Komşu Çocuğunda Otizm Belirtileri

uzaklardanbiri

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2024
21
11
29
Merhaba arkadaşlar,
Komşumuzun 3 yaşlarında bir oğlu var, küçükken de dikkatimi çekmişti bazı el kol hareketleri değişik geliyordu. Sonraları bu davranışları arttı, tekrar eden takıntılı hareketleri, konuşması, kendi dünyasında oluşu vs. derken internette birebir aynı belirtileri gösteren otizmli çocuğa denk geldim ve bi an komşunun çocuğu aklıma geldi. Asosyal, telefon ve televizyon bağımlısı büyüyen bir çocuk. otizmlidir demiyorum ama belirtileri var diyorum. Şimdi sırf bu şüphelerle komşuma gitsem benim çocuğum normal diyebilir ama farkında olduğunu düşünmüyorum yine aynı takıntılı davranışları sergilerken gülme krizine girmişti. Samimiyiz ama ne tepki vereceğini hiç kestiremiyorum ve zaman kaybetmelerini istemiyorum. Sizce bir şey demeli miyim diyeceksem ne demeliyim ben bekarım çocuğum yok. Çocuk sahibi arkadaşlar yönlendirirse memnun olurum.

Benim bugun linclenesim var o yuzden linclenmelik yorum yazacağım.

Sizin dahi fark ettiginiz seyleri annenin fark etmeme olanagi yok. Demek ki onemsemiyor. Kaldi ki bahsettiğiniz gibi tv tablet bagimlisi ise zaten umurlarinda degildir. Kaldi ki komsunun bile fark ettigi davranışları duzenli takibinde olduklari bir cocuk hekimi yine fark eder ki demek ki boyle bir hekimleri yok. Butun bunlar bir araya toplaninca ortaya ilgisi ebeveynlik cikiyor. Boylesine ebeveynlere boyle riskten bahsederseniz ancak kotu olursunuz. Kiskanmakla suclanirsiniz.
Bizzat aynilarini cok yakin bi akrabada yasadim oradan bıkıyorum. Sonuc ne oldu derseniz 6 yasinda otizm tanisi aldi. Ben kiskanmakla suclandigimda 2.5 yasindaydi. Neticede 3.5 sene kaybetti

Hayir deme ailenin fark ettigi birseyler mutlaka vardir ama cevreye belli etmek istemiyorlardir. Burda bir uye vardi cocugunun otizimli oldugunu gorumcesine bile soylenmesini istemiyordu.

Benim bugun linclenesim var o yuzden linclenmelik yorum yazacağım.

Sizin dahi fark ettiginiz seyleri annenin fark etmeme olanagi yok. Demek ki onemsemiyor. Kaldi ki bahsettiğiniz gibi tv tablet bagimlisi ise zaten umurlarinda degildir. Kaldi ki komsunun bile fark ettigi davranışları duzenli takibinde olduklari bir cocuk hekimi yine fark eder ki demek ki boyle bir hekimleri yok. Butun bunlar bir araya toplaninca ortaya ilgisi ebeveynlik cikiyor. Boylesine ebeveynlere boyle riskten bahsederseniz ancak kotu olursunuz. Kiskanmakla suclanirsiniz.
Bizzat aynilarini cok yakin bi akrabada yasadim oradan bıkıyorum. Sonuc ne oldu derseniz 6 yasinda otizm tanisi aldi. Ben kiskanmakla suclandigimda 2.5 yasindaydi. Neticede 3.5 sene kaybetti
Valla o kadar haklısın ki, ben bunları bu kadar detaylı düşünmedim ama çok üzerine düştüklerini de gösteriyorlar. İmkanları dar belki ondandır. Bilemedim haklısın ya :)

Hayir deme ailenin fark ettigi birseyler mutlaka vardir ama cevreye belli etmek istemiyorlardir. Burda bir uye vardi cocugunun otizimli oldugunu gorumcesine bile soylenmesini istemiyordu.
Ay ne enterasan insanlar var sadece faydamız olsun derdindeyiz ki kırmadan buralarda soruyoruz ne yapabiliriz diye.

Ay ne enterasan insanlar var sadece faydamız olsun derdindeyiz ki kırmadan buralarda soruyoruz ne yapabiliriz diye.
Evet evet. Yazim tarzinizdan iyi niyetli oldugunuz cok belli. Ancak boyle konularda insanlarin tepkileri cok degisik olabiliyor. İnan anne fark etmese baba farkeder dayi teyze amca hala annane babanne dedeler birileri mutlaka goruyordur. O yuzden kendinizi sorumlu gormeyin.

Ben olsam soylerdim. Direkt otizmli gibi duruyor denmez belki ama cok tv izleyen cocuklarda otizme benzer ozellikler oluyormus deyip cocugun yaptigi seyleri bir bir sayabilirsiniz. Savunmaya bile gecse aklinin bir kosesinde kalir en azindan.

Ben polikliniğe gelen bir anneye çocuğu için aynı şeyi söylemiştim. Daha doğrusu otizme benzeyen hareketleri var bir uzmana götürdünüz mü gibi bir şey söylemiştim annesi aşırı tepki gösterip polden bana hakaret ederek çıkmıştı. İnsanların neye nasıl tepki vereceği belli olmuyor. Deme bence kırılabilirsin

Hmm. Demek Siz oyle dusunmuyorsanuz. Tamam o zaman. Butun ozel egitim uzmanlarini silebiliriz bir kalemde. Bas bas bagiriyorlar çünkü ne kadar erken o kadar iyi diye.
Ben de eğitimciyim. 3 yaşında eğitime başlayanla 4 yaşında eğitime başlayan arasında otizm derecesine, durumuna, çocuğun algılama hızına ve çevrenin etkisine göre birçok faktörden ötürü fark kapanabilir. Erken olması önemli ama hayat memat meselesi değil. Erken teşhis hayat kurtarmıyor otizmde zaten fark edilme yaşı da gelmiş. Acilen komşuya söylemesini gerektirecek bir durum yok demek istiyorum

Tv tablet vermeye devam ediyorlarsa çok da umurlarında değildir diye düşünüyorum. Kabullenmeyecektir. Boşuna söyleme..
Oğlumda parmak ucu yürüme vardı diye bir akrabamız böyle bir imada bulundu parmak ucu yürüme otizm belirtisi diye çok dellenmiştim. Hayır sen ne görüyon da ne biliyon da yorum yapıyon. Neyse böyle tepki vermedim de balet olacak benim oğlum teyzesi dedim geçiştirdim. Sonra içim içimi yedi gereksiz şekilde.

X