Kötülükler, olumsuzluklar hep iyilerin mi başına geliyor?

Dilhun1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2021
660
1.052
41
Merhaba herkese,

Hani denir ya "iyiler erken ölür" veya "iyiler kaybeder", "iyilerin başına kötü birşey gelir" gibi gibi...Gerçekten sanki bu sözlerin doğruluğunu kanıtlayacak şeyler yaşadım, yaşıyorum...Çok sevdiğim, güler yüzlü, tatlı bir arkadaşım 1 haftalıkken oğlunu kaybetti. Bebek doğum anomalisine sahipti zaten. O arkadaşıma çok üzülmüştüm çünkü dünya tatlısı biriydi ve haketmiyordu diye düşündüm. Ondan bir-iki sene sonra yine çok sevdiğim başka bir arkadaşım eşini kaybetti. 7 yaşındaki oğlu ile başbaşa kaldı...Derken ben de iki sene önce canım, dünya iyisi, kalbi melek gibi olan kızkardeşimi kaybettim. Sadece kızkardeşimi de değil, yeğenlerimiz de kocası tarafından gösterilmediği için onları da göremiyoruz. Aile olarak kimseye kötülüğümüz dokunmadı, kendi halinde olan insanlardık. Hatta tam tersine merhamet duygum çoktur. Filmlerde kötü insanların bile ölümüne üzülürüm o derece...Yine geçen gün işyerinden mülayim, kendi halinde olan, yüzünden saflık akan bir çalışanın eşinin kanser hastası olduğunu öğrendim. Artık iyilerin hep yaşam savaşını kaybettiği tezine inanır oldum. Bir idarecim var. O kadar korkunç biri ki, yaptığı eziyetlerin haddi hesabı yok. Çoğu kişi tarafından da sevilmez. Ama görün ki tırnağına bir taş bile değmedi bugüne kadar. Sağlığı, rahatı yerinde, maddi durumu çok iyi.. Gerçekten böylesi gücüme gidiyor. Bakıyorsunuz savaş emrini vermiş, yaşı geçmiş birçok dünya lideri güllük gülistanlık yaşıyor. Bir gece ansızın kalp krizide mi geçirmez bunlar? ya da tesadüfen kayıp düşerek bir yerlerini incitmezler mi hiç? Yaşam bu kadar mı iyi davranıyor onlara?..Gece gece bunları düşünüverdim, saçma veya değil....

Sadece sizin etrafınızda yok bu üzücü durumlar hemen hemen her toplumda var. Aynısı veya biraz farklısı. İyi insanlar hiçbir zaman kaybetmez . Ölümü de tamamen kayıp olarak düşünmeyin. İsyan eder gibi olmuş yazınız o yüzden yazmak istedim. Rahatta olan insanlar da rahatının hesabını verecek ahirette.

Bı de benim gördüğüm hiç hastalık görmeyen çaresiz kalmayan insanlar acayip özgüvenli ya da ego bilemicem. Ama dünya böyle bı yer değil. Elbet herkesin başına kötü bı olay gelecek. Artık büyüdüm mu yaşlandım mi bilmiyorum böyle insanlar bana çocukça gelmeye başladı
Bu dediğinize çok katılıyorum. Yaşamında zorluk görmeyen, çaresizlik nedir bilmeyen insanlar daha bencil oluyor.

Ben katılmıyorum konuya ya. Kalbi kötü insanlarin başına neler neler geliyor ama siz sadece kendi cevrenizdekileri biliyorsunuz . Onlarla yakınlık kurmadiginiz için dertlerini bilemiyorsunuz. Kendi cevrenizdekiler (sizce) iyi insanlar olduğu için sanki başa gelen kötülükler hep iyi insanlarin başına geliyor ,gibi gelmiş size.
Oysa dünya ilginç bir yer. Her an herkesin başına bir şeyler geliyor. Tamamen kaderinin nasıl yazıldığı ile alakalı.
Ama benim kişisel görüşüme göre iyi insanlarin genelde işi rast gidiyor. Karma 'ya inanıyorum biraz. Bazen kötülükler yanına kar kalsa da genelde ne ekersen onu biciyorsun.
Son olarak kimsenin ne yaşadığını bilemezsiniz. Belki de sizin kötü ama lüks içinde, mutlulukla yaşıyor dediğiniz insan taciz kurbanidir, dayak yiyordur, aldatıliyordur ya da aile geçmişinde bir trajedi vardır. Bunu nasıl bilebilirsiniz ki insanlara acilarindan bahsetmeyi sevmeyen biriyse? Herkesin kendince dertleri var. Kimi büyük,kimi küçük. toz pembe sanmayın insanların hayatlarını

Ben katılmıyorum konuya ya. Kalbi kötü insanlarin başına neler neler geliyor ama siz sadece kendi cevrenizdekileri biliyorsunuz . Onlarla yakınlık kurmadiginiz için dertlerini bilemiyorsunuz. Kendi cevrenizdekiler (sizce) iyi insanlar olduğu için sanki başa gelen kötülükler hep iyi insanlarin başına geliyor ,gibi gelmiş size.
Oysa dünya ilginç bir yer. Her an herkesin başına bir şeyler geliyor. Tamamen kaderinin nasıl yazıldığı ile alakalı.
Ama benim kişisel görüşüme göre iyi insanlarin genelde işi rast gidiyor. Karma 'ya inanıyorum biraz. Bazen kötülükler yanına kar kalsa da genelde ne ekersen onu biciyorsun.
Son olarak kimsenin ne yaşadığını bilemezsiniz. Belki de sizin kötü ama lüks içinde, mutlulukla yaşıyor dediğiniz insan taciz kurbanidir, dayak yiyordur, aldatıliyordur ya da aile geçmişinde bir trajedi vardır. Bunu nasıl bilebilirsiniz ki insanlara acilarindan bahsetmeyi sevmeyen biriyse? Herkesin kendince dertleri var. Kimi büyük,kimi küçük. toz pembe sanmayın insanların hayatlarını
"taciz kurbanidir, dayak yiyordur, aldatıliyordur ya da aile geçmişinde bir trajedi vardır." dediğiniz insanlar emin olun çok da mutlu görünemezler...Genelleme yaptım, elbette sadece iyiler olumsuzluk yaşamıyor. Çevremde ve kendi yaşantımda öyle gördüğüm için belki de.. En azından mobbing yapan idarecimin sorunu olmadığını söyleyebilirim.

"taciz kurbanidir, dayak yiyordur, aldatıliyordur ya da aile geçmişinde bir trajedi vardır." dediğiniz insanlar emin olun çok da mutlu görünemezler...Genelleme yaptım, elbette sadece iyiler olumsuzluk yaşamıyor. Çevremde ve kendi yaşantımda öyle gördüğüm için belki de.. En azından mobbing yapan idarecimin sorunu olmadığını söyleyebilirim.

İnsanlar mutlu gorunebilirler ne yaşarlarsa yaşasinlar uzerinden bir süre gectiginde bunu disari ciktiklarinda etrafa gostermek istemezlerse goremezsiniz.

Bazi intihar vakalarina denk gelip okuduğum oldu ve bazilarinin hicte depresif, uzgun gorunmedigini aksine mutlu gorunen, gülen, espri yapan insanlar olduğunu gayet normal yaşadigini söylüyordu yakinlari bile. Çoook dar pencereden bakmamak lazim. Her şeyin "iyilerin" başina geldiğini dusunmuyorum acikcasi. Sadece herkesin her şeyini disardan göremezsiniz.

Merhaba herkese,

Hani denir ya "iyiler erken ölür" veya "iyiler kaybeder", "iyilerin başına kötü birşey gelir" gibi gibi...Gerçekten sanki bu sözlerin doğruluğunu kanıtlayacak şeyler yaşadım, yaşıyorum...Çok sevdiğim, güler yüzlü, tatlı bir arkadaşım 1 haftalıkken oğlunu kaybetti. Bebek doğum anomalisine sahipti zaten. O arkadaşıma çok üzülmüştüm çünkü dünya tatlısı biriydi ve haketmiyordu diye düşündüm. Ondan bir-iki sene sonra yine çok sevdiğim başka bir arkadaşım eşini kaybetti. 7 yaşındaki oğlu ile başbaşa kaldı...Derken ben de iki sene önce canım, dünya iyisi, kalbi melek gibi olan kızkardeşimi kaybettim. Sadece kızkardeşimi de değil, yeğenlerimiz de kocası tarafından gösterilmediği için onları da göremiyoruz. Aile olarak kimseye kötülüğümüz dokunmadı, kendi halinde olan insanlardık. Hatta tam tersine merhamet duygum çoktur. Filmlerde kötü insanların bile ölümüne üzülürüm o derece...Yine geçen gün işyerinden mülayim, kendi halinde olan, yüzünden saflık akan bir çalışanın eşinin kanser hastası olduğunu öğrendim. Artık iyilerin hep yaşam savaşını kaybettiği tezine inanır oldum. Bir idarecim var. O kadar korkunç biri ki, yaptığı eziyetlerin haddi hesabı yok. Çoğu kişi tarafından da sevilmez. Ama görün ki tırnağına bir taş bile değmedi bugüne kadar. Sağlığı, rahatı yerinde, maddi durumu çok iyi.. Gerçekten böylesi gücüme gidiyor. Bakıyorsunuz savaş emrini vermiş, yaşı geçmiş birçok dünya lideri güllük gülistanlık yaşıyor. Bir gece ansızın kalp krizide mi geçirmez bunlar? ya da tesadüfen kayıp düşerek bir yerlerini incitmezler mi hiç? Yaşam bu kadar mı iyi davranıyor onlara?..Gece gece bunları düşünüverdim, saçma veya değil....
Evet kötülere bişey olmuyor çünkü onlar iyi insanların enerjilerini tüketerek deşarj olup gamsız bir şekilde yaşıyorlar hayatı ve genelde narsist insanlar uzun yaşarken; iyi , merhametli , vicdanlı insanlar erken ölüyor, bu bir gerçek...

Yoo gayet de mutlu görünürler.
Hatta daha dün ecmelliy isimli - kendince fenomen bir hesap böyle bir açıklama yapti. Instagramina baksan yüzbin takipcisi var bir orada bir burada,lüks mekanlarda şık elbiselerle dolaşan bir genc kız sanırsın. Oysa 12 yaşından beri babası tarafından taciz ediliyormus,annesi ile beraber sistematik olarak dayak yiyormuş. Uzun zamandır babası çocuk tacizinden hapiste, kardeşleri yurttaymis. Ama bu sefer de babaannesi ve halalari tarafından eziyet görüyormuş, hatta annesinin kafasını kanattiklari bir videoyu paylaştı.
Oysa belki bakan 'sunlara bak,ne hayatlar yaşıyor,dünyanın çilesini biz cekiyoruz' diyordur.
Staj yaptığım yerde bölüm müdürüm Avrupa'da eğitim görmüş, çok tatlı bir kadındı. Genç yaşta bir sürü insanın üstü olarak çok bilindik bir yerde çalışıyordu ama malesef kocasından dayak yiyordu. Bunu da kimse bilmezdi, bir akşam cocuguyla beraber bende kalmak zorunda kalmıştı - gidecek yeri olmadığı için. Ben de böyle öğrendim . Ama yine de adamdan ayrılmadı,birkaç gün sonra profil resmine kocasının fotosunu koyup aşk dolu sozler yazmıştı. Üstünden 8-9 sene geçti,hala da beraberler. Mutlu aile tablosu çiziyorlar.
Kadınlar kulübünde de aldatılip içi kan aglayan pek çok kadın var. 'disaridan gören ideal aile zanneder' diyor neredeyse hepsi.
Benim bir sevgilim de çok neşeli, hayatla dalga geçen, şen şakrak bir çocuktu. Ama geçmiş yıllarından çok büyük bir travması vardı.
İnsanlar sadece göründüğünden ibaret değildir.
Volkan Konak boşuna şarkı yazmamış, "herkesin bir derdi var , durur içerisinde" diye. Herkesin hayatında kötü şeyler olabilir ama sadece yakinlarimizinkine vakıf oluruz. Ve insnalar iyi - kötü olarak keskin şekilde ikiye ayrılmaz. Hepimizden nefret eden, bizi 'kotu' olarak adlandıran insanlar olabilir. Aynı bahsettiğiniz patronun size kötü gelirken kocasına harika bir insan gelmesi gibi. Ya da belki ailesi onla gurur duyuyordur,basarisiyla- ailesini saymasi,destek olmasıyla...belki onun başına bir şey gelse ailesi 'neden hep iyi insanların başına bunlar gelir' diyecektir..belli mi olur?

Konuya burdan dalıyorum ama emin ol insanlar cok rahat rol yapabilir.. Mutsuzken mutlu olmak gibi.. Hayatının belli döneminde dibe batmış çoğu insan bu sekılde hayatını idame ettiriyor.. Baska napabilirlerki.. Yaşamak zorundalar bi şekilde.. Yani bi taciz magduru da bı tecavuz magduru da cok rahat gülüş maskesi takıp hayatını yaşar.. Sorun şu, yaşar ama içindeki fırtınaları herkes bilemez.. O yuzden taciz magduru vsvs kişiler öyle rahat gülemezler, yaşayamazlaer sözüne Katılmıyorum.. Hele ki türk kadını, neler yasayıp kan kussa da kızılcık şerbeti içer yinede yüreğine gömer bütün acıları kederleri..

İyiler çabuk gidiyor, kotuye bişey olmuyor sözüne de Katılmıyorum.. Herkes kalbinin ekmeğini yiyor bu hayatta.. Şu an size kötüler kazanıyor gibi gelebilir, ama gunun sonunda iyiler hep o iyi kalplerinin ekmeğini yiyor.. Hepımız yasamıyo muyuz bunu.. Biri gelir kalbımızı kırar, uzuluruz, aradan yıllar gecer ki aynı sey veya farklı olay basına gelmiştir.. Burda iki tarafta sınanıyor... İyiler kotuye kotuluge sabrederken kotuler turlu gunahlarla amel defterini doldurup gunun sonunda allahın gazabına ugruyor.. Bi reels videosu varya 'bu dunya iyi ve kotu arasında bir yerde ama gunu geldıgınde iyilerden yana olacak' dıye.. Aynen oyle.. Ama şunu da derim hep, Allah iyileri erkenden yanına alır, alır ki fazla gunahı olmasın saf temiz sekılde huzuruna cıksın.. Kotulerse uzun yasayıp gunahları katlansın cehennemde yansın.. Zalimler için yaşasın cehennem!

Çünkü bu dünya imtihan dünyası... bu dünyada sıkıntı çekenler, mükafatını gerçek alemde alacak Allah'ın izniyle.

Burada çok rahat yaşayanlar, tırnağı zarar görmeyenler, kötülük üstüne kötülük yapanlar da gerçek alemde görecek!

Şu alıntı ile daha kolay anlaşılır;

Müslümana 40 gün içinde;
1) Rızkında darlık
2) Hastalık
3) Hüzün gelmezse imanını sorgulasın buyruldu ki;
İnsana belâ ve sıkıntı, günahları yüzünden veya derecesinin yükselmesi için gelir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Her musibet, affedilecek bir günah veya kavuşulacak bir derece içindir.)

Haklısınız, kaybınız için çok üzüldüm Allah sabırlar versin, eniştenize de vicdan!
Hayat herkesi ayrı bir yerden sınıyor,bilemeyiz belki de o kötü insanların da canının yandığı bir yerler,bır şeyler vardır ama kibirinden kimseye belli etmiyordur.
Ben de açıkçası ilahı adalete falan güvenmiyorum ama hayat hep böyle dört dörtlük ya da çok kötü olamaz. Mutlaka siz de bir yerden mutlu olacaksınız. Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin, kötümser olmayın,hep ben iyi olacağım diyin ve bu yönde olması için kendinizi sartlandirin ve enerjinizi olumluya çevirin. Allah sizi de sevdiklerinizi de korusun guzell yollar açsın önünüze

Merhaba herkese,

hiç saçma değil daha dün aynı konuda isyan etmişliğim var gerçekten bende aynı psikolojideyim neden kötüler çok mutlu neden naif incitmekten korkan insanlar hep mutsuz?yani bir süre sonra insan hissizleşmeye başlıyor sürekli hayal kırıklığı,mutsuzluklar yaşayınca bu normalmi? bi sürü sorulacak soru var aslında...

Günaydın.

İmtihan dünyasındayız.

Hiç kimsenin neyi nasıl yaşadığını bilmiyoruz.

Sadece anlatılanlar ve gördüklerimiz. Oysa ben ve benim gibi kötüler de acı çekiyor, sıkıntı yaşıyoruz hatta bazen intiharın eşiğine geliyoruz maalesef.

Evet evet ben kendi çevreme bakıyorum oldukça kötü bir insanım. Gaddar bile sayılabilirim…

Kötü olan benim hep söylediğim bir lafım vardır; lunaparktayım diye mutluyum sanıyorlar.

Merhaba herkese,

Mantıklı bence. O kadar eşine çocuguna kötü davranan babalar varken. Benim ağzı var dili yok melek babam erken yasta vefat etti

Elbette değildi. Dediğim gibi belki de saçma bir düşünce...Genel olarak öyle düşündüm...Yalnız iyilerin yaşama konusunda kötüler kadar iyi olmadıkları bir gerçek...
Peki o iyiler daha rahat yaşasaydı kötülerin imkanlarına sahip olsalardı yine iyi kalırlar mıydı?
Bir düşünün

Peki o iyiler daha rahat yaşasaydı kötülerin imkanlarına sahip olsalardı yine iyi kalırlar mıydı?
Bir düşünün
neden kalmasınlarki iyilikte kötülkte kişilikle alakalı kötü olmak için imkana gerek yokki kötü insan kötüdür,ben hep şöyle düşünmüşümdür hani allahtan korkarım yapmam fln derler ya,yada allah görür o yüzden yapmaz,ben hiç öyle düşünmedim içimden geldiği icin yaptım,ama ya onu diyenlerin inancı zayıf olsaydı yinede iyi kalırlarmıydı,onları engelleyen bu korkuysa onlar iyi insanlarmı olmuş oluyor, sizin sorunuza yakın ayarda bu soruda...

Merhaba herkese,

Allah iyilerin kazanmasını istiyor . Firavunun başı bile ağrımadan göçüp gitti fakat Allah kendinden başka bir kapı olmadığını anlayalım ve imtihanlarımızı kazanalım diye ağır imtihanlardan geçiriyor... zor sorular kaliteli öğrencilere sorulur .. sonuçta dünya dün var bugün yok rüya alemi gibi düşünmeliyiz burayı asıl uyanış öldükten sonra ...

Ölüm her canlı için iyilikle veya kötülükle alakası yok. Allah’ın cezalandırma biçimi değil. Ölüm saatimiz belli sadece yaptığımız seçimlere göre şekli değişiyor. İmtihan da inananlar için. Bize düşen dua. Kötülüklerden korunmak için dua etmek. Ben de annemi çok erken kaybettim. Bunun bir imtihan olduğunu anlamam uzun sürdü. Yani bazı insanlara ve olaylara bizim ne yapacağımız bizim nereye gideceğimizi belirliyor. İnanlar için böyle.

Beni görseniz dersiniz ki ne şanslı kadın, kocası etrafında pervane, onu çok seven bir çocuğu var, evi arabası bağı bahçesi yazlığı süper, okumuş, annesi-babası hayatta, abisi yeğenleri var, kaynana-kayınpeder kadını seviyor sayıyor, maddi kaygıları yok, genç güzel, saygın bir ailenin kızı, dostları tarafından saygı görüyor belli bir saygınlığa sahip, yiyip içip yan gelip yatıyor evini bile süpürmüyor tek yaptığı iş yemek-banyo-mutfak temizliği-ütü.tüm zamanını eşiyle çocuğuyla hobileriyle geçiriyor.bir eli yağda diğeri balda. Ohooooo daha da sayarım.
Peki göremedikleriniz?
Çevremdeki herkes melek olduğumu düşünüyor, acaba öyle miyim?
Herkes dindar olduğumu sanıyor, kim bilebilir?
İnsanların görebildiği tek derdim yok, ya göstermediklerim?
Tüm ailem arkadaşlarım komşular mahallemdeki esnaf kocamın dünyadaki en anlayışlı en merhametli en efendi adam olduğunu düşünüyor, peki ya bana yada çocuğuna karşı öyle değilse?
Maddi kaygım olmadığı zannediliyor, oooo zengin kızı, oooo kocası çekmiş altına arabayı….çocuğumu neyle doyurduğumu kim bilebilir?
Yaw kadın bütün gün evde yatıyor evini bile süpürmüyor kocası yapıyor her işi, acaba neden?
Sülalem kalabalık, abim yeğenlerim görümcelerim kuzenlerim, akşam olup hüzün çökünce-bir hastane odasında yapayalnız acı çekerken-en mutlu günlerimde, varlar mı acaba?
Dadanmışım bir örgü de örgü sabaha kadar örgü yapıyorum rahatlık böyle birşey yaw, acaba neden uyuyamıyorum neden örüyorum?
Sert bir insanım aynı zamanda haddinden fazla merhametliyim, neler yaşadım da böyle oldum acaba?
Kaynanam kayınpederim gözümün içine bakıyorlar, ya bakmıyorlarsa?
“insanın alacası içindedir” bunu sakın unutmayın

Sizin isyan ettiğiniz adaletsiz bulduğunuz üzüldüğünüz bu düzeni kuran tüm yarattıklarından adaletli ve merhametli
Savaşta yaralanan-ölen çocuklar gerçekten acı çekti mi acaba? O çocukların ölmesini niye diledi Yaradan?
O dünya liderleri bu dünyada neden bedel ödemiyor onların cezasını kim nerede ne şekilde verecek?

Derine inin huzur bulursunuz

Günaydın.

İmtihan dünyasındayız.

Hiç kimsenin neyi nasıl yaşadığını bilmiyoruz.

Sadece anlatılanlar ve gördüklerimiz. Oysa ben ve benim gibi kötüler de acı çekiyor, sıkıntı yaşıyoruz hatta bazen intiharın eşiğine geliyoruz maalesef.

Evet evet ben kendi çevreme bakıyorum oldukça kötü bir insanım. Gaddar bile sayılabilirim…

Kötü olan benim hep söylediğim bir lafım vardır; lunaparktayım diye mutluyum sanıyorlar.

Ya ben sizi gercekten cok seviyorum. Bosuna sevmedigimi bir kez daha anladim. Kendisini anlatirken ben soyle iyiyim, boyle iyiyim diyen konu sahibi gordugunuz gibi konunun sonunda niye bazilari kalp krizi gecirmiyor, neden ayaga tasa takilmiyor gibi seyler yazmis. Iyi ve kotu tanimi kime gore ve neye gore iyi, kotu? Aslinda butun mesele bu. Birilerinin ne yasayacaginin hukmunu biz vermiyoruz ama bazilari neden sinanmiyor diyen de dusunceleri ile kendi yasamini sekillendirdiginin farkinda degil.

Merhaba herkese,

Bizim için neyin hayırlı olup olmadığını Allah bilir, bakarsınız o çekilen çile bir lütuf bulur.. allah kimseye kaldıramayacağı yük vermesin elbette söylemesi kolay ama zaman gösterir uzun vadede kim kazanıyor kim kaybediyor sanki..

X