Lohusa dönemi nasıl unutulacak

Senin yaşadıklarının beterini yaşadım canım, 10 günlükken yanımda bakacak kimse yoktu evde beşik bile yoktu. ve bebeğim yerde, her gün gelen görümce ve misafirlerine 10 günlükken yemek hazırlıyordum, onlar da içeride oturup benim sofra hazırlamamı bekliyorlardı. Yiyip gidiyorladı. Üstelik 8 aylıkken haciz gelmiş, eşyalarımı toplamış götürmüş, evde ne buzdolabı, ne çamaşır makinesi, ne bulaşık makinesi. Her şey elde, bu çok uzak tarih de değil, 7 sene öncesi. Eşim sinir küpü, sıkıntıdan bana sarıyor, lohusa olmanın bir nazı olabileceğini düşünmedim bile.

Çok güzeldi yine de bebeğimin ilk günleri, ona hergün banyo yaptırmak, günden güne değişmesi. Görümcelerle halen hep görüşürüz, neredeyse hergün gelirler ama artık eskisi gibi değil ilişkimiz. Geçmişi geçmişte bırakın, ders alın insanların hangi muameleyi hakettiğiyle ilgili ama bu kadar abartmayın

Mesafelendim. Onlara açıkca soğuk ve sertim. 14 gündür gitmedik. 2 günde 1 gitmeye karşılık 14 gün onlar için bir asır gibi bişey. Sonra yeri geldikce lafıda soktum sen ağladın oğluna oda beni mahvetti diye. Hiçbişekilde şimdi kendime laf söletmem. İnanılmaz düştüm gözlerinden güya. Neden? Kendimi ezdirmiyorum ve oğluma düzgün davranmalarını sölediğim için. Sıkıntım o ilk lohusa süreci işte. Ve süreklide mücadele mücadele mücadele sürekli salak saçma halleri lafları ile savaş içindeyim kendimi ve bebeğimi korumak için.
Ah canim benim nasil üzüldüm okuyunca konunu sana tavsiyem çoğu seyleri bende yaşadığım için cocugumun en guzel anlarini hep stres hep aglamakla gecti o kadar pismanim ki simdi kizim iki yasinda ama o küçücük minik yavrumu doya doya sevemedim o agladikca bende agladim budefa iyice huzursuz olduk ikimizde savaşı birak artik gecmisi unutmaya çalış anin keyfini çıkar cocuguna sıkı sıkı saril surekli onu sev sen opmeye kiyamadikca birileri gelip her saniye öpüyor onlar opuyorsa sen daha cok öp sev en guzel anlarini cocugunla yaşa insallah bundan Sonra hep mutlu olursun bebiside öptüm :nazar:

İyi dayanmışsın. Ben senin yerinde olsam o aileyi kurşuna dizerdim herhalde

Evet.. bi arkadaşın lohusa sıkıntılarını okuyup ağlamamla, kendiminkileri hatırlamamla yine oldu olan bana.
Bu iğrenç dönem nasıl unutuluyor Allah aşkına ya. Benim zerre geçmedi üzüntüm. İnanılmaz hırpalandım lohusa iken. Daha hastaneden çıkmadan kaynanamla başladım bu dönemin iğrençliğine. Gitmiş millete ben doğurdum benim bu bebek demiş. Kadınlar bi geldi odamıza.ben yatakta yatıyorum. Şaşırdılar benim kv'nin edepsizliğine. Biz bilmiyoduk doğum yapanı bu abla sanmıştık dediler. Onlara ben doğurdum demiş çünkü. Bana eğitim vermeye gelen hemşireye sürekli kendini anlattı. Hemşire diyoki bana vajinal duş yapma. Kv diyor ki ben hep yaparım. Yapılmazmı hiç yapmamak günahhhh. Kayınpederimin kendisini çok arzuladığını bile anlattı. Sürekli mememi sıktırdı süt emsin bebek diye. Ah salak kafam. Ah mal kafammmm. Ne diye elletirsin kendini. Şimdi o göğsüm halen azıcık süt üretse acıyıp sancıyor. Normal doğumdu. Riskli ve çok zor bi doğumdu. 3 gece uyumadım. Doğumun akşamına şekerim tansiyonum ateşim yükseldi. 3 gün salmadılar beni. 4.gün eve geldik. Bebek 38 haftalık doğdu. Zerre gözünü açmıyor. Sarılıkda başlar oldu ve sürekli uyuyor uyuyor uyuyorrrr. Emmesi aşırı güçsüzdü ve emmesi lazım! Mümkünü yok 1 dakka uyuyamıyorum. 30 saniye sürmüyordu bile uykum. Sıçrıyorum sürekli oğluma bişey oluyor die. Yine sıçradım koştum odasına. Babam başında Kuran okuyodu ve hızlıca kucakladım. Başladım ağlamaya. Diğer odaya geçtim hemen başladım emzircem demeye. Açtım göğsümü. Kaynana annem eşim tepemde. Bebek emmiyor. Ağzında tutuyor. Ağlıyor. Emmiyor. Kaynana yine sıktırmaya başlamıştı göğsümü. İki göğsümde alev gibi yanıyor sancıyordu. Bebeği itiyor göğsüme. Bebek kendini geri itiyor. Hem itiyor hem sıktırıyor. En sonunda demişimki yalnız bırakınn gidin başımdan. Başbaşa bırakın demişim kızarak ama vallahi uyku haliyle hatırlamıyorum. Ve güyaaa kv'yi terslemişim. Evden çıkınca eşime ağlamış. Beni iktirdi demiş. Hastanede de istemedi beni demiş . Bunları anlatan eşim yani. Eşim akıllısıda beni öyle tersledi öyle bir ağlattı ki annesini ağlattım diye. Günlerce ağladım. Günlerce ölmeyi istedim. Günlerce... günlerce eşimle soğuk kaldık. Ben asla ve asla unutamıyorum eve geldiğim ilk gün eşim ve annesinin yaptıklarını. 20 günlüktük erzurumdan görümcem çıktı geldi kocasıyla çocuğuyla. Hergün gittik oraya. Afedersiniz ama bilmemneremde dikişten oturamıyorum bile ama hergün o halde gidiyoruz. Ve kansızlığım demir eksikliğim yerlerde sürünüyodu. Akşamları ateşim yükseliyor titriyor su gibide terliyodum. Kirpiklerimden ter akıyodu yatıp kalıyodum hatta bayılır gibi oluyodum. Buna rağmen eşim hep sürükledi beni. 5 günlüktü bebek sağlık ocağına kan aldırmaya götürdük. Kayınpeder ne hastaneye ne eve gelmediğinden neymiş bebeği görcekmiş. Götürdü bizi eşim 5 günlükken. 2 katlı yeri 20 dakkada çıkabildim. Öyle bir öptü ki bebeğimi kp. Ben bile daha öpmemişken . Öyle bir hırpaladı ki! Yanaklarında pıtır pıtır kırmızı bişeyler çıktı anında ve akşamına gözü enfeksiyon kaptı şişti. Damla verdi doktor. 27 günlüktü kp bebeğin ağzna çikolatalı pasta vermiş oda yalanıyor garibim. Hemen sildim ağzını bebeğimin :KK43: gidince ayağına soğuk su şişesi dayar. Oğlum ağlar o adam mutlu olur. Parmağını kuş kafesinin arasından sokar kuşlar gagalar oğlum ağlar o adam mutlu olur güler. 2 aylıktı su bardağı ile su içirmeye çalıştı oğlumun genzine gitti sanırım çok öksürdü ve ağladı. Şerefsiz boklu it itoğlu it diye sever oğlumu.
30 günlüktü görümcemin 4 yaşındaki oğluna verdiler bebeğimi. Ben mutfaktaydım. O sıra vermiş görümcem kucağına bebeğimin kafası arkaya sarkıyor o salak kadında fotoğraf çekme derdinde. Sineklik olur ya hani öldürmek için. Onu almış kaşla göz arası bebeğimin suratına bi şaplattı :KK43: tamam oda çocuk ama insanın içi dayanmıyor. Beriki daha 1 aylık. Öbürü 4 yaşında ve anası dur demiyor!
Sürekli kv memeni sıktırayım sütün varmı bakayım diyodu. Emzirirken eli belinde ölece tepemde bekledi. Ben...ben salakta yeri geldi lafı soktum ama çoğunlukla sustum. Sabır dedim güya. Ama burnumdan geldi. Öle bi tiksindim öle bi nefret ettimki! 3 tane kaynımla haber vermeden küt diye geliyodu kv. Ya bi haber ver dimi. Ben varya evde soyunuk geziyodum çünkü inanılmaz terliyordum :KK43: 2 gün gitmesek 3.gün nerde kaldınız özldik oğlumu diyolardı. Gazını çıkartcak olsam öle olmaz dedi aldı kucağımdan, sallayacak olsam sallanmaz dedi. Kucakğımda uyuyordu daha 20 günlük bebe bu ya! Görümcem beynimi yedi ben kucaklamadım hiç kırkı çıkana kadar emzirdim attım beşiğe dedi. 98 yaşında (!) babaanneleri var. Bana sürekli aç bu diyodu. Değil desemde emzir diyo. Bende geçiştirip duruyorum heee hee diye. kayınpederimin yanında 'memeni sıktırınca süt geliyor mu, memen sızlıyor mu' diye sordu. Yahu sanane! Sa na ne! 98 yaşındasın otur ecelini bekleee.
Bide ben oğlumu halen kucaklayıp sevsem kızıyor bana. Görmediğin çocuğu olmuş diyor. Çünkü onlarda büyüklerin yanında çocuk kucaklanmazmış!
Daha neler nelerrrr aklma gelen şu saatte bikaç şey sadece. Bebek oldu ben boşanma aşamasına geldim. Eşime sevgim kalmadı soğudum. Sürekli tartıştık sürekli kavga ettik ailesi yüzünden. Kesinlikle gitmek istemiyorum oraya. Bu süreçte bide evimde bişeyler buldum. Fısfıslı deterjan kutusunun içine atılmış kadın pedi ip şeker kabı ve sigara izmariti buldum. Taaaa dolabımın en arkasındaki deterjan kutusu bu yani. Giren çıkanda belli banyom . Daha öncede düğümlenmiş ip bulmuştum evimde. İnanılmaz kötü geçti lohusalık ve halende kötü. Hiç tahammülüm yok artık. Zerre sabrım kalmadı en ufak şeyde kızıyorum. Bebeğime bile bikaç sefer kızdım. Çok utandım anneliğimden :KK43: o masum hiçbişeyden haberi yok ve ben ona kızdım ağlıyor diye. Tek başıma bakıyorum oğluma kimse yardım etmiyor ve hep uykusuzum. Haliyle aşırı yıprandım artık. Bide nerdeyse 47 gün kanamam oldu. Gayette yoğun sürdü son 5 günü azalarak bitti. 43 gün sürekli gelmiş geçmiş yedi ceddimi ve ölmüşlerimi evimde gördüm . Varlar ama yoklar. Bakıyorum yanımda ölmüş dedem oturuyo bi bakıyorum yok. Konuşuyoruz ama bide bakıyorum yok kimse. Sadece bebeğim var.
Çok doluyum. Boşaltamıyorum beynimi ve ruhumu. Ben nasıl unutcam olanları nasıl geçicek bana bunu yapanlara karşı içimdeki nefret ve kin. 5 aylık oldu oğlum. Bi de ben tip1 diyabetim :KK43: aileme bile anlatamıyorum. Alıp başımı gidesim var. Evliliğimi eşimi yuvamı istemiyorum gibi. Eşimi görmesem özlemem gibi. Gitsem dönmem gibi. Hele eşimin ailesini bin yıl görmesem niye görmüyorum demem. Tüm bunlara rağmen bide ben suçluyum. Eşim hepppp beni suçluyor. Aileme ben bişey diyemem diyor. Onlar öle görmüş diyor. Ben sonradan gözümü açtım lafımı esirgemedim inadına hareket ettim ama olan oldu bana artık.
Eşimde aşırı değişti. Ailemi çok severdi sevmez oldu. Bana hiç anlayışlı değil. Hep eleştiriyor hata kusur arıyor. Ne ev işi ne bebekle ilgili işe asla elini sürmüyor. Bikaç sefer şekerim düştü gece öyle uyandırdı . Ondada üfffff diye uyandı kızdı homurdandı :KK43: Mümkünü yok kendini görmüyor. Bebek huzur getirir benşm bildiğim ama resmen huzurumuz kaçtı.
Okurken bile diceksiiniz ki of aman amma uzun içimiz kıyıldı okuyamayız valla...ama ben yaşadım bunları. Halende yaşıyorum. Her gece ağlamaktan bunları yaşamaktan bıktım.
Kendi lohusalığımı okudum sanki, kendi hayatımı ,kendi kocamı, kendi kaynanamı, tek fark ben sezeryan doğum yaptım tek farkımız bu. Geçmişi unut artık canım önemli olan kendini şimdi ezdirmemen. Önemli olan bu iğrenç insanlarla baş etmen. Herkese haddini bildirmen kocana bile tek bir lafını yutma onlar kötüyse sen onlardan daha kötü ol.

Bu muameleyi eden kadar bu muameleleri basarıyla basından defedemeyendede hata var.
Lohusa sendormu denen seyı bır ben yasamadım sanırım hayatımdakı en guzel donem kesınlıkle oglumu dogurdugum ılk zamanlar, kı oglum 2 aylıkken esımın benı aldattıgını ve buna dayanarak bızı terk etmesıne ragmen hıc bırsey bana güzel gecen günlerimi unutturamaz. Siz benden daha fazla sıkıntı cektiğinizi söyleyemezsiniz şu durumda.
Geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenin bence

Bence konu sahibi

Ve böylece lohusa depresyonunu hatırlayanlar o günleri hala atlatamayanlar olarak bir kişi daha çoğaldı. Ben.. Diyecek birşey yok. Uzun süredir çok şükür ki iyiydim. İki sene oldu. O salak gerzek günleri yine hatırladım. Allah kahretsin. Ama ben kaşındım. Uzak dururdum bu konulardan ama bile bile okudum ama bitiremedim. Allah kahretsin hepsini.

Inan bana yasadiklarindan dahada beterini yasadim( cocuguna yapilanlar disinda) simdi konusmuyoruz. Yinede ortalik gulluk gulistanlikmi? Degil tabikide. Uzunca bi sure kavga ettik durduk anasiyla kusum diye. Ama simdi son raddedeyim. Olmadi cekip giderim artik.

Allahim ne insanlar var ya bende sıkıntı cekiyorum ama sukrettim halime. Rabbim bebeginize uzun saglikli omurler versin insallah sizede bol bol sabir

Herkes kaynanadan yada esinden cekmis.. Maalesef bunlar beklenen seyler..
Ben annemden cektim, onunla yasadiklarimi unutamiyorum degilde.. Hazmedemiyorum. Artik onu annem gibi gormuyorum.. Dogum yaptigim gece yanimda kalmadi, eve gitti.. Kv kaldi. Oysa daha once konusmustuk. Anne sen kal, kv degil demistim..
Evde bakar dedim, oglum bir gunlukken ise gitti.. ( kendi isyeri gitmeyebilirdi..)
Oglum sarilik oldu, sicaklarinda etkisiyle banyo yaptirsak bile uyanmiyordu. Cok zordu. Yind kv bakti..
Yalvardi donun bakicam diye, donduk yemek yapip birakayim dedi.
Patates haslayip yine ise gitti..
Babam hastaneye bile gelmedi. Anali babali buyutun demedi bile esime..
Aramizda kavga sikinti da yoktu..
Artik hicbir manevi bagim yok. Cok uzuldum ama simdi yuzune bakinca hicbirsey hissetmiyorum..
Kayinvalide ile sorun yasasam bu kadar uzulmezdim. Cunku annemden beklemezdim!!..

Okuma ya yürek dayanmıyor. Sizin ki normal bir lohusalık değil ki, unutulsun geçilsin.

Cidden bir yardım alın. Gidin iyi bir psikoloğa şöyle 5-10 seans anlatın , dinleyin...

İnşallah bu KV-KP- Görümce vs hepsinden çooook uzaktasınızdır.

Allah o kocanızı da akıl fikir versin. Merhametsiz cahil, keşke bu anlattıklarını okusa. 2. çocuğu gerçekten istiyor musunuz?

Ben bunların 10da 1 ini yaşamadım ama lohusa iken depresyona girdim..
Nasıl insanlara dusmussunuz çok üzüldüm okurken..
Orada olayım bi basın gidin be diye bagirasim geldi..
Aileniz ne diyor nasıl sürecek bu insanlarla ömür.. cevap vere vere de iyi olunmaz ki.. sürekli savaş hali..

Herkes kaynanadan yada esinden cekmis.. Maalesef bunlar beklenen seyler..
Ben annemden cektim, onunla yasadiklarimi unutamiyorum degilde.. Hazmedemiyorum. Artik onu annem gibi gormuyorum.. Dogum yaptigim gece yanimda kalmadi, eve gitti.. Kv kaldi. Oysa daha once konusmustuk. Anne sen kal, kv degil demistim..
Evde bakar dedim, oglum bir gunlukken ise gitti.. ( kendi isyeri gitmeyebilirdi..)
Oglum sarilik oldu, sicaklarinda etkisiyle banyo yaptirsak bile uyanmiyordu. Cok zordu. Yind kv bakti..
Yalvardi donun bakicam diye, donduk yemek yapip birakayim dedi.
Patates haslayip yine ise gitti..
Babam hastaneye bile gelmedi. Anali babali buyutun demedi bile esime..
Aramizda kavga sikinti da yoktu..
Artik hicbir manevi bagim yok. Cok uzuldum ama simdi yuzune bakinca hicbirsey hissetmiyorum..
Kayinvalide ile sorun yasasam bu kadar uzulmezdim. Cunku annemden beklemezdim!!..
Yanlız değilsin kardeşim. Doğumda da yalnızdım, evde de. Bir tek eşim vardı yanımda.

Senin gene patates haşlayanın varmış. Benim annem 1 gün önce doğum yapmış kadına yemek yaptırdı, yedi. Misafir gibi oturdu oturdu gitti. Hiç bir konuda destek olmadı, ne çocuğun bakımına ne bana hiç yardımcı olmadı. Gece falan da kalmadı. Halbuki çok yakın mesafede oturuyor bana. Geceleri zaten kimse kalmadı yanımda. Bir eşim bir ben, bir çocuk. Hem yeni doğum yapmış lohusaydım, tecrübesizdim, hem evin tüm yükü bendeydi, hem de geceleri çocuk emziriyordum. Tek başıma çok zorlandım.

Çalışacaktım doğumdan birkaç ay sonra, annem bana güvenme asla bakamam dedi. Mecburen çalışma hayatını durdurdum çocuk büyüyene kadar. Annem mi annem, hakkını inkar etmem ama gönül bir şekilde kırılınca geri dönüş olmuyor. Şimdi görüşsek de asla samimi değiliz.

Zaten 2. çocuk olursa anneme diycem hiç zahmet etme anne, gelme eve, benim için gelmen daha zahmetli oluyor diye. En azından sadece kendime ve çocuğuma bakarım, bir de misafir ağırlamakla uğraşmam

Allah yardımcın olsun konu sahibi darlana darlana okudum walla

Bence 2. Çocuğu düşünme bu aile ile kafayı yersin

Sende diğer arkadaşlar gibi pençe çıkarırdın müdahale ettirmezdin ama EŞİN OLACAK ÖKÜZDEN kaynaklı bu

TUTUKLUĞUN ne yazıkki

Ruhunu iyileştirmeden, eşin ve bu insanlar değişmeden sakın olaki 2. cocuk düşünme, bebegininle her saniyeni güzel

geçir,gecmişi bırak bi yararı olmayacak

Siz iyi misiniz gerçekten ? Geçmiş bitmiş bir süreci neden destan gibi yazarak yeniden canlandırıp kendinize eziyet ediyorsunuz ? Profesyonel bir yardım almanızı şiddetle öneriyorum.

gercekden unutulmuyor
bende kırıldım lohusayken kendı anneme ve kayınvalıdeme
sadece bu ıkısı yettı uzuntulerıme
ve unutamıyorum cok baska bı kırgınlık oluyor nıyeyse...

en ıyısı bebege tek bakmak gıdıp dogum yapmak dogum yaptıkdan sonra arayıp kontrole dıye gelmıstık doguma aldılar demek ve bu sırada coktan emzırmıs olmak lazım

keske oyle yapsaymısım...

yardımcı olmak yerıne daha cok hırpalıyorlar ınsanı kimi dınleyecegını sasırıyorsun

bende uzgun oldugum ve unutamadıgım ıcın bı tavsıye veremeyecegım ama en guzel ılac yavruna sarılmak koklamak sanırım o bana herseyı unutturuyor
allahım ısteyen herkese nasıp etsın

Senin yasadiklarini misliyle yasadim hala atamadim o gunlerin sitresini 4 yasinda cocugum kolay atlatamiyor insan suan kv kp ve gorumcem ve tayfasi yuzunden hala psikolojik sorunlarim var yillarca bekledigim bebegimin mutlulugunu bile yasatmadilar bana hala nrfret doluyum bu konuda :sinirli: cok doluyum

Yanlız değilsin kardeşim. Doğumda da yalnızdım, evde de. Bir tek eşim vardı yanımda.

Senin gene patates haşlayanın varmış. Benim annem 1 gün önce doğum yapmış kadına yemek yaptırdı, yedi. Misafir gibi oturdu oturdu gitti. Hiç bir konuda destek olmadı, ne çocuğun bakımına ne bana hiç yardımcı olmadı. Gece falan da kalmadı. Halbuki çok yakın mesafede oturuyor bana. Geceleri zaten kimse kalmadı yanımda. Bir eşim bir ben, bir çocuk. Hem yeni doğum yapmış lohusaydım, tecrübesizdim, hem evin tüm yükü bendeydi, hem de geceleri çocuk emziriyordum. Tek başıma çok zorlandım.

Çalışacaktım doğumdan birkaç ay sonra, annem bana güvenme asla bakamam dedi. Mecburen çalışma hayatını durdurdum çocuk büyüyene kadar. Annem mi annem, hakkını inkar etmem ama gönül bir şekilde kırılınca geri dönüş olmuyor. Şimdi görüşsek de asla samimi değiliz.

Zaten 2. çocuk olursa anneme diycem hiç zahmet etme anne, gelme eve, benim için gelmen daha zahmetli oluyor diye. En azından sadece kendime ve çocuğuma bakarım, bir de misafir ağırlamakla uğraşmam
Oglum 2 aylikti karnimda ben bakmam diyordu. Talep eden de yoktu... Daha agrima giden bi dolu sey var...
Esim dogumdan cikip oglumun fotograflarini gostermis aa bunun parmagi eksik demis fotoya bakip.
İnsan torunun dogmus oyle bile olsa bunu mu gorur soylersin. Herseyi tam Allaha sukur.
Bana bakmamasini gectim sizofren ablam var, dogurdugumun ertesi gunu ise gitmeden ablani birakayim sana diyor. Guler misin aglar misin bacim.
Kiz sizofren , ben yeni dogurmusum minicik bebe..
1 ay sonra ablamin oglu geldi 10 yasinda pervane oldu ona ne yedirecegini sasirdi..
Bn kendime yemek yapiyorum anne bes dk arabasini salla da uyanmasin dedim. Ben senin oglunun usagi miyim dedi.
Komsunun kedisini sever gibi 5 dk sever gider..
Yapicak bisey yok.. Ben evladima layik olayim bana yeter..

X