Kızlar Nasıl Çıkıcam Bu İşin İçinden(Anne ve Kayınvalide)

Kardeşleriniz hangi şehirlerde?
Şu an bulundukları illerde tanıdık/yakın akraba/komşu/şok görüştükleri insanlar var mi?
siz evinizi kiraya verseniz? Kardeşler destek olsa iki bakıcı tutulabilir.
Yatılıya gerek olmadığını düşünüyorum şu aşamada.
Yarım gün biri bile gelse hallolur. Daha gençler bence.
Eşim tek çocuk.
Benim ablam var onun fatdası olmaz.
Sadece konuşur iş icraata gelince yok şu yok bu der.
Biz tek iki bakıcı karşılayamayız.Yatılı bakıcılar 25 bin civarı çalışıyor.

Sizlerden uzakta yalnız başına yaşamaktansa birlikte yaşamaları mantıklı geldi bana da. Yalnız başına düşüp kalsalar bilen olmaz. Yanınıza gelirlerse eliniz üzerlerinde olur hastaneye götürürsünüz, gelir gidersiniz. Düşman değiller sonuçta biraz fedakarlık yapmaları gerekiyor.

Bakımevine de gitseler başka insanlarla anlaşmaları, uyum sağlamaları gerekecek. Sizinki daha kolay geldi bana.
Mantıklı olan bu.Ama o fedakarlığı gösterirler mi?İnsanlar yaşlanınca huysuzlaşıyor çocuklaşıyor.Bizim annelerdede durum öyle.

Evi kiraya verip bir bakıcıyı oradan diğerinide siz karşılasanız kardeşlerde katkıda bulunsun buarada tek sizin anneleriniz değil.
Eşim tek çocuk.Babası o 4 yaşlarındayken vefat etmiş.
Benim sadece ablam var.O da anca lafta konuşur.İş icraata gelince bir bahane bulur kaçar.
Evin kirası bakıcıyı karşılamaz.10 bin civarı kira olur. Bakıcı ücretleri şirketlerde 27 bin civarı.
Şahıslarda 20 22 bin artı sigorta.
İki bakıcıyı karşılayamayız.Ki o evlerin gideride olucak.Fatura, mutfak masrafı ıvır zıvır tarzında
Mantıklı olan tek ev tek bakıcı ev giderleride azalıcak özellikle faturalarda.

Eşim tek çocuk.
Aslında yatılı bakıcıya gerek var mı. Gündüzleri gelip işlerini halleden birileri olsa daha iyi olmaz mı? Yaşlı insanlar yaşadıkları yerden kopmak istemez. Çevrelerinde arkadaşları falan görüştükleri insanlar vardır, onlardan kopup anlaşamadığı biriyle yaşama fikri hoş değil gibi ama yinede siz bilirsiniz

Bence en güzel plan bu. Ben olsam başka bir şey düşünmezdim. Ayrıca insanlar o yaşta bütün gün neyle oyalanacaklar hiç arkadaşları olmayan bir şehirde? Bakım evi olsa bir sürü arkadaşları olur, hatta belki ikisi de kendi şehrinde bir bakım evi ister sizin şehrinizde değil.
Evlerini kiraya vermeye anneleri nasıl ikna edicez.Bu plandada sorun orada başlıyor.Babalatdan kalan maaşlar cüzi miktarda.Maaşlar ve tek ev kirası iki kişinin bakımevi masrafını karşılamıyor.Biz destek çıkacaz.Ama çocuklar kendi ev giderlerimiz derken bizde fazla destek olamayacaz artık.Kendimize zor yetmeye başladık.Şimdiye kadar destek olduk ama artık çocuklar büyüdü giderleri arttı liseli oldular.

Aslında yatılı bakıcıya gerek var mı. Gündüzleri gelip işlerini halleden birileri olsa daha iyi olmaz mı? Yaşlı insanlar yaşadıkları yerden kopmak istemez. Çevrelerinde arkadaşları falan görüştükleri insanlar vardır, onlardan kopup anlaşamadığı biriyle yaşama fikri hoş değil gibi ama yinede siz bilirsiniz
Hoş değil tabiki farkındayım.Ama birşey olsa kimsenin haberi olmaz.Tek başlarına hastaneye gitmekte zorlanıyorlar.Biz farklı şehirden yetişemiekte çok zorlanıyoruz.Artık yakınımızda olmaları gereken durumdalar.

Denemekten baska yapacak biseyiniz yok birini evinize almaya kalkmayin ayni evde yasqsinlar sonucta bakicida var idare ederler. Baktiniz olmuyor cok daha ileride bakimevine verirsiniz yapacak bisey yok

Yani çözümü ne olabilir bilemiyorum ama insanlara boyle bir emrivaki cirkin yani. İsnan kendi evladiyla kiziyla ayni ev icinde anlaşamıyor. Elin kadiniyla napacaklar Allah aşkına. Hem bu annelerin oturduklari evler, geçindikleri gelirleri yok muydu zaten. Bunlari da düşünüp dahil edince daha baska biseyler yapilabilir sanki. Neden sadece sizin aldiginiz ve sizin odeyebileceginiz masraf cercevesinde hesap yapiliyor. Oluru ne olacak bilemem ama bu pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana

Öncelikle siz ve eşiniz ne güzel evlatlarsınız ki zamanında annelerinizi düşünüp onlara ev bile almışsınız. Ablanız olmasına rağmen annenizin tüm yükü sizde. Bakıcıyı da siz finanse edeceksiniz anladıgım kadarı ile. Belk de anneler sizin bu fedakarlıklarınıza karşılık birlikte oturmayı kabul eder . Sonuçta kendi özel alanları olacak neticede bakım evinde de olsalar odaları dışında birden fazla kişi ile muhattab olacaklar. Bakıcı da olacağı için çık sorun olmadan yaşamayı kabul ederler belki.

Eşim tek çocuk.
Eşim tek çocuk.

O zaman katlanacaklar. Katlanamayan evine gitsin. Burada bakıcılı mis gibi düzeniniz var. İsteyen gelir kalır isteyen evine gider deyin. Evlerini kapatacak mısınız?

Evlerini kiraya vermeye anneleri nasıl ikna edicez.Bu plandada sorun orada başlıyor.Babalatdan kalan maaşlar cüzi miktarda.Maaşlar ve tek ev kirası iki kişinin bakımevi masrafını karşılamıyor.Biz destek çıkacaz.Ama çocuklar kendi ev giderlerimiz derken bizde fazla destek olamayacaz artık.Kendimize zor yetmeye başladık.Şimdiye kadar destek olduk ama artık çocuklar büyüdü giderleri arttı liseli oldular.
O kadar şımarıklık edecek durumdalarsa evde tek de idare ediyorlardir zaten, zormalamaya gerek yok o durumda.

Yani çözümü ne olabilir bilemiyorum ama insanlara boyle bir emrivaki cirkin yani. İsnan kendi evladiyla kiziyla ayni ev icinde anlaşamıyor. Elin kadiniyla napacaklar Allah aşkına. Hem bu annelerin oturduklari evler, geçindikleri gelirleri yok muydu zaten. Bunlari da düşünüp dahil edince daha baska biseyler yapilabilir sanki. Neden sadece sizin aldiginiz ve sizin odeyebileceginiz masraf cercevesinde hesap yapiliyor. Oluru ne olacak bilemem ama bu pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana
Bazen mecbur kalıyoruz.Başta söylemiştik kabul etmişlerdi ama uzun zaman geçti.Yaşlandılar çocuklaştılar fikirleri değişmiş olabilir.Gelirleri babalardan kalan cüzi maaşlar ve bizim desteğimizdi.Ama artık tek kalmaları zorluyor.Yakınımızda olmalılar sağlık sorunları var yaşlılıktan.Farklı şehirden ilgilenmekte zorlanıyoruz.

O kadar şımarıklık edecek durumdalarsa evde tek de idare ediyorlardir zaten, zormalamaya gerek yok o durumda.
Yaşlılar huysuzlaştılar nasıl tepki kestiremiyorum. Bazen bende öyle diyorum kabul etmeyen idare etsin diye ama annelerimiz onlar.Ben kendimde anneyim yapamıyorum.
İnşallah ev arkadaşlığını kabullenirler sıkıntı çıkmaz.

O zaman katlanacaklar. Katlanamayan evine gitsin. Burada bakıcılı mis gibi düzeniniz var. İsteyen gelir kalır isteyen evine gider deyin. Evlerini kapatacak mısınız?
Buraya gelmeyi kabul ederlerse kapatmayız.Düzenleri kurulu durur orada.Arada izinlerde gidilir dostlarını ziyaret ederler ev özlemlerini bir nebze giderirler diye düşündük.
İnsanın evinden ayrılması ömrünün geçtiği yerden ayrılması kolay değil farkındayım.
Ama endişeleniyoruz onlar için.

Öncelikle siz ve eşiniz ne güzel evlatlarsınız ki zamanında annelerinizi düşünüp onlara ev bile almışsınız. Ablanız olmasına rağmen annenizin tüm yükü sizde. Bakıcıyı da siz finanse edeceksiniz anladıgım kadarı ile. Belk de anneler sizin bu fedakarlıklarınıza karşılık birlikte oturmayı kabul eder . Sonuçta kendi özel alanları olacak neticede bakım evinde de olsalar odaları dışında birden fazla kişi ile muhattab olacaklar. Bakıcı da olacağı için çık sorun olmadan yaşamayı kabul ederler belki.
Güzel sözlerin için çok teşekkürler..Anneler baş tacıdır.İnşallah dediğiniz gibi olur sorun çıkmaz.
Şunun farkındayım.İnsanın ömrünü geçirdiği, evlendiği,anne olduğu memleketinden, dostlarından 70 yılından ayrılması kolay değil çok zor.
Ama şartlar ne yazık ki bunu gerektiriyor.Onlar için zor olucak.Ama yapabileceğimiz bir şey yok.
İnşallah gelirler ve sorunsuz aynı evde yaşayabilirler.

Güzel sözlerin için çok teşekkürler..Anneler baş tacıdır.İnşallah dediğiniz gibi olur sorun çıkmaz.
Şunun farkındayım.İnsanın ömrünü geçirdiği, evlendiği,anne olduğu memleketinden, dostlarından 70 yılından ayrılması kolay değil çok zor.
Ama şartlar ne yazık ki bunu gerektiriyor.Onlar için zor olucak.Ama yapabileceğimiz bir şey yok.
İnşallah gelirler ve sorunsuz aynı evde yaşayabilirler.
O yaştaki insanlar gelmez
İnat ederler ben evimden çıkmam sen gel derler
Sizin gitmeniz de imkansız olur
Öyle yaşarlar
Çevremde gördüğüm

Hanımlar selam.16 yıllık evli ikiz(erkek kız) annesi bir kadınım.Evliliğimin başından beri hem kendi ailemden hem eşimin ailesinden farklı şehirdeydik.Eşimin babası küçükken vefat etmiş tek çocuk.Benim babam 2010'da vefat etti 2 kız kardeşiz.
.Evlendiğimizde eşimin kendi evi vardı.Biz şu an orada oturuyoruz.Babamın vefatından sonra eşim annelerimiz tek başlarınalar. Yarın yaşlandıklarında bakıma ihtiyaçları olur ancak aynı evdede yapamayız ikisine ayrı ayrı bakıcı tutacak gücümüzde olmaz.Bu yüzden yakınımızda bir ev alalım.Anneler yaşlanınca oraya yerleştirir tek bakıcı tutarız hem gözümüzün önünde olurlar hem de bir ev yatırımımız olur dedi mantıklı geldi banada.Bulunduğumuz siteden ev aldık.Bu arada bugüne hep uzak olduğumuz için iki anneylede büyük problem yaşamadık.Arada hem benim annemin hem kv'nin ufak laf sokmaları yaptıkları oldu eşimle ikimizde duymazdan geldik saygısızlık etmedik.

Şu anda yaşlandılar kendilerine bakmakta zorlanırlar artık.Bakıcı tutup getirmeyi düşünüyoruz..Ancak sorun şu annelerin aynı evde anlaşabileceklerinden çok büyük şüphem var.Birbirine zıt karekterlerdi zaten.Yaşlandıkça iyice çocuklaştılar bize bile çok ters davranışları oluyor, eşimde bende duymazdan görmezden geliyoruz.Birbirleriyle nolur düşünemiyorum.Memleketlerde bakıcı tutalım desek iki bakıcıya ekonomimiz el vermez fiyatlar çok pahalı.Eşimle ablamda bu konuda aynı fikirdeler.Napıcağımızı bilemedik.Bir anneyi bize alalım desek.Evimiz 3 oda bir salon.Her oda dolu bir oda yatak odası diğer iki oda çocuklarda.Oda olsa bile hangi annenin geleceğini nasıl belirleyecez illaki bir tarafın çok kötü gönlü kırılır.Bişey demezler ancak olur gönül kırıklığı.Yarın birşey olsa eşimle ikimiz bunun pişmanlığını kaldıramayız.Bakımevi fikri geldi aklımıza ne eşimin ne benim vicdanım kaldıramaz.Fikirlerinizden faydalanmak isterim.
Ben sizi tebrik etmek için yazıyorum. Be güzel eşinizle çok önceden annelerinizin durumunu düşünmüşsünüz. Aile önemli ya bugün varlar yarın yoklar. Dediğiniz gibi başlarına bir şey gelirse çok kötü hissedilir. Umarım bir evde güzelce yaşarlar 💕

Eşim tek çocuk.
Eşim tek çocuk.

Buraya gelmeyi kabul ederlerse kapatmayız.Düzenleri kurulu durur orada.Arada izinlerde gidilir dostlarını ziyaret ederler ev özlemlerini bir nebze giderirler diye düşündük.
İnsanın evinden ayrılması ömrünün geçtiği yerden ayrılması kolay değil farkındayım.
Ama endişeleniyoruz onlar için.

Bence sunduğunuz imkanların kıymetini bilecekler diye düşünüyorum. Seçenekleri yok. Daha iyisini istiyordularsa yaşlılıkları için yatırım yapıp şu an iyi bir gelirleri olmasını sağlayacaklardı. Bence olabilecek en iyi çözüm aynı evde yaşamaları.

Hanımlar selam.16 yıllık evli ikiz(erkek kız) annesi bir kadınım.Evliliğimin başından beri hem kendi ailemden hem eşimin ailesinden farklı şehirdeydik.Eşimin babası küçükken vefat etmiş tek çocuk.Benim babam 2010'da vefat etti 2 kız kardeşiz.
.Evlendiğimizde eşimin kendi evi vardı.Biz şu an orada oturuyoruz.Babamın vefatından sonra eşim annelerimiz tek başlarınalar. Yarın yaşlandıklarında bakıma ihtiyaçları olur ancak aynı evdede yapamayız ikisine ayrı ayrı bakıcı tutacak gücümüzde olmaz.Bu yüzden yakınımızda bir ev alalım.Anneler yaşlanınca oraya yerleştirir tek bakıcı tutarız hem gözümüzün önünde olurlar hem de bir ev yatırımımız olur dedi mantıklı geldi banada.Bulunduğumuz siteden ev aldık.Bu arada bugüne hep uzak olduğumuz için iki anneylede büyük problem yaşamadık.Arada hem benim annemin hem kv'nin ufak laf sokmaları yaptıkları oldu eşimle ikimizde duymazdan geldik saygısızlık etmedik.

Şu anda yaşlandılar kendilerine bakmakta zorlanırlar artık.Bakıcı tutup getirmeyi düşünüyoruz..Ancak sorun şu annelerin aynı evde anlaşabileceklerinden çok büyük şüphem var.Birbirine zıt karekterlerdi zaten.Yaşlandıkça iyice çocuklaştılar bize bile çok ters davranışları oluyor, eşimde bende duymazdan görmezden geliyoruz.Birbirleriyle nolur düşünemiyorum.Memleketlerde bakıcı tutalım desek iki bakıcıya ekonomimiz el vermez fiyatlar çok pahalı.Eşimle ablamda bu konuda aynı fikirdeler.Napıcağımızı bilemedik.Bir anneyi bize alalım desek.Evimiz 3 oda bir salon.Her oda dolu bir oda yatak odası diğer iki oda çocuklarda.Oda olsa bile hangi annenin geleceğini nasıl belirleyecez illaki bir tarafın çok kötü gönlü kırılır.Bişey demezler ancak olur gönül kırıklığı.Yarın birşey olsa eşimle ikimiz bunun pişmanlığını kaldıramayız.Bakımevi fikri geldi aklımıza ne eşimin ne benim vicdanım kaldıramaz.Fikirlerinizden faydalanmak isterim.
Keske soyle esim olsaydi vallahi helal olsun diyorum kadir gecesinde dogdugunuzu dusunuyirum.bu cok iyi bir olay dusunceye bak adamdaki.bence iki anneylede konusun ayni sitede yapacaklari tek sey iyi anlasmak. Odalari ayri. Yasitlari hemen hemen ayni sayilir. Ne guzel bir fikir uretmissiniz onlarda bie zahmet uyuversin. Milletin yaşlilsrinin bie cogu disarda kalmis ev olsa gelin istemiyor oglan istemiyor gelin istese ev olmuyor. Genelleme yapip ornek gosterin derim dışarıdakileri.arada anlasmazliklar olur ama caresiz kalinirsa mecbur anlasicaklar ne olacak. Yada annnniz ablanizla donusumlu sizde kalacak kayinvalideniz o evde oturacak

X