Tatlı Tarifi Krema Dolgulu Meyveli, Kakaolu Fransız Krep - Pınar Süt sponsorluğunda

Ellerine sağlık canım, başarılar dilerim yarışmada :KK36:

Krema için 500ml süte 3 yumurta çok gelmiyor mu canım, tarifinde ona şaşırdım biraz. Ben hep tek yumurta sarısı kullanırım da :KK48:

Ellerine sağlık canım, başarılar dilerim yarışmada :KK36:

Krema için 500ml süte 3 yumurta çok gelmiyor mu canım, tarifinde ona şaşırdım biraz. Ben hep tek yumurta sarısı kullanırım da :KK48:

Bu benim büyük teyzemden, evlenirken gider ayak kopardığım krema tarifi ve fazla gelmiyor. Anneanne tarafı aşçı bizim :KK70:
Bu bire bir pastahane ekler içi kreması, yoğundur. Portakal rendesini de bol kaldırır, aromalara baya açık bir krema yani.
Ha ama deneme yanılma değiştirilir de, ben de bazen tek yumurtadan yaparım ayırmam direkt kırarım içine. Tam tarifi vermek istedim, bi dene bak ya bi daha şaşıracaksın :))

Teşekkür ederimm :*

Bu benim büyük teyzemden, evlenirken gider ayak kopardığım krema tarifi ve fazla gelmiyor. Anneanne tarafı aşçı bizim :KK70:
Bu bire bir pastahane ekler içi kreması, yoğundur. Portakal rendesini de bol kaldırır, aromalara baya açık bir krema yani.
Ha ama deneme yanılma değiştirilir de, ben de bazen tek yumurtadan yaparım ayırmam direkt kırarım içine. Tam tarifi vermek istedim, bi dene bak ya bi daha şaşıracaksın :))

Teşekkür ederimm :*
Bu arada ben bir yumurta sarısını da bir litre süte koyuyorum, benim tarif de annemden ama bizde pastane filan yok:-)

Tamam canım ilk fırsatta deneyeceğim, çok merak ettim gerçekten :KK200: bi ekler yapsam şöyle, ohh gerçek kremasının tarifini de öğrendik :halay:

Gece gece canım çekti :-)

Bu arada ben bir yumurta sarısını da bir litre süte koyuyorum, benim tarif de annemden ama bizde pastane filan yok:-)

Tamam canım ilk fırsatta deneyeceğim, çok merak ettim gerçekten :KK200: bi ekler yapsam şöyle, ohh gerçek kremasının tarifini de öğrendik :halay:

Gece gece canım çekti :-)

Ben de kalktım gecenin ortasında yaptım :KK70: :KK70:
Bu akşama zaten eşim dibini gördü sağ olsun.
Çok sevinirim, hatta denedikten sonra yorumunu da almak isterim.
Pastahane olarak değil, yemekli düğünlere taa eskilerden kazanlarda yemekler yaparmış ya kadınlar, anneannemin annesi, teyzeleri filan öylelermiş, oradan sonra evde pastalar, börek, baklava vs vs (Bu krema tarifi de pastahaneci arkadaşının bire bir tarifi, kendisi de kullanmış)... Hala da siparişle yaparlar, hediye yaparlar. Teyzemin brownisi meşhurdur mesela, mümkün değil onun gibi yapamıyorum olmuyor... Söylemez de tam :KK70: Accık şundan accık bundan "Accık ne?" "Göz kararı teyzem" filan...

Ay uzattım da.
Ailenin en mutfakta beceriksizi olarak benden de bu kadar işte, krep, iki krema, biraz makarna... :KK70: :KK70:

Harikaaaaa olmus buuuuuuu
Tebrikler otesi bir sey :KK66:
Ellerine saglik canim bol sans diliyorum

Teşekkür ederim Dark ^_^ :*
Sen de katıldın sanırım, hurmalı tarifle, hurma yazısı gözüme çarpınca bakmıştım ama adam akıllı bi sıradan okumaya fırsat bulamadım kaç gündür. Senin de ellerine sağlık, sana da bol şans :*

Teşekkür ederim Dark ^_^ :*
Sen de katıldın sanırım, hurmalı tarifle, hurma yazısı gözüme çarpınca bakmıştım ama adam akıllı bi sıradan okumaya fırsat bulamadım kaç gündür. Senin de ellerine sağlık, sana da bol şans :*
Evet fantezi olsun diye katiliyorum iki seferdir :KK53:yenilen pehlivan gurese doymuyor iste:KK48:
Cok tesekkur ederim
Birlikte guzeliz:KK54:

Yeniden merhaba hanımlar :KK3:
Yarışmaya ikinci katılışım... Dedim geçen düz "Sebzeli makarna" yazdık olmadı, bu kez afilli bi şeyler yazayım başlığa. Yoksa bildiğiniz düz akıtma yapacağım :KK70: :KK53:

Ama kendi yorumumla tabiysi :))

Sohbet kıvamında bir tarif vereyim istiyorum, hem şu vakitte herkeşler yatmış uyumuş, buralarda kendi kendime konuşayım, püfleri vereyim, biraz mutfağımda coşayım istiyorum ^_^

Öncelikle gelsin malzemeler:
Eki Görüntüle 2120305

Sizin için özel ışıklandırma bilem yaptım, dikkat ettiyseniz. :KK70:
Neyse hemen malzemeleri sayayım:

Krep kısmı için:
PINAR Labne peynir (1/4 kullanılacak)
1 yumurta
2 su bardağı PINAR Süt
11-12 yemek kaşığı un
2 tatlı kaşığı kakao
4 tatlı kaşığı şeker
Bir çimdik tuz
(Pişirme için sıvı yağ)

Şimdi bu bizim Fransız krepler (Bizim yalnız), Amerikan kreplerden daha akışkan olup tüm bu malzemeleri kek yapar gibi karıştırmanız ve yakın (Kekten daha akışkan) bir kıvam elde etmeniz yeterli gelecek. Şeker, kakao oranı elbette zevke göre şekilleniyor ve fakat şekeri çok kaçırmamanız tavsiyemdir. Unu da elimden geldiğince ölçmeye çalıştım, göz kararı artık.

Eki Görüntüle 2120306

Şöyle bir kıvam.

Devam edelim. Bir kepçe yardımı ile, hazırladığımız krep hamurumuzu, işte bildiğimiz krep mantığında, yağladığımız yapışmaz büyük bir tavaya döküyor ve tek tek kısık ateşte pişiriyoruz. Şimdi yağ kısmında bir püfümüz var. Kreplerimiz yapışır mı yapışmaz mı, yok krep olmadı bu kızartma oldu, yağ çekti vırt zırt olayı yaşamamak için, yağı tavaya değil, temiz bir kağıt peçeteye alıyor ve tavayı bu peçete yardımı ile yağlıyoruz. Bu kreplerimizin tam ayarında pişmesi için yardımcı olacak. Dileğe göre kalın, dileğe göre ince dökebilirsiniz, ince olursa rulo haline getirmesi daha kolay olur tabiysi, bir de haddinden fazla kalın yaparsanız çevirirken dağılma ihtimali de o oranda artacak. (Ah tavadaki atışlarımı eklesem kesin birinciyim de, neyse :p :KK70: )

Yağlama-pişirme de şöyledir efendim:

Eki Görüntüle 2120307 Eki Görüntüle 2120308

Şöyle de bir rengi var, işte kakaoyu arttırarak rengini biraz daha koyu hale getirebilirsiniz, acılığı da şekerle tolere edebilirsiniz, bunlar hep damak-görsellik vs işleri olduğu için biraz da keyif yani. Krep zaten çok yoruma açık bişiy (Felsefemi de yaparım :KK70: )

Tamamdır, işin krep kısmı böyle canlar.

Krema kısmı için:
3 yumurta
Yarım lt Pınar süt (Ilık olacak)
80 g toz şeker
180 g un
Portakal kabuğu rendesi
Vanilya
(Dileğe göre bir yemek kaşığı tereyağı, Olmasa da olur yani şeapmayın)

Bu tam pastacı kreması tarifim, şaşmaz.
Tabi ben bununla kafama göre oynar dururum, o fincan bu bardak bakarım yani kaç gram neye denk geliyor diye salt meraktan :KK70:O Gramları 1 buçuk fincan şeker, 2 fincan un olarak da kullanabilirsiniz.
Neyse, Şeker-un-yumurta bunları bi karıştırarak başlıyoruz hanımlar, sonra üzerine vanilin/vanilya ve portakal kabuğu rendesini de ilave ediyoruz öyle bi karıştırıyoruz. Portakal kabuğu rendesi, bildiğimiz üzere yumurta kokusunu alması için, eğer portakal tadı baskın istiyorsanız daha çok rende kullanın. Yalnız portakalın kabuğundaki acı suyun akmaması için dikkat edin.

Eki Görüntüle 2120309

Sonrasında oda sıcaklığındaki sütü de ilave ederek, un kokusu gelmeyene kadar orta ateşte karıştırarak pişireceksiniz. İki fokur fokur etse yeter zaten. Yağ ilave etmek isterseniz son anda ocağı kapatırken ilave edip iki karıştırsanız tamamdır. Ben yağsız yapıyorum genelde, daha hafif oluyor ancak krema içinde hafif tereyağı tadı sevenler ilave edebilir.

Teemaam.
Şimdi gelelim birleştirme kısmına.
Öncelikle dikkat attanşıns plis, bunu yapmayın:
Eki Görüntüle 2120310

Yani bu kadar krema doldurmayın, rulo haline getirecekseniz taşar :KK70: (Kimse görmüyorken yiyecekseniz serbest tabiysi :KK70: )
İşte artık içine, istediğiniz meyveyi, marmelattır, reçeldir vb krema ile birlikte dahil edersiniz. İster ikiye katlayın, ister rulo yapın, ister kesin servis edin, ister benmari usulü çikolata eritin vs vs... ^_^

Ve gelelim en sevdiğim kısma, süsleme ve son hali:

Şöyle sarıp kesip sosladım, (Gündüz gözüyle çektim ekledim artık bunu, son fotoda içi bu kadar belli olmadığı için yakından görün istedim:
Eki Görüntüle 2120431

Burada da sunuma hazırızz:
Eki Görüntüle 2120311

Afiyet olsunn (Banaaa :KK53: )

:KK200::KK200::KK200:
Bebeğim bebeğim en sevdiğim başarılar
Eline sağlık
Koklaya koklaya fare gibi buldum yemek kokusu :)

Bebeğim bebeğim en sevdiğim başarılar
Eline sağlık
Koklaya koklaya fare gibi buldum yemek kokusu :)

Est. ^_^ Teşekkür ederimm Dioneemm pembikim :*
Buralara bi gezmelere gelirseniz yapayım size. Krep ve krepin bin türlüsünde üzerime tanımam. Her yerde, her anda kurtarıcım olmuştur, üzerine çalışmış, denemeler yapmış, geliştirmiş, araştırmış, denemiş, yanılmış, bulmuş, görmüşümdür... :KK70: Bi bu, bi şeker kurabiye, bi de piskevitli pasta zaten dahası yok :KK70: :KK70:

Tekrar teşekkürler :*

Yeniden merhaba hanımlar :KK3:
Yarışmaya ikinci katılışım... Dedim geçen düz "Sebzeli makarna" yazdık olmadı, bu kez afilli bi şeyler yazayım başlığa. Yoksa bildiğiniz düz akıtma yapacağım :KK70: :KK53:

Ama kendi yorumumla tabiysi :))

Sohbet kıvamında bir tarif vereyim istiyorum, hem şu vakitte herkeşler yatmış uyumuş, buralarda kendi kendime konuşayım, püfleri vereyim, biraz mutfağımda coşayım istiyorum ^_^

Öncelikle gelsin malzemeler:
Eki Görüntüle 2120305

Sizin için özel ışıklandırma bilem yaptım, dikkat ettiyseniz. :KK70:
Neyse hemen malzemeleri sayayım:

Krep kısmı için:
PINAR Labne peynir (1/4 kullanılacak)
1 yumurta
2 su bardağı PINAR Süt
11-12 yemek kaşığı un
2 tatlı kaşığı kakao
4 tatlı kaşığı şeker
Bir çimdik tuz
(Pişirme için sıvı yağ)

Şimdi bu bizim Fransız krepler (Bizim yalnız), Amerikan kreplerden daha akışkan olup tüm bu malzemeleri kek yapar gibi karıştırmanız ve yakın (Kekten daha akışkan) bir kıvam elde etmeniz yeterli gelecek. Şeker, kakao oranı elbette zevke göre şekilleniyor ve fakat şekeri çok kaçırmamanız tavsiyemdir. Unu da elimden geldiğince ölçmeye çalıştım, göz kararı artık.

Eki Görüntüle 2120306

Şöyle bir kıvam.

Devam edelim. Bir kepçe yardımı ile, hazırladığımız krep hamurumuzu, işte bildiğimiz krep mantığında, yağladığımız yapışmaz büyük bir tavaya döküyor ve tek tek kısık ateşte pişiriyoruz. Şimdi yağ kısmında bir püfümüz var. Kreplerimiz yapışır mı yapışmaz mı, yok krep olmadı bu kızartma oldu, yağ çekti vırt zırt olayı yaşamamak için, yağı tavaya değil, temiz bir kağıt peçeteye alıyor ve tavayı bu peçete yardımı ile yağlıyoruz. Bu kreplerimizin tam ayarında pişmesi için yardımcı olacak. Dileğe göre kalın, dileğe göre ince dökebilirsiniz, ince olursa rulo haline getirmesi daha kolay olur tabiysi, bir de haddinden fazla kalın yaparsanız çevirirken dağılma ihtimali de o oranda artacak. (Ah tavadaki atışlarımı eklesem kesin birinciyim de, neyse :p :KK70: )

Yağlama-pişirme de şöyledir efendim:

Eki Görüntüle 2120307 Eki Görüntüle 2120308

Şöyle de bir rengi var, işte kakaoyu arttırarak rengini biraz daha koyu hale getirebilirsiniz, acılığı da şekerle tolere edebilirsiniz, bunlar hep damak-görsellik vs işleri olduğu için biraz da keyif yani. Krep zaten çok yoruma açık bişiy (Felsefemi de yaparım :KK70: )

Tamamdır, işin krep kısmı böyle canlar.

Krema kısmı için:
3 yumurta
Yarım lt Pınar süt (Ilık olacak)
80 g toz şeker
180 g un
Portakal kabuğu rendesi
Vanilya
(Dileğe göre bir yemek kaşığı tereyağı, Olmasa da olur yani şeapmayın)

Bu tam pastacı kreması tarifim, şaşmaz.
Tabi ben bununla kafama göre oynar dururum, o fincan bu bardak bakarım yani kaç gram neye denk geliyor diye salt meraktan :KK70:O Gramları 1 buçuk fincan şeker, 2 fincan un olarak da kullanabilirsiniz.
Neyse, Şeker-un-yumurta bunları bi karıştırarak başlıyoruz hanımlar, sonra üzerine vanilin/vanilya ve portakal kabuğu rendesini de ilave ediyoruz öyle bi karıştırıyoruz. Portakal kabuğu rendesi, bildiğimiz üzere yumurta kokusunu alması için, eğer portakal tadı baskın istiyorsanız daha çok rende kullanın. Yalnız portakalın kabuğundaki acı suyun akmaması için dikkat edin.

Eki Görüntüle 2120309

Sonrasında oda sıcaklığındaki sütü de ilave ederek, un kokusu gelmeyene kadar orta ateşte karıştırarak pişireceksiniz. İki fokur fokur etse yeter zaten. Yağ ilave etmek isterseniz son anda ocağı kapatırken ilave edip iki karıştırsanız tamamdır. Ben yağsız yapıyorum genelde, daha hafif oluyor ancak krema içinde hafif tereyağı tadı sevenler ilave edebilir.

Teemaam.
Şimdi gelelim birleştirme kısmına.
Öncelikle dikkat attanşıns plis, bunu yapmayın:
Eki Görüntüle 2120310

Yani bu kadar krema doldurmayın, rulo haline getirecekseniz taşar :KK70: (Kimse görmüyorken yiyecekseniz serbest tabiysi :KK70: )
İşte artık içine, istediğiniz meyveyi, marmelattır, reçeldir vb krema ile birlikte dahil edersiniz. İster ikiye katlayın, ister rulo yapın, ister kesin servis edin, ister benmari usulü çikolata eritin vs vs... ^_^

Ve gelelim en sevdiğim kısma, süsleme ve son hali:

Şöyle sarıp kesip sosladım, (Gündüz gözüyle çektim ekledim artık bunu, son fotoda içi bu kadar belli olmadığı için yakından görün istedim:
Eki Görüntüle 2120431

Burada da sunuma hazırızz:
Eki Görüntüle 2120311

Afiyet olsunn (Banaaa :KK53: )

:KK200::KK200::KK200:
Ellerine sağlık canım başarılar:KK36:

Krepe zati dayanamamm olsada yisekk şimdi demii :kk77: yiyelim güzelleşelimmm koşuyu sonraya bırakırızz :KK70:

:KK70: :KK70: Krep beni de bi benden alıyor neden bilmiyorum, bir de bisküvili tatlılar, kremalar, pudingler, çilekler, milföyler.... :KK70: Hepsi oyy :confused:

Bir haftadır belki bisiklet tepelerindeyim zaten, ondan bi coştum ya şimdilerde, hayırlısı. Tariflere bakıp bakıp "Hah bunu yaparım, bunu yapayım, bunu da yapayım" diye seçiyorum :KK70: Senin tarifi de yazdım görür görmez zaten.

:KK70: :KK70: Krep beni de bi benden alıyor neden bilmiyorum, bir de bisküvili tatlılar, kremalar, pudingler, çilekler, milföyler.... :KK70: Hepsi oyy :confused:

Bir haftadır belki bisiklet tepelerindeyim zaten, ondan bi coştum ya şimdilerde, hayırlısı. Tariflere bakıp bakıp "Hah bunu yaparım, bunu yapayım, bunu da yapayım" diye seçiyorum :KK70: Senin tarifi de yazdım görür görmez zaten.

Krep seviliyor nedense,benim kız ufakken yemezdi bunu,arkadaşının yanaklarına benzetirdi :KK70::KK70: gerçi hala çok yemezde...

Çok güzel tarifler var bu sefer hepsini denemek lazımda sonrası malum iştee :KK70::KK70:

X