Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası kreşte tek tip kıyafet zorunluluğu

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Kızım için bir dünya tayt tişört eşofman alışverirşi yaptım. Hem de öyle büyük markalardan değil. Yine de 600 ü geçti.

Ama eşofman olsaydı da en fazla bu rakamı verecektim. Yani ben işin maddi boyutunu düşünmüyorum.

Mahallede de gözlemliyorum. Maddi durumu biraz düşük olan ailenin çocukları diğerlerine göre daha az ilgi odağı oluyorlar. Kızım veya diğerleri, o çocuğu sevmediklerinden değil, farkında olmadan diğer çocuğun üzerindeki eşya dikkat çekiyor ve ona yöneliyorlar. (Yoksa oyun oynarken hep beraberler). Bunlar 3-5 yaşlarındaki çocuklar.

Ben kendi küçüklüğümden pay biçiyorum. İyi ki tek tip forma ve önlük varmış. Biz yoksul bir ailenin çocuklarıydık. Bir kot mota dahi özenirdim. Yoktu çünkü. Ama okula gidince herkes eşitti bizim gözümüzde. Kimsenin giyimine özenmezdik.

O zaman bile bu gibi şeyler varken şimdi bunca çeşitte o çocuklar gerçekten kendilerini kötü hissederler. Olmayan çocuğun az biraz içinin ezilmesi benim içimi yakar. O çocuğun üzülmesinden ise her gün yıkayıp kurutmayı tercih ederim.

Eğitim tek tipken giydiği kıyafetin farklı olması o çocukları özgür yapmaz. O çocuklar sorgulayan, araştıran, bilimsel eğitim ile kendi düşüncelerini var ederler.

Ben böyle düşünüyorum. Kızımın üniforma olsaydı daha çok sevinirdim. Ama değil. Ama yine de ben sadece tayt eşofman ve tişört giydiriyorum. Süslü kıyafetleri hafta sonu giyer ancak.

kıs ıcın kızıma alıs verıs yaptım 3 bucuk yasında
2 kıslık tayt 2 kıslık pantolon 2 kazak 2 uzun kollu bluz-tshırt 2 elbıse 3 kulotlu corap 6 cıft ıc camasırı 2 pıjama 2 canta sac aksesuarı ev ıcı ve dısarı toplam 2 ayakkabı 3 cıft soket corap aldım

(esofman ve mont almadım gecen seneden vardı dusunun...)

yuksek fıyatlı marka da degıl hm ve kotondan aldım

toplam fıyat 1500 tuttu

2 forma alırsanız 500 tutacak kardasınız :)

Açıkçası ben okullarda tek tip kıyafetten yanayım. Öğrencilerde belirli bir disiplin oluyor. Öteki türlü hem durumu olan olmayan mevzusu, hem öğrenciler arasında yarış mevzusu benim düşünceme göre doğru gelmiyor. Tabi ki herkesin kendi düşüncesi kendine ama bence doğru olan bu.

Anaokulundan Lise sonuncu sınıfa kadar tek tip kıyafet zorunluluğu olması gerektiğini düşünüyorum. Özenme ve övünme olayları dışında, özellikle ilk okuldan sonra serbest kıyafet olan okullarda öğrencilerde bir sapıtma oluyor. Öğrenci dışında her şeye benziyorlar. Kaldı ki maddi durumu müsait olmayan öğrenciler iyice göze batıyor, ayrışma yaşanıyor. Okuluyla dersiyle ilgilenmeleri gereken yaşlarda bugün ne giysem derdine düşüyorlar. Sizin özelinizde ise bence fiyatlar kesinlikle çok yüksek. Fiyatlar düşürülmeli, küçük çocuk bu mutlaka kirlenecek, yedeği olmak zorunda. Özel kreş diye illa bu kadar yüksek olmamalı fiyatlar.

Iyide bir esofman takimi 250 lira. Ve her gün kiyafet pisleniyor. Yani daha fazlasi alinmasi lazim. Atiyorum 500-600 lira çok degil mi sadece okulda giyecegi kiyafeti için? O halde ucuz bir elsali kiyafet almak daha uygun degil mi? Ve bu isin psikolojik tarafini bile konusmadik, tüm çoçuklarin ayni giymesini, kendi zevk ve isteklerini kesf edememesi. Neticede çoçuklar tüm hafta, yani zamanin çogunu okulda geçiriyorlar.

E eftelya2015 Umarim sesini duyurursun. Bu yasaya aykiri bir uygulamaymis. Dertleri çoçuklarin "aah su spidermanli kiyafet giydi" degil. Dertler belli, para. Diger veliler ile konusma olanagin varmi? Onlarada yasal olarak böyle seyler yapamadiklarini felan anlat. Birçok ebeveyn, sirf kres diretiyor diye, dogru oldugunu düsünür.
birkaç kişi ile konuştum konuştuklarım benimle hemfikirler açıkcası bazıları benim gibi okula fikirlerini iletmişler kimi de toplantıda konuşuruz çoğunluğa göre bakarız kafasında (çoğunluk tek tip derse bizde uyacağız ama yönetmeliklerde ne derse ona göre bir yol izlenirse uyarız, kreş yönetimi kendi kafasına göre böyle birşeye karar veremez)

Özel okuldayız kıyafet şartımız var yada benzer renklerde giyilmesi şart.
Beyaz uzun kollu tişört ve lacivert pantolon giyiyor oğlum .
Tişörtü lc den aldım pantolonda öyle.
Okul kıyafetinin kolları çok dar diye sevmedi .2 yazlık2 kışlık bir eşofman takımı kaldı öylece.🤦‍♀️
Eşofmanın ceketini bari giy diye bir yalvarmadığım kaldı.😂🤣

Kardeşim ilkokulu yani 4 seneyi hep serbest kıyafetle bitirdi hiç üniforma giymedi. 5nci sınıftan itibaren üniformaya başladı o da beden dersinin olduğu gün direk beden eşofmanları ile okula gidiyor okulda üzerini değiştirmiyor..
Ama eşimin yeğeni şu an 4 e gidiyor ve hep üniforma giydi. Serbeste okulu izin vermiyor. Gerekçeleri ise şu;
Kiminin durumu kötü, sürekli aynı kıyafetleri giyiyor, yırtık, eskimiş kıyafetlerle gelebiliyor. Kimi ise lüks, her gün farklı, yeni şeyler giyip gelebiliyor ve durumu olmayan çocuklar kendisini kötü hissedip üzülüyor..
Son cümleye katılıyorum ama bu sadece kıyafeti okul dağıtırsa geçerli yoksa 250tllik eşofman takımını da alamayan alamaz yani mantık yok bence bu sebebin arkasına sığınıyor kurumlar

Arkadaşlar tek tek etiketleyemiyorum ama şunu atlıyorsunuz sanırım burası okul öncesi özel bir kurum zaten devlete bağlı anaokullarından kat ve kat fazla (5 katı kadar) aylık ücret veriyoruz yani buraya çocuğunu yollayan hiçbir veli fakir değil orta hal ve üstü sayılabilecek maddi gelire sahip insanlar.Çoğunu da tanıdığım için bu konuda net bilgi sahibiyim. Ayrıca bulunduğum ilde birkaç özel kolej hariç (onlarda bizi aşar her anlamda maddi olarak) böyle bir uygulaması olan kreş yok devlet kreşleri dahil.

Yani çocuğa birkaç takım kıyafet almaktan yana sıkıntı yaşayacak insanlar değil veliler ve okulun sunduğu eşofman takımına verilecek para ile bu çocuklara en az iki katı kıyafet alınabilir ya da aynı parayı verip (adidas vs tarzı )kaliteli bir markadan eşofman alınabilir, okulunkiler 2. kalite kıyafetler.

Ve özenme vs bu yaşlarda çok normal, kendinde olanın aynısını başka çocukta görseler istiyorlar, veliler bununla başa çıkmayı ve çocuğa uygun dille bazı şeyleri anlatmayı bilmeliler bence..

Benim kızım asla itiraz etmez ne verirsem giyer, bazen birşey görür ister alınabilecek birşeyse alırım değilse yada param yoksa açıklarım kendisine almam. İlla herşeyde marka olması gerekmez bir arkadaşın dediği gibi karakterli kıyafet konusunda üstünde resmi olsun 5 liralık şey olsun çocuk onu yinede giyer...Ya da bazen bir eşyaya takar sürekli onu giymek ister ama bunlar kişilik gelişiminin birer parçası. Seçimlerini kendileri yapmalılar bizlerin gözetiminde olarak.

Günlük olarak kostümle okula giden çocukta yok , genelde giydikleri şunlar: Erkekler eşofman takımları, kızlar tayt tişört yada sweat arada elbise etek çok nadir giyiyorlar.

Birde bu işin ticari bir boyutu da var, 3 liralık eşyaya 5 lira verip, bunu velilerin ortak fikri alınmadan zorunlu kılmak yada buna çalışmak yanlış bir tutum .

Ben de tek tip değil diye yakınanlardanım.

Kızımda yok ama bir iki kişide denk geldim. Bir başkasının kıyafetini beğenme, anne bana da ondan alır mısın deme, prenses temalı giyimlere özenme gibi durumlar oluyor. Mesela elsalı tişört, ponyli ayakkabı gibi.

Alan var alamayan var, benim gibi almak istemeyen var. Biraz farklı giyinen, çocukların ilgisini çekebilecek birşey giyinen, diğer çocuklar tarafından ilgi odağı oluyor. O yüzden ben tek tip kıyafet yanlısıyım. Kıyafette tek tip olsun ama fikirler tek tip olmasın.
Bence de çocuğum yok bilmiyorum ama yaşadıkları psikolojiyi tahmin edebiliyorum okullarda tek tip kıyafet olmalı diye savunanlardanım

Benim oglum 4 yasinda. 5 yas grubu sinifinda. Daha simdiden falancanin nike marka ayakkabisi var cok hizli kosabiliyor muhabbeti var. Benim oglum cok anlamiyor o islerden ama buyudukce okuldan ogrenecek gibi. Bir yandan da ben de sizinle ayni fikirdeyim cunku bir cocugun kiyafeti gun icinde degisiyor,her gun yenisini giymek zorunda. Yani benim gibi dusunen bir veli 250*5 lira harcamali ki gercekten kiytirik okul esofmani icin inanilmaz bir rakam. Bizim okulumuzun da var esofman takimi aynen bahsettiginiz gibi 3lu set ve 60 lira. Tisortu beyaz herkes evden koyuyor. Alt ust alindi sadece beden egitimi dersinde giyiliyor ve okulun camasir makinesinde yikaniyor kurutuluyor bir sonraki derse hazirlaniyor. Ki bu isin oluru budur,neden ozele gonderiyoruz? Daha nitelikli hizmet almak icin.

Ben okullarda tek tip kiyafet olmasını doğru buluyorum.Hem belirli bir disiplini oluyor hem özellikle kız çocuklarında senin elbisen şöyle benim elbisem böyle vs muhabbeti olmamiş oluyor .

Bütün bir kış alacağınız şeyler 1000 TL yi bulacak en iyisi iki ya da üç eşofman alıp haftayi çıkarmak bana çok mantıklı geliyor .

Ama eşofman için 250 TL çok bence sorgulanmasi gereken bu neden bu kadar pahalı ?

Yurt disinda kücük bir köyde kizimi krese gönderiyorum. Tek tip kiyafet yok okul döneminde de yok Yani hep günlük kiyafeti ne ise onu giyiyorlar.
Dikkatimi ceken her cocuk normal giyiniyor.
Örnek vermek gerekirse prenses gibi giydirilen kiz cocuklari görmedim
Yani ne fazla herhangi bir kostümlü bayramda alim gücünü zorlamayan kostümler olur, onu giyerler
Her cocuk cocuk gibi büyüyor, iste bu cok hosuma gidiyor
Yani normal tsört pantalon giyip gidiyor bütün cocuklar, marka olayi yok
Belki okul döneminde olur
Ama kizim yine de televizyon reklamindan etkileniyor orada gördügü ayakkabiyi istiyor
Hersey o kadar sade ve güzel ki
Isleve önem veriyorlar, sistem oturmus
Yani deme o ki bizim de buna ihtiyacimiz var, cocuklarin daha bilicli büyümeye
Yani güzel ülkemde yok disi cikti, yok mevlüt yok birsey o kadar abartiliyor ki
Dogum günü olsa en iyisi bizde olsun diye süsü püsü eksik olmuyor
Kreste dogum günü olunca istedigini getiriyorsun, ben pasta yapip götürüyorum
anneler evde cupcake yapiyor getiriyor, nasil anlatsam cok basitce yasamaktan gercekten huzurluyum
Bir yaris ortami yok, cocuklar bunu bilmiyorlar bile, bu durumda aileler de zorluk cekmiyor
Istedigim keske güzel ülkemde de böyle bir sistem otursa, cocuklar bari cocuk gibi büyüse
Marka yarisi, o ne giydi olayi cok can sikici
Kizima ikinci el oyuncak, hatta ecen ay bisiklet aldim, güzelce temizledik, alistiriyorum onu, gocunmasin normal görsün diye
Herseyin yenisine sahip olmak yerine olanlari degerlendirmeyi asilamaya calisiyorum, kullanadiklarimizi satmayi, ya da hediye vermeyi
Sansim kücük bir köyde basitce yasamak
Ama bunlar zor degil
Sadece paylasmak istedim ama Türkiye ortaminda alim gücü esitlenmedigi sürece bu tip problemler olmaya devam edecek malesef

Yurt disinda kücük bir köyde kizimi krese gönderiyorum. Tek tip kiyafet yok okul döneminde de yok Yani hep günlük kiyafeti ne ise onu giyiyorlar.
Dikkatimi ceken her cocuk normal giyiniyor.
Örnek vermek gerekirse prenses gibi giydirilen kiz cocuklari görmedim
Yani ne fazla herhangi bir kostümlü bayramda alim gücünü zorlamayan kostümler olur, onu giyerler
Her cocuk cocuk gibi büyüyor, iste bu cok hosuma gidiyor
Yani normal tsört pantalon giyip gidiyor bütün cocuklar, marka olayi yok
Belki okul döneminde olur
Ama kizim yine de televizyon reklamindan etkileniyor orada gördügü ayakkabiyi istiyor
Hersey o kadar sade ve güzel ki
Isleve önem veriyorlar, sistem oturmus
Yani deme o ki bizim de buna ihtiyacimiz var, cocuklarin daha bilicli büyümeye
Yani güzel ülkemde yok disi cikti, yok mevlüt yok birsey o kadar abartiliyor ki
Dogum günü olsa en iyisi bizde olsun diye süsü püsü eksik olmuyor
Kreste dogum günü olunca istedigini getiriyorsun, ben pasta yapip götürüyorum
anneler evde cupcake yapiyor getiriyor, nasil anlatsam cok basitce yasamaktan gercekten huzurluyum
Bir yaris ortami yok, cocuklar bunu bilmiyorlar bile, bu durumda aileler de zorluk cekmiyor
Istedigim keske güzel ülkemde de böyle bir sistem otursa, cocuklar bari cocuk gibi büyüse
Marka yarisi, o ne giydi olayi cok can sikici
Kizima ikinci el oyuncak, hatta ecen ay bisiklet aldim, güzelce temizledik, alistiriyorum onu, gocunmasin normal görsün diye
Herseyin yenisine sahip olmak yerine olanlari degerlendirmeyi asilamaya calisiyorum, kullanadiklarimizi satmayi, ya da hediye vermeyi
Sansim kücük bir köyde basitce yasamak
Ama bunlar zor degil
Sadece paylasmak istedim ama Türkiye ortaminda alim gücü esitlenmedigi sürece bu tip problemler olmaya devam edecek malesef
ne güzel anlatmışsınız. ülkece ne yazık ki çoğunluk abartma eğiliminde. hele diştir, doğumgünüdür, çocuğun mutluluğundan ziyade annelerin yarış alanı gibi. ve yavrular da bundan aslında inanılmaz etkileniyor. malesef dış görünüş ve kıyafet bilgiden, düşünceden önde geliyor artık. eğitimin temelinden uzaklaşılıyor.

Üniforma dediğiniz eşofman takımı, abartmamalısınız.
2-3 tane alırsınız niye daha masraflı olsun anlamadım. Başka kıyafete para vermeyecek misiniz?
Önce ben de ne gerek var diye düşünüyordum ama çok enteresan aileler var. Çocuk ana sınıfına her gün başka tütüyle, pullu elbiseyle geliyor. Bunun önüne başka türlü geçmek imkansız.
iki yıl gönderdim, gri eşofman altı beyaz tişört şeklinde. Gayet kullanışlı oldu. Haftada bir gün serbest giydiler o bile dert oldu ben de kabarık elbise istiyorum diye.

ne güzel anlatmışsınız. ülkece ne yazık ki çoğunluk abartma eğiliminde. hele diştir, doğumgünüdür, çocuğun mutluluğundan ziyade annelerin yarış alanı gibi. ve yavrular da bundan aslında inanılmaz etkileniyor. malesef dış görünüş ve kıyafet bilgiden, düşünceden önde geliyor artık. eğitimin temelinden uzaklaşılıyor.

Malesef öyle
Burada abartili birsey yapmaya utanir oluyor insan hatta
Yine de en abartili dogum günü bizimki oluyor, yani en azindan yemek cesidi bakimindan
Bir tane yabanci arkadasim var, onlarin kizinin dogum günü olunca, bir pasta, kek ve cocuklarin eglenebilecegi oyun ortami, cocuklar icin balonlar falan oluyor, tema yok, anne günlük kiyafette, bizler de öyle.
Ben ne dis bugdayi yaptim, ne baby shower, ne de akla gelebilecek baska birsey, tek kutladigim sey dogum günü oldu
Ama simdi gördügüm Türkiye de organizasyonlar tutuluyor, inanilmaz bir ugras
Bu gercekten anneleri zorlamaz mi? ki cocuklar özenmez mi..
Cocuklar istemeye devam edecek, ilk önce anne babalar kendine dur demedikce
Belki lise döneminde marka olayi istemesek de yasanacak, ama genel anlamda herkes üc asagi bes yukari ayni
Hatta cocuklar marka ayakkabi isteme döneminde markatlerde orada burada staja basliyor
Kasada görevli liseli cocuklar var, erkenden calismayi ögreniyorlar ailden lüks istekleri de olamiyor böyle bir durumda
Ayni güzellikleri ülkem icin de istiyorum, birilerinin bu sistemi oturmasini kalpten diliyorum
Tabi buna varana kadar daha ok is var ama olsun

Üniforma dediğiniz eşofman takımı, abartmamalısınız.
2-3 tane alırsınız niye daha masraflı olsun anlamadım. Başka kıyafete para vermeyecek misiniz?
Önce ben de ne gerek var diye düşünüyordum ama çok enteresan aileler var. Çocuk ana sınıfına her gün başka tütüyle, pullu elbiseyle geliyor. Bunun önüne başka türlü geçmek imkansız.
iki yıl gönderdim, gri eşofman altı beyaz tişört şeklinde. Gayet kullanışlı oldu. Haftada bir gün serbest giydiler o bile dert oldu ben de kabarık elbise istiyorum diye.
Tanesi 250 tl bir takımın * 3 desek 750 Tl eder. Ben bu kadar para ile montu ayakkabısı dahil kışlık alışverişini yapıyorum çocuğumun... Hem farklı şeyler giyiyor hemde kendi zevkine uygun giyinmiş oluyor ve aldığım şeyleri güvenerek bildiğim yerden alıyorum.

oğlum kreşe giderken kıyafet serbestti ama düğmesi olmayacak kilotlu çorap vs giyilmeyecek yani 3 yaş çocuğu kendi toplayabilecek şekilde olacak

okul yeleği ve şapkası vardı onu

bir yere giderken giydirirlerdi

özellikle yelekti kış ise montun da üstüne giydiriyorlardı ki kaybolmasınlar

neyse bir okulla konuşmuştum X özel okulunun kreşi bizde eşofman var onu giyecekler demişlerdi

sonra komşu kızı gitti ama onu giyememişler evet almışlar birer tane ama çok pahalı olduğun için tüm veliler biraz da büyük almış büyüyünce giyer hesabı

sonuçta çocuklar rahatsız olmuş serbest kıyafete geçmişler

çocuklar küçücükken bile özeniyor

X kişinin ayakkabısından istiyor mesela onu daha hızlı daha atik ya da daha güçlü görüyor

oğlum büyüdü okulda bir gün serbest kıyafet günü var kızlar için çok önemli

henüz küçükler diğer kızlara gösteriyorlar ama liselilerde hem karşı cins hem hemcins gösterme hevesi üst safhada

okul diyor ki çocuklar kıyafetlerini de paylaşmak göstermek istiyor buna da heves ediyor vs de haftada bir gün serbest özellikle bana çok gereksiz geliyor

yani her gün serbest olsa alışırlar ama tek gün olunca hep bir gösterme modu açık oluyor

Anaokulu olduğu icin biraz gereksiz sanki.Kizim hergun 2 kıyafet değişiyordu boyaniyordu yemek dökülüyordu vs. En az 2-3 takım almalısınız 750tl o da.Bir de okul gri lacivert eşofman takimi tarzı genel bir kural da koymuyor,direk onların istediği yerden almayı zorunlu tutuyor.Benim aklıma ilk ticari konular geldi,kazandırmak istedikleri mağaza mi var nedir:)

Ben okullarda uniformaya karsiyim hele kres hayal dahi edemiyorum ve kesinlikle giydirmezdim cocuguma

Kresteki cocuk zengin fakir ayirimi yapamaz , onlarin kiyafet secimi cok farklidir , benim kizim mesela gecen sene israrla annemin pazardan aldigi 20 liralik elbiseyle gitti krese cunku ona gore o elbise sahaneydi , ben elimde zara , h&m elbiseler ile pesinde kostururken korkunc bir kumasi olan berbat deseni olan elbiseyi cikarmadi ustunden en sonunda parcalayacaktim sinirden elbiseyi de okullar tatil oldu 😂😂

Cocuklari keske bir rahat biraksalar , ozgur olsalar , kendi kiyafetlerini secebilseler hele kres cagindaki bir cocuk icin kendi giyecegi kiyafeti secmek cok buyuk bir olay onlarin dunyasinda , pedagojik egitimi sifirmis bu karari alanlarin yada paragozlukten beyinleri yanmis

X