Tatlı Tarifi Krema Dolgulu Meyveli, Kakaolu Fransız Krep - Pınar Süt sponsorluğunda

Yeniden merhaba hanımlar :KK3:
Yarışmaya ikinci katılışım... Dedim geçen düz "Sebzeli makarna" yazdık olmadı, bu kez afilli bi şeyler yazayım başlığa. Yoksa bildiğiniz düz akıtma yapacağım :KK70: :KK53:

Ama kendi yorumumla tabiysi :))

Sohbet kıvamında bir tarif vereyim istiyorum, hem şu vakitte herkeşler yatmış uyumuş, buralarda kendi kendime konuşayım, püfleri vereyim, biraz mutfağımda coşayım istiyorum ^_^

Öncelikle gelsin malzemeler:
Eki Görüntüle 2120305

Sizin için özel ışıklandırma bilem yaptım, dikkat ettiyseniz. :KK70:
Neyse hemen malzemeleri sayayım:

Krep kısmı için:
PINAR Labne peynir (1/4 kullanılacak)
1 yumurta
2 su bardağı PINAR Süt
11-12 yemek kaşığı un
2 tatlı kaşığı kakao
4 tatlı kaşığı şeker
Bir çimdik tuz
(Pişirme için sıvı yağ)

Şimdi bu bizim Fransız krepler (Bizim yalnız), Amerikan kreplerden daha akışkan olup tüm bu malzemeleri kek yapar gibi karıştırmanız ve yakın (Kekten daha akışkan) bir kıvam elde etmeniz yeterli gelecek. Şeker, kakao oranı elbette zevke göre şekilleniyor ve fakat şekeri çok kaçırmamanız tavsiyemdir. Unu da elimden geldiğince ölçmeye çalıştım, göz kararı artık.

Eki Görüntüle 2120306

Şöyle bir kıvam.

Devam edelim. Bir kepçe yardımı ile, hazırladığımız krep hamurumuzu, işte bildiğimiz krep mantığında, yağladığımız yapışmaz büyük bir tavaya döküyor ve tek tek kısık ateşte pişiriyoruz. Şimdi yağ kısmında bir püfümüz var. Kreplerimiz yapışır mı yapışmaz mı, yok krep olmadı bu kızartma oldu, yağ çekti vırt zırt olayı yaşamamak için, yağı tavaya değil, temiz bir kağıt peçeteye alıyor ve tavayı bu peçete yardımı ile yağlıyoruz. Bu kreplerimizin tam ayarında pişmesi için yardımcı olacak. Dileğe göre kalın, dileğe göre ince dökebilirsiniz, ince olursa rulo haline getirmesi daha kolay olur tabiysi, bir de haddinden fazla kalın yaparsanız çevirirken dağılma ihtimali de o oranda artacak. (Ah tavadaki atışlarımı eklesem kesin birinciyim de, neyse :p :KK70: )

Yağlama-pişirme de şöyledir efendim:

Eki Görüntüle 2120307 Eki Görüntüle 2120308

Şöyle de bir rengi var, işte kakaoyu arttırarak rengini biraz daha koyu hale getirebilirsiniz, acılığı da şekerle tolere edebilirsiniz, bunlar hep damak-görsellik vs işleri olduğu için biraz da keyif yani. Krep zaten çok yoruma açık bişiy (Felsefemi de yaparım :KK70: )

Tamamdır, işin krep kısmı böyle canlar.

Krema kısmı için:
3 yumurta
Yarım lt Pınar süt (Ilık olacak)
80 g toz şeker
180 g un
Portakal kabuğu rendesi
Vanilya
(Dileğe göre bir yemek kaşığı tereyağı, Olmasa da olur yani şeapmayın)

Bu tam pastacı kreması tarifim, şaşmaz.
Tabi ben bununla kafama göre oynar dururum, o fincan bu bardak bakarım yani kaç gram neye denk geliyor diye salt meraktan :KK70:O Gramları 1 buçuk fincan şeker, 2 fincan un olarak da kullanabilirsiniz.
Neyse, Şeker-un-yumurta bunları bi karıştırarak başlıyoruz hanımlar, sonra üzerine vanilin/vanilya ve portakal kabuğu rendesini de ilave ediyoruz öyle bi karıştırıyoruz. Portakal kabuğu rendesi, bildiğimiz üzere yumurta kokusunu alması için, eğer portakal tadı baskın istiyorsanız daha çok rende kullanın. Yalnız portakalın kabuğundaki acı suyun akmaması için dikkat edin.

Eki Görüntüle 2120309

Sonrasında oda sıcaklığındaki sütü de ilave ederek, un kokusu gelmeyene kadar orta ateşte karıştırarak pişireceksiniz. İki fokur fokur etse yeter zaten. Yağ ilave etmek isterseniz son anda ocağı kapatırken ilave edip iki karıştırsanız tamamdır. Ben yağsız yapıyorum genelde, daha hafif oluyor ancak krema içinde hafif tereyağı tadı sevenler ilave edebilir.

Teemaam.
Şimdi gelelim birleştirme kısmına.
Öncelikle dikkat attanşıns plis, bunu yapmayın:
Eki Görüntüle 2120310

Yani bu kadar krema doldurmayın, rulo haline getirecekseniz taşar :KK70: (Kimse görmüyorken yiyecekseniz serbest tabiysi :KK70: )
İşte artık içine, istediğiniz meyveyi, marmelattır, reçeldir vb krema ile birlikte dahil edersiniz. İster ikiye katlayın, ister rulo yapın, ister kesin servis edin, ister benmari usulü çikolata eritin vs vs... ^_^

Ve gelelim en sevdiğim kısma, süsleme ve son hali:

Şöyle sarıp kesip sosladım, (Gündüz gözüyle çektim ekledim artık bunu, son fotoda içi bu kadar belli olmadığı için yakından görün istedim:
Eki Görüntüle 2120431

Burada da sunuma hazırızz:
Eki Görüntüle 2120311

Afiyet olsunn (Banaaa :KK53: )

:KK200::KK200::KK200:
Ellerinize sağlık zevkle okudum tarifinizi,ne güzel esprili yazmışsınız,tarif derseniz zaten süper olmuş,başarılar dilerim...

Canım öncelikle ellerine sağlık tarifin değişik ve güzel olmuş :kk77:
Çekim kaliten gerçekten başarılı, nacizane küçük bir eleştiri yapmak istiyorum , cam tabak kullanmışsın ya tarifinin görünürlüğünü azaltmışsın. Porselen tarzı bir seçim yapsaydın daha gösterişli duracağını düşünüyorum. Tabağın kenarına da çikolata yada karamel sos vb. bir sosla süsleme yapsaydın tadından yenmezdi bebişim :KK68:
Yinede çok güzel ve değişik olmuş ellerine sağlık :KK200::KK60:

Est. ^_^ Teşekkür ederimm Dioneemm pembikim :*
Buralara bi gezmelere gelirseniz yapayım size. Krep ve krepin bin türlüsünde üzerime tanımam. Her yerde, her anda kurtarıcım olmuştur, üzerine çalışmış, denemeler yapmış, geliştirmiş, araştırmış, denemiş, yanılmış, bulmuş, görmüşümdür... :KK70: Bi bu, bi şeker kurabiye, bi de piskevitli pasta zaten dahası yok :KK70: :KK70:

Tekrar teşekkürler :*
Ah kuzummmm güzel gözlü hatuncummm ins ya insallah o yolları kesistircemmm :) krep bahanesi olsun :)

Canım öncelikle ellerine sağlık tarifin değişik ve güzel olmuş :kk77:
Çekim kaliten gerçekten başarılı, nacizane küçük bir eleştiri yapmak istiyorum , cam tabak kullanmışsın ya tarifinin görünürlüğünü azaltmışsın. Porselen tarzı bir seçim yapsaydın daha gösterişli duracağını düşünüyorum. Tabağın kenarına da çikolata yada karamel sos vb. bir sosla süsleme yapsaydın tadından yenmezdi bebişim :KK68:
Yinede çok güzel ve değişik olmuş ellerine sağlık :KK200::KK60:
Teşekkür ederim.. Aslında dediğin gibi daha şık bi sunum yapabilirdim, portakalları, çilekleri direkt çiçek haline getirip sosla sap ve yaprak yapardım, yanına da üçgen üçgen koyardım, tabağı da dikdörtgen düz beyaz seçerdim vs vs... Ama ne bileyim gecenin bi vakti, yaptım zaten dk demedi cuk cuk indirdim mideye :) İdare eder dedim, profesyonel makinemin hafıza kartı kayıptı, bulunca hadi dedim onla çekeyim onun çekimi, iki süs kurtarır dedim geçtim. Ne bileyim bizim KKnın süslemede coşacağını :)))

Hepimize afiyet olsun diyeyim, başarılar dileyeyim.

ellerinize saglik cok hos anlatmissiniz sizi cok icten buldum ve sanki karsimda anlatiyomussunuz gibi hisse kapıldım. sesinizi duydum o derece:KK53:
basarilar:KK200:

Teşekkür ederimm :KK200:
Merak ettim nasıl bir ses tonu hayali oluştu zihninizde? Arada bazı yazıları okurken bana da olur. Tekrar teşekkürler :))

Aaa ben bunu yeni gordum super olmus canim yarismada basarilar ❤

Teşekkür ederim Denasımm :KK200:
Gecenin bi körü yaptımdı, artık sunumu şeysi bu kadar. Sütlü tatlılara gireyim bari diye geçiyordu içimden, fırsat bulursan sen de katıl öyle bi çeşit olsun. :*

selam...
bence siz kazanmışsınız....az önce çocuğunuzun topiğini okudum da....bayağı ilerleme kaydetmişsiniz...sahi;şu an ne alemde yavrunuz??

sevgiler....

selam...
bence siz kazanmışsınız....az önce çocuğunuzun topiğini okudum da....bayağı ilerleme kaydetmişsiniz...sahi;şu an ne alemde yavrunuz??

sevgiler....

Est. teşekkür ederimm. Evet, devamını getirmedim. Aslında karışık, günce gibi tutuyordum, ilerledik belli bir düzen oturtmayı başardık diyebilirim, kendi kendine oynama süresi uzadı, uykular düzeninde vb. İşte yemek konusunu aşamadık tam, seçiyor sebzeleri ama ben takmıyorum, "Onun karakteri böyle napalım, sevmiyor tadını demek, nasıl olsa bir gün yer" diyor, daha relaks davranıyor, zorlamıyorum. Ayakkabı giyiyor, evin içinde kendi terlikleri var onları da keyifle giyiyor onu da aştık, kaka mevzunu da aştık... Şükür.

İyiyiz şükür. Ben daha dinginim, benim dingin oluşum da aile içinin enerjisini dengeliyor, yuvarlanıp gidiyoruz öyle. Tekrar teşekkürler ilginize.

Cok güzel görünüyor, elinize saglik, basarilar.
Gramlari 1.5 fincan, 2 fincan ayarlarsiniz demissiniz ya.. Bazen netteki tariflerde de fincan oluyor, ben bunun hangi boy fincan oldugunu bilemiyorum. Yemek takimlarinda olan fincan mi, yoksa kahvalti takimlarinda kullanilan fincan mi? Bunu bi ogreniversem Allah razi olsun sizden :)

X