Salon ve Günlük Oda Dekorasyonu Koltuk Takımı Almadan Önce Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Salon ve günlük odalarınızın dizaynı, dekorasyonu ve tavsiye yorumları

Bu yazımı faydalı buldunuz mu ?

• Evet

OY: 3 100,0%
  • Hayır

OY: 0 0,0%
  • Daha iyi olabilir

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    3

naciye11

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2015
10
4
34
Öncelikle neden Mobilya Almadan Önce Dikkat Edilmesi gerekenler diye bir yazı yazmak istedim onu açıklayayım. Yakın arkadaşlarım sürekli Mobilya almadan önce aşağıdaki gibi sorular soruyorlar. İnsanlar uzmanından bilgi alarak alışveriş yapmayı tercih edebiliyorlar. Bu nedenle sürekli aynı şeyleri tavsiye etmektense derli toplu bir şekilde siz takipçilerimize bilgilerimi sunmak istedim.

• “İskelet malzemesi nasıl olsun ?”
  • “Süngerleri nasıl olsun?”
  • “Gürgen ağacı mı olsun?”
  • “Koltuklar sert mi olsun yumuşak mı ?” gibi daha birçok soru sayabilirim.
Bu sorulara daha sağlıklı cevap verebilmek için, öncelikle evinizin hangi bölümü için Mobilya almak istediğinize göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle konumuzu kategorik olarak incelemek sanırım daha hayırlı olacak. İlk olarak Koltuk Takımı için belirlediğim kriterleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Koltuk Takımı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk alırken en önemli kriteriniz sizsiniz. Yani öncelikle nasıl bir koltuk takımına ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Buna karar verirken salonunuzun boyutu, diğer eşyalarınız ile uyumu ve eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa, (romatizma, fıtık, düzleşme vb.) sağlık durumunuzu da göz önüne alarak nasıl bir koltuk takımına ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Koltuk almadan önce en önemli kriterlerden biri de ne yazık ki fiyat. Konuyu fiyat bakımından ele aldığımızda, kimse çok ucuz olup da kullanışsız olan, yada çok güzel olup da fiyatı aşırı yüksek bir koltuk takımı satın almak istemez. Bu nedenle satın almadan önce mutlaka koltuk takımının fiyatını araştırmalısınız.
Koltuk takımı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri de koltuğun iskelet malzemesidir. Kavak, sunta veya profil gibi maddeler maliyetinin uygun olması nedeniyle koltuk takımlarında ve diğer mobilya ürünlerinde kullanılabiliyor. Ancak konu uzun ömürlülük ve sağlamlık olunca kavak, sunta veya profil gibi kalitesiz ağaçlardan üretilmemiş olması gerekiyor. İskelet yapısında kullanılabilecek en iyi ağaçlar, gürgen ve kayın ağaçlarıdır. Mobilyanın cilası da kaliteyi ölçebilmek adına oldukça geçerli bir kriterdir. Parlak cila yerine mat yada ipek mat cilalı ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Çok parlak cilalı ürünlerin kalitesinden mutlaka şüphe duymalısınız. Mat cilalı ürünler, hem kullanım açısından hem de kullanım ömrü açısından daha sağlıklıdır.

Koltuk takımı yada koltuk satın almadan önce mutlaka sünger kalitesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Piyasada pek çok üründe hafif gramajlı süngerler kullanılıyor. Ancak siz mutlaka ağır gramajlı süngerler ile yapılmış koltuk satın almaya özen gösterin. İlerde koltuğunuzda çökmeler yaşamak istemiyorsanız bu tavsiyeyi sakın atlamayın ve sünger kalitesine de dikkat edin.

Özellikle titiz hanımlar için bu öneriyi en sona sakladım. Mutlaka ama mutlaka kullanılan kumaşın türüne ve kalitesine de dikkat edin. Yazımda şu renk olsun bu renk olsun gibi bir tavsiyeyi kesinlikle görmeyeceksiniz. O sizin zevkiniz ve sizin kararınız. Ancak söz konusu kalite olunca bilmeniz gereken şeyler var. Kısaca sıralamak gerekirse;

• Kolaylıkla temizlenen yani silinebilir olmalı,
    • Kolay yanmayan bir kumaş türü olmalı,
    • Terletmeyen bir kumaş türü olmasına dikkat edilmeli,
    • Birleşim yerlerinin sağlamlığına dikkat edilmeli (Dikişlerin Patlamaması İçin)
    • Yastıklarının fermuarlı olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
    • Son olarak da dikiş yerlerinin uyumuna dikkat etmelisiniz.
Bilgim ve tecrübem elverdiğince sizler için Koltuk Takımı Almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaya çalıştım. Kısaca tekrar bir özet geçmek gerekirse;

• Koltuk Takımının Fiyatına,
    • Koltuk Takımının İskelet Malzemesine,
    • Kullanılan Süngerin Cinsine,
    • Koltuk Takımında Kullanılan Kumaşın Cinsi ve Türüne, kolay temizlenebilir olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
Konuya bir de anket ekledim. Bu yazımı faydalı bulduysanız sizin için mobilya hakkında görüşlerimi paylaşmaya devam edeceğim.Uzunca bir yazı oldu. Sabredip okuyan herkese teşekkür ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kolları deri olanlardan aldım
Ama çook pişman oldum daha 1.5 yıl oldu alalı hepsi yırtıldı çizildi.
Katalogdan beğenip sipariş etmiştik
Geldiğinde gördüm deri olduğunu :-(
Hiç tavsiye etmiyorum o modellerden

Ben kolları deri olanlardan aldım
Ama çook pişman oldum daha 1.5 yıl oldu alalı hepsi yırtıldı çizildi.
Katalogdan beğenip sipariş etmiştik
Geldiğinde gördüm deri olduğunu :-(
Hiç tavsiye etmiyorum o modellerden

Günümüzde yurt dışından ithal edilen ürünlerle yapılan mobilyalar hem fiyat karmaşasına neden oluyor hem de kalitesiz bir sürü koltuk takımı ortaya çıkıyor. Basit olarak diyebilirim ki koltuk takımı alcaksanız 2500 liranın altına pek inmeyin. Fason üretimden uzak durun.

Günümüzde yurt dışından ithal edilen ürünlerle yapılan mobilyalar hem fiyat karmaşasına neden oluyor hem de kalitesiz bir sürü koltuk takımı ortaya çıkıyor. Basit olarak diyebilirim ki koltuk takımı alcaksanız 2500 liranın altına pek inmeyin. Fason üretimden uzak durun.
Yurt içinden almıştık canım hem de bilinen bi marka.3bin civarı aldık
Deri de kötü aslında ya çabuk çiziliyor

büyük markaları ben sordum bir arkadaşa. fason üretim yaptırıp kendi markalarını basıyorlarmış. o paraya çok daha kaliteli koltuk takımları alınabilir aslında.

Silinebilir ve leke tutmayan kumaş ..
Altını silebilmek gerek aslında. .

X