Yöresel Tarif Konya Mutfağından-Bamya Çorbası -Tamek biber salçası sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

cimcimegfb

Nami deger #cimcimegfb
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2013
18.026
40.712
Evet sevgili arkadaşlar geçen yıl çok istememe rağmen yöresel yemekler yarışmasına katılamamıştım. Çünkü tarifim yapılmıştı. Ama bu yıl ben yaptım kapılmadan:KK73:
Esim ve benim en sevdiğimiz ikinci çorbadır.

Bamya yemeği büyük davetler de özellikle düğün yemeklerimiz de ikram edilir. Ilk etapta değil yanliz ortalarda ikram edilir . Bir nevi tatlidan acıya geçişte damak in kendini hazırlaması gbi dusunun :-) tatlarin birbirine karışmaması için..
Sıcak ve ekşili yenmesi en önemli unsurdur . ( en azından benim ailemde oyle )

KONYA BAMYA ÇORBASI​

Orta Anadolu’da da yapılan bamya çorbası Konya yemekleri arasında ara yemeği olarak önem arz eder. Konya yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Konya’da pilav (Davet ve Düğün yemekleri) ve yemek takımında (geleneğinde) ekşi olduğu için, tatlıdan sonra verilerek ikinci tertip yemeklerin yenmesi için iştah açar.

"ALINTIDIR"*

BAMYA CORBASINI ANNECIGIMIN TARIFINE GÖRE YAPTIM

10gram cicek bamya (100 gram bamyanin içinden 3 tane ipliğe dizilmiş çiçek bamyami kullandım oda ortalama 10gram a takabul ediyor)
1 kuru sogan orta boy ( 2 adeti daha makbuldür ama eşim çok sevmediği için soğanı az kullanıyorum. )
250 gram kuzu eti ( dana etide olur)
Limon yada limon tuzu
Salça( 1 c.k biber, 1 c.k domates)
Tuz, karabiber

Bamyalarimiz çiçek bamya olduğu için onu kevgir yada ince bir tulbentle tuylerini ve kenarlarinda yapraklardan ayiklamak icin avuc icimizle ovuyoruz.

Daha sonra bamyalarimi içine 1 limon sıkılmış ( isteyen bu aşamada limon tuzuda kullanabilir 3,5adet . Benim limon tuzum kalmamistida o_O) su dolu tenceremin içine alıp ortalama 35.dk a haslanmaya bırakıyorum .
limon tuzu yada limon suyu koymamizin sebebi bamyalarimizin sunmemesi icin

Bamyalarimiz haslanirken yagimiz. Ve etimizi tencereye alıp rengi donene kadar kavuruyoruz.
kasabimizdan rica edersek etlerimizi daha küçük dogramisini, yada evde kendimiz kucultelim

PicsArt_01-11-05.05.30.jpg

Kavrulan etlerimize soganlarinida ekleyip , soganlarimizin renginin dönmesini bekliyoruz ve ardından salcalarimizi ekleyip tenceremize kararince su dolduruyoruz tuzunu tekrar limon tuzunu atip (tadina bakalim bu asamada eksisi tuzu nasil diye) suyumuzun kaynamasini bekliyoruz.
tüm kavurma işlemlerin de tenceremizin kapağı kapalı olacakmış annem oyle diyor :) tatlari kacmiyacakmis ve tasirmamaya dikkat edecek mişiz çünkü lezzeti oradaymis

Haslanan bamyalarimizi soğuk suya alıp ipinden çıkartıyoruz ve ezilen bamyalarimiz varsa onu ayikliyoruz ve kaynamis suyumuzun içine bamyalarimizi alip
Ortalama 1,5 saat kısık ateşte pismeye bırakıyoruz. :KK12: en sinir oldum kısım burası :mad::mad::mad: icim içimi yiyor kapağı açıp bir kaşık yememek icin:110:
PicsArt_01-11-05.06.26.jpg

• TARİHÇE
  • ünün öncülerinden TAMEK, 31 Mart 1955 tarihinde, Bursa-Demirtaş'ta kuruldu. TAMEK, Türk Alman Meyve Ekstreleri Kumpanyası sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor.

Sanayi gelişiminin hızlandığı 1950'li yıllarda, hazır gıda ürünlerinin üretiminde beklenen verimliliğe ulaşılamamıştı. Modern üretim teknolojilerinin kullanılmadığı bu dönemde, Alman'larla yapılan teknolojik işbirliğiyle beraber TAMEK, Mehmet Sipahioğlu tarafından kuruldu. TAMEK'in Alman ortağı bir yıl sonra ayrıldı ve TAMEK %100 Türk menşeli bir gıda üreticisi olarak sektörde yerini aldı.

1958
TAMEK, Türkiye'nin ilk ketçap ve domates suyunu üretti.

1959
TAMEK, Türkiye'de ilk hazır yemek ve dolma üretimini gerçekleştirdi.

1963
TAMEK, ilk fabrikası olan Bursa-Demirtaş'ta ilk meyve suyu üretimini gerçekleştirdi.

TAMEK Meyve Suyu ünlü kahverengi şişelerinde pazara sunuldu.

1974
TAMEK, Türkiye'nin ilk haşlanmış bakliyatlarını üretti.

1987
Bursa - Karacabey Fabrikası'nda üretim başladı. Fabrikada üretilen ürünler: Salça, sebze, konserve, bezelye, reçel, meyve konsantresi ve marmelat.

1992
TAMEK, Türkiye'nin ilk diyabetik reçelini üretti.

1993
TAMEK, Türkiye'nin ilk teneke kutulu meyve suyu üretimini gerçekleştirdi.

1994
Balıkesir – Kızıksa Fabrikası'nda üretim başladı. 1994'den bu yana salçacık, meyve konsantresi, ketçap ve mayonez üretimi devam ediyor.

2000
TAMEK, Türkiye'nin ilk karton kutudaki salça üretimini gerçekleştirdi.

2001
TAMEK'in ilk fabrikası Bursa-Demirtaş, tamamen meyve suyu üreten bir kompleks haline dönüştürüldü.

2002
Manisa - Salihli Fabrikası'nda üretim başladı. Fabrika, salça, haşlanmış ürünler, hazır yemek ve dolmalar, bamya konservesi ile meyve konsantreleri üretmektedir.

2003
Türkiye'de bir ilk olan, A-C-E vitaminli TAMEK PLUS Portakal Havuç Limon Meyveli İçecek lansmanıyla beraber altı yeni meyve suyu çeşidi piyasaya sürüldü. Uzun bir dönem vişne, kayısı, şeftali gibi meyvelere odaklı olan tüketimi böylelikle değişmiş oldu.

2005
İlk kez Ketçap ve Mayonezde 'Body Sleeve' ambalajı kullanıldı.

2006
TAMEK, Türkiye'nin ilk katkısız ve koruyucu içermeyen konserve ürünlerini üretti.

2007
Türkiye'de bir ilk olan potasyum açısından zenginleştirilmiş ve kalp dostu olan %100 Portakal Suyu'nun lansmanı gerçekleştirildi.

TAMEK, Nielsen'in İlk Akla Gelen Markalar araştırmasında Meyve Suyu ve Reçel kategorilerinde “İlk Akla Gelen Lider Marka” seçildi.

2008
Bursa - Karacabey Fabrikası, modern üretim hatlarının devreye girmesiyle meyve suyu üretimine başladı.

TAMEK Plus 7+7 Karışık Meyve Nektarı‘nın lansmanı yapıldı.

2010
TAMEK'in Kahvaltım ailesinin ilk ürünü olan, TAMEK Kahvaltım 7 Meyve + 7 Vitamin meyve suyunun lansmanı yapıldı.

2011
TAMEK Teen kavun-elma ve çilekli meyveli içeceklerin lansmanı yapıldı. TAMEK Premium Reçel serisi, ürün gamına eklendi. Kahvaltım ailesine kahvaltı sosları eklendi.

2012
TAMEK Şefim markalı ürünlerin lansmanı yapıldı. Salça grubuna "Geleneksel Ev Tipi" ürünleri eklendi. Meyve suyuna %100 Şeftali-Elma, %100 Kayısı-Elma çeşitleri ile Teen grubuna Mandalina çeşidi eklendi. Kahvaltım serisine Plus grubundan çeşitler eklenerek relansmanı yapıldı.

Türkiye'nin gıda devi TAMEK, kuruluşunun 57. yılında ilk günkü heyecanını ve yenilikçi ruhunu koruyarak yeni nesillere sağlıklı ürünler sunmaya devam ediyor.

Ve iste vakit geldi yeme zamanı :kk77::kk77::KK76:

PicsArt_01-12-01.03.15.jpg

PicsArt_01-12-01.04.12.jpg

Afiyet olsun:KK68:

Su böreğini esim çok seviyor , islak kekide ben :KK73:

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevdiğin birinci çorbanın adı neeee....ellerine sağlık cimcimemm ohh miss ekşili lezzetli tadını hayal ettim bir an.BAŞARILAR canım.:KK36::KK36:

Ay canım tarifini aldım emiNim seninki gibi güzel olcak ellerine sağlık birtanem :KK24:

ellerine sağlık ben bamya çorbası olarak değil de yemek olarak kıymalı seviyorum. eşim sevmez salyasız pişinçe cokta güzel oluyo.

başarılar dilerim kazenin oyunu kaptın :KK66:

Sunuk halini mi seviyor esiniz:KK57: zevk meselesi ama ben öyle yiyemem hic .

Tsk ederim . Valla kazen in oyu önemli değil bamya corbasini yaptım o yeter :KK73:

3. Yapisim bu ve 3 de harika . Arastirdigim tariflerin birinde içine sarimsakda atılıyordu ama :mad::mad: hic oyle duymadım ve görmedim için riskriske girmek istemedim

Sunuk halini mi seviyor esiniz:KK57: zevk meselesi ama ben öyle yiyemem hic .

Tsk ederim . Valla kazen in oyu önemli değil bamya corbasini yaptım o yeter :KK73:

3. Yapisim bu ve 3 de harika . Arastirdigim tariflerin birinde içine sarimsakda atılıyordu ama :mad::mad: hic oyle duymadım ve görmedim için riskriske girmek istemedim
araya virgül koymamışımm ahhaa eşim bamya sevmez nokta ya da virgül salyasız pişince çok güzel oluyor zaten limonlu suda bekletirim ben

düzenledim mesajımı

araya virgül koymamışımm ahhaa eşim bamya sevmez nokta ya da virgül salyasız pişince çok güzel oluyor zaten limonlu suda bekletirim ben

düzenledim mesajımı

Işte benim trifle yaparsan sunme olmuyor hic . Ilk yaptığımda biraz sunme olmuştu . Ama bunda gayet guzel oldu .

X