

Eşime söyledim müdür yardımcısıyla konuşalım sigara konusunu dedi.konusalim da ne olacak.ogle arasında,girişte,çıkışta takip edemezler.hadi yakaladılar yaptirimi yok.

İlla sigara içecek diye o gruptan rahatsız olmuyorum.kizi çok önceden tanıyorum çok değişik hareketlerini gördüm.mesela sürekli erkek arkadaşı var ve 1-2 haftada bı şekilde ayrılıyor ertesi gün yeni arkadaşı oluyor.en son erkek arkadaşı bıçak çekmiş başka çocuğa.disiplin cezası almış.
Birde önceden de tanıyorum 1,2 gün iyi sonra başka arkadaşına gider.
Hiç bulaşmamasi iyi olur ama ergen işte ne desem ters tepiyor şuan

Uzun oldu kusura bakmayın detaylı yazmam istedim 🙏
Eğer nakil alincak okul cenetten bir köşede değilse çoğu sorun ortak olucak .Sigara içenler olucak sadece daha gizli yerde icicekler.Kizlar istediğini giyecek ailesi izin vermese bile lavaboda degistiricek herkesi böyle teker teker şikayet mi ediceksiniz ?

Burda çözüm kızınızin kendi kafasına uygun arkadaş çevresi edinmesi ve önüne bakması ...Çevresiyle çok ilgileniyor .Ayrıca lise zamanı tecrübe edinme yılları .İnsanlar yaptıkları hatalardan yaptıkları sevgililerinden tecrübe ediniyor ve edindikleri tecrübeleri hayat arkadaşı seçerken kullanıyor.Bence kızınız biraz takıntılı herkesin tek tip olmasını istiyor ki bu imkansız ve çok bencilce.

Adapte olabilir mi acaba.
Ben hiç nakil yaptırmadım bu zamana kadar.nerde başladıysa orada devam ettik.
İlkokulda evimi taşıdım 3 sene servisle gitti geldi değişim olmasın diye.
Sırf bu yüzden korkuyorum.
Okullar başladıktan bir ay sonra nakil yaptirdik büyük oglum 7.sinif küçük oğlum 4. Sınıf ilk bir iki gün hemen kaynasamadilar ama şuan hiç problem yok arkadaş bile edindiler diğer okuldan daha fazla arkadaşı olduğunu söylüyorlar ....

Kızınız böyle konuşkan biri ise çabuk sohbet eder alışır bence kızınızı ikna ederek nakil yaptırın

Nakil dusundugunuz okulda hiç tanıdık veya önceki okulundan kimse yok mu ki araştırsaniz :))

Adapte olabilir mi acaba.
Ben hiç nakil yaptırmadım bu zamana kadar.nerde başladıysa orada devam ettik.
İlkokulda evimi taşıdım 3 sene servisle gitti geldi değişim olmasın diye.
Sırf bu yüzden korkuyorum.
Benim zamanımda fen lisesi vardı ve üniv girişte puanları düşmesin diye son yıl.normal liseye nakil olurlardı..herkes de onlara yakınlık gösterirdi..kimse sonradan geldiler diye dislamadilar...biraz stresli gibi olsa da nakil yaptırın ..kızınız biraz içe mi kapanık?o yüzden mi istemiyor nakili

Kuzum şu an "anadolu lisesi" olmayan okul mu var!? Tabelanın önüne yazdılar anadolu oldu bitti.

iyi bir yüzdelikle girmiş gibi anladım ben yoksa dediğin gibi benim arkadaşın oğlu 10.sınıf tuvalette içiyorlarmış söylersen ödetiriz sana diyede tehdit etmişler çocuğu.

Başta abarttiginizi dusundum ama sanirim hic bir sartta tuvalette cember olup sigara icilen bir ortama cocugumu sokmam, kendisi de rahatsizsa...

Gelirken, cikinca, ögle arasinda arka bahcede icilenden bize ne ama bu wc olayi fiyasko.
Yoneticiler buna da mi bir sey yapmiyor?

kızınızın arkadasının sureklı erkek arkadası olması bır sorun degıl sızın sorununuz hıc degıl bu kımseyı ılgılendırmez
ortaokuldayken ben tum arkadaslarım sıgara ıcıyordu 35 yasımdayım cevremdekı herkes sıgara ıcıyor ben ıcmıyorum , ınsanın ıcınde yoksa denemez bıle sıze oyle soyleyeyım yetıstırme seklınızle alakalı bu. saglıksız oldugunu nelere sebebıyet verdıgını sız anlatırsınız akıllı olan ıcmez yok ılla ıcıcem ben kendıme zarar vermeyı sevıyorum dıyene de bırsey dıyemezsınız cocugunuzda olsa kendı bedenı kendı saglıgı tutamazsınız ılla kı ıcer. o kendısıne kalmıs bırsey

ergen cocugunuz var ve sız fazla mudahalecısınız bu ters teper bence kendısı kendı kararını verıp kendısı kendıne sahıp cıksın o arkadasına grupta takılmak ıstemıyorum derslerıme yogunlasıcam arkadaslıga vaktım yok dıyebılır sıgara uzatana ben ıcmıyorum denemek ıstemıyorum dıyebılır . bunlar basıt seyler
baska okula gıtse oradada benzer seyler yasayacak sureklı okul mu degıstırılır sonra işe gırdıgınde ıs yerınde sorunlu ınsanlar oldugunda ne yapacak bu seferde sureklı ıs mı degıstırecek

asıl onemlı olan asıl basarı zaten ortamda kendı farkındalıgımızın olması kımsenın kendı kurallarımızı bıze cıgnettırmemesı kendımızı koruyabılmek kararlarımıza sadık kalabılmek . bunuda tam bu ortamlarda saglarız bu sekılde ogrenırız zaten

cocugunuzu tum kotulukelerden maalesef sız koruyamazsınız bızler koruyabılseydık dunyada bır tane bıle uzulen acı ceken cocuk olmazdı cocugunuza guvenın bırakın o baş edebılsın

Yahu ne biçim okul o öyle , sigara içen dışarda vs içer de , tuvalette içmek ne demek ? Hiç mi nöbetçi öğretmen yok ? Ben sizin yerinizde olsam çocuklar sigara içiyor diye değil , okul buna izin veriyor diye o okuldan alırdım çocuğumu , bir de Anadolu lisesi demişsiniz , pes yani , ortada bu kadar başı boş bir okul varsa sigara bence en son derdiniz olsun , o okulda herşey yaşanır

Benim zamanımda fen lisesi vardı ve üniv girişte puanları düşmesin diye son yıl.normal liseye nakil olurlardı..herkes de onlara yakınlık gösterirdi..kimse sonradan geldiler diye dislamadilar...biraz stresli gibi olsa da nakil yaptırın ..kızınız biraz içe mi kapanık?o yüzden mi istemiyor nakili
86 dogumluyum , bızım zamanımızda anadolu lısesı ,fen lısesı bunlar cok onemlıydı ortaokulda bu sınava hazırlanırdık harıl harıl... anadolu lısesını kazandım ozel okulda anadolu lısesı okudum bayagı zordu gırmek
sımdı tum okullar anadolu lısesı olmus hepsı anadolu lısesı ve herkes elını kolunu sallayarak gırıyor cok saskınım yenı sısteme ... su donemın fen lısesı gıbıydı bızım anadolu lısesı zamanımız ...

benım lısede bır arkadasım vardı son sene ıkıncı donemınde son yarı yılda duz lıseye gecıs yaptı okul puanı daha da yukselırmıs öss tercıhlerınde fark edermıs okulun ortalama puanı yuksek ya anadolu lısesınde ...hemde duz lıseye gore fark atarım dıyordu

X