Kurtulmak istiyorumm!!

Aklima birsey takildigi zaman saatlerce uyuyamiyorum hatta bazen sabaha kadar . Cok baskici ve mukemmelliyetci bi ailede buyudum ergenligim berbatti hic hata kabul etmezdi bizimkiler cok azarlarlardi . Bu yasa geldim hala hata yapma korkusu var bende halbuki okudum, is sahibi oldum, evlendim ehliyetim var uzun yol araba kullanirim soforlugum iyidir ama babam yanima oturdumu tamam elim ayagima dolanir.. artik evliyim cocuklarim var ailemden km uzaktayim ama gecmiyor icimdeki herseyi mukemmel yapmaliyim duygusu .. arkadas cevremide cok etkiliyor kimse birseyin farkinda degil ama ben kendimi yiyip bitiriyorum keske sunu demeseydim keske bunu yapmasaydim gibi :KK43:

Aynilarini birebir yasiyorum :KK43: .. eskiden daha hafifti 29 yasindayim ve son 3 senedir dahada artti . Bende yurt disindayim turkiyede mutlaka bi psikologa gidecegim . 5 sene once 3 seans kadar gitmis birakmistim hata ettigimi simdi daha iyi anliyorum mutlaka tedavi olmamiz gerekiyor arkadaslar . Profesyonel yardim almadan asamayacagiz bazi seyleri :KK43: ...

Aaa çok geçmiş olsun öncelikle ya berbat bişey sinirlerim çok yıprandı.Evet sanırım tedavi şart en kısa zamanda doktora gıdıceğim inşallah gittiğim zaman forumda paylaşırım sizde 3 seans gitmişsiniz ama biraz bizimle paylaşırmısınız psikolojik test falanmı yaptılar hayatımda hiç psikologa gitmedim ve biraz tedirginim açıkçası.

Aklima birsey takildigi zaman saatlerce uyuyamiyorum hatta bazen sabaha kadar . Cok baskici ve mukemmelliyetci bi ailede buyudum ergenligim berbatti hic hata kabul etmezdi bizimkiler cok azarlarlardi . Bu yasa geldim hala hata yapma korkusu var bende halbuki okudum, is sahibi oldum, evlendim ehliyetim var uzun yol araba kullanirim soforlugum iyidir ama babam yanima oturdumu tamam elim ayagima dolanir.. artik evliyim cocuklarim var ailemden km uzaktayim ama gecmiyor icimdeki herseyi mukemmel yapmaliyim duygusu .. arkadas cevremide cok etkiliyor kimse birseyin farkinda degil ama ben kendimi yiyip bitiriyorum keske sunu demeseydim keske bunu yapmasaydim gibi :KK43:

Abla kesinlikle aynı şeyleri yaşıyorum bende ve benim ailemde aşırı baskıcı,korumacı ve mükemmelliyetçidir biyerde okumuştum baskıcı ailelerin çocuklarında bu tarz psikolojik hastalıklar daha yaygın görülür diye demekki doğruymuş.Aynen aynen bende öyleyim aklıma bişey takılıyor ve keşke keşke diye kendimi yiyip bitiriyorum yatakta sabaha kadar dönüp duruyorum ve uyuyamıyorum bazen çok şiddetli oluyor sinirden ağlıyorum.sanki 17 yaşında değilimde 47 yaşındayım gibi hissediyorum ruhen çok yoruldum.

36 yaşımdayım ve bu problem bende hala var maalesef..:KK43: bunun sebebi baskıcı babamdan kaynaklandığını söylemişti pisikiyatristim.. bndeki problem babamın ser baskın karakter, annemin biraz pasif kalmasından kaynaklanmakta olduğunuda söylemişti.. ailen aşırı disiplin konusunda baskıcıysa, örneğin toplum içerisinde sen konuşurken baban veya annen ( hangisi baskın karakterse) gözünün içine bakıp sus işareti veriyorsa, veya toplum içinde aile büyüklerin tarafından rencide edilmişsen, okul hayatında gülünç duruma düşme korkusu yaşadıysan ki bunda yine aile hatası vardır.. taktir edilmemişsen vs.. sebeplerdir.. eğer bu veya buna benzerse bu sorunun konuşarak çözersin.. yada benim gibi konuşup yine çözemezsin.. ben kendi çözümümü hala bulamadım.. tek yaptığım toplum içinde az konuşmaya yada konuşulan konu beni açmazsa konuyu değiştirmeye çalışmakla.. yada hiç konuşmamakla kendimce çözümler arıyorum.. bu gün bile misafirime neden böyle saçma konuştum diye kafama takıldı ve umarım konuştuklarımı unutmuştur diyorum halen :) ben kendimle barışmaya çalışıyorum.. ve amaan beni kabul eden böyle etsin.. en ötü ihtimalle yalnız kalırım arkadaşsız deyip geçiyorum :)) yani habire kendimi avutuyorum :KK66:

36 yaşımdayım ve bu problem bende hala var maalesef..:KK43: bunun sebebi baskıcı babamdan kaynaklandığını söylemişti pisikiyatristim.. bndeki problem babamın ser baskın karakter, annemin biraz pasif kalmasından kaynaklanmakta olduğunuda söylemişti.. ailen aşırı disiplin konusunda baskıcıysa, örneğin toplum içerisinde sen konuşurken baban veya annen ( hangisi baskın karakterse) gözünün içine bakıp sus işareti veriyorsa, veya toplum içinde aile büyüklerin tarafından rencide edilmişsen, okul hayatında gülünç duruma düşme korkusu yaşadıysan ki bunda yine aile hatası vardır.. taktir edilmemişsen vs.. sebeplerdir.. eğer bu veya buna benzerse bu sorunun konuşarak çözersin.. yada benim gibi konuşup yine çözemezsin.. ben kendi çözümümü hala bulamadım.. tek yaptığım toplum içinde az konuşmaya yada konuşulan konu beni açmazsa konuyu değiştirmeye çalışmakla.. yada hiç konuşmamakla kendimce çözümler arıyorum.. bu gün bile misafirime neden böyle saçma konuştum diye kafama takıldı ve umarım konuştuklarımı unutmuştur diyorum halen :) ben kendimle barışmaya çalışıyorum.. ve amaan beni kabul eden böyle etsin.. en ötü ihtimalle yalnız kalırım arkadaşsız deyip geçiyorum :)) yani habire kendimi avutuyorum :KK66:

Öncelikle çok geçmiş olsun inşallah iyileşirsiniz sizde,şimdi bu cevapları okuyunca iyiki açmışım bu konuyu diyorum biraz rahatladım ve bilinçlendim özellikle bütün ablalarımın önerilerini dikkate alıcağım. :) Evet ailem aşırı derecede baskıcı,kuralcı mükemmeliyetçi yorum yapan diğer ablalarında böyleymiş bildiğim kadarıyla ve sizinde buda bence bu takıntının ve ya hastalığın biz çok küçükken yavaş yavaş başladığını düşündüm şuan.Geçmesini okadar çok istiyorum ki diğer arkadaşlarım gibi düşünmek istiyorum beynimin bana acı çektirmesini düşüncelerin beynimi yemesini istemiyorum artık eminim hepimiz öyleyiz kim isterki düşüncelerden bunalmayı sinirlerini yıpratmayı.Abla psikologda nasıl bir tedavi uygulandı biraz tedirginimde beni ve diğerlerini aydınlatırsan çok sevinirim.Ailem beni toplumda susturmaya çalışmadı ama sürekli korkarak büyüdüm ya annem kızarsa ya babam kızarsa diye bu yanlış anlaşılmasın ailem bana şiddet falan uygulamıyor ama küçüklüğümden beri yapma etme ayıp lafları ilerde belkide geri dönüşü olmayan sonuçlar yaratıyor bizlerde belki ailem böyle olmasaydı daha iyi geçiricektim gençlik yıllarımı herkes istediğini düşünmedne yaparken ben annem neder babam neder öğrenirlerse ne yaparım gibi düşüncelerden doyasıya yaşayamadım bazı şeyleri şimdi sizlerin yazdıklarını okuyunca farkına varıyorum aslında birden ortaya çıkmadıgını küçüklüğümden itibaren bilinçaltımda bi korku bi baskı olduğunu.Mesela şuan öyle değilim ama ilk ve ortaokulda annem okulda arkadaşlarımın yanındada beni kısıtlardı ve sürekli eziliyordum ve dalga geçiliyordum sesimi dahi çıkartamıyordum çünkü karşılık verince daha çok rezil oluyordum yıllarca sessiz sakin durdum mezun olana kadar hep kıyıda köşede oturan kendi halindeki sessiz kız oldum sonra son sınıfımda açıldım ve arkadaşımla beraber dilediğimi yaptım kendimi özgür hissettim mutlu oldum sonra annem öğrendi ve tekrar baskı tekrar kuralcı kendimi korumak için başkaları şunu yapıyor bende yapmak istiyorum dediğim zaman sen başkası değilsin sen sensin vb denıldı elalem ne der triplerine girildi.Bu cevaplar beni güçlendirdi tedavi olmak istiyorum çok uzun yazdım kusura bakmayın bi nevi içimi döktüm bu konuda konuşcak kişim olmadığı için belkide umarım sizi sıkmamışımdır konuma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.:KK34:

Son düzenleme:
Canim obsesif olabilirsin bu dusunceler seni bu kadar rahatsiz ediyorsa psikologa git icin de rahatlamis olur:)

Canım senin takıntılı birine obsesif olabilirsin demen dogru olmamis ama neyse :) bi bakima evet haklisin da ama tabi bu takintilarin ne siklikta ve ne sekilde oldugu da onemli.
Yine de bi psikolojik danismana basvurmanda fayda var.ama zaman zaman herkesin yasayabilecegi seyler bunlar.
Ben de senin yaslarinda takardim boyle seyleri ama bu obsesif oldugum anlamina da gelmez.

Canım senin takıntılı birine obsesif olabilirsin demen dogru olmamis ama neyse :) bi bakima evet haklisin da ama tabi bu takintilarin ne siklikta ve ne sekilde oldugu da onemli.
Yine de bi psikolojik danismana basvurmanda fayda var.ama zaman zaman herkesin yasayabilecegi seyler bunlar.
Ben de senin yaslarinda takardim boyle seyleri ama bu obsesif oldugum anlamina da gelmez.

Haklısınız tabı ama basit takıntılar değil diğer yaşıtlarımın taktığı şeyler gibi boy ders tip gibi şeylere takmıyorum saçma sapan gündelik hayatımda yaşadığım diğim şeyler bianda aklıma geliyor ve keşke keşke diye beynimi düşünceler kemiriyor.

Aaa çok geçmiş olsun öncelikle ya berbat bişey sinirlerim çok yıprandı.Evet sanırım tedavi şart en kısa zamanda doktora gıdıceğim inşallah gittiğim zaman forumda paylaşırım sizde 3 seans gitmişsiniz ama biraz bizimle paylaşırmısınız psikolojik test falanmı yaptılar hayatımda hiç psikologa gitmedim ve biraz tedirginim açıkçası.
Psikologa ben baska bir sey yuzunden gitmistim canim . Psikologum cok asiri takintilarim oldugunu oncelikle bunlari cozmemiz gerektigini soyledi . Daha ilk seansta baskici babadan ve anneden kaynaklandigini herseyin sebebinin cocuklukta yasadigim seyler oldugunu soyledi .. isin kotusu benden 2 yas kucuk kizkardesimde ayni .. o tamamen asosyal kendini eve kapatiyor ayni problemleri yasiyor bendaha cok sosyalim cok konuskan girisken bir insanim ama agzimdan cikan kucuk bi hatali sozun acisini gunlerce cekiyorum kafaya takiyorum sabahlara kadar uyuyamiyorum ..

Merhaba öncelikle bu benim ilk konum umarım yanlış yere açmamışımdır.Derdim belkide forumda okuduğum dertlerin binde biri bile olamaz ama benim hayatımı çekilmez kılıyor ve sonunda yazmaya karar verdim.Yaklaşık 1-2 yıldır olan bir takıntım var ama normal bir takıntı değil biraz farklı mesela durduk yere düşünceler beynimi kemiriyor ve saçma sapan şeyler düşünüyorum o gün içerisinde olan olayları mesela keşke ona onu söylemeseydim keşke onu yapmasaydım sadece o gün içerisinde olan olaylarda değil eski olaylarda aynı şekilde keşke öyle söylemeseydim keşke öyle yapmasaydım kötü bişey yaptığımdanda değil saçma sapan dert edilmiycek şeyleri lütfen yardım edin kurtulmak istiyorum artık böyle bi durumu yaşamış olan ya da bilgisi olan var mı? Buarada yaşım 17. şimdiden teşekkürler.

Fazla düşünceli ve alıngan bir yapın var sanırım ondan kaynaklandığını düşünüyorum.
Çok fazla takıntı halindeyse ki öyle sanırım uzman destek almaya çalış. Aslında sen kendin de konunun üstüne giderek üstesinden gelirsin. Aklına keşke ile başlayan bir şey geldiğinde hemen yapacak bir şey bul ya da daha güçlü davranarak “aman bir düşünceden ibaret geldi geçti” de geç.

Canim valla ben de oyleydim yattigim yerden dusunurdum neden sunu demedim bunu demedim diye uyku girmezdi gozume.ama sen ne kadar takiyorum dersen daha cok takarsin rahatla biraz

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Yine de uzman destegi al hatta durumun varsa ozele git

bu konuda psikolojik destek alanlar yazabilirmi acaba doktor ne tavsiye ediyo olanlardan dolayı kendınızımı suclayın yada tedavısı ıcın ne yapmamız gerektıgınımı soyluyo?son altı aydır bende çok şiddetli yaşıyorum bu durumları geçmişte yaptığım bırakın hatayı en ufak söz bile aklıma gelip o günümü zindan etmeye yetiyo bana:KK14:

Aynı şeyleri bende yaşıyorum.Hatta düşününce kendime o kadr kızıyorum ki sinirimden ağlıyorum niye kendimi rezil etmişim ki diye.Halbuki daha sabah ne yediğini bile hatırlamayan insanların doğal olarak benim saçmalıklarımı da çoktan unutmuş olacklarını düşünemiyorum.Mantık çıkıyo devreden bu biraz anksiyete bozukluğuyla alakalı.(anksiyete bi nevi mükemmelliyetçilk rahatsızlığı)Çünkü sürekli kendini kontrol etme isteği duyuyosn, her hareketinde bi endişe meydana geliyo.Daha laf ağzından çıkarken bile sonunu düşünüyosun ve kekeliyosun o endişen yüzünden.Çünkü sadece konuşmuyosun öncesini sonrasını da düşünüyosn o an.Seni çok iyi anlıyorum gerçekten bu benim de hayatımı zehir etmiş durumda:KK43: herkes çok mantıklıymış da bi tek ben saçmalıyomuşum gibi geliyo.Öyle değil aslında bi çok konuda güvenirler fikrimi alırlar falan.Ama bunu kendime kabul ettiremiyorum kendi kendime eziyet ediyorum resmen

Psikologa ben baska bir sey yuzunden gitmistim canim . Psikologum cok asiri takintilarim oldugunu oncelikle bunlari cozmemiz gerektigini soyledi . Daha ilk seansta baskici babadan ve anneden kaynaklandigini herseyin sebebinin cocuklukta yasadigim seyler oldugunu soyledi .. isin kotusu benden 2 yas kucuk kizkardesimde ayni .. o tamamen asosyal kendini eve kapatiyor ayni problemleri yasiyor bendaha cok sosyalim cok konuskan girisken bir insanim ama agzimdan cikan kucuk bi hatali sozun acisini gunlerce cekiyorum kafaya takiyorum sabahlara kadar uyuyamiyorum ..

Hmm anladım,Peki şuanda durumunuz nasıl hala devam ediyormu yoksa üstesinden geliyormusunuz?Aynen bende öyleyim asosyal değilim konuşkan ve girişkenim ama birine bişey dediğim zaman küçücük şeyleri büyütüp dert ediyorum sabaha kadar yatakda döne döne düşünmekden uyuyamıyorum.Ama biriyle konuştuğumda olan bişeyi böyle büyütmemde biraz asosyalliğe itiyor aslında daha az konuşmaya dikkat ediyorum artık buda kötü birşey ileride kendimi eve kapatıp yalnız kalmak istemiyorum.

Fazla düşünceli ve alıngan bir yapın var sanırım ondan kaynaklandığını düşünüyorum.
Çok fazla takıntı halindeyse ki öyle sanırım uzman destek almaya çalış. Aslında sen kendin de konunun üstüne giderek üstesinden gelirsin. Aklına keşke ile başlayan bir şey geldiğinde hemen yapacak bir şey bul ya da daha güçlü davranarak “aman bir düşünceden ibaret geldi geçti” de geç.

Evet biraz öyleyim aslında ama normal şeyleri çok büyütüyorum birine merhaba bile desem pişmanlık duyuyorum rezil oldum diyorum kendi kendime. :KK43: Teşekkür ederim önerilerinizi yapıp kontrol etmeye çalışacağım doktorada en kısa zamanda gideceğim umarım faydalı olur ve kurtulurum.

Canim valla ben de oyleydim yattigim yerden dusunurdum neden sunu demedim bunu demedim diye uyku girmezdi gozume.ama sen ne kadar takiyorum dersen daha cok takarsin rahatla biraz

Haklısınız aslında siz nasıl kurtuldunuz peki?

Yine de uzman destegi al hatta durumun varsa ozele git

evet şuan doktor araştırıyorum zaten kendi kendime atlatamıyorum 2 yıla yakındır var atlatabilirim sandım ama atlatamıyorum öneriler için teşekkürler.

bu konuda psikolojik destek alanlar yazabilirmi acaba doktor ne tavsiye ediyo olanlardan dolayı kendınızımı suclayın yada tedavısı ıcın ne yapmamız gerektıgınımı soyluyo?son altı aydır bende çok şiddetli yaşıyorum bu durumları geçmişte yaptığım bırakın hatayı en ufak söz bile aklıma gelip o günümü zindan etmeye yetiyo bana:KK14:

Öncelikle çok geçmiş olsun berbat bi durum inşallah atlatırız hepimiz. :) Evet bu konuda tedavi görenler lütfen yazsın bizde bilgilenmiş oluruz hem hemde tedirginliğimiz geçer belki bu hastalıktan kaynaklıdır bilmiyorum ama psikologa gitmeye bile korkuyorum çekiniyorum.

Aynı şeyleri bende yaşıyorum.Hatta düşününce kendime o kadr kızıyorum ki sinirimden ağlıyorum niye kendimi rezil etmişim ki diye.Halbuki daha sabah ne yediğini bile hatırlamayan insanların doğal olarak benim saçmalıklarımı da çoktan unutmuş olacklarını düşünemiyorum.Mantık çıkıyo devreden bu biraz anksiyete bozukluğuyla alakalı.(anksiyete bi nevi mükemmelliyetçilk rahatsızlığı)Çünkü sürekli kendini kontrol etme isteği duyuyosn, her hareketinde bi endişe meydana geliyo.Daha laf ağzından çıkarken bile sonunu düşünüyosun ve kekeliyosun o endişen yüzünden.Çünkü sadece konuşmuyosun öncesini sonrasını da düşünüyosn o an.Seni çok iyi anlıyorum gerçekten bu benim de hayatımı zehir etmiş durumda:KK43: herkes çok mantıklıymış da bi tek ben saçmalıyomuşum gibi geliyo.Öyle değil aslında bi çok konuda güvenirler fikrimi alırlar falan.Ama bunu kendime kabul ettiremiyorum kendi kendime eziyet ediyorum resmen

Bende bir tek ben böyleyim sanıyodum demekki benden başkalarıda varmış öncelikle çok geçmiş olsun.Bu anksiyete bozukluğunu ilk defa duyuyorum ama bence de olabilir çünkü anksiyete bozukluğuyla ilgili söyledikleriniz tam olarak yaşadıklarımız.Ve kendinizle ilgili söylediklerinizin tıpkısının aynısını bende yaşıyorum sanki kendinizi değilde beni anlattınız inşallah hepimiz atlatırız ve kurtuluruz gerçekten artık sinirlerim harap oldu.

X