Lohusa dönemi nasıl unutulacak

Morusevenanne

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2015
837
1.051
Evet.. bi arkadaşın lohusa sıkıntılarını okuyup ağlamamla, kendiminkileri hatırlamamla yine oldu olan bana.
Bu iğrenç dönem nasıl unutuluyor Allah aşkına ya. Benim zerre geçmedi üzüntüm. İnanılmaz hırpalandım lohusa iken. Daha hastaneden çıkmadan kaynanamla başladım bu dönemin iğrençliğine. Gitmiş millete ben doğurdum benim bu bebek demiş. Kadınlar bi geldi odamıza.ben yatakta yatıyorum. Şaşırdılar benim kv'nin edepsizliğine. Biz bilmiyoduk doğum yapanı bu abla sanmıştık dediler. Onlara ben doğurdum demiş çünkü. Bana eğitim vermeye gelen hemşireye sürekli kendini anlattı. Hemşire diyoki bana vajinal duş yapma. Kv diyor ki ben hep yaparım. Yapılmazmı hiç yapmamak günahhhh. Kayınpederimin kendisini çok arzuladığını bile anlattı. Sürekli mememi sıktırdı süt emsin bebek diye. Ah salak kafam. Ah mal kafammmm. Ne diye elletirsin kendini. Şimdi o göğsüm halen azıcık süt üretse acıyıp sancıyor. Normal doğumdu. Riskli ve çok zor bi doğumdu. 3 gece uyumadım. Doğumun akşamına şekerim tansiyonum ateşim yükseldi. 3 gün salmadılar beni. 4.gün eve geldik. Bebek 38 haftalık doğdu. Zerre gözünü açmıyor. Sarılıkda başlar oldu ve sürekli uyuyor uyuyor uyuyorrrr. Emmesi aşırı güçsüzdü ve emmesi lazım! Mümkünü yok 1 dakka uyuyamıyorum. 30 saniye sürmüyordu bile uykum. Sıçrıyorum sürekli oğluma bişey oluyor die. Yine sıçradım koştum odasına. Babam başında Kuran okuyodu ve hızlıca kucakladım. Başladım ağlamaya. Diğer odaya geçtim hemen başladım emzircem demeye. Açtım göğsümü. Kaynana annem eşim tepemde. Bebek emmiyor. Ağzında tutuyor. Ağlıyor. Emmiyor. Kaynana yine sıktırmaya başlamıştı göğsümü. İki göğsümde alev gibi yanıyor sancıyordu. Bebeği itiyor göğsüme. Bebek kendini geri itiyor. Hem itiyor hem sıktırıyor. En sonunda demişimki yalnız bırakınn gidin başımdan. Başbaşa bırakın demişim kızarak ama vallahi uyku haliyle hatırlamıyorum. Ve güyaaa kv'yi terslemişim. Evden çıkınca eşime ağlamış. Beni iktirdi demiş. Hastanede de istemedi beni demiş . Bunları anlatan eşim yani. Eşim akıllısıda beni öyle tersledi öyle bir ağlattı ki annesini ağlattım diye. Günlerce ağladım. Günlerce ölmeyi istedim. Günlerce... günlerce eşimle soğuk kaldık. Ben asla ve asla unutamıyorum eve geldiğim ilk gün eşim ve annesinin yaptıklarını. 20 günlüktük erzurumdan görümcem çıktı geldi kocasıyla çocuğuyla. Hergün gittik oraya. Afedersiniz ama bilmemneremde dikişten oturamıyorum bile ama hergün o halde gidiyoruz. Ve kansızlığım demir eksikliğim yerlerde sürünüyodu. Akşamları ateşim yükseliyor titriyor su gibide terliyodum. Kirpiklerimden ter akıyodu yatıp kalıyodum hatta bayılır gibi oluyodum. Buna rağmen eşim hep sürükledi beni. 5 günlüktü bebek sağlık ocağına kan aldırmaya götürdük. Kayınpeder ne hastaneye ne eve gelmediğinden neymiş bebeği görcekmiş. Götürdü bizi eşim 5 günlükken. 2 katlı yeri 20 dakkada çıkabildim. Öyle bir öptü ki bebeğimi kp. Ben bile daha öpmemişken . Öyle bir hırpaladı ki! Yanaklarında pıtır pıtır kırmızı bişeyler çıktı anında ve akşamına gözü enfeksiyon kaptı şişti. Damla verdi doktor. 27 günlüktü kp bebeğin ağzna çikolatalı pasta vermiş oda yalanıyor garibim. Hemen sildim ağzını bebeğimin :KK43: gidince ayağına soğuk su şişesi dayar. Oğlum ağlar o adam mutlu olur. Parmağını kuş kafesinin arasından sokar kuşlar gagalar oğlum ağlar o adam mutlu olur güler. 2 aylıktı su bardağı ile su içirmeye çalıştı oğlumun genzine gitti sanırım çok öksürdü ve ağladı. Şerefsiz boklu it itoğlu it diye sever oğlumu.
30 günlüktü görümcemin 4 yaşındaki oğluna verdiler bebeğimi. Ben mutfaktaydım. O sıra vermiş görümcem kucağına bebeğimin kafası arkaya sarkıyor o salak kadında fotoğraf çekme derdinde. Sineklik olur ya hani öldürmek için. Onu almış kaşla göz arası bebeğimin suratına bi şaplattı :KK43: tamam oda çocuk ama insanın içi dayanmıyor. Beriki daha 1 aylık. Öbürü 4 yaşında ve anası dur demiyor!
Sürekli kv memeni sıktırayım sütün varmı bakayım diyodu. Emzirirken eli belinde ölece tepemde bekledi. Ben...ben salakta yeri geldi lafı soktum ama çoğunlukla sustum. Sabır dedim güya. Ama burnumdan geldi. Öle bi tiksindim öle bi nefret ettimki! 3 tane kaynımla haber vermeden küt diye geliyodu kv. Ya bi haber ver dimi. Ben varya evde soyunuk geziyodum çünkü inanılmaz terliyordum :KK43: 2 gün gitmesek 3.gün nerde kaldınız özldik oğlumu diyolardı. Gazını çıkartcak olsam öle olmaz dedi aldı kucağımdan, sallayacak olsam sallanmaz dedi. Kucakğımda uyuyordu daha 20 günlük bebe bu ya! Görümcem beynimi yedi ben kucaklamadım hiç kırkı çıkana kadar emzirdim attım beşiğe dedi. 98 yaşında (!) babaanneleri var. Bana sürekli aç bu diyodu. Değil desemde emzir diyo. Bende geçiştirip duruyorum heee hee diye. kayınpederimin yanında 'memeni sıktırınca süt geliyor mu, memen sızlıyor mu' diye sordu. Yahu sanane! Sa na ne! 98 yaşındasın otur ecelini bekleee.
Bide ben oğlumu halen kucaklayıp sevsem kızıyor bana. Görmediğin çocuğu olmuş diyor. Çünkü onlarda büyüklerin yanında çocuk kucaklanmazmış!
Daha neler nelerrrr aklma gelen şu saatte bikaç şey sadece. Bebek oldu ben boşanma aşamasına geldim. Eşime sevgim kalmadı soğudum. Sürekli tartıştık sürekli kavga ettik ailesi yüzünden. Kesinlikle gitmek istemiyorum oraya. Bu süreçte bide evimde bişeyler buldum. Fısfıslı deterjan kutusunun içine atılmış kadın pedi ip şeker kabı ve sigara izmariti buldum. Taaaa dolabımın en arkasındaki deterjan kutusu bu yani. Giren çıkanda belli banyom . Daha öncede düğümlenmiş ip bulmuştum evimde. İnanılmaz kötü geçti lohusalık ve halende kötü. Hiç tahammülüm yok artık. Zerre sabrım kalmadı en ufak şeyde kızıyorum. Bebeğime bile bikaç sefer kızdım. Çok utandım anneliğimden :KK43: o masum hiçbişeyden haberi yok ve ben ona kızdım ağlıyor diye. Tek başıma bakıyorum oğluma kimse yardım etmiyor ve hep uykusuzum. Haliyle aşırı yıprandım artık. Bide nerdeyse 47 gün kanamam oldu. Gayette yoğun sürdü son 5 günü azalarak bitti. 43 gün sürekli gelmiş geçmiş yedi ceddimi ve ölmüşlerimi evimde gördüm . Varlar ama yoklar. Bakıyorum yanımda ölmüş dedem oturuyo bi bakıyorum yok. Konuşuyoruz ama bide bakıyorum yok kimse. Sadece bebeğim var.
Çok doluyum. Boşaltamıyorum beynimi ve ruhumu. Ben nasıl unutcam olanları nasıl geçicek bana bunu yapanlara karşı içimdeki nefret ve kin. 5 aylık oldu oğlum. Bi de ben tip1 diyabetim :KK43: aileme bile anlatamıyorum. Alıp başımı gidesim var. Evliliğimi eşimi yuvamı istemiyorum gibi. Eşimi görmesem özlemem gibi. Gitsem dönmem gibi. Hele eşimin ailesini bin yıl görmesem niye görmüyorum demem. Tüm bunlara rağmen bide ben suçluyum. Eşim hepppp beni suçluyor. Aileme ben bişey diyemem diyor. Onlar öle görmüş diyor. Ben sonradan gözümü açtım lafımı esirgemedim inadına hareket ettim ama olan oldu bana artık.
Eşimde aşırı değişti. Ailemi çok severdi sevmez oldu. Bana hiç anlayışlı değil. Hep eleştiriyor hata kusur arıyor. Ne ev işi ne bebekle ilgili işe asla elini sürmüyor. Bikaç sefer şekerim düştü gece öyle uyandırdı . Ondada üfffff diye uyandı kızdı homurdandı :KK43: Mümkünü yok kendini görmüyor. Bebek huzur getirir benşm bildiğim ama resmen huzurumuz kaçtı.
Okurken bile diceksiiniz ki of aman amma uzun içimiz kıyıldı okuyamayız valla...ama ben yaşadım bunları. Halende yaşıyorum. Her gece ağlamaktan bunları yaşamaktan bıktım.

Son düzenleme:
Kimse yanlis anlamasin diyceklerimi rica ediyorum polemige girmek istemiyorum.
Oncelikle esinin ailesi erzurumlu sanirim.
Cunku anlattigin modele cok benzer kayinvalidem.
Firsat versem sana yapilanlarin mislini yapmaya kalkardi ben musade etmedim.
Normal dogum yapamadim.
Bebegim 4200 grm di fokgor riske atmayalim dedi.
Benim kayinvalidem gencler bizim gibi ben at gibi dogurdum attim sizde kadinmisiniZ dedi bana ben sedyede ameliyata girerken.
Ya sabir dedim.
Sezeryandan ciktim spinal oldum diye bana o dk basladi felc kalcaksin sen
Bitti senin isin daha cocukda yapamicaksin dedi
Hee tamam dedim.
Bebegi verdiler emzir diye sezeryanlilar bilir hemen gelmez sut fosur fosur basladi bebek ac kaldi
Taa erzuruma kadar yanimda aradi konustu el kadar dogdu bebek ufak tefek bide sutu yok ac kaldi yavrucak.
En son patladim sen ne diyorsun ya ne anlatiyorsun dedim.
Kizim nazar degmesin diye diyorum dedi.
kiz kardesi geldi 3 yasinda oglu sanki oyuncak kizimi istedi baktim elini atti vericek hoop ne alaka anne uyuyo oyuncakmi dedim.
Sende baya gerginsin insan rahatlar dogurur sen sinir kupusun dedi ve bende sartel atti
Cik disari dedim esimde vardi herkes evine gitsin annem burda kalcak kimseyi istemiyorum sabahtan beri sustum sustum ilk torundu ses etmedim ama cilki cikti iyice dedim ve yolladim hepsini.
Eve geldim 1 gece annem kaldi
Kimseyi istemedim emin ol en guzeli bebeginle yanliz kalmak.
Simdi gene hamileyim kara kara hastahaneyi dusunuyorum

Kimse yanlis anlamasin diyceklerimi rica ediyorum polemige girmek istemiyorum.
Oncelikle esinin ailesi erzurumlu sanirim.
Cunku anlattigin modele cok benzer kayinvalidem.
Firsat versem sana yapilanlarin mislini yapmaya kalkardi ben musade etmedim.
Normal dogum yapamadim.
Bebegim 4200 grm di fokgor riske atmayalim dedi.
Benim kayinvalidem gencler bizim gibi ben at gibi dogurdum attim sizde kadinmisiniZ dedi bana ben sedyede ameliyata girerken.
Ya sabir dedim.
Sezeryandan ciktim spinal oldum diye bana o dk basladi felc kalcaksin sen
Bitti senin isin daha cocukda yapamicaksin dedi
Hee tamam dedim.
Bebegi verdiler emzir diye sezeryanlilar bilir hemen gelmez sut fosur fosur basladi bebek ac kaldi
Taa erzuruma kadar yanimda aradi konustu el kadar dogdu bebek ufak tefek bide sutu yok ac kaldi yavrucak.
En son patladim sen ne diyorsun ya ne anlatiyorsun dedim.
Kizim nazar degmesin diye diyorum dedi.
kiz kardesi geldi 3 yasinda oglu sanki oyuncak kizimi istedi baktim elini atti vericek hoop ne alaka anne uyuyo oyuncakmi dedim.
Sende baya gerginsin insan rahatlar dogurur sen sinir kupusun dedi ve bende sartel atti
Cik disari dedim esimde vardi herkes evine gitsin annem burda kalcak kimseyi istemiyorum sabahtan beri sustum sustum ilk torundu ses etmedim ama cilki cikti iyice dedim ve yolladim hepsini.
Eve geldim 1 gece annem kaldi
Kimseyi istemedim emin ol en guzeli bebeginle yanliz kalmak.
Simdi gene hamileyim kara kara hastahaneyi dusunuyorum
Ben yapamadım arkadaşım. Köpekler gibi pişmanım terslemediğime. İnsanlar hayat evlilik öle öğretti ki bana çirkefliği. 2.çocuğu sırf bunun için yapcam. Sırf zevkini alabşlmek için. :KK43:

Ben yapamadım arkadaşım. Köpekler gibi pişmanım terslemediğime. İnsanlar hayat evlilik öle öğretti ki bana çirkefliği. 2.çocuğu sırf bunun için yapcam. Sırf zevkini alabşlmek için. :KK43:

Bir kadinin en ozel en guzel anidir o bebeginle ilk zamanlarin
Burnundan getirmelerine izin verme
Sen taviz verdikce mutevazi olmuyorlar tepene cikiyor bide tepiniyorlar.
Once esinle olan iliskini toparla
Sonra cocuk dusun es buyuk destekci benim hep arkamdadir o bana cesaret verir
Guzel yillar dilerim bebeginle
Unutmasanda dusunme bebeginle mutlu ol

Ya kiyamam cok üzülerek okudum. Bence artik sadece evladiniza ve kendi sagliginiza odaklanın. Mumkunse resti cekip mesafe koyun bu gorgusuz insanlara.
Mesafelendim. Onlara açıkca soğuk ve sertim. 14 gündür gitmedik. 2 günde 1 gitmeye karşılık 14 gün onlar için bir asır gibi bişey. Sonra yeri geldikce lafıda soktum sen ağladın oğluna oda beni mahvetti diye. Hiçbişekilde şimdi kendime laf söletmem. İnanılmaz düştüm gözlerinden güya. Neden? Kendimi ezdirmiyorum ve oğluma düzgün davranmalarını sölediğim için. Sıkıntım o ilk lohusa süreci işte. Ve süreklide mücadele mücadele mücadele sürekli salak saçma halleri lafları ile savaş içindeyim kendimi ve bebeğimi korumak için.

Çok geçmiş olsun. Gerçekten üzüldüm yasadiklariniza. Madem esime karşı eskisi gibi değil duygularım diyorsun o zaman asla alttan alma bundan böyle. Ezdirme kendini. Hiçbirşey için geç değil. Yapıştır lafları gerektiginde. Terbiyesizler vicdansızlar.

O kocan belki bu dilden anlıyordur Boz kendini çekinme.

Çok geçmiş olsun. Gerçekten üzüldüm yasadiklariniza. Madem esime karşı eskisi gibi değil duygularım diyorsun o zaman asla alttan alma bundan böyle. Ezdirme kendini. Hiçbirşey için geç değil. Yapıştır lafları gerektiginde. Terbiyesizler vicdansızlar.

O kocan belki bu dilden anlıyordur Boz kendini çekinme.
Maymun gözünü açtıderler ya hani..asla ezdirmiyorum kendimi. Açıkca ailesini istemediğimi sevmediiğimi söyledim. Ben kendimi ezdirmedikce eşim diklenir oldu. Çok hata yapıyor ailesine uyarak. İş işten geçecek bigün çok pişman olacak :KK43: dün küstü mesela bana. Suçum? Benim anne babamın yanında tatile gitmyelim dedim diye. Ücretsiz doğum iznindeyim. Maddi olarak dikkatli olmalıyız. Beyfendi memleketine gezmeye gidecekmiş. Bebeğe takılan altınları bozdurur gezermişiz. Mantık mı bu ya. İmkan varken gitsek, altınları bozmayıp bşrikim yapsak. Fena mı. Bende hayır gitmicem deyince ailemin yanında ona kızdım diye küstü dün. İlk kezde küs kalıyoruz 2 senedir. Hep kavga ederiz ama küslük olmazdı. Gitgide rayından çıkıyor herşey.

Mesafelendim. Onlara açıkca soğuk ve sertim. 14 gündür gitmedik. 2 günde 1 gitmeye karşılık 14 gün onlar için bir asır gibi bişey. Sonra yeri geldikce lafıda soktum sen ağladın oğluna oda beni mahvetti diye. Hiçbişekilde şimdi kendime laf söletmem. İnanılmaz düştüm gözlerinden güya. Neden? Kendimi ezdirmiyorum ve oğluma düzgün davranmalarını sölediğim için. Sıkıntım o ilk lohusa süreci işte. Ve süreklide mücadele mücadele mücadele sürekli salak saçma halleri lafları ile savaş içindeyim kendimi ve bebeğimi korumak için.
Yapacağınız en güzel şey o günleri unutmak. Geçen geçmiş laf da soksaniz çare yok. Önünüzdeki günlere bakın. Bir daha kimsenin aynı muameleyi yapmasına izin vermeyin.

Nefesim tikanarak okudum, okudukca fenalastim... Butun suc esinin !
Aklıma geldikce yemin ederim bende fenalaşıyorum. Böyle birine sarılıp saatlercr ağlayasım var. Ya da gücüm bitene kadar ağlayasım bağırasım haykırasım var. İçimdeki ateş sönmüyor. Bi insan kalbi böylesine acı çekiyosa sebep olanlarında Allah yüzleriini güldürmesin :KK43: insanım bende. Anneyim. Emziriyorum. Dizlerim üzerine çöküp al allahım canımı yaşatma beni diye günlerce çok ağladım. Ama kimse görmedi. Eşim gördü ama güçlü olcaksın dik durmayı bil.sen annesin sen yapcaksın herşeyi dedi. 5 aydır çoğunlukla günde 3 saat taş çatlasın 4 saat uykum var. Bikaç kezde işte 6 saat uyumuştuda cennete geldim sandım :)

Aklıma geldikce yemin ederim bende fenalaşıyorum. Böyle birine sarılıp saatlercr ağlayasım var. Ya da gücüm bitene kadar ağlayasım bağırasım haykırasım var. İçimdeki ateş sönmüyor. Bi insan kalbi böylesine acı çekiyosa sebep olanlarında Allah yüzleriini güldürmesin :KK43: insanım bende. Anneyim. Emziriyorum. Dizlerim üzerine çöküp al allahım canımı yaşatma beni diye günlerce çok ağladım. Ama kimse görmedi. Eşim gördü ama güçlü olcaksın dik durmayı bil.sen annesin sen yapcaksın herşeyi dedi. 5 aydır çoğunlukla günde 3 saat taş çatlasın 4 saat uykum var. Bikaç kezde işte 6 saat uyumuştuda cennete geldim sandım :)
Sen de baba olarak bi ise yarasan keske, figuran baba tutsam daha cok ilgilenirdi de. Adama bak!! Hic onun yaninda aglayip uzgun olma, istersen dusa gir agla. Cahiller iste, atalari da cahil, kendileri de cahil bunu gormusler.. Aileni de sevmezse sevmesin ailenin ihtiyaci mi var onun sevgisine?
Ah sekerim, gel bana saril istersen...

çok geçmiş olsun malesef yaşananları unutmak çok zor. Ben de ilk doğumumda hem eşimin ailesiyle hem de kendi annemle çok sorunlar yaşadım. Yani ben her taraftan sindirilemeyecek darbeler aldım Başlarda eşim de hatalar yaptı beni koruyamadı ama ben zamanla öyle bir seviyeye geldim ki çevremdekiler bana ağzını açmaya korkar oldu. beni ve oğlunu kaybetme korkusu eşimin aklını başına getirdi. O yüzden siz de eşinize sizi kaybedebileceğini hissettirin. Olumsuz olduğunu düşündüğünüz ve sizi mutsuz eden hiçbir şeyi kabul etmeyin. Mesela bu doğumumda kayınvalidem şehir dışından gelecek ama bir gece bile benim evimde kalamayacak. Evet burası sadece benim değil oğlunun da evi ama ben kayınvalidemle birlikte bir geceye bile tahammül edemem. Lohusa halimle çocuklarımı da alır gider otelde kalırım. Ben hiçbir şeyi sözde bırakmam yaparım eşim de bunun farkında olduğu için çok dikkatli hareket ediyor. Siz de içinizde birikmiş nefreti ortaya çıkarın, eşiniz ailesini engellemeyi ve sizi korumayı öğrensin.

Sizi çok iyi anlıyorum.. benzer sıkıntıları bazen de mislini yaşadım.. yaşattılar.. oğlum 4 yaşında artık nerdeyse.. ve eşim son bikaç senedir ailesi konusunda aştı kendini.. eş desteği olmayınca çok zor iyi biliyorum.. ne diyim Allah akıl fikir versin eşine..
Bazen 2.çocuğu çok istiyorum bazen de yine aynı şeyleri yaşıycam diye ödüm kopuyor.. eşim aynı şeylerin yaşanmasına ben izin vermiycem diyor ama nedense ona inanamıyorum.. ne kadar değişebilir ki diyorum.. ben nefreti kini eşimin ailesinde öğrendim.. onlar tattırdı bana bu duyguyu.. hatta öyle bi duruma getirdiler ki kaynanam ölmeden 2.yi doğurmam diyodum.. Allah ıslah etsin böyle merhametsizleri...
O zamanlar eşimin tepkisinden çekinip tam anlamıyla tavrımı koyamamıştım.. çok ezdiler o yüzden.. ama artık gözüm öyle kara ki fırsat vermem gerekirse eşimi bile gözden çıkarabilirim.. zaten kendine de söylüyorum.. ilkinde çok salaktım nasip olur da 2. Bi evladımız olursa ve ailen eziyet etmeye kalkarsa ağızlarının payını alırlar çekemem kimseyi diyorum..

Emzirme dönemindesiniz daha fazla düşünüp sütünüze sebep olmalarına izin vermeyin.. çok aranırlarsa hadlerini bildirin ve hiç sallamayın dengesizliklerini.. Allah yardımcınız olsun.. bebeğiniz ömürlü ve hayırlı evlat olsun inşallah..

Öyle düşünmeyin. Lohusalığınızı bağımsızlık mücadelenizin başlangıcı olarak düşünün. O günleri yaşamasanız 14 gün gitmeme özgürlüğüne, o güce sahip olamayacaktınız. Her işte bir hayır vardır. Böyle cahil cühela insanların gözünden düşmek kötü bir şey değil, aksine onur. Cahilliğe ve zulme dur demişsiniz.

Maymun gözünü açtıderler ya hani..asla ezdirmiyorum kendimi. Açıkca ailesini istemediğimi sevmediiğimi söyledim. Ben kendimi ezdirmedikce eşim diklenir oldu. Çok hata yapıyor ailesine uyarak. İş işten geçecek bigün çok pişman olacak :KK43: dün küstü mesela bana. Suçum? Benim anne babamın yanında tatile gitmyelim dedim diye. Ücretsiz doğum iznindeyim. Maddi olarak dikkatli olmalıyız. Beyfendi memleketine gezmeye gidecekmiş. Bebeğe takılan altınları bozdurur gezermişiz. Mantık mı bu ya. İmkan varken gitsek, altınları bozmayıp bşrikim yapsak. Fena mı. Bende hayır gitmicem deyince ailemin yanında ona kızdım diye küstü dün. İlk kezde küs kalıyoruz 2 senedir. Hep kavga ederiz ama küslük olmazdı. Gitgide rayından çıkıyor herşey.

Altınları altın hesabı açtıracağınız bir bankaya yatırabilirsiniz.

Gitmek istemediğiniz bir yer için altınları bozdurmak çok saçma.

Bir de uykusuzluktan bahsetmişsiniz. Arada siz sütünüzü sağsanız, buzdolabına koysanız, biri bebeğe baksa, o arada siz uyusanız olmaz mı? Sütü ılıtıp içirirler.

Oncelikle okuma basarisini gosterebildim:kusmuk:
Ikinci olarak keske okumasaydim gece gece sinirlendim..
Son olarak bu tavirlar karsisinda arkama bile bakmaya tenezzul etmezdim hicbir sevgi bana bunlari tolore ettiremez bir omur bu aile cekilmez:işsiz:
Gormemisin cocugu olmus tutmus seyini koparmis hesabi..bebegini uzak tut onlardan yazik

X