Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası kreşte tek tip kıyafet zorunluluğu

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
ust yas grubunda forma ailelerin isini kolaylastiriyor ve marka bagimliligini azaltiyor diye ben sahsen destekliyorum ama anaokulu yas grubunda pek mumkun degil.
dediginiz gibi o kiyafetler hadi gun icinde degismedi diyelim, ertesi gune kesinlikle giyilecek durumda olmuyor, her gun yikayamazsiniz ki, 2. kiyafeti alsaniz 500 tl odeyeceksiniz, birden bu her butceyi zorlar.

bir de su var, o kadr para harcayacaksam kendim secmem isterim ne giyecegini, ne imis bu formalar da 250 tl imis, cok mu kaliteli gercekten?

ust yas grubunda forma ailelerin isini kolaylastiriyor ve marka bagimliligini azaltiyor diye ben sahsen destekliyorum ama anaokulu yas grubunda pek mumkun degil.
dediginiz gibi o kiyafetler hadi gun icinde degismedi diyelim, ertesi gune kesinlikle giyilecek durumda olmuyor, her gun yikayamazsiniz ki, 2. kiyafeti alsaniz 500 tl odeyeceksiniz, birden bu her butceyi zorlar.

bir de su var, o kadr para harcayacaksam kendim secmem isterim ne giyecegini, ne imis bu formalar da 250 tl imis, cok mu kaliteli gercekten?
Üst yaş gruplarında üniformayı ben de destekliyorum. Zira yaş ilerledikçe çocuklar da insanlığın yozlaşmışlığından nasibini alıp, marka, şekil takıntılarına tutuluyorlar. Bu durumda eşitliği sağlamak adına, üniforma kurtarıcı. Ama küçük yaş çocuklarında böyle bir yozlaşma yok ki. Üstüne bir de çocuğa boşuna bir dayatma söz konusu. Bir de dediğiniz gibi, bir takım 250 lira... Eeee bir takımla bütün seneyi tamamlayamaz ki, her gün üstü başı kir içinde geliyor kreşe giden kızım. Her gün yıkasan, kaç ay eli yüzü düzgün olarak kalacak o kıyafet acaba? Yani 2 kat kıyafet zorunlu diye düşünmek bile iyimser bir yaklaşım bence.

Üst yaş gruplarında üniformayı ben de destekliyorum. Zira yaş ilerledikçe çocuklar da insanlığın yozlaşmışlığından nasibini alıp, marka, şekil takıntılarına tutuluyorlar. Bu durumda eşitliği sağlamak adına, üniforma kurtarıcı. Ama küçük yaş çocuklarında böyle bir yozlaşma yok ki. Üstüne bir de çocuğa boşuna bir dayatma söz konusu. Bir de dediğiniz gibi, bir takım 250 lira... Eeee bir takımla bütün seneyi tamamlayamaz ki, her gün üstü başı kir içinde geliyor kreşe giden kızım. Her gün yıkasan, kaç ay eli yüzü düzgün olarak kalacak o kıyafet acaba? Yani 2 kat kıyafet zorunlu diye düşünmek bile iyimser bir yaklaşım bence.

tabi tabi, benim buyuk de forma giyilen bir okula gidiyordu 3 yasinda iken, iki takimi vardi ve ertesi gun giyemiyordu, muhakkak yikaniyordu, diyeyim 2 ay anca idare ediyordur bir takimi,
cok kaliteli degildi ama cok da pahali da degildi, o yuzden idare ettik biz.
ama bu kadar para vereceksem markaya vermek isterim, en azindan bir sezonu bitireceginin garantisi olsun kiyafetin.

Netten almadim hiç bedeni uyduramiyorum denemek lazım geliyor :)
Değişim ya da iade imkânı var. Baktın olmadı değiştiriyorsun. Yaz başı trendyoldan farklı markalardan iki kızıma bir sürü şey seçtim, sepete ekledim 600 lira falan tutuyordu. O öyle kaldı alamadım bir türlü, şehirdışına gittim mecbur mağazadan daha azını aynı fiyata aldım. Sezon sonu indirimlerden ben bazen önümüzdeki yaz için bile bir şeyler alıyorum. 25 liralık tşört 12 liraya 17 liraya iniyor. 250-300 liralık bir ayakkabı 150 oluyor. Bazen mağazada ayakkabı numarasını giydirip netten aldığım bile oluyor.

Bizimkiler bu sene eşofman takım ne kadardı bilmiyorum bakmadım ama geçen sene 250ydi. Bodylere 15 tl zam gelmiş gözüme çarptı 65 tl olmuş. Takımda değişiklik yapılmış bu sene ama gerçekten kaliteli eşofman takımları. Ben her sene iki takım alıyorum. Geçen sene bir önceki seneninkileri de giydirdiğim oluyor. Her gün de yıkıyorum, yıpranmada olmuyor öyle çok.

Bizimkiler bu sene eşofman takım ne kadardı bilmiyorum bakmadım ama geçen sene 250ydi. Bodylere 15 tl zam gelmiş gözüme çarptı 65 tl olmuş. Takımda değişiklik yapılmış bu sene ama gerçekten kaliteli eşofman takımları. Ben her sene iki takım alıyorum. Geçen sene bir önceki seneninkileri de giydirdiğim oluyor. Her gün de yıkıyorum, yıpranmada olmuyor öyle çok.

buyuk yas grubu mu peki?
ben 3 yas grubunda dedigim gibi idare edememistim, ama pahali olmadigi icin de cok uzerinde durmamistim.
zaten bir sonraki sene giymesi gibi bir sey o yas gruplarinda pek mumkun degil kaliteli olsa bile kiyafet, en azindan sezonu cikarsin da ona yeter diyordum ben.

Çocuğun giydiği kıyafetten özgürlük özgün düşünce gelişimi uman arkadaşlar özgür düşünce ve özgünlüğü sadece kılık kıyafet ve dış görünüşünde yaşayabildiği için yadırgamıyorum. Tam tersi okul kıyafetinin tek tip olması çocukların okuldaki derslere, etkinliklere verilen eğitime daha iyi odaklanmalarını sağlar. Sabah uyanan çocuk bu sabah ne giysem stresi yaşamaz bugün okulda ne oynasam sevinci yaşar mesela. Sadece alım gücüyle alakalı da değil bu çocukların enerjisini doğru yere kanalize etmek onları özgürlükten mahrum bırakmak olmuyor. Ama tabi burası ben neyimden ziyade nasıl görünüyorum ülkesi..:işsiz:

buyuk yas grubu mu peki?
ben 3 yas grubunda dedigim gibi idare edememistim, ama pahali olmadigi icin de cok uzerinde durmamistim.
zaten bir sonraki sene giymesi gibi bir sey o yas gruplarinda pek mumkun degil kaliteli olsa bile kiyafet, en azindan sezonu cikarsin da ona yeter diyordum ben.
Şuan beş yaş. 2-3 yaş gruplarında zaten öyle ille de okul eşofmanı dayatması yoktu. Çünkü çocuklar çok çabuk kirletiyordu. Okula eşofmanla gidip, sivil dönüyordu genelde. Ben yine de her gün yıkayıp ütüleyip giydiriyordum. Geçen sene eşofman konusunun üstünde çok durmaya başladılar. Kızım 2 yaşa veya 3 yaşa giderken üst yaş gruplarının hepsi düzenli eşofmanla gidip geldiğini görüyordum. Çocukların yaşı ve akıllarının ermesiyle ilgili bir durum sanırım. Çünkü bizim geçen seneye dek prenses elbisesi, elsa elbisesi bilmem ne kıyafeti sendromumuz yoktu, geçen sene başladı. Çocuklar arasındaki bu yarışı ve eşitsizliği de bu şekilde gidermeye çalışıyorlar. İlk iki sene oyuncak dışında, o da çok nadir öyle aman aman bir şey istediğini hiç görmedim ama geçen sene okula başlamasıyla çok zorlandık. Geçen senenin çoğunu okulda üstünü kirletmeden geçti. Şimdi günü bir kıyafetle çıkarıyoruz. Bu akşam gelecek mesela üstünü yıkayacağım, yarın da dün yıkadıklarımı giyecek.

Değişim ya da iade imkânı var. Baktın olmadı değiştiriyorsun. Yaz başı trendyoldan farklı markalardan iki kızıma bir sürü şey seçtim, sepete ekledim 600 lira falan tutuyordu. O öyle kaldı alamadım bir türlü, şehirdışına gittim mecbur mağazadan daha azını aynı fiyata aldım. Sezon sonu indirimlerden ben bazen önümüzdeki yaz için bile bir şeyler alıyorum. 25 liralık tşört 12 liraya 17 liraya iniyor. 250-300 liralık bir ayakkabı 150 oluyor. Bazen mağazada ayakkabı numarasını giydirip netten aldığım bile oluyor.

İndirime çok denk geliyorum da dediğim gibi iade filan uğraşmak işime gelmiyor.Oglum biraz kalıplı LCW kaliplari uyuyor geniş geniş ama yaş grubu olarak bayağı fark oluyor yinede :) ama çok daha hesapliymis bir gün deneyeceğim çünkü mağaza iicnde bu bahsedilen fiyatlara bir şey bulamadım .Ayakkabı almamızda sikinti tek marka kalıp rahat oluyor ki onuda denemeden alamıyoruz bizim herşey sıkıntı :)

Kısa süredir kreş tecrübem var oğlum başladı. Ben sınıfta hiç bir çocukta birbirlerinin kıyafetine özeme diye bir şey görmedim. Çocuklar daha çok etkinliklere ve oyuna dikkatliler..

Kıyafet kıskançlığı o yaştaki çocukların işi değil zaten. Ayrıca artık her kalite ve fiyatta çocuklar için ürünler var.
Ben zaten çocuk kıyafetine daha kaliteli diye bir dünya para vermeyi doğru bulmuyorum. Bir kaç ay sonra kaldırılıyor o giysi.

Hem eşofman takımını beğenme garantisi mi varmış çocuğun? Bunun için de kavga etmezler mi sanki?

Ve bir de şu var, bence çocuklarımızın başka çocukların kıyafetini beğenip, istiyorum diye tutturmasının çözümü tek tip kıyafet değil, çocuğumuzla doğru iletişim kurmaktan geçer. Yavrucuğum, o t-shirtü beğendin, anlıyorum ama herkesin on tane t-shirtü olamaz, her beğendiğimiz şeyi alamayız, ihtiyacımız olmayan şeyleri almaya israf denir ve bu kötü bir şeydir. O yüzden evdeki giysilerin eskidiğinde ve yeni şeyler almamız gerektiğinde, alışverişe birlikte çıkarız, ne istiyorsa onu alırız. Ben bu açıklamayı çok yaptım kızıma, çok da işe yaradı. Ha bazen öyle şeyler istiyor ki; mesela adı batasıca Elsa'nın kostümü gibi... :confused: Tonla para, gündelik kıyafet değil, gereksiz bir harcama ya da buna benzer pahalı ama çok istediği şeyler oluyor, gidip ikinci el alıyorum. Yani çocuğun istediklerini alırken bile ekonomik olmanın yolları var. O yüzden velilerin bu tek tip kıyafeti savunmasının en büyük nedeninin kendi rahatları olduğunu düşünüyorum. Çocuğun fikrini alsak, kaç tanesi bunu severek kabul eder acaba? =)
Ya bende aynisini yapiyorum , cocugumun baskasinda gorup istedigi tonlarca sey var ve bu sadece okulla sinirli degil ki , sosyal medya , internet denen bisi var
Neler neler istiyor , hayir diyorum , bazen alabilecek gucum varken de hayir diyorum , ya da para biriktir al diyorum , oglum 2 senelik tum harcliklarini bayram harcliklarini , dogum gunu yilbasinda tum aileden alacaklari hediye yerine paralarini isteyerek kendisine ikinci el iphone aldi , ona dedim ben sana olsem iphone almam , cok param olsa da almam diye , ama kendin biriktirip alirsan da sesimi cikarmam dedik , kendi cabasiyla aldi gozu gibi bakiyor
Hatta su anda da bilgisayar parasi biriktiriyor
Yani olay , cocugum ozeniyor baska cocuklar da giymesinden ziyade kendi ozenen cocuklarimiza dogru yolu gosterebilmek ama bizim ulkede bu cok cok zor
Yetiskinler bile boyle degil , kaldi ki cocuklarini boyle yetistirmelerini beklemek cok utopik

Ya yine is uniformayla bitmiyor ki , akma muhalefet oldum bu konuda 😂😂
Ama ayakkabi , mont , canta , kirtasiye urunleri hepsi marka , hepsine ozeniyorlar
Benim oglan gecen sene tutturdu nike air bilmem ne istiyorum tum sinif arkadaslarimin var diyr , bi baktim 700 kusur lira
Ulan zaten 1 sene giyecen vermem o parayi dedim gittin kinetixden air bilmemne modelini 150 liraya aldim
Oglum ozel okuldaydi , uniforma giyiyorlardi ama onun ayakkabisi bunun montu sunun cantasi , bitmiyor o marka cilginligi yani is uniforma ile bitmiyor

Bu sene avrupada okuyor , uniforma diye birseyden haberleri yok , serbest kiyafet , daha bir kisiye bile ozenmedi cunku alinmiyor cocuklara 700 liraya ayakkabi , cok rahatim valla
Tek masrafi cadilar bayrami kostumu oldu o kadar 😂

bu aynı okulda 2. senesi bize baştan böyle birşey denilse kabul edebilirdim. ona göre sözleşme imzalanıyor ayrıntılı olarak ve kayıt formu dolduruluyor.

ama velilerin kararı alınmadan kafalarına göre bir gecede karar alıp duyuru yaparlarsa ki okul açılalı da bir ay oldu (yani yeni dönem başlayalı) bu zamana kadar serbest kıyafet ile gittiler gerekirse 5 tl nin de hesabını yaparım. ki benim asıl takıldığım konu parasından ziyade bunun zorunluluk olarak kabul ettirilmeye çalışılması insanlarımız yönetmelik tüzük vs den bir haber olduğu için uğraşmak yerine aman ver gitsin diyor ama hakkımızı aramazsak herkes sömürür bizi.
Haklisiniz,bu konuda cok cesitli gorusler oluyor.
Örneğin kizim anaokuluna giderken,abisinde yasamadigimiz tek tip kiyafet talebi geldi ogretmenlerinden.
Ki oyle birbirlerine ozenmesin durumu da yoktu,herkesin maddi durumu ve cocuklarin giyimleri aşağı yukarı denkti.
Ben istemiyordum,belki vazgecilir diyerek agirdan aldım,kimisi ilk gunden butun alisverisi yapmis,sonra duyuldu ki mudur iptal etmis,oyle sey olmaz,bu cocuklar uzun yillar uniforma giyecek,birakin simdi bari gonullerince giyinsinler diyerek.
Gercekten de rengarenk kelebek gibi oluyor kuzular,serbestlikten yanayim ben:)

Ya bende aynisini yapiyorum , cocugumun baskasinda gorup istedigi tonlarca sey var ve bu sadece okulla sinirli degil ki , sosyal medya , internet denen bisi var
Neler neler istiyor , hayir diyorum , bazen alabilecek gucum varken de hayir diyorum , ya da para biriktir al diyorum , oglum 2 senelik tum harcliklarini bayram harcliklarini , dogum gunu yilbasinda tum aileden alacaklari hediye yerine paralarini isteyerek kendisine ikinci el iphone aldi , ona dedim ben sana olsem iphone almam , cok param olsa da almam diye , ama kendin biriktirip alirsan da sesimi cikarmam dedik , kendi cabasiyla aldi gozu gibi bakiyor
Hatta su anda da bilgisayar parasi biriktiriyor
Yani olay , cocugum ozeniyor baska cocuklar da giymesinden ziyade kendi ozenen cocuklarimiza dogru yolu gosterebilmek ama bizim ulkede bu cok cok zor
Yetiskinler bile boyle degil , kaldi ki cocuklarini boyle yetistirmelerini beklemek cok utopik
Katılıyorum, yani paramız var diye özendiği her şeyi alacak değiliz. Şu dünyanın acı gerçekleri de var, onları da öğrensin yavaş yavaş; her şeye sahip olamayız, bazen bir şeyleri bir şeylere tercih etmemiz, bazı şeylerden vazgeçmemiz, bazı şeylere sahip olmak için de emek harcamamız gerekir, arada kendimizi şımartacak şeyler alabiliriz tabi ama duracak yeri de bilmek gerekir, çünkü o işin sonu yok. Oğlunuza karşı tavrınız da süper bence, kızım daha 4 yaşında olmadı ama öyle markalı, absürt şeylere heves etmeye başladığı yaş geldiğinde benim politikam da böyle olur.

E eftelya2015 konunu baltalamış gibi olduysam affet, e mi? :KK22:

Ben önlük aldırıyorum 35 lira , her gün ne giydiricez derdinden kurtuluyorlar hem de durumu olan var olmayan var

Ve bir de şu var, bence çocuklarımızın başka çocukların kıyafetini beğenip, istiyorum diye tutturmasının çözümü tek tip kıyafet değil, çocuğumuzla doğru iletişim kurmaktan geçer. Yavrucuğum, o t-shirtü beğendin, anlıyorum ama herkesin on tane t-shirtü olamaz, her beğendiğimiz şeyi alamayız, ihtiyacımız olmayan şeyleri almaya israf denir ve bu kötü bir şeydir. O yüzden evdeki giysilerin eskidiğinde ve yeni şeyler almamız gerektiğinde, alışverişe birlikte çıkarız, ne istiyorsa onu alırız. Ben bu açıklamayı çok yaptım kızıma, çok da işe yaradı. Ha bazen öyle şeyler istiyor ki; mesela adı batasıca Elsa'nın kostümü gibi... :confused: Tonla para, gündelik kıyafet değil, gereksiz bir harcama ya da buna benzer pahalı ama çok istediği şeyler oluyor, gidip ikinci el alıyorum. Yani çocuğun istediklerini alırken bile ekonomik olmanın yolları var. O yüzden velilerin bu tek tip kıyafeti savunmasının en büyük nedeninin kendi rahatları olduğunu düşünüyorum. Çocuğun fikrini alsak, kaç tanesi bunu severek kabul eder acaba? =)

Ayrica nereye kadar çoçuklarini bu sekilde korumak? Hafta sonu bir yere gitmiyorlarmi? Görmüyorlarmi? Siniflarda bu konular üzerine konusulup, "birbirimizi üzmeyelim" tarzi egitici seyler söylenilse daha iyi degil mi?

Ayrica her anne mecburmu sürekli kiyafet yikamaya, ütülemeye. Ben çalisan bir kadinim mesela, eve geldigimde pilim bitiyor. Bide üstüne her gün yikama, ütülemeyi düsünemiyorum. Kaldi ki bide ekolojik degil, etrafa zarar.

Ve üniforma her derde deva degil ki. Onu bile çoçuklar kisisellestiriyorlar, lisede kizlar mesela kimin etege daha yüksek yarisina girer.

Cocuklar bir sekilde isteklerini, yaraticiligini dise vurmalilar. Yurtdisinda hiç böyle sorunlar yok mesela. Ha evet arada füryalar var fakat kimse genel olarak kiyafetlere bakmaz. Ki burda özel/devlet ayrimi yoktur. Bir sinifta doktor çoçuklarida, isçi çoçuklarida vardir. Kralin çoçugu bile normal bir devlet okuluna gidiyor.

Cok dürüst olursak, bu kiyafet, zengin/fakir ayrimini çoçuklar yapmiyor aslinda, yetiskinler yapiyor.

Ya yine is uniformayla bitmiyor ki , akma muhalefet oldum bu konuda 😂😂
Ama ayakkabi , mont , canta , kirtasiye urunleri hepsi marka , hepsine ozeniyorlar
Benim oglan gecen sene tutturdu nike air bilmem ne istiyorum tum sinif arkadaslarimin var diyr , bi baktim 700 kusur lira
Ulan zaten 1 sene giyecen vermem o parayi dedim gittin kinetixden air bilmemne modelini 150 liraya aldim
Oglum ozel okuldaydi , uniforma giyiyorlardi ama onun ayakkabisi bunun montu sunun cantasi , bitmiyor o marka cilginligi yani is uniforma ile bitmiyor

Bu sene avrupada okuyor , uniforma diye birseyden haberleri yok , serbest kiyafet , daha bir kisiye bile ozenmedi cunku alinmiyor cocuklara 700 liraya ayakkabi , cok rahatim valla
Tek masrafi cadilar bayrami kostumu oldu o kadar 😂
Avrupada insanlar marka takıntılı değil o nedenle böyle bir sorun olmaz :KK66:

Kızım için bir dünya tayt tişört eşofman alışverirşi yaptım. Hem de öyle büyük markalardan değil. Yine de 600 ü geçti.

Ama eşofman olsaydı da en fazla bu rakamı verecektim. Yani ben işin maddi boyutunu düşünmüyorum.

Mahallede de gözlemliyorum. Maddi durumu biraz düşük olan ailenin çocukları diğerlerine göre daha az ilgi odağı oluyorlar. Kızım veya diğerleri, o çocuğu sevmediklerinden değil, farkında olmadan diğer çocuğun üzerindeki eşya dikkat çekiyor ve ona yöneliyorlar. (Yoksa oyun oynarken hep beraberler). Bunlar 3-5 yaşlarındaki çocuklar.

Ben kendi küçüklüğümden pay biçiyorum. İyi ki tek tip forma ve önlük varmış. Biz yoksul bir ailenin çocuklarıydık. Bir kot mota dahi özenirdim. Yoktu çünkü. Ama okula gidince herkes eşitti bizim gözümüzde. Kimsenin giyimine özenmezdik.

O zaman bile bu gibi şeyler varken şimdi bunca çeşitte o çocuklar gerçekten kendilerini kötü hissederler. Olmayan çocuğun az biraz içinin ezilmesi benim içimi yakar. O çocuğun üzülmesinden ise her gün yıkayıp kurutmayı tercih ederim.

Eğitim tek tipken giydiği kıyafetin farklı olması o çocukları özgür yapmaz. O çocuklar sorgulayan, araştıran, bilimsel eğitim ile kendi düşüncelerini var ederler.

Ben böyle düşünüyorum. Kızımın üniforma olsaydı daha çok sevinirdim. Ama değil. Ama yine de ben sadece tayt eşofman ve tişört giydiriyorum. Süslü kıyafetleri hafta sonu giyer ancak.

Tek tip kiyafet, okul oncesi ve ilkokul donemindeki cocuklar için maddi durumu örtsede ki maddi durumun en önemsiz oldugu zamanlar okul oncesi bence diger donemlere kiyasla :)))) ortaokul ve lise döneminde kimin durumun yok gayet ortada oluyor herkes eşit olmuyor ozellikle herkesin telefon tasidigi lisede, kiyafet tek tip olsa da taktigi çantalar, ayagindaki ayakkabilar ve elindeki telefon oldukça ayirt edici oluyor.

Oyuzden kucucuk cocuklara tek tip zorlamasini ben anlamsiz buldum.

lise yas grubunda her yerde marka takintisi var maalesef.
valla söz konusu sonradan görme alamancı gençlerimiz vb ise evet onlarda var ama gerçek Avrupa vatandaşlarında zengin kalbur üstü kesim hariç marka takıntısı yok, onlarda zaten gelirlerine göre harcama yaptıklarından gidipte pazardan kıyafet alacak değiller , alabilirler isterlerse ama yani parana göre aldığın eşyanın markası modeli, takıldığın ortam vs değişkenlik gösterebilir.

X