Kızımın okulu ve cevresi

Cemoos

Fırın sıcak,kürek düzgün 💋
Pro Üye
18 Mart 2021
11.429
60.222
İyi akşamlar hanımlar.
Kizim 15 yaşına girdi.
Bu sene liseye başladı.istedigimiz liseye çok uğraştık ama kontenjan doluluğu vardı puanı tuttu ama yerleşmedi.ayni kriterdeki diğer liseye yerleşti.daha sonra nakil yaptırırız dedik başladı.
Okula çok kez gittim,müdür yardimcisiyla görüştüm,tanıdığım velilerle görüştüm.hersey çok iyi,güzel dediler.neyse başladı okul.
Önce yabancilik çekti,alışması zaman aldı.

Şuan problem çok ayrı.arkadas çevresi.
1-surekli kızım anne ortam çok kötü diyor.
Nakil yapalım şansımız var diyorum olmaz sonradan başka okula gidemem diyor.sinifa nakille öğrenci gelmiş çok dışlanmış bizimki de korktu.
2-sigara çok içiliyor.ilkokul arkadaşı ortaokul arkadaşı sigaraya başlamış.
3-kantin yoktu,evden yemek götürüyor yada harçlık veriliyor büfeden atistiriyorlar.
Yakında kantin acilacakmis.

Şimdi bu ortaokul arkadaşı kızıma baskı yapiyormus.benim arkadaş grubuma katil,bizimle teneffüste ve öğle arasında takıl diye.
Kızım da anne bir tane arkadaşım var arkadaşım olsun istiyorum diyor.onlarin grubu 6-7 kisiymis.kizim bir arkadaşıyla vakit geçiriyor.
Bende de o arkadaşın da sizin yanınıza gelsin hem öyle ortamdan uzak durur ama kız istemiyormuş o gruptan ayrılmak.

Eşime söyledim müdür yardımcısıyla konuşalım sigara konusunu dedi.konusalim da ne olacak.ogle arasında,girişte,çıkışta takip edemezler.hadi yakaladılar yaptirimi yok.

İlla sigara içecek diye o gruptan rahatsız olmuyorum.kizi çok önceden tanıyorum çok değişik hareketlerini gördüm.mesela sürekli erkek arkadaşı var ve 1-2 haftada bı şekilde ayrılıyor ertesi gün yeni arkadaşı oluyor.en son erkek arkadaşı bıçak çekmiş başka çocuğa.disiplin cezası almış.
Birde önceden de tanıyorum 1,2 gün iyi sonra başka arkadaşına gider.
Hiç bulaşmamasi iyi olur ama ergen işte ne desem ters tepiyor şuan

Uzun oldu kusura bakmayın detaylı yazmam istedim 🙏

Yina sigara konusunda birşey diyemeceğim benimde lisede sınıf arkadaşlarım sigara içiyordu öğle aralarında okulun arka bahçesinde ama benim hiç içimden gelmedi sigaraya başlamak hatta 30 yaşındayım şu yaşımda da herkes sigara içiyor ben içmeyi düşünmedim.Kızınız zaten bu durumu size söylediyse ben başlayacağını düşünmüyorum keza kendiside rahatsız demek bu durumdan.
Sizin yerinizde olsam kızınızı diğer okula taşırdım.İstediğiniz oku görevlisiyle konuşun hiçbirşey düzelmyecektir.Ortamdaki öğrencileri baştan büyütüp eğitim veremezler ya ki ilgilenmezlerde zaten.Aksine okul müdürü o kızı uyarırsa bu defa o kız sizin kıza düşman olup akran zorbalığı yapacaktır.
Öbür okulda temiz bir çevre olacak mıdır oda şüphelidir ama denemekten ne çıkar diyip verebilirsiniz.Kızınızla evde siz konuşun bence sürekli okulda neler oldupuyla ilgili arkadaşça sohbet edin.Temkinli olup uyarın çünkü her ortamda hele ki liseli ergenlerin ortamında bu ve buna benzer durumlar illaki var.Kızınız bu tür durumların farkında olup kendini kaparsa zaten bir zarar görmez.

Yani bence çok sorun değil gibi anlattıklarınız. Ben lisedeyken (yatiliydim) okuldan kaçar sabahlardık. Bütün geceyi nevizadede barda geçirirdik, sabaha karşı da gider tophanede bi nargilecide oturur nargile içer o şekilde uykusuz uykusuz derse girerdik. Yani ölmedim şu an işinde gücünde parasını kazanan sigara içmeyen alkol sorunu olmayan 33 yaşında bi kadınım. Tabi ki gidip de bonzaiye başlamasın sigara içmesin evet zaman kötü ama yani bence aileler müdahale etmemeli o kadar da. Temel bazı şeyleri anlasın yeter 15 yaşında çocuk bir nebze doğruyu yanlışı ayırabilir. Bir de ne olursa olsun arkasında sizin olduğunuzu bilmesi de ona güven verir sağlam durmasını sağlar. Zaten sizin kız da gayet sizinle iletişim halinde bir çocuğa benziyor yani her şeyini anlatmış. Bence çok mikro müdahaleye gerek yok.

Yina sigara konusunda birşey diyemeceğim benimde lisede sınıf arkadaşlarım sigara içiyordu öğle aralarında okulun arka bahçesinde ama benim hiç içimden gelmedi sigaraya başlamak hatta 30 yaşındayım şu yaşımda da herkes sigara içiyor ben içmeyi düşünmedim.Kızınız zaten bu durumu size söylediyse ben başlayacağını düşünmüyorum keza kendiside rahatsız demek bu durumdan.
Sizin yerinizde olsam kızınızı diğer okula taşırdım.İstediğiniz oku görevlisiyle konuşun hiçbirşey düzelmyecektir.Ortamdaki öğrencileri baştan büyütüp eğitim veremezler ya ki ilgilenmezlerde zaten.Aksine okul müdürü o kızı uyarırsa bu defa o kız sizin kıza düşman olup akran zorbalığı yapacaktır.
Öbür okulda temiz bir çevre olacak mıdır oda şüphelidir ama denemekten ne çıkar diyip verebilirsiniz.Kızınızla evde siz konuşun bence sürekli okulda neler oldupuyla ilgili arkadaşça sohbet edin.Temkinli olup uyarın çünkü her ortamda hele ki liseli ergenlerin ortamında bu ve buna benzer durumlar illaki var.Kızınız bu tür durumların farkında olup kendini kaparsa zaten bir zarar görmez.
Bende sigaraya başlayacağını düşünmüyorum
Bende lise zamanında sigaraya başladım ama yanınızda içmeyen çok arkadaşımız vardı.bu içten gelen bişey.simdi ki durumda o arkadaş hava atmak için,gruba dahil olmak için sigaraya başlamis.annesi sigara bırakmak için destek alacakmış.
Görevli ile konuşurum ama yaptırım olmayacak,uyarı oluyor çocuklar o kadar.
Kızıma şikayet ettiği için düşman olmaz zaten evlerimiz de dipdibe,ailesinden çekinir kız ama ergenlerde ne yapsak ters tepiyor
Diğer okula,okullar açıldığından beri hiç gitmedim.cevresini bilmiyorum şuan açıkçası,uzaklaşın istiyorum sadece.
Ama okul değiştirmem diye tutturdu,çok korkuyor dislanmaktan.
Zaten ne oluyorsa arkadaş çevrem yok diye oluyor 🤦

Yeni nesil çok bozuk, iyi liselerde de bizim zamanımıza göre sigara içme oranı vs çok yüksek. Ben Anadolu Lisesi çıkışlıyım. Sigara içen yoktu resmen, çok nadir son sınıf erkekler birkaç kız vardı. Kötü alışkanlık hiç görmedim, zaten sayılı öğrenciydik. Öyle leş bir ortamda kızım okusun istemezdim, bir çare bulmak gerek.

Bence gözünüzün önünde böyle kötü örnekler varken kızınızın rızası olmasada nakil yaptırın.
Adapte olabilir mi acaba.
Ben hiç nakil yaptırmadım bu zamana kadar.nerde başladıysa orada devam ettik.
İlkokulda evimi taşıdım 3 sene servisle gitti geldi değişim olmasın diye.
Sırf bu yüzden korkuyorum.

Bende sigaraya başlayacağını düşünmüyorum
Bende lise zamanında sigaraya başladım ama yanınızda içmeyen çok arkadaşımız vardı.bu içten gelen bişey.simdi ki durumda o arkadaş hava atmak için,gruba dahil olmak için sigaraya başlamis.annesi sigara bırakmak için destek alacakmış.
Görevli ile konuşurum ama yaptırım olmayacak,uyarı oluyor çocuklar o kadar.
Kızıma şikayet ettiği için düşman olmaz zaten evlerimiz de dipdibe,ailesinden çekinir kız ama ergenlerde ne yapsak ters tepiyor
Diğer okula,okullar açıldığından beri hiç gitmedim.cevresini bilmiyorum şuan açıkçası,uzaklaşın istiyorum sadece.
Ama okul değiştirmem diye tutturdu,çok korkuyor dislanmaktan.
Zaten ne oluyorsa arkadaş çevrem yok diye oluyor 🤦
Zaten bu okulda arkadaş çevresi olmadığı için diğer okula nakil olması gerektiğini belki diğer okulda kendine uygun arkadaş çevresi bulabileceğini söyleseniz.Hatta diğer okula uzaktan baksın götürün bir gösterin belki fikri değişir

Yeni nesil çok bozuk, iyi liselerde de bizim zamanımıza göre sigara içme oranı vs çok yüksek. Ben Anadolu Lisesi çıkışlıyım. Sigara içen yoktu resmen, çok nadir son sınıf erkekler birkaç kız vardı. Kötü alışkanlık hiç görmedim, zaten sayılı öğrenciydik. Öyle leş bir ortamda kızım okusun istemezdim, bir çare bulmak gerek.
Kızımda şuan Anadolu lisesinde.
Her 3 öğrenciden 2 si sigara iciyormus.
Kızım anne tuvalete giriyoruz yuvarlak oluşturuyorlar ortasında kalıyoruz dumanın dedi.
Kızlar erkekler tuvaletine 4-5 kişi girip sigara içiyor dedi.
Açıkçası ben çok korktum.

Yani bence çok sorun değil gibi anlattıklarınız. Ben lisedeyken (yatiliydim) okuldan kaçar sabahlardık. Bütün geceyi nevizadede barda geçirirdik, sabaha karşı da gider tophanede bi nargilecide oturur nargile içer o şekilde uykusuz uykusuz derse girerdik. Yani ölmedim şu an işinde gücünde parasını kazanan sigara içmeyen alkol sorunu olmayan 33 yaşında bi kadınım. Tabi ki gidip de bonzaiye başlamasın sigara içmesin evet zaman kötü ama yani bence aileler müdahale etmemeli o kadar da. Temel bazı şeyleri anlasın yeter 15 yaşında çocuk bir nebze doğruyu yanlışı ayırabilir. Bir de ne olursa olsun arkasında sizin olduğunuzu bilmesi de ona güven verir sağlam durmasını sağlar. Zaten sizin kız da gayet sizinle iletişim halinde bir çocuğa benziyor yani her şeyini anlatmış. Bence çok mikro müdahaleye gerek yok.

Tophane nevizade yatılı diyince aynı lisedeniz diye düşündüm bir an. Yaşımız da aynı 🙈🙈

Adapte olabilir mi acaba.
Ben hiç nakil yaptırmadım bu zamana kadar.nerde başladıysa orada devam ettik.
İlkokulda evimi taşıdım 3 sene servisle gitti geldi değişim olmasın diye.
Sırf bu yüzden korkuyorum.
Henüz yeni başladılar, 2 ay oldu olmadı. Gireceği her ortama ayak uydurur. Şuan görüştüğü kimseyle birkaç ay sonra görüşmeyecek zaten, arkadaş ortamı ilk sene sürekli değişir gerçek kişiyi bulanakadar.

Kızınız size gelip ortam çok kötü diyorsa yani bunu dile getiriyorsa anlatamadığı şeyler de olabilir. Bir evlat kolay yetişmiyor, en kayıp gidecek zamanları. İyi arkadaş çevresi şu dönemde kişiliği belirliyor bir nevi. Tabi bunların hepsi kişisel görüşüm.

Zaten bu okulda arkadaş çevresi olmadığı için diğer okula nakil olması gerektiğini belki diğer okulda kendine uygun arkadaş çevresi bulabileceğini söyleseniz.Hatta diğer okula uzaktan baksın götürün bir gösterin belki fikri değişir
Yarın bunu konuşup deniyeyim.
O diğer okula yakın yere yemeğe gidiyoruz oradan bakıyor.ama çocukları görmüyoruz.gerekirse gider okula görüşürüz beraber.sonucta geleceği söz konusu.yeter ki istesin zaten ara tatil falan olursa o zamana denk getiririm.

Bu sigara icen, sevgilileri olan kizlar diger okulda olmayacak miymiş yani?

Benim lisemi hatirliyorum her turlu insan vardi. Kimileri sigara icer, okuldan kacardi, kimileri devamli kavga ederdi, kimilerinin işi gücü dersti, kimileri kendi halindeydi.
Herkes kendine gore birilerini illa bulurdu.

Sirf bundan okul mu degistirilirmiş. 😁😁 Gittigi hicbir okulda, okuldaki veya siniftaki herkes kizinizin istedigi gibi biri olmayacak. Lise, universite her turlu insanin bulundugu biyer. O kendi suzgecini olusuturup ona gore insanlarla arkadaslik edecek.

Henüz yeni başladılar, 2 ay oldu olmadı. Gireceği her ortama ayak uydurur. Şuan görüştüğü kimseyle birkaç ay sonra görüşmeyecek zaten, arkadaş ortamı ilk sene sürekli değişir gerçek kişiyi bulanakadar.

Kızınız size gelip ortam çok kötü diyorsa yani bunu dile getiriyorsa anlatamadığı şeyler de olabilir. Bir evlat kolay yetişmiyor, en kayıp gidecek zamanları. İyi arkadaş çevresi şu dönemde kişiliği belirliyor bir nevi. Tabi bunların hepsi kişisel görüşüm.
İşte 2 ay oldu daha.
Yeni öğrenci gelmiş çok dislamislar.kizimda dislamis yeni gelen çocuğu.sevmedim dedi bende yapma kızım sende başka okula gidebilirsin sana yapılsa hoş olur mu dedim asla gitmem diyor.
Ben şuan sigara olaylarını ve ilkokul arkadaşının bıçakla kavga etmesini biliyorum,daha detaylı bilmiyorum.
Birde galiba 10. Sınıfta sınıflar degisecekmis her yıl sınıfları karma değişimler yapıyorlarmış.zaten çevresi degiseceke bu durumda.

Kızımda şuan Anadolu lisesinde.
Her 3 öğrenciden 2 si sigara iciyormus.
Kızım anne tuvalete giriyoruz yuvarlak oluşturuyorlar ortasında kalıyoruz dumanın dedi.
Kızlar erkekler tuvaletine 4-5 kişi girip sigara içiyor dedi.
Açıkçası ben çok korktum.
Ben de birkaç sene evvel liseme uğradım, bizim zamanımızla çok fark vardı. Düzgün dediğimiz okullar böyleyse vay ben öleyim dedim. Biz türümüzün son örneğiyiz. Ağzıma sigara koymadım lisede yoktu çevremde içen, üniversitede içtim ben. Bir de afedersiniz kimin eli kimin neresinde belli değil, bizim zamanımızda el ele tutuşup dudaktan öpmek bile büyük olaydı, şimdiki kızlar don değiştirir gibi sevgili değiştiriyorlar. Böyle ortamlarda nasıl çocuk yetişir muallak.

Bu sigara, sevgilileri olan kizlar diger okulda olmayacak miymiş yani?

Benim lisemi hatirliyorum her turlu insan vardi. Kimileri sigara icer, okuldan kacardi, kimileri devamli kavga ederdi, kimilerinin işi gücü dersti, kimileri kendi halindeydi.
Herkes kendine gore birilerini illa bulurdu.

Sirf bundan okul mu degistirilirmiş. 😁😁 Gittigi hicbir okulda, okuldaki veya siniftaki herkes kizinizin istedigi gibi biri olmayacak. Lise, universite her turlu insanin bulundugu biyer. O kendi suzgecini olusuturup ona gore insanlarla arkadaslik edecek.
Tabii her okulda hatta özel okulda da bu çocuklardan olacaktır.
Benim zamanımda da vardı.
Bu okuldaki sıkıntı ortaokul arkadaşı.
O baskı yapmasa bizimle takıl diye kafası karışmaz.tek arkadaşı da olsa bu kadar zorlanmazdi şimdi kafası karışmış 🥴

Burada annenin kızının kişiliğini bilmesi çok önemli. Bazı çocuklar kendi biliyor, karakteri oturmuş ve sağlam atıyor adımı, bazıları da kaymaya çok müsait oluyor. Biz sadece dışardan bir göz olarak yorum yapabiliyoruz. Ama insalar her geçen gün daha kötü oluyor gibi, sanki 10 sene önce daha temizdi dünya. Ben olsam sanırım müdehale ederdim

Ben de birkaç sene evvel liseme uğradım, bizim zamanımızla çok fark vardı. Düzgün dediğimiz okullar böyleyse vay ben öleyim dedim. Biz türümüzün son örneğiyiz. Ağzıma sigara koymadım lisede yoktu çevremde içen, üniversitede içtim ben. Bir de afedersiniz kimin eli kimin neresinde belli değil, bizim zamanımızda el ele tutuşup dudaktan öpmek bile büyük olaydı, şimdiki kızlar don değiştirir gibi sevgili değiştiriyorlar. Böyle ortamlarda nasıl çocuk yetişir muallak.
Kızım anlatiyor anne arkadaşım o çocuktan ayrılmış karşı sınıftan çocukla sevgilisi var diyor.her tenefus sarila sarila geziyorlar,abisi görse ne olacak diyor 🤦
Büstiyerle okula geliyorlarmis öğretmen derse almadı diyor neler neler 🥴

X