Kötülükler, olumsuzluklar hep iyilerin mi başına geliyor?

Dilhun1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2021
660
1.052
41
Merhaba herkese,

Hani denir ya "iyiler erken ölür" veya "iyiler kaybeder", "iyilerin başına kötü birşey gelir" gibi gibi...Gerçekten sanki bu sözlerin doğruluğunu kanıtlayacak şeyler yaşadım, yaşıyorum...Çok sevdiğim, güler yüzlü, tatlı bir arkadaşım 1 haftalıkken oğlunu kaybetti. Bebek doğum anomalisine sahipti zaten. O arkadaşıma çok üzülmüştüm çünkü dünya tatlısı biriydi ve haketmiyordu diye düşündüm. Ondan bir-iki sene sonra yine çok sevdiğim başka bir arkadaşım eşini kaybetti. 7 yaşındaki oğlu ile başbaşa kaldı...Derken ben de iki sene önce canım, dünya iyisi, kalbi melek gibi olan kızkardeşimi kaybettim. Sadece kızkardeşimi de değil, yeğenlerimiz de kocası tarafından gösterilmediği için onları da göremiyoruz. Aile olarak kimseye kötülüğümüz dokunmadı, kendi halinde olan insanlardık. Hatta tam tersine merhamet duygum çoktur. Filmlerde kötü insanların bile ölümüne üzülürüm o derece...Yine geçen gün işyerinden mülayim, kendi halinde olan, yüzünden saflık akan bir çalışanın eşinin kanser hastası olduğunu öğrendim. Artık iyilerin hep yaşam savaşını kaybettiği tezine inanır oldum. Bir idarecim var. O kadar korkunç biri ki, yaptığı eziyetlerin haddi hesabı yok. Çoğu kişi tarafından da sevilmez. Ama görün ki tırnağına bir taş bile değmedi bugüne kadar. Sağlığı, rahatı yerinde, maddi durumu çok iyi.. Gerçekten böylesi gücüme gidiyor. Bakıyorsunuz savaş emrini vermiş, yaşı geçmiş birçok dünya lideri güllük gülistanlık yaşıyor. Bir gece ansızın kalp krizide mi geçirmez bunlar? ya da tesadüfen kayıp düşerek bir yerlerini incitmezler mi hiç? Yaşam bu kadar mı iyi davranıyor onlara?..Gece gece bunları düşünüverdim, saçma veya değil....

neden kalmasınlarki iyilikte kötülkte kişilikle alakalı kötü olmak için imkana gerek yokki kötü insan kötüdür,ben hep şöyle düşünmüşümdür hani allahtan korkarım yapmam fln derler ya,yada allah görür o yüzden yapmaz,ben hiç öyle düşünmedim içimden geldiği icin yaptım,ama ya onu diyenlerin inancı zayıf olsaydı yinede iyi kalırlarmıydı,onları engelleyen bu korkuysa onlar iyi insanlarmı olmuş oluyor, sizin sorunuza yakın ayarda bu soruda...
Yok benim sorumla ilgisi yok
Neden kalmasınlarki cevabı sizin dileğiniz, birilerine imkan verip azgınlıkları nispetince ceza veren var, birilerine imkan vermeyip sabırlarına nispeten ödül veren var, birilerine imkan verip iyiliklerini arttıran var, birilerine imkan vermeyip kötülüklerini azaltan var……her şeyi bir bilen var. Az verdiğinde isyankar mı olacak çok verdiğinde yoldan mı çıkacak biliyor zaten Yaradan.
Ne için yaşıyoruz? Bizi yaratan yaşatana cevap vereceğiz değil mi? X için iyi insan olmuşum olmamışım x için şöyle davranmışım böyle davranmışım elime ne geçecek?ömrümü x e adasam neye yarayacak? O da ölecek bende. Dünyada biri bana kötü demiş diğeri iyi neye faydası var? Son durakta iyilerden sayılmak için Yaradanın rızasını kazanmam lazım dimi? Hesaba çekildiğimde x benim için çok iyi insan derdi desem işe yarar mı?
Esas olan sevgidir, sevginin sahibinden de korkarım

Ya ben sizi gercekten cok seviyorum. Bosuna sevmedigimi bir kez daha anladim. Kendisini anlatirken ben soyle iyiyim, boyle iyiyim diyen konu sahibi gordugunuz gibi konunun sonunda niye bazilari kalp krizi gecirmiyor, neden ayaga tasa takilmiyor gibi seyler yazmis. Iyi ve kotu tanimi kime gore ve neye gore iyi, kotu? Aslinda butun mesele bu. Birilerinin ne yasayacaginin hukmunu biz vermiyoruz ama bazilari neden sinanmiyor diyen de dusunceleri ile kendi yasamini sekillendirdiginin farkinda degil.
Eksik olma arkadaşım.
Ben de seviyorum seni.

Ben ciddiyim aslında.

Gerçekten kötü bir insanım.

Allahım affetsin inşallah ama benim kendime kızdığım ama değiştiremediğim hatta artarak çoğalan çok sıkıntılı huylarım var maalesef.

Allahım doğru yolu göstersin inşallah hepimize…

Ya ben sizi gercekten cok seviyorum. Bosuna sevmedigimi bir kez daha anladim. Kendisini anlatirken ben soyle iyiyim, boyle iyiyim diyen konu sahibi gordugunuz gibi konunun sonunda niye bazilari kalp krizi gecirmiyor, neden ayaga tasa takilmiyor gibi seyler yazmis. Iyi ve kotu tanimi kime gore ve neye gore iyi, kotu? Aslinda butun mesele bu. Birilerinin ne yasayacaginin hukmunu biz vermiyoruz ama bazilari neden sinanmiyor diyen de dusunceleri ile kendi yasamini sekillendirdiginin farkinda degil.
Ben yüzüklerin efendisi hayranıyım öyle böyle değil, oradaki bir diyalog beynimde çınlar durur sık sık
“Ölenlerin bazısı yaşamayı hakeder yaşayanların bazısı da ölmeyi, hayatı onlara geri verebilir misin, en bilgeler bile sonu göremez, henüz sona ulaşmadık”
Ben de çok seviyorum

"taciz kurbanidir, dayak yiyordur, aldatıliyordur ya da aile geçmişinde bir trajedi vardır." dediğiniz insanlar emin olun çok da mutlu görünemezler...Genelleme yaptım, elbette sadece iyiler olumsuzluk yaşamıyor. Çevremde ve kendi yaşantımda öyle gördüğüm için belki de.. En azından mobbing yapan idarecimin sorunu olmadığını söyleyebilirim.
Şimdilik sorunu yoktur. 10 yıl sonra acısının çıkmayacağını kimse bilemez.

Yok benim sorumla ilgisi yok
Neden kalmasınlarki cevabı sizin dileğiniz, birilerine imkan verip azgınlıkları nispetince ceza veren var, birilerine imkan vermeyip sabırlarına nispeten ödül veren var, birilerine imkan verip iyiliklerini arttıran var, birilerine imkan vermeyip kötülüklerini azaltan var……her şeyi bir bilen var. Az verdiğinde isyankar mı olacak çok verdiğinde yoldan mı çıkacak biliyor zaten Yaradan.
Ne için yaşıyoruz? Bizi yaratan yaşatana cevap vereceğiz değil mi? X için iyi insan olmuşum olmamışım x için şöyle davranmışım böyle davranmışım elime ne geçecek?ömrümü x e adasam neye yarayacak? O da ölecek bende. Dünyada biri bana kötü demiş diğeri iyi neye faydası var? Son durakta iyilerden sayılmak için Yaradanın rızasını kazanmam lazım dimi? Hesaba çekildiğimde x benim için çok iyi insan derdi desem işe yarar mı?
Esas olan sevgidir, sevginin sahibinden de korkarım
esasen benim yazdıklarım sizin yazdıklarınıza cvp değildi sohbet amaçlı bende soru sormuştum,bu konularda hep bir acaba mı olur zaten cvbını bizde dahil kimse bilemez sadece tahmin,sevinirsin allahın sevdiği kulunu sevindirir derler ,üzülürsün allah sınıyor derler,yani sonuçta cvbı net değil,bi şekilde yaşıyoruz

Eksik olma arkadaşım.
Ben de seviyorum seni.

Ben ciddiyim aslında.

Gerçekten kötü bir insanım.

Allahım affetsin inşallah ama benim kendime kızdığım ama değiştiremediğim hatta artarak çoğalan çok sıkıntılı huylarım var maalesef.

Allahım doğru yolu göstersin inşallah hepimize…
Ben kesinlikle inanmam sizin kötü olduğunuza. Yorumlarınızdan belli ne kadar naif ve iyi bir insan olduğunuz.

Zaten bu bilinçte olmanız bile iyi bir insan olduğunuzu gösteriyor. Hepimizin kötü huyları var, bunun farkında olmak ve törpülemeye çalışmak iyi insan olduğumuza delalet diye düşünüyorum. Çünkü kötü insanlar kötü olduklarını düşünmüyorlar zaten, asıl sorun da bu.

Bem böyle düşünmüyorum yA. Kendim için dahi aynı şekilde niyetim hayatım oluyor. Birine kötülük yaptığım da ya da hakkında kötü düşündüğümde benden er geç çıkıyor.Kalbimi temiz tuttuğumda da er geç hayatıma yansıyor. O kötü insanların özelinde neler yaşadığını ne sorunları olduğunu göremiyor olabilirsiniz sadece. İyi dediğiniz insanların da özelinde başkalarına karşı kalplerini kirletmediklerini bilemezseniz. Hatta belki siz bile kendinizi eksik sorguluyorsunuz . Ben ilahi adalete karmaya adına ne derseniz çok inanırım.

Çok fazla uygulamasamda, inançla bu düşüncelerden arınıyorum ben.
Tüm bunların temel sorununun tek bir soruyla cevaplanabileceğini düşünüyorum.
"Dünya'ya neden geldik?" Bunun cevabı benim inancımda gizli. İmtihan için geldik.
Ben bu hayatta herkesin bir şekilde sınandığına inanıyorum kimisinin; parasıyla, malıyla, mülküyle kimisimin; yoksullukla, hastalıkla, eziyetlerle
Ben bu dünyanın bir de diğer dünyasına inanıyorum. Orada tüm aklar, karalar ortaya çıkacak ve gerçek adalet orada görülecek.

Kötülerin de başına ağır olaylar geliyor ama çok da sallamayıp hayatlarına bakıyolar olan biten bu. Kırk yıllık karısını kaybedip 1 ay dolmadan yenisiyle evlenenler, anne babası ölünce miras hesabına düşenler, çocuğu ölünce oh be bir boğaz eksildi diyenler var. Bu insanları ne etkileyebilir ki?

Merhaba herkese,

Hani denir ya "iyiler erken ölür" veya "iyiler kaybeder", "iyilerin başına kötü birşey gelir" gibi gibi...Gerçekten sanki bu sözlerin doğruluğunu kanıtlayacak şeyler yaşadım, yaşıyorum...Çok sevdiğim, güler yüzlü, tatlı bir arkadaşım 1 haftalıkken oğlunu kaybetti. Bebek doğum anomalisine sahipti zaten. O arkadaşıma çok üzülmüştüm çünkü dünya tatlısı biriydi ve haketmiyordu diye düşündüm. Ondan bir-iki sene sonra yine çok sevdiğim başka bir arkadaşım eşini kaybetti. 7 yaşındaki oğlu ile başbaşa kaldı...Derken ben de iki sene önce canım, dünya iyisi, kalbi melek gibi olan kızkardeşimi kaybettim. Sadece kızkardeşimi de değil, yeğenlerimiz de kocası tarafından gösterilmediği için onları da göremiyoruz. Aile olarak kimseye kötülüğümüz dokunmadı, kendi halinde olan insanlardık. Hatta tam tersine merhamet duygum çoktur. Filmlerde kötü insanların bile ölümüne üzülürüm o derece...Yine geçen gün işyerinden mülayim, kendi halinde olan, yüzünden saflık akan bir çalışanın eşinin kanser hastası olduğunu öğrendim. Artık iyilerin hep yaşam savaşını kaybettiği tezine inanır oldum. Bir idarecim var. O kadar korkunç biri ki, yaptığı eziyetlerin haddi hesabı yok. Çoğu kişi tarafından da sevilmez. Ama görün ki tırnağına bir taş bile değmedi bugüne kadar. Sağlığı, rahatı yerinde, maddi durumu çok iyi.. Gerçekten böylesi gücüme gidiyor. Bakıyorsunuz savaş emrini vermiş, yaşı geçmiş birçok dünya lideri güllük gülistanlık yaşıyor. Bir gece ansızın kalp krizide mi geçirmez bunlar? ya da tesadüfen kayıp düşerek bir yerlerini incitmezler mi hiç? Yaşam bu kadar mı iyi davranıyor onlara?..Gece gece bunları düşünüverdim, saçma veya değil....
Biri Hz. Ömer'in yanına gelerek dedi ki; * Ben hiç namaz kılmıyorum, Senin Allah'ın bana hiç ceza vermiyor... * Hz. Ömer o adama dedi ki; * Ey! Allah'ın kulu Sana Hak Teala secde etmeyi nasip etmiyor, bundan daha büyük ceza mı olur.Bir söz duymuştum,yada hadis de olabilir Allah sevdiği kula dert,keder,müsibet verirmiş bakalım kulum sabrediyormu diye.

Günaydın.

İmtihan dünyasındayız.

Hiç kimsenin neyi nasıl yaşadığını bilmiyoruz.

Sadece anlatılanlar ve gördüklerimiz. Oysa ben ve benim gibi kötüler de acı çekiyor, sıkıntı yaşıyoruz hatta bazen intiharın eşiğine geliyoruz maalesef.

Evet evet ben kendi çevreme bakıyorum oldukça kötü bir insanım. Gaddar bile sayılabilirim…

Kötü olan benim hep söylediğim bir lafım vardır; lunaparktayım diye mutluyum sanıyorlar.
Çok özür dileyerek soruyorum, cevap vermek istemezsen anlarım.
Kendine kötü ve gaddar demek çok büyük bişey bana göre. Ne yapmış olabilirsin ki bu kadar büyük?

Çok özür dileyerek soruyorum, cevap vermek istemezsen anlarım.
Kendine kötü ve gaddar demek çok büyük bişey bana göre. Ne yapmış olabilirsin ki bu kadar büyük?
Yazdım da sildim arkadaşım…
4 büyük kitaptaki büyük günahları işlemişimdir.
Rabbim affetsin inşallah…

Merhaba herkese,

Anneanne ve dedenin de çocukları görme hakkı var. Görüş için mahkemeye başvurmalısınız. Bu tür insanlarla böyle başa çıkılır.

Diğer konuda evet kısmet kader diye bir şey var sanırım. Ama iyiliğe kötülüğe bakıyor mu bilemem. Sadece bazı insanların başına olumsuz şeyler diğerlerinden daha fazla geliyor.

Merhaba herkese,

Her zaman düşündüügm şey bu. Özellikle son 5senedir. Küçük düşünerek kendi çevremi sorguluyorum. Bahsettignizin aynısı zaten. Yakın dostum çok güzel yüzlü kendi halinde neşeli ailesine baglı bi kadın. kimseyle derdi olmaz kötülüğü dokunmaz çok stemesine ragmen 2.cocuguna kavusamadı defalarca düşük yaşadı hastalıgı yüüznden. bir diğer dostumda aynı şekilde, insan kendini bilir dimi kendimden çok daha fazla temiz kalpli sessiz bi kadın. eşide aynı şekilde ailesini geçindirmeye çalişan karakterli bi adam ama her türlü belalar hastalıklar baslarından eksik olmuyor. son yaşaadıkları yüzünden biraz çöktü hatta. Keza kendimde aynı şekilde 1yılda yasadıgım şeyleri atlatmak kolay değil maddi manevi hep kötü ilerliyoruz diğer insanlar iiçin cok basit olan bişey bile benim için neredeyse imkansızlara oynuyor.. Birde hayatımı mahveden karaktersizlere bakıyorum.. hayatta hiçbirşey başaramamış cocuk bile büyütmeyi bilmeyen kendini yetiştirememiş psikolojisi bozuk olup tedaviyi reddeden ruh hastalarının keyfi on numara. Maddi olarak yüklü para buldular biryerden ve 2senedir bunu verdigi güçle kendi halimizde olan ben ve eşimin düzenini bozdu hayatımızda travmatik bir an bıraktılar. şuan hiçbşey olmamış gibi yaşıyolar yiyip içip bedavadan yaşıyolar... O kadar bedduadan biri bile tutmadı. Çok değil hakettigi hayatı yaşasa bile bu onlara yeter ama tam tersi aşiri rahat bir hayata şans eseri sahip oldular... bunları düşünmekten bıktım. çabalayıp iyi düşünüp yinede stres altında yaşamaktan haketmeyen beş para etmez insanların rahatca basına tek bi kötü iş gelmeden yaşamasını sorgulamaktan bıktımmmm. Etrafınıza bakın faydasız kan emici karaktersizler her zaman rahattır. nerde çevresine dogaya insanlıga saygılı ince düşünceli insan var hep sürünüyo

X