Kürtaj randevusu aldım korkuyorum.

kararszkorkmus

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2024
8
2
31
Gebelikte yanlış ilaç kullanımı neticesinde kürtaj olmama karar verildi. X kategorisi ilaçlar kullanmıştım bilmeden. İlk defa böyle bir şey olacak çok korkuyorum. Tekrar hamile kalabildiniz mi kürtaj sonrası? Bir daha ne zaman regl oldunuz? Dr endişelenme 6 defa kürtaj yaptığım hasta var sonunda çocuk sahibi oldu dedi. Hiçbir şey olmaz gibi konuştu. Lütfen kendi deneyimlerinizi anlatın.

Gebelikte yanlış ilaç kullanımı neticesinde kürtaj olmama karar verildi. X kategorisi ilaçlar kullanmıştım bilmeden. İlk defa böyle bir şey olacak çok korkuyorum. Tekrar hamile kalabildiniz mi kürtaj sonrası? Bir daha ne zaman regl oldunuz? Dr endişelenme 6 defa kürtaj yaptığım hasta var sonunda çocuk sahibi oldu dedi. Hiçbir şey olmaz gibi konuştu. Lütfen kendi deneyimlerinizi anlatın.
Hamile kalmadan önce mi kullandınız ilacı birde ne bu ilaç adı bilelim Allah korusun hepimizin aklında bulunsun. Doğru yapılan bir küretaj sayısı ne olursa olsun doğurganlığa zarar vermez demişti doktor

Benim çok ağrılarım vardı kas spazmı gibi boyun sırt vs üç dört gün muscoflex hap içtim günde 4 tane en yüksek doz. O hapları gebe kadını bırakın gebeliği düşünen kadın bile içmemeliymiş. Sakat doğum, eksik uzuvlu doğum, düşük vs her şey yapabilirmiş. Bilsem içer miyim hamile olduğumu sonradan öğrendim. Sağa sola danıştık hiç umut yok. Şu an durum bu. Bi daha eve sokmam o hapı.

Benim çok ağrılarım vardı kas spazmı gibi boyun sırt vs üç dört gün muscoflex hap içtim günde 4 tane en yüksek doz. O hapları gebe kadını bırakın gebeliği düşünen kadın bile içmemeliymiş. Sakat doğum, eksik uzuvlu doğum, düşük vs her şey yapabilirmiş. Bilsem içer miyim hamile olduğumu sonradan öğrendim. Sağa sola danıştık hiç umut yok. Şu an durum bu. Bi daha eve sokmam o hapı.
Gebeliğinizi öğrenmeden önce kullandıysanız sıkıntı olmaz diye duymuştum .
Doktorun en iyisini bilir ben napardım böyle bir şey yaşamış olsam kıyamazdım her halde 12 .haftada belli olur zaten tarama testinde her şey .
Şu an kaç haftalık hamilesiniz

Ben almadım kararı doktor aldı. Gebeliğin devamı için her şeyi kabul ediyorum diye yazı imzalamam gerek ve ben de kolları bacakları olamayacak ya da doğar doğmaz bin tane ameliyat geçirecek bir çocuğa kıyamıyorum. Hiç zorunlu kürtaj yaşayan sonraki süreçte başıma neler gelecek bilen yok mu? Ağrı kanama, regl yeniden gebelik deneyimlerinizi anlatın lütfen.

Çok geçmiş olsun yorumlarınızı okudum kürtaj olan çok kadın tanıyorum hepsinin 3 er tane çocuğu var ama ilac konusunda tecrübesizim ilacın etkisi belli süre sonra bedenden gider bunun üzerinde dursanız belki daha içiniz rahat eder diye düşünüyorum çok korkuyorsanız başka doktora sorun veya tüp bebek merkezinde bir doktora danışın onlar üreme sorunlarında daha tecrübeliler daha net konuşurlar size

Etkisi benden gidiyor ama içtiğim süre boyunca bebekteki hücre bölünmesini ve dna sentezini bozuyormuş bunun da dönüşü yokmuş. Çok daha teknik anlattı tabii ama özetle böyle. Bizim tüp bebek değildi kendiliğinden oldu. Çok üzgünüm ve çok da korkuyorum hiç kürtaj olan yok kimse tecrübelerini yazmıyor.

Merhaba , bir perinataloji uzmanı ile görüştünüz mü ? Ben de x kategarisi bir ilaç kullanmıştım. Perinataloji uzmanına gittim . Doğru adım ve yönlendirmeler ile Allahın da izni ile sağlıkla kucağıma aldım bebeğimi şükürler olsun.
Alanında uzman bir perinatalog ile görüşmenizde fayda var derim .

Canım öncelikle senin adına çok üzüldüm gerçekten.tabi bilsen hamile kaldığını icmezdin zaten
Ben iki defa kürtaj oldum ilki doktor kürtaj ol demisti olmamıştım hemen korkudan ama gerçekten birden kanama tutu ve apar topar kürtaj oldum
İkincisi ise benim kalbi durmuştu ve bir hafta bekledim kalbi atmadi randevum iki gün içinde verilmişti zaten gereken saate kadar aç gittim bir şey yiyip içmedim komple bayılıp kürtaj oldum 30 dk işlem kürtaj oldum çıktım kadın bezi baglamislardi zaten ben iki saat sonra normal pedimi.taktim normal adet kanamasıydi iki üç saat içinde taburcu oldum sancim ağrım az di ilaç veriyorlar zaten onları içiyordum enfeksiyon riskine karşı ve parol vermişlerdi eve geldim on günlük kadar lekelenme vardı hep sonra kürtaj olduğum gün diğer ay ayni gün adet oldum sekiz ay sonra hamile kaldım bir ay korundum.doktor.ne kadar korunman gerekeni söylüyor zaten yedi ay sonra şimdi 4 aylık hamileyim canım çok kafana takma canım nasibi varsa bebeğin olur bir daha zaten ama vücudun hazır olduğunda ilaç vücudun dan tamamen temizlendiğinde gebelik düşün önce hazır olman önemli 🤲

Siz hangi ilacı almıştınız acaba kaç gün süreyle? Hangi dozda vs… biz her yere gittik cevaplar her türlü aynı.

X kategorisi ilaçların bir çoğunda hayvan deneyinde teratojenite yaşandığı için genellikle insan deneyleri yapılmamıştır ve insanda hangi doz ve sürede bu etkiyi yapacağı bilinmemektedir. Bu sebeple benim kullandığım ilacın doz ve süresinin ne kadar etkili olabileceğini ben ve doktorum da hiç bilemedik . Sadece bilinen etkisi erkek fetusun dış genital organının gelişmesine engel olmasıydı.
. Perinataloji uzmanının 12. Haftada detaylı organ taramasında dış genital organının geliştiğini ve bir sıkıntı olmadığını çiş yapabildiğini vs gördük . Ve gebeliği sonlandırmadan devam ettik.

Etkisi benden gidiyor ama içtiğim süre boyunca bebekteki hücre bölünmesini ve dna sentezini bozuyormuş bunun da dönüşü yokmuş. Çok daha teknik anlattı tabii ama özetle böyle. Bizim tüp bebek değildi kendiliğinden oldu. Çok üzgünüm ve çok da korkuyorum hiç kürtaj olan yok kimse tecrübelerini yazmıyor.
Şimdiden gecmiş olsun. Iki defa gebelik sonması sebebiyle kürtaj oldum. Bu durum hamile kalmama ve cocuk dogurmama engel bir durum yaratmadı.

Kürtaj niye oldunuz pıhtılaşma vs mi vardı çocuğunuz oldu mu
Ikisinin de kalbi durmuştu. Yapılan tetkiklerde iki gende heterozigot oldugu saptandı ve bir sonraki hamileligimde dokuz ay boyunca kan sulandırıcı iğne kullandım. Evet, şuan 1,5 yaşında kızım var çok şükür. Sizde de mi aynı sorun oldu?

Çok geçmiş olsun. Ben de bir kere olmaz zorunda kalmıştım. Hiç korkmayın zaten kürtaj esnasında hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Sonrasında regl ağrısı gibi ağrılarınız olabilir antibiyotik ve ağrı kesici kullanırsınız. Hamile kalma konusunda da ben kürtaj olduktan iki sonra kaldım bir sorun yaşamadım.

Ikisinin de kalbi durmuştu. Yapılan tetkiklerde iki gende heterozigot oldugu saptandı ve bir sonraki hamileligimde dokuz ay boyunca kan sulandırıcı iğne kullandım. Evet, şuan 1,5 yaşında kızım var çok şükür. Sizde de mi aynı sorun oldu?
Evet bende iki düşük yaşadım sebebi yok biri 6 haftada biri 7 haftada durdu kalbi şimdi yine gebeyim bir hafta geç gideyim kalbi mi durdu diye panik yapıyorum

Evet bende iki düşük yaşadım sebebi yok biri 6 haftada biri 7 haftada durdu kalbi şimdi yine gebeyim bir hafta geç gideyim kalbi mi durdu diye panik yapıyorum
Şimdiden hayırlı olsun. Boyle durumlarda bazı doktorlar pıhtılasma egilimi çıkmasa bile kan sulandırıcı başlıyor. Riskli gebelik takibi yapan bir doktorla devam edin bence.

Ben 1 hafta önce kürtaj oldum bebeğimin hiç kalp atışını duymadım mecburen almak zorunda kaldık 10 haftalikken kürtaj oldum zaten anestezi kontrolunde kürtaj oluyorsunuz yani hicbirsey hissetmiyorsunuz benim kürtaj işlemim 50 dakika sürmüştü bebeğim 3 haftalik ölü olduğu için rahmimin duvarına yapışmıştı bu yüzden uzun sürdü düşük ilaçları hiçbir şekilde etki etmedi düşürmediği bebeği ve şöyle söylemeliyim ki ilk gün agri sancı yaşadım oda sadece bir kaç saatliğine agri kesici igne yaptılar hemen ağrılarım kesildi kanamam halen devam ediyor ama çok değil ara ara yani kürtaj olacaksan ol korkma hicbirsey olmuyor ilk gün hemen ayağa kalkabiliyorsun tabi çok ayakta durmamak şartıyla yoksa kanaman çok gelirse kan kaybından yine hastanelik olabilirsin buna da dikkat etmen gerekir kısaca kürtaj olduktan sonra bir kaç saatlik agri ve en fazla 2 hafta boyunca kanaman oluyor ağırlık ve yorucu işler yapmaya dikkat et sakın kendini üşütme ve kendini temiz tut enfeksiyon kapma rahim enfeksiyon kaparsa çok kötü durumlara yol açabilir ve kürtaj olmak bir yandan çok sağlıklı ardından gelen gebelikler yüzde 80 sağlıklı olabiliyormuş hakkında hayırlısı olsun

Hiç korkmayın dünya üzerindeki en korkak insan ben olabilirim.Ben bile kurtaj oldum.allahin izni ile sizde olursunuz..Hemen sonra hamile de kaldım.
Bir kaç ay sonrada mens olmuştum

X