Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası kreşte tek tip kıyafet zorunluluğu

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Üniforma dediğiniz eşofman takımı, abartmamalısınız.
2-3 tane alırsınız niye daha masraflı olsun anlamadım. Başka kıyafete para vermeyecek misiniz?
Önce ben de ne gerek var diye düşünüyordum ama çok enteresan aileler var. Çocuk ana sınıfına her gün başka tütüyle, pullu elbiseyle geliyor. Bunun önüne başka türlü geçmek imkansız.
iki yıl gönderdim, gri eşofman altı beyaz tişört şeklinde. Gayet kullanışlı oldu. Haftada bir gün serbest giydiler o bile dert oldu ben de kabarık elbise istiyorum diye.
Sekerim benim kizim o krese hergun tutu ile prenses elbiseleriyle gidenlerden ancak ben enteresan bir anne degilim sadece cocuguma saygi duyuyorum
Her aksam yatmadan once dolabini acar , ertesi gun giyecegi tutu yada elbiseyi secer , goturur yastiginin altina koyar , sabahlari da yastik altindan cikarir giyer
Sinifinda bu sekilde giyinen tek cocuk , allahtan obur siniflarda da var 1-2 kiz boyle , tamamen kendi tercihi yani konunun annelerle alakasi yok , bazi cocuk sade giyinmeyi seviyor , bazisi annesi ne verirse onu giyiyor bazisi da benimki gibi her daim prenses olarak geziyor , kizim 2.5 yasinda bu arada ve yaklasik 1 senedir durum bu , bazen tek bir elbiseye takilip gunlerce onu giyiyor vs vs kisacasi cocugun kendi secimi o sekilde giyinmek

Ha bi de , gecen seneki kresinde ogretmeni bana sordu , siz mi giydiriyorsunuz bu sekilde diye , asla dedim tamamen kendi tercihi dedim , gulerek o zaman sorun yok kendi nasil kutluysa oyle giyinmeli dedi

Sekerim benim kizim o krese hergun tutu ile prenses elbiseleriyle gidenlerden ancak ben enteresan bir anne degilim sadece cocuguma saygi duyuyorum
Her aksam yatmadan once dolabini acar , ertesi gun giyecegi tutu yada elbiseyi secer , goturur yastiginin altina koyar , sabahlari da yastik altindan cikarir giyer
Sinifinda bu sekilde giyinen tek cocuk , allahtan obur siniflarda da var 1-2 kiz boyle , tamamen kendi tercihi yani konunun annelerle alakasi yok , bazi cocuk sade giyinmeyi seviyor , bazisi annesi ne verirse onu giyiyor bazisi da benimki gibi her daim prenses olarak geziyor , kizim 2.5 yasinda bu arada ve yaklasik 1 senedir durum bu , bazen tek bir elbiseye takilip gunlerce onu giyiyor vs vs kisacasi cocugun kendi secimi o sekilde giyinmek

Ha bi de , gecen seneki kresinde ogretmeni bana sordu , siz mi giydiriyorsunuz bu sekilde diye , asla dedim tamamen kendi tercihi dedim , gulerek o zaman sorun yok kendi nasil kutluysa oyle giyinmeli dedi
Doğrudur tabi kendi istiyordur elbet. Ben kendil de öğretmen olduğum için biraz daha müdahaleci davranıyorum sanırım. Pek izin vermedim öyle giyinmesine yoksa her kız çocuğu seviyor.
Ama en ufak bir kutlamada çocukları kuaföre götürüp gelin başı yaptıranlar anneler değil mi😂
Örneğin bizimkilerin 23 Nisan kostümü kot şort ve beyaz tişörttü. O kıyafetin üstünde tüm kızların saçı gelin topuzuydu. Bilmiyorum ya bana çok fazla geliyor bazı şeyler.
Örneğim sınıfında doğum günü kutlaması istiyor şu an, öğle arası olacakmış ( devlet okulu, 3. Sınıf ) Herkes yapıp özel kostümler giyiyor gelinlik gibi ben de istiyorum diyor. Herkes elbette yapmıyordur , ben doğru bulmuyotumama üç senedir istiyor bilmiyorum bu yıl yapsak mı biz de? Yapamayan çocuklara üzülüyorum böyle şeyleri duydukça.

250 TL fahiş bir fiyat. Markalı eşofman takımı mı aldırıyorlar? Bir takım da yetmez ayrıca. Veliler ya da tek bir veli, müdürlüğe dilekçe yazın. Fiyatın düşürülmesi ya da kararın iptalini talep edin. Birlikte talep etseniz daha iyi olur. Eğer kabul edilmezse iptal davası açabilirsiniz.

Doğrudur tabi kendi istiyordur elbet. Ben kendil de öğretmen olduğum için biraz daha müdahaleci davranıyorum sanırım. Pek izin vermedim öyle giyinmesine yoksa her kız çocuğu seviyor.
Ama en ufak bir kutlamada çocukları kuaföre götürüp gelin başı yaptıranlar anneler değil mi😂
Örneğin bizimkilerin 23 Nisan kostümü kot şort ve beyaz tişörttü. O kıyafetin üstünde tüm kızların saçı gelin topuzuydu. Bilmiyorum ya bana çok fazla geliyor bazı şeyler.
Örneğim sınıfında doğum günü kutlaması istiyor şu an, öğle arası olacakmış ( devlet okulu, 3. Sınıf ) Herkes yapıp özel kostümler giyiyor gelinlik gibi ben de istiyorum diyor. Herkes elbette yapmıyordur , ben doğru bulmuyotumama üç senedir istiyor bilmiyorum bu yıl yapsak mı biz de? Yapamayan çocuklara üzülüyorum böyle şeyleri duydukça.
Kuafor mevzusunu bilemeyecegim , benim etrafimda yok kizini sac kesimi haricinde kuafore goturen
Ama kizina party yap tabi ki , insan bir kere cocuk oluyor ve buyudugu zaman da bunlari yapamayacak o yuzden ben cocuklarimin dogumgunlerine hep ozendim , oglum nasil mutlu olacaksa hep oyle yaptim
Bu arada alamayanlar elbette var ama donusum gruplari var artik , ben onlarca kostumu hediye ettim o gru0lar sayesinde alamayanlara
Yani artik eskisi gibi degil , sosyal medya cok ise yariyor bu konularda

Tanesi 250 tl bir takımın * 3 desek 750 Tl eder. Ben bu kadar para ile montu ayakkabısı dahil kışlık alışverişini yapıyorum çocuğumun... Hem farklı şeyler giyiyor hemde kendi zevkine uygun giyinmiş oluyor ve aldığım şeyleri güvenerek bildiğim yerden alıyorum.
O kreşi seçip oraya yazdıracak kadar maddi imkanınınız var diye düşünüp 150 liralık takımı 250 liraya satıyorlar. Bunu kabul ederek oraya gönderiyorsunuz. 2 takım alıp okulda giyeceği bir kaç takımı da okul takımına uygun renkte seçip dışardan alabilirsiniz . Bu konuları büyütmeye gerek yok . Bu arada oğlum koleje gidiyor . 3 takım kiyafete 800 lira verdik. Dışardan 400 liraya halledebilirdik. Ama bunuda ticarete döktükleri için ordanda kazançlı çıkmak derdindeler. O kadar para vermişken 400 liranın peşine düşmek uğraşmak garip geliyor.

Kızım 5 yaşında, 2 yaşından itibaren özel bir kurumun kreş bölümüne gidiyor. Kızım okula başlamadan önceki senelerde de eşofman kuralı uyguluyordu kreş. İlk iki sene kıyafet konusunda esneklerdi çünkü küçüklerdi ve sürekli kirleniyordu üstleri veya altlarına kaçırıyorlardı. İkinci senelerinde eşofman olayına daha çok özen göstermeye başladılar. Geçen sene sürekli okuldan mesaj gönderiliyordu velilere bu konuda özen göstermeleri için.

Kreşe başladığından beri her sene iki takım alıyorum. Evet bizim imkânımız var ve alabiliyoruz. Ne olursa olsun, kızımı her sabah eşofmanları ile okula göndermeye çalıştım. Günde 3-4 defa kıyafet değiştirdikleri oluyordu ve her gün okuldan geldiği gibi yıkayıp, sabah ütülüyordum. Hatta öğretmenleri ve müdürümüz, "X'in kıyafetleri hep temiz, ütülü. Okula mis gibi kokan kıyafetler ile geliyor," diyorlardı. Eski evim petekliydi, peteğe asıyordum, kuruyordu. Şuan ki evim yerden ısıtmalı mecbur tele asıp kurutuyorum. Yani isteyince çocuk okula o şekilde gönderilebiliyor.

Kıyafetler evet çok pahalı. Bir takım sadece alt üst eşofman 250 tl ve body ve tşört tanesi 65 tl. Ben iki takım eşofman. İki body ve bir tşört aldım. Ayrıca bu sene jilede çıkarmışlar, özel günlerde giyeceklermiş onu da aldık.

Şimdi işin kıyafet maddi kısmına gelelim. İlk iki sene kıyafete harcadığımız miktar geçen sene ve bu seneye göre iki kat fazlaydı. Hatta geçen sene serbest kıyafetle de değil, kostümle gönderen veliler yüzünden kızım sürekli bir şeyler istiyordu. Sürekli ağlamalar, sürekli kendini x arkadaşıyla kıyaslamalar. Ben öyle çocuk yetiştirmek istemiyorum. Size belki şuan eşofman dışı kıyafetle gönderdiğiniz zaman daha rahat edecekmişsiniz gibi geliyor ama biz o yoldan geçtik, çok zor oluyor.

Neden mi? Siz okula serbest eşofmanla göndereceksiniz diğer veli tütü etek, prenses elbisesi, minnieli elbise-etekle, kanatla, elsalı, pjmaks kostümü ile vs ve Allah'ın her günü çocuğunuz sizden bunları isteyecek. Maddi gücünüzü aşan istekler olduğundan kendinizi de yetersiz hissedeceksiniz. Geçtiğimiz sene kızımla oğlu aynı sınıfta olan bir anne ile avmde mağazada karşılaştık, oğluna bir çizgi dizi karakterinin tşörtünü alıyordu. Oturduk kahve içtik, sohbet ettik. Sohbetin çoğunluğu oğlunun ve benim kızımın sınıftaki çocuklardan görüp istedikleri üzerine kuruluydu. Ayda en az iki defa bir şey alıyorlar. Ucuzda değil bu tşörtler, kostümler 70-80 tl. Eski senelerden başka bir veli özelden mesaj atıyor, sizin kız da sürekli şu arkadaşımda bu var, bana da alalım mı diyor mu, diye soruyor. Şikayet hep aynı, yetişemiyoruz. Bizim maddi gücümüz standartın çok üstünde olmasına rağmen daralıp bunalıyoruz biz. Çocuk durmadan bir şey istiyor, aralıksız. Çocuğu okula oje sürüp gönderen vardı. 2 ay ceremesini çektik o ojenin. Her gün, her gün aynı muhabbet. Haftada en az üç gün elsası, minniesi, tütüsü, kanadı bilmem neyi. Hep aynı çocuk. Duygusal şantajlar, sen beni sevmiyorsun, sen beni üzüyorsun demeler.

Çocuğun velisine bakıyorsun, kendi giyinmiyor, yemiyor içmiyor çocuğa komple harcıyor. Al sana her istediğini yaptığın doyumsuz çocuk. Bu çocuk bunları giyindiğinde arkadaşlarının ilgisi dolayısı ile kendini özel hissediyor. Evet her çocuk özeldir orası ayrı ama arkadaş dışlamaya başlıyor. Çocuk okulda psikolojik şiddet görüyor, evde ebeveynine uyguluyor. Ay geçen seneden çok doluyum. Kişisel tercihtir belki ama ben zenginim diye çocuğuma her şeyi alacak değilim veya okula serbest gitmek sorun olmasa da çocuğu okula süslü püslü kıyafetlerle yollamam. O sınıfta 18 tane çocuk var ve sadece kendi çocuğumu düşünmem.

Ben de tek tip değil diye yakınanlardanım.

Kızımda yok ama bir iki kişide denk geldim. Bir başkasının kıyafetini beğenme, anne bana da ondan alır mısın deme, prenses temalı giyimlere özenme gibi durumlar oluyor. Mesela elsalı tişört, ponyli ayakkabı gibi.

Alan var alamayan var, benim gibi almak istemeyen var. Biraz farklı giyinen, çocukların ilgisini çekebilecek birşey giyinen, diğer çocuklar tarafından ilgi odağı oluyor. O yüzden ben tek tip kıyafet yanlısıyım. Kıyafette tek tip olsun ama fikirler tek tip olmasın.

Orda anneler babalarda dikkat etmeli bence biraz. Benim oğlumun kresinde kiyafetler serbest. Sahsen orda (rahat olması bir yana) düz ve markası olmayan elbiseler giydiriyorum hususi. Bizim kreste bazı ailelerin dediğiniz gibi maddi imkanları kısıtlı veya yok gibi. Çocuklarin gözü kalmasın en azından.

Ben 27 yaşındayım özel bi anasınıfına gitmiş olamama rağmen çocuklar arasındaki kıyafet farklılıklarının sorun olduğunu çok net hatırlıyorum. Çocuklar her şeyin gayet farkında oluyorlar ve çok acımasızlar. Senin kıyafetin eski sökülmüş falan derken hiç hicap duymuyorlar yaşları ve yetiştiriliş tarzları gereği. Bu nedenle ben tek tip kıyafet olayını gayet mantıklı bulanlardanım. 2 takım alsanız temiz temiz de giyer. Sorun bence eşofman takımının pahalılığı ona bi formül bulursanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Tanesi 250 tl bir takımın * 3 desek 750 Tl eder. Ben bu kadar para ile montu ayakkabısı dahil kışlık alışverişini yapıyorum çocuğumun... Hem farklı şeyler giyiyor hemde kendi zevkine uygun giyinmiş oluyor ve aldığım şeyleri güvenerek bildiğim yerden alıyorum.

750 TL ile mont ayakkabı ve kışlık kıyafet nasıl alabiliyorsunuz .Gerçekten merak ettiğim için soruyorum yanlış anlamayın.Bir mont nerden baksaniz 250 -300 den aşağı degil .O da orta halli bir mont .

750 TL ile mont ayakkabı ve kışlık kıyafet nasıl alabiliyorsunuz .Gerçekten merak ettiğim için soruyorum yanlış anlamayın.Bir mont nerden baksaniz 250 -300 den aşağı degil .O da orta halli bir mont .
Cocuk montlari 120 -150 tl araliginda , lcw de daha uyguna da var hatta

Ben kizima gecen hafta 120 liraya mont , 80 liraya bot aldim , 250 de kislik kazak , hirka , tayt vs aldim , toplam 500 u bulmamistir kis alisverisim

Eklentiler

• Screenshot_2019-10-08-11-25-36-909_com.android.chrome.png
    Screenshot_2019-10-08-11-25-36-909_com.android.chrome.png
    262,4 KB · Görüntüleme: 24
LCW de hiç bu aralıklarda mont görmedim de şaşırdım şu an .
Özellikle alışveriş sitelerinde çok uyguna geliyor indirimle. Mesela az önce Koton'un bir montunu gördüm 119 liraydı 4-5 yaş.

marka takıntım yok, çocuğuma marka adı altında aldıklarım lcw, koton vs. internetten indirimden alıyorum kıyafetleri butik ve pazardan da alışveriş yapıyorum kendime bile o paraya hayatımda mont almadım istenirse marka takıntısı yoksa ucuza kaliteli kumaştan kıyafetler alınabiliyor.

O kreşi seçip oraya yazdıracak kadar maddi imkanınınız var diye düşünüp 150 liralık takımı 250 liraya satıyorlar. Bunu kabul ederek oraya gönderiyorsunuz. 2 takım alıp okulda giyeceği bir kaç takımı da okul takımına uygun renkte seçip dışardan alabilirsiniz . Bu konuları büyütmeye gerek yok . Bu arada oğlum koleje gidiyor . 3 takım kiyafete 800 lira verdik. Dışardan 400 liraya halledebilirdik. Ama bunuda ticarete döktükleri için ordanda kazançlı çıkmak derdindeler. O kadar para vermişken 400 liranın peşine düşmek uğraşmak garip geliyor.
bu aynı okulda 2. senesi bize baştan böyle birşey denilse kabul edebilirdim. ona göre sözleşme imzalanıyor ayrıntılı olarak ve kayıt formu dolduruluyor.

ama velilerin kararı alınmadan kafalarına göre bir gecede karar alıp duyuru yaparlarsa ki okul açılalı da bir ay oldu (yani yeni dönem başlayalı) bu zamana kadar serbest kıyafet ile gittiler gerekirse 5 tl nin de hesabını yaparım. ki benim asıl takıldığım konu parasından ziyade bunun zorunluluk olarak kabul ettirilmeye çalışılması insanlarımız yönetmelik tüzük vs den bir haber olduğu için uğraşmak yerine aman ver gitsin diyor ama hakkımızı aramazsak herkes sömürür bizi.

Ve bir de şu var, bence çocuklarımızın başka çocukların kıyafetini beğenip, istiyorum diye tutturmasının çözümü tek tip kıyafet değil, çocuğumuzla doğru iletişim kurmaktan geçer. Yavrucuğum, o t-shirtü beğendin, anlıyorum ama herkesin on tane t-shirtü olamaz, her beğendiğimiz şeyi alamayız, ihtiyacımız olmayan şeyleri almaya israf denir ve bu kötü bir şeydir. O yüzden evdeki giysilerin eskidiğinde ve yeni şeyler almamız gerektiğinde, alışverişe birlikte çıkarız, ne istiyorsa onu alırız. Ben bu açıklamayı çok yaptım kızıma, çok da işe yaradı. Ha bazen öyle şeyler istiyor ki; mesela adı batasıca Elsa'nın kostümü gibi... :confused: Tonla para, gündelik kıyafet değil, gereksiz bir harcama ya da buna benzer pahalı ama çok istediği şeyler oluyor, gidip ikinci el alıyorum. Yani çocuğun istediklerini alırken bile ekonomik olmanın yolları var. O yüzden velilerin bu tek tip kıyafeti savunmasının en büyük nedeninin kendi rahatları olduğunu düşünüyorum. Çocuğun fikrini alsak, kaç tanesi bunu severek kabul eder acaba? =)

X